Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czym sterować temperaturą w domu Pompa ciepła


Oldeq17
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez cezario1,

Rekomendowane odpowiedzi

Ustawiasz w pompie krzywą grzewczą, a na grzejnikach termostaty, o ile takie masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodowo (od temperatury zewnetrznej) to sterujesz temperatura czynnika (wody) w instalacji a pozniej musi/powinno byc “cos” aby regulowac temperature w pomieszczeniach.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można sterować temp w pomieszczeniach, przez samą regulację temp wody zasilającej grzejniki, ale wtedy trzeba bardzo dokładnie dobrać wielkości grzejników i poustawiać odpowiednie przepływy przez grzejniki - coś na wzór grzania podłogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozakładaj zawory termostatyczne na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Oldeq17 napisał(a):

Czyli w moim przypadku nie będzie to takie łatwe..

Po prostu w twoim przypadku trzeba trochę się przyłożyć do regulacji hydraulicznej lub pozakładać głowice termostatyczne.

Jak nie bardzo czaisz temat, to głowice będą prostsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej by było mieć tak podobierane grzejniki oraz przepływy przez nie by nie trzabyło głowic , by można było puszczać pogodowo jak najniższy parametr do utrzymania pożądanej temperatury ,lecz to trudne do wykonania .

Głowice można założyć tam gdzie jest pewne że pomieszczenie będzie się przegrzewać , tam gdzie jest pewne że będzie brakowało nie ma potrzeby , u mnie na poddaszu jest bida głowice są od początku ale w zasadzie bez użyteczne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Kordjano czuje temat.

Typowe wkładki/zawory i głowice nie są przewidziane do pracy z deltą 5K, czyli dużym przepływem i niską temperaturą zasilania. W praktyce 3 to nie będzie 20C, a 5 25C. Zabezpieczeniem przed przegrzewaniem większości ma być odpowiednio niska zadana, a przy niedogrzanej mniejszości większy grzejnik, lub jak rury nie pozwalają klimakonwektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor - tak jak mi napisałeś, zanim to wszystko zaczaje to już będę raczej miał założoną PC a wtedy już na pewno nie będę kombinować, więc żeby zapanować nad temp. w domu najłatwiej tak jak inni mają termostat pokojowy, no i jeszcze co do sterowania pogodowego, też co niektórzy znajomi tak ogrzewali i wychodziło sporo drożej, w końcu założyli termostat pokojowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie pogodowe jest oszczędne jak się poświęci trochę czasu na regulację grzejników i dodatkowo te grzejniki muszą być odpowiedniej wielkości.

Przy zasilaniu z PC temp rzędu 37C, moc grzejnika płytowego to raptem 1/5 mocy znamionowej takiego grzejnika np grzejnik 2 płytowy 600x1600 ma przy zasilaniu 75/65/20 moc ok 2730W a przy zasilaniu z PC 37/31/20 ma moc 500W, przepływ w tym przypadku jest 1,2l/min - czyli w sam raz dla podłogówki

Jest to do ogarnięcia, pod warunkiem że nie ma innych wąskich gardeł np za małych przekroi rur zasilających, niewłaściwych zaworów na grzejnikach ( za małe Kvs).

Ponadto przy grzaniu wg krzywej grzewczej grzejniki muszą być otwarte na max lub mieć zdjęte głowice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co robić dwa razy to samo. Ustaw krzywą grzewczą od razu. Później jakieś korekty i od przyszłego sezonu zapomnisz o ogrzewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko na bazie swojego doświadczenia uważam, że podane powyżej sposoby regulowania temperatury w domu wzajemnie się uzupełniają. Ja mam głowice na wszystkich grzejnikach i korzystam też, w okresach przejściowych, z regulatora pokojowego. Mam kocioł na ekogroszek, nie ustawiam krzywej grzewczej bo w moim przypadku nie mam takiej potrzeby, ale w PC chyba nawet nieprecyzyjnie dobrana krzywa grzewcza będzie efektywna. Koszt głowic termostatycznych i termostatu pokojowego w kosztach założenia PC będzie marginalny, a będziesz miał więcej możliwość regulowania temperatury  w poszczególnych pomieszczeniach. Sam sprawdzisz co Ci pasuje i jak jest oszczędniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeszcze miał bym pytanie troszkę z innej beczki bo kiedy zdemontuje kocioł i firma będzie montować PC to może ktoś podpowie ,moja instalacja CO jest starego typu,grube przekroje rór,czyli grzejniki grzeją bez pompy, czyli grawitacyjna, moje pytanie to czy konieczna jest przeróbka na cienkie rurki przy PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacja ok o ile jest do tych rur dostęp. Jak są pod wylewką w podłodze a miejscami pod ociepleniem to bez rwania nie wykonalne.
Ten co instalacje grawitacyjną na rurach 2" czy 6/4" to wie co mam na myśli.




Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pc grube rury nie przeszkadzają ale cienkie już mogą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy taka firma która będzie mi zakładała pompę ciepła z programu  czyste powietrze ma obowiązek:

Odciąć kocioł,podłączyć do instalacji  pompę ciepła i przerobić instalacje zgodnie ze sztuką np.mam na piętrze w każdym pomieszczeniu grzejniki ale i ogrzewanie podłogowe którego nie używałem, korytarz, kuchnia i łazienka

 

Edytowane przez Oldeq17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.