Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła Wady i zalety. Jak działa, kiedy się opłaca, jak dobrać. Pompa ciepła czy kocioł?


marxxx

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 25.10.2022 o 09:17, genesis72 napisał(a):

Witam

Do jakiej temperatury na zewnątrz pompa ciepla jest efektywna?

Słyszałem, że poniżej -4 stopni ma zewnątrz w pompie włańczają się grzałki i wtedy "nie jest energooszczędna" 

 

Zależy od dobranej mocy pompy, na jakim gazie pracuje, temperatury instalacji grzewczej w budynku. itp.

Grzałki włączą się wtedy gdy będzie brakowało mocy.

O braku energoszczędności możemy mówić gdy współczynnik COP zbliża się do 1. A to będzie występować zależnie od pompy od -15 do - 30 stopni

Edytowane przez kult5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 25.10.2022 o 09:17, genesis72 napisał(a):

Do jakiej temperatury na zewnątrz pompa ciepla jest efektywna?

Słyszałem, że poniżej -4 stopni ma zewnątrz w pompie włańczają się grzałki i wtedy "nie jest energooszczędna" 

Zależy od pompy. Pompę dobiera się do strefy klimatycznej, zapotrzebowania budynku na moc i temperatury zasilania instalacji. t. biwalentna -7 do -13 (t. przy której pompę mogą już wspomagać grzałki). Przy -20 sama pompa powinna zapewnić 70-90% zapotrzebowania na moc, a razem z grzałkami 110%. W przedziale od +15 do -25, pompa będzie zużywać od 1,5 do 5 razy mniej energii niż wynosi zapotrzebowanie budynku. Zależy od t. zasilania instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa robiona z gree amber gold 7kw tj klimatyzatora przy minus 18 stopniach ma jeszcze pełną moc tzn 7kw ,sprawdzone nie przeze mnie ale wiarygodne i to bez grzałek , wszystko opomiarowane ciepłomierz itp .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berthold przeczytał to... noooo gdzieś, bo jak zwykle "mu się wydaje" i nie ma konkretnych dowodów na to, czy na tamto. Pamiętam, że nawet nie mógł się zdecydować ile powierzchni ogrzewał 😁.

 

Chwała, że zrobił sobie ogrzewanie z klimy, ale czasami wypadałoby trochę bardziej "naukowo" podejść do swoich rozwiązań. Policzyć zapotrzebowanie domu na ciepło, policzyć COP jaki uzyskuje pompa itd.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, esselite napisał(a):

A jak to jest mierzone, że ona nadal oddaje 7kw? I ile wtedy zużywa enerki elektrycznej przy tych - 18C?

Moc maxymalna pobierana przez tą jednostkę to 3600  Watt więc wychodzi na to że cop średni ale daje radę i to najważniejsze i to bez grzałek które pewnie dwa razy tyle zeżrą , powiedziałem że o tej jednostce co pisałem miała założony ciepłomierz więc pitolenie o6483256 średnio mnie interesuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty nawet tak naprawdę, nie wiesz, jakie zapotrzebowanie w GJ(kWh), ma twój dom na ciepło. Skąd wiesz jaki COP generuje pompa jak nie wiesz ile dom potrzebuje energii?

Przy 3,6kW (energii elektrycznej) COP pompy to 2, czyli "tragedia" Obstawiam jednak, że COP jest dużo wyższy, tylko nie masz czym tego policzyć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Ty nawet tak naprawdę, nie wiesz, jakie zapotrzebowanie w GJ(kWh), ma twój dom na ciepło. Skąd wiesz jaki COP generuje pompa jak nie wiesz ile dom potrzebuje energii?

Przy 3,6kW (energii elektrycznej) COP pompy to 2, czyli "tragedia" Obstawiam jednak, że COP jest dużo wyższy, tylko nie masz czym tego policzyć!

Ty czasem czytasz siebie czy pleciesz by pleść ? gdzie ja napisałem że to moja pompa ? ogarnij się .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

@berthold ja jestem takim raczej biernym uczestnikiem (użytkownikiem) forum, i nie irytuj się bo to nie zdrowo.

Chciałbym tylko zapytać... a gdzie napisałeś że to nie twoja pompa?... myślę że troszkę zamieszałeś, ale każdemu się zdarza.

Pozdrawiam Ciebie oraz innych użytkowników forum i życzę spokoju...

Przecież niedługo święta 🙂

Yaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, o6483256 napisał(a):

Ty nawet tak naprawdę, nie wiesz, jakie zapotrzebowanie w GJ(kWh), ma twój dom na ciepło. Skąd wiesz jaki COP generuje pompa jak nie wiesz ile dom potrzebuje energii?

