Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Na jaki rodzaj opału przejść w 2023?


l3Londynek

Rekomendowane odpowiedzi

To prawda, jednak wygląda to podobnie do sytuacji gdybyśmy wsypywali sobie nawzajem arszeniku do zupy, gdy nikt nie patrzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tak właśnie jest - tyle że kierunek  sił i środków na zmniejszenie ilości tego arszeniku  nie jest właściwy - najpierw zająłbym się tymi którzy go najwięcej dosypują i byłby to przykład  a zarazem zapewne powstałyby szybko  kotły spalające czysto tę masę -choćby te reaktory  na śmieci z tematu  naszego forum. Wojna przynosirozwiązania dla cywilów  i dopóki  nie ma wojny z przemysłem pozostaje tylko karać cywilów. Propozycja żeby cały kraj przeszedł na pompy ciepła i auta elektryczne jest mydleniem oczu i zamiataniem pod dywan prawdziwego  problemu jakim jest utylizacja śmieci lub choćby tylko odpadów poprodukcyjnych. Wystarczy wydobywać ciepło zprocesów produkcji plastiku czy gumy i rozdawać potrzebującym a zmniejszymy spalanie w  wielu okolicach. Przykładowo mamy za płotem naszej firmy spalającej odpady firme gdzie stoi ponad 20 wtryskarek do plastiku - oni marnują potworne ilości ciepła a my  spalamy   jakiś syf - różnica  100 metrów.  W dużych aglomeracjach jest jeszcze weselej bo dookoła nich pobudowane jest wiele takich energotwórczych firm. czasem to kwestia jednej rury  aby tozagospodarować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko kto zapłaci za sieć i co jeśli firma zrobi postój techniczny. W mojej firmie mamy blok energetyczny opalany biomasą, sprawa nie jest prosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio brat w domu poczuł zapach dymu z rana. Poszedł do kotłówni i okazało.sie, że.winny po raz.kolejny jest tzw "strażak", który się zablokował i wiatr wdmuchiwal przez komin spaliny. Miał szczęście, że w nocy już nie palił i tylko resztka się tlila.

Mówiłem mu l tym, żeby sie pozbyl tego ustrojstwa już 3 lata temu!

Raz już miał problem,.jego szwagier.podobnie ale syndrom sztokholmski zwyzieza. Czyszczą te dziadostwo i tak do następnego razu...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet zwykłe daszki wywaliłem. Mam goły komin i jest git. Co najwyżej rck dorzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba pellet certyfikowany DIN EN coś tam musi być z czystej trociny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, piastun napisał(a):

że.winny po raz.kolejny jest tzw "strażak", który się zablokował i wiatr wdmuchiwal przez komin spaliny. Miał szczęście, że w nocy już nie palił i tylko resztka się tlila.

Nawet jak się nie zablokuje to powoduje wychładzanie spalin na końcówce i wykraplanie wilgoci. Tych strażaków powinni zabronić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, miklo napisał(a):

Ale chyba pellet certyfikowany DIN EN coś tam musi być z czystej trociny?

No właśnie - z czystej trociny, certyfikowany itp (chociaż jakieś tam spoiwo i tak zawiera które nie jest trociną). Ale jak ktoś wrzuca do pieca kawałki MDF to chyba nie bardzo patrzy na to czy są certyfikowane czy nie. Więc serio pomyślałem że gdyby te płyty robić tylko z takich składników które są zbadane i dopuszczone do spalania w kotłach peletowych to rozwiązało by to problem wielkiej ilości odpadów meblowych i ich utylizacji - stare meble do młynka i do pieca zamiast wrzucać do śmieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyrodzie nic nie ginie, nawet stare meble nie są wyrzucane w piach i ktoś to wykorzysta do spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

To ile będzie kosztowała kWh ze wszystkimi kosztami (abonamenty, przesył itp) 45groszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, o6483256 napisał(a):

To ile będzie kosztowała kWh ze wszystkimi kosztami (abonamenty, przesył itp

Abonament i oplaty stale nie wliczaj  do ceny [kwh] bo glupoty wychodza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piobin
Szkoda że nie wszyscy to rozumieja.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @o6483256 wie o tym bardziej po prostu tak mu sie napisalo.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, PioBin napisał(a):

Abonament i oplaty stale nie wliczaj  do ceny [kwh] bo glupoty wychodza.

 

No to przesył + sam gaz ile. Szacunkowo?

21 minut temu, Przemyslaw85 napisał(a):

@piobin
Szkoda że nie wszyscy to rozumieja.

 

Lepiej Ci? Miałeś okazję się przypieprzyć, to to zrobiłeś 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, o6483256 napisał(a):

No to przesył + sam gaz ile. Szacunkowo?

