Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Na jaki rodzaj opału przejść w 2023?


l3Londynek

Rekomendowane odpowiedzi

Też się zastanawiam. Są ludzie, którzy twierdzą, że bufor przy pellecie zawsze musi być. Gdy się pytam, po co, to dostaję info, że podnosi sprawność, a w ogóle, żebym doczytał. No i tak trwam w tej mojej niewiedzy 🙂 Mam bez bufora. Zapewne zaraz wszyscy z zimna w domu umrzemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, miklo napisał(a):

Też się zastanawiam


Bufor?

Zmniejsza ilosc rozpalen. Zamiast np. 10 na dobe masz np. 2 albo i mniej.

Ulatwia ustawienie palnika. Ustawiasz praktycznie jedna moc (podawanie, nadmuch). Nie ma kombinacji posrednich i dziesiatek parametrow. To jest bardzo duzy PLUS.

“Rozprowadza” wspolnie z instalacja cieplo tam gdzie jest zapotrzebowanie a tam gdzie nie potrzeba to czeka i magazynuje. Moduluje instalacja a nie kociol.

Umozliwia podlaczenie innych zrodel ciepla np.  grzalka PV, PC, kominek, itd.

Moze sluzyc jako zasobnik CWU.

Nie wyobrazam sobie abym mial sie go pozbyc!

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2024 o 10:23, szakallo napisał(a):

węgiel bedzie coraz tańszy moim zdaniem bo jest nagonka na niego.

Jeżeli jest nagonka to logicznym jest że taniej nie będzie. Będą zakazy, a jak to nie wystarczy ceny pójdą na tyle w górę żeby nikomu już nie opłacało nie nim handlować ani go kupować. 

Edit.: jeszcze całkiem niedawno jak węgiel był po 7- 8 stów. To też były tu wróżby, że jest w odwrocie i stanieje. Ja wtedy mówiłem, że będzie po 1,5 tyś min. Zostałem odsądzony od czci i wiary. Trochę później węgiel kosztował ponad 3 tyś.

Edytowane przez Outsider
Dopisek
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile będzie kosztował, tego nie wie nikt, ale nie ma sie co łudzić na przestrzeni najbliższych kilkunastu lat właścicieli kotłów węglowych czeka zmiana rodzaju ogrzewania. Większość to rozumie, pozostanie mała grupa fanatyków z MPM`ami palącymi oponami 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co z tego że węgiel będzie tańszy skoro nie bedziesz mógł nim palić, po pierwsze CO2 do każdego kilograma, brak kotłów z papierami które pozwolą na palenie weglem, ale na świecie będzie się go kopać dalej więc nie będzie chętnych żeby ryzykować i palić nim w domu, ale nie zapominaj że elektrociepłownie będą dalej palić węglem i nadal będzie na rynku.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PioBin napisał(a):


Bufor?

Zmniejsza ilosc rozpalen. Zamiast np. 10 na dobe masz np. 2 albo i mniej.

Ulatwia ustawienie palnika. Ustawiasz praktycznie jedna moc (podawanie, nadmuch). Nie ma kombinacji posrednich i dziesiatek parametrow. To jest bardzo duzy PLUS.

“Rozprowadza” wspolnie z instalacja cieplo tam gdzie jest zapotrzebowanie a tam gdzie nie potrzeba to czeka i magazynuje. Moduluje instalacja a nie kociol.

Umozliwia podlaczenie innych zrodel ciepla np.  grzalka PV, PC, kominek, itd.

Moze sluzyc jako zasobnik CWU.

Nie wyobrazam sobie abym mial sie go pozbyc!

Wiem, jak działa bufor. Nie uważam, że jest niezbędny, a przy odpowiednio dobranym kotle raczej zbędny. Poza przypadkami spinania różnych źródeł - wtedy, to wiadomka.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pójdę w drewno i zrębki (już rębak zamówiony). W następnym sezonie zobaczę,jak zrębki się sprawują,będę na razie mieszał z węglem i drewnem do DS. Za parę lat wymiana na 5 klasowego DSa. Dopóki sił starczy będę tak palił.

Na olx jest producent podajnika/dostawki na biomasę prawie wszelaką ( zrębki,trocina,szyszki 😉 ). Wygląda to ciekawie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, szakallo napisał(a):

brak kotłów z papierami które pozwolą na palenie weglem

Są kotły zasypowe na węgiel 5 klasy, którymi można palić zgodnie z obowiązującymi przepisami, więc to jeszcze potrwa - dłużej niż Ci się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Panstan napisał(a):

Na olx jest producent podajnika/dostawki na biomasę prawie wszelaką ( zrębki,trocina,szyszki 😉 ). Wygląda to ciekawie.

Widać ...ciekawie... nawet się paliło w podajniku i zasobniku....😉

YARO

 

image.png.808a7303f25b268456861f5c1b686584.png image.png.04d072113224e5a16d9a0c1f4c592cc4.png

Edytowane przez YaroXylen
uzupełnienie
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, oj tam 😁

 

Tylko trochę, bo mało opału było w zasobniku 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak mało w zasobniku to mały płomień ..... jak więcej byłoby i cofka.... to.... większy płomień???