Przy 3,6kW (energii elektrycznej) COP pompy to 2, czyli "tragedia" Obstawiam jednak, że COP jest dużo wyższy, tylko nie masz czym tego policzyć!

Przy minus18 COP 2 to niespełnialne marzenie użytkowników pomp ciepła. Taki tcap 9kW ma wtedy nadal niemal 9kW ale zapomina się dodać, że 3 z tego to grzałki. Niezorientowani albo bezczelni handlarze próbują te mocy jeszcze sumować zamiast różnicować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale to przy -18*C. Przy 0*C, -5*C wygląda to zgoła inaczej.

Godzinę temu, berthold napisał(a):

Yaro przeczytaj post 29 jeszcze raz a dowiesz się że mówię nie o mojej pompie . ps moja jak przyszedł mróz papusia już pod 18kwh dobowo .

Jesteś tak chaotyczny, że ciężko naprawdę zrozumieć twoje posty. Nie jestem do końca pewien, czy sam je rozumiesz.

Staraj się być bardziej precyzyjny, wtedy unikniemy nieporozumień 👍.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, der napisał(a):

Przy minus18 COP 2 to niespełnialne marzenie użytkowników pomp ciepła. Taki tcap 9kW ma wtedy nadal niemal 9kW ale zapomina się dodać, że 3 z tego to grzałki. Niezorientowani albo bezczelni handlarze próbują te mocy jeszcze sumować zamiast różnicować. 

Witam kolegę mocno zorientowanego.

W takim razie żyjemy w różnych światach, grzałki mam od nowości wyłączone a termometr na pompie zanotował w styczniu nad ranem nawet -25 stopni. Pompa chodziła ale już brakowało mocy na chałupę i nie mogła dociągnąć, jednak rano się ociepliło o kilka stopni i tak sobie nadrobiła. Szanowny kolego bez żadnych grzałek... Jak spojrzałem to COP miała bodajże 1,6 ale ciepła produkowała za mało... Taki jest T-Cap.

7 godzin temu, berthold napisał(a):

Yaro przeczytaj post 29 jeszcze raz a dowiesz się że mówię nie o mojej pompie . ps moja jak przyszedł mróz papusia już pod 18kwh dobowo .

Z całym szacunkiem dla Ciebie i wszystkich użytkowników i czytających forum, proszę nie brać sobie do serca, ale czytając post #29 nie doczytałem się, że to nie Twoja pompa.. być może z racji wieku, mój rozum wolniej pracuje a na zwojach mózgowych porobiły się supełki:) stąd nie potrafię odczytać prawidłowo. Koledzy wcześniej sugerowali abyś może wyraźniej "akcentował" czego dotyczy wypowiedź. Czyli wszystko się wyjaśniło jeśli ktoś poczuł się urażony to przepraszam. Więcej radości i spokoju (również we wpisach) w tym zwariowanym czasie życzę wszystkim koleżankom i kolegom.

Pozdrawiam. YARO

P.S. ...coraz bliżej święta... ✌(ツ) [̲̅$̲̅(ツ)$̲̅]

Edytowane przez YaroXylen
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

W dniu 27.11.2022 o 14:18, berthold napisał(a):

Pompa robiona z gree amber gold 7kw tj klimatyzatora przy minus 18 stopniach ma jeszcze pełną moc tzn 7kw ,sprawdzone nie przeze mnie ale wiarygodne i to bez grzałek , wszystko opomiarowane ciepłomierz itp .

Witam.

Ja wszystko rozumiem tylko pojąć nie mogę... no naprawdę zgaduj zgadula.... samochód  czarny, sprawdzony nie przeze mnie na przeglądzie i teraz zgadnij..... czyj jest samochód.

Chyba jednak coś jednak ze mną nie tak....

Zdrówka życzę.

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yaro to od nowa , zanim zbudowałem moją pompę byłem u gościa podpatrzeć jego pompę która chodzi już chyba 3 rok on ją ma dokładnie opomiarowaną tzn ciepłomierz czujniki czary nie widy i pisałem o tym że u niego w mróz minus 18 była na ciepłomierzu moc 7kw z tym że nie pamiętam ile ona miała pobór prądu chociaż mi mówił ale zapomniałem i od siebie powiedziałem że ta pompa max może pobierać 3600 watt co nie znaczy że jemu tyle brała bo nie pamiętam , dodam że te pompy są dziwne bo podawają moc np 3,5 kw a one potrafią wyciągnąć 7 kw a już np 5 kw niby potrafi dobić do 9kw ile moja nie wiem ale przypuszczam że 7kw dociągnie do 10 kw co zresztą możesz sam sprawdzić na stronie gree . co mnie cieszy to to że nie wydałem 40 czy tam 50 tys za praktycznie to samo no może mniej bajerów w sterowniku ale sumie ma grzać to grzeje i tego się trzymam , bojler sprawdzałem to grzeje do 60 stopni choć mam ustawione na 50 tylko więc jest super , a teraz Yaro zrozumiale czy jeszcze coś wyjaśnić ? pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, berthold napisał(a):

,,, zanim zbudowałem moją pompę byłem u gościa podpatrzeć jego pompę ,,,   ,,, on ją ma dokładnie opomiarowaną tzn ciepłomierz czujniki czary nie widy ,,,

,,, i pisałem o tym że u niego w mróz minus 18 była na ciepłomierzu moc 7kw ,,,

 

Miałem nie pisać, ale nie mogę pozwolić na to, by inni forumowicze takie teksty "Łykali jak Pelikany".
 