Nie che mi sie 😉

Nie mam gazu wiec nie bede liczyl. 45% drozej robi medialnie panike 🙂

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zdążyłem odpisać. Nie miałem Ciebie na myśli. Swego czasu był na forum temat o cenach energii. Część osób nie rozumiało faktu że średnia cena wraz z abonamentem to głupota. I nie przemawiały wyjaśnienia średniej ceny przy zużyciu 2kwh (średnio 25zl/kwh) w garażu wobec zużytych 2000kwh w domu (średnio 0.53zl/kwh)

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitolą o kosmicznych podwyżkach, ja chcę dowiedzieć sie ile "ostatecznie" kosztuje kWh gazu i nikt nic nie wie 😁

Podobnie jak z cenami prądu... Większość nie ogarnia rachunku za prąd, ale nie ma sie co dziwić to jest naprawdę trudne wytłumaczyć komuś, że oprócz ceny kWh mamy jeszcze jakiś przesył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taryfa W3 dla zużycia 1500 metrów sześciennych przy założeniu 11 kWh w 1 metrze

Średnia cena wzrośnie z 32gr za 1 kWh do 48groszy za 1 kWh Wliczając sprawność kotła cena przekroczy 50 groszy za 1kWh.

Ta cena ma uwzględniać wszystkie opłaty dodatkowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli spalałbym gazu za ok 5tyś zł

Teraz spalam powiedzmy 2,5t eko czyli 3,7tyś zł

 

1300zł więcej za wygodę nie wydaje sie wygórowanym rachunkiem.

 

Tylko nie mam rury z gazem 😁

https://www.onet.pl/informacje/smoglabpl/wiele-kopalni-bedzie-niepotrzebnych-tak-rosna-zapasy-wegla-w-polsce/r9dhf7y,30bc1058

image.thumb.png.b0310121990e4f97563006a9e382b329.png

 

Ciekawe jak przełoży się to na ceny dla odbiorcy detalicznego?

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Redakcje muszą mieć temat, o czymś pisać i przyciągać uwagę. Kiedyś wyśmiewano takich, co roztaczali ponury obraz przyszłości, obecnie wydaje się normą tytuł : zaczęło się, to koniec, nadchodzi… drożyzna, co nas czeka?

Godzinę temu, o6483256 napisał(a):

Tylko nie mam rury z gazem 

Zrobiłem właśnie tak jak podpowiadały okoliczności a także moje wygodnictwo - mam rurę :)
Nie mam za to czasu już poznawać nowych rozwiązań. Nie rozumiem też wielu tematów, w których forumowicze podpowiadają zagubionym inwestorom, więc trzymam się tego co jest dla mnie proste i skuteczne, niezawodne. Nowe technologie zawsze będą pokraczować na cienkiej warstwie opłacalności, zanim okrzepną i utrwalą się. Trzeba to wziąć pod uwagę, gdy zawiązuje się współpracę, spółkę z dostawcą.

Z gazem jest jak z ubezpieczycielem, dopóki Państwo jest gwarantem, będzie funkcjonować, choćby trzeba było dopłacać. Będzie więc trwać najdłużej, podczas gdy inni zaliczą już dawno upadłość. Poza tą linią, czeka już tylko nas wszystkich jakiś kominek, piecyk na drewno… Więc bez znaczenia i nie trzeba się przejmować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te rachunki grozy  to nic innego jak maksymalna cena dopuszczona przez URE z lutego tego roku ( 290zl /Mwh netto ).

Kloska wspomniała wczoraj że w lipcu widzi cene maksymalną 220zł,( obecna taryfa 207zł , giełda 130) ale jakoś dziennikarzynom nie chce się dopowiedzieć, tak czy inaczej nawet PRowo nie umieją ci politolodzy i historycy w fotelach ministerialnych nadzorujący spółki skarbuuu paaaństwa.

Ceny giełdowe w 2015-2019 były podobne jak dziś i taryfie 1kwh było wtedy 19gr/kwh z przesyłem. Oprócz giełdy orlen/pgnig ma obecnie długoletnie kontrakty sprzed wojny pod dobrych cenach i dużo wyższe (tańsze niż na giełdzie) własne wydobycie. W ostatnich kilku kwartałach rekordowe, wielokrotnie wyższe niż kiedykolwiek wcześniej zyski na gazie. Także jeśli przejdą jakieś podwyżki typu 40gr/kwh to tylko skok na kase monopolisty przy aprobacie rządu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zmieni się niewiele, albo nic:

"Prezes URE już zapowiedział interwencje, w postaci wezwań sprzedawców do obniżenia taryf pod groźbą utraty rekompensat za sprzedaż energii po zaniżonych cenach. Czy zatem od 1 lipca odbiorców na taryfie czeka podwyżka? Niekoniecznie. Może być symboliczna, albo może jej nie być w ogóle".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.