YARO

image.png.670ba18194a18b840aeb7c28d847d838.png

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to samo miałem się pytać, czemu nie ma zabezpieczenia przed cofaniem się żaru. Przecież gdy będzie niskie ciśnienie czy zapchany komin to tragedia murowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chałupnicza konstrukcja, więc nie czepiajmy sie. Działa, autor zadowolony. Tylko nie wiem dlaczego ktoś wrzuca to jako "producenta"

Jeżeli to jest produkt na sprzedaż, to firmy z serii "pucuj dziada".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chałupnicza czy nie, zawsze warto dobrą krytykę posłać. Nikt tu nikogo nie obrażą, a jedynie dbamy o jego i innych zdrowie (i pieniądze 😛
Tutaj wystarczy dospawać obręcz i dorobić do niej szczelną klapę i sprawa zostanie załatwiona.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakaś namiastka "zabezpieczenia byłaby...

Może odbiegłem od tematu ale o bezpieczeństwie nigdy za dużo !!!!!!

A pamiętacie takie gasiki wodne (strażaki)? ....  rurka z woskiem i po podgrzaniu fruuuuu cała zawartość zbiorniczka z wodą zalewała podajnik... proste i chyba skuteczne.

YARO

image.png.6a26e80857ce5974debb3e97e4b97329.png

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem,człowiek ogłasza się na olx, ale rzeczywiście jakiegokolwiek zabezpieczenia brak, a idea wyglądała tak zachęcająco 😄 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hajnówka od wielu lat produkuje i sprzedaje takie  potężne kotły  z podobnym podajnikiem   i gasikiem  na wypadek cofki. W mojej firmie taki kocioł  wielkości  małego domu działa już prawie 20 lat.  Nie dość że jest zasypowy czyli   palacz wrzuca co znajdzie na podwórku lub śmietniku to jeszcze zmielone  płyty wiorowe i mdfy  podajnik pakuje automatycznie.

Nikt tego nie skontroluje  bo jak zawiadomią firmę że kontrola to palą drewnem. Za to na osiedle  100 m dalej gmina drony nasyła coby czasem  emeryt kartonami nie palił.  Daleka nam jeszcze droga  do PRAWDZIWIE CZYSTEGO spalania czy też ogrzewania bo to zisiaj nie zawsze znaczy to samo. 

PS 

- w mojej firmie oznacza że tam gdzzie pracuję -  gdyby ona należała do mnie prawdopodobnie byłby tam piec jak wspalarni odpadów,  i tak osiągnąłem sukces namawiając Janusza :)  na rekuperację - spalają  trzy razy mniej szajsu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy palny produkt można czysto/bezdymnie spalić. Kwestia odpowiedniego palnika, dawki powietrze jak i zapewnić stosowny odbiór ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochody niby też bezdymnie jeżdżą, ale to nie znaczy że nie trują związkami dla oka niewidocznymi. To samo sie dzieje przy spalaniu dodatków chemicznych w płytach MDF i przepracowanym oleju silnikowym.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w warsztacie kominek na olej zužyty MTM i powiem,že oproci spalaniu wegla jest to czyste zrodlo ciepelka,bez wzgladu na spalanie "odpadow". Užycje tego odpadu rowno w miejscu jego powstania to duže EKO plus.I poki jutro zaleje,po caly dzien nie musze"dokladac"opalu,co w robocie wažne,bo latwo opominalem,kiedy tego nie bylo czesto nie raz rozpalalem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam że sam mam mieszane podejście do sprawy spalania przepracowanego oleju. Wiem że jest szkodliwe, ale wtedy muszę spalać w garażu węgiel w kozie i nie wiem co bardziej zanieczyszcza. Można się też tłumaczyć tym, że jeśli nie spałem ja, to spali mechanik u którego zostawiłem ten olej po wymianie. I bądź tu mądry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zamontować jakąś klimę, ale na razie nie ma pogody na taki montaż i muszę jechać na kozie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, nightwatch napisał(a):

Też się zastanawiałem jaki los spotyka odpadowe płyty MDF w naszym kraju. No, ten tego, jeśli wygląda jak pelet i pali się jak pelet.. to musi być pelet..

Peleciarze mają prawo dosypywać do30 proc innych śmieci  do  produktu - - zakłady meblarskie  w większości są opalane odpadami . Do tego dochodzi cała masa  firemek opalanych czym popadnie - to daje naprawdę potężny przerób  paliw z całą tablicą Mendelejewa - już lepiej by było rozdać  im węgiel za darmo  niż leczyć  te zniszczone płuca narodu. 

Tyle że to  chory kraj pełen sprzecznychpraw  przepisów i kompletnie bez  wizji w którą stronę iść na przyszłość.

Dlatego palę węglem  i nie donoszę na sasiada  spalającego  olej po nocach.  Jesteśmy tylko pyłkiem w kosmosie spalin  z przemysłu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.