GREE w swojej ofercie produkcyjnej, ma także pompy ciepła powietrze-woda typu split.

@berthold napisz co konstruktorzy GREE, spierdolili przy budowie pompy ciepła Versati III, że ich wyniki przy temperaturze zewnętrznej - 18 *C są o połowę niższe, od amatorskiej przeróbki klimatyzatora z dołączonym wymiennikiem rurowym, którego działanie podpatrywałeś u kolesia bajdurzysty.      

 

ps.
Zapomniałem dołączyć wykres współczynnika wydajności nominalnej dla pompy ciepła powietrze-woda typu split Versati III firmy GREE.
Wykres pozwoliłem sobie zamieścić bez pozwolenia autorów dokumentacji "Instrukcja obsługi
i montażu POMPA CIEPŁA POWIETRZE -WODA TYPU SPLIT Versati III
".  


294025674_Wspczynnikwydajnocinominalnej_GREEpompaciepaVersatiIII.jpg.2a3c64bbb8f2578f3731a55267706506.jpg

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, berthold napisał(a):

nie pamiętam ile ona miała pobór prądu chociaż mi mówił ale zapomniałem

Pamiętasz praktycznie wszystko prócz akurat jednego szczegółu dosyć istotnego który nie dosyć jak piszesz widziałeś sam a jeszcze ci o nim mówiono 

Dziwne masz te wybiórcze zaniki pamięci 🤔

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał(a):

 

Miałem nie pisać, ale nie mogę pozwolić na to, by inni forumowicze takie teksty "Łykali jak Pelikany".
 

GREE w swojej ofercie produkcyjnej, ma także pompy ciepła powietrze-woda typu split.

@berthold napisz co konstruktorzy GREE, spierdolili przy budowie pompy ciepła Versati III, że ich wyniki przy temperaturze zewnętrznej - 18 *C są o połowę niższe, od amatorskiej przeróbki klimatyzatora z dołączonym wymiennikiem rurowym, którego działanie podpatrywałeś u kolesia bajdurzysty.      

 

ps.
Zapomniałem dołączyć wykres współczynnika wydajności nominalnej dla pompy ciepła powietrze-woda typu split Versati III firmy GREE.
Wykres pozwoliłem sobie zamieścić bez pozwolenia autorów dokumentacji "Instrukcja obsługi
i montażu POMPA CIEPŁA POWIETRZE -WODA TYPU SPLIT Versati III
".  


294025674_Wspczynnikwydajnocinominalnej_GREEpompaciepaVersatiIII.jpg.2a3c64bbb8f2578f3731a55267706506.jpg

Wykres pokazuje temperatury powyżej 35 stopni a np zasilając 28 stopniami chyba jednak robi różnicę co ? 

No i widzisz wykresy są wg mnie do doopy bo wykres gree jest lepszy od haiera a haier był wydajniejszy od gree  i co teraz ? co to się porobiło ? papier kłapnie wszystko a rzeczywistość jakoś zawsze inna , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko twojej rzeczywistości w zdecydowanej większości przypadków nie jesteś w stanie udokumentować. No i jak ? Forum wszystko przyjmie prawda?

 

Tutaj coś chlapniesz, tam coś chlapniesz potem zmieniasz zdanie. Uważasz, że jesteś wiarygodny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie można pokazać konkretnych pomiarów z opisem, jak to jest mierzone, to raczej powinniśmy traktować to z przymrużeniem oka, jako legendę, przypowieść, albo tezę, którą jeszcze trzeba udowodnić.

Z drugiej strony , tak samo podchodzę do tabelek producentów, bo niewielu weźmie się za to , żeby podważać i potwierdzać, co oni tam wpisują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, ale berthold podnieca się co chwilę, och ach, a jak zapytasz o konkrety to cisza... Niech tam sobie bajdurzy, ale ktoś kto tutaj trafi pierwszy raz i go nie zna "może się naciąć"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet firmowemu Panasowi nie wierzę że jest tak dobry jak podają w ,,papierach''. Dlatego kocioł trzymam gotowy do odpalenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.