Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła powietrze - woda - czy to się opłaca?


Dominika38

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, maniek83 napisał:

To nie problem w układach wtrysku samochodowych występują ciśnienia rzędu 2000 bar więc takie 70 to nic. W zwykłej butli samochodowej potrafi być 25 barów i przenosi to zwykła plastikowa rurka Faro. Uważam, że to nie powód.

Układy chłodzenia czy to do domu czy do przemysłu, a układy różnego rodzaju w samochodach to dwa zupełnie różne światy. To, że we wtrysku paliwa jest 2000 barów, nie oznacza, że 70 barów CO2 w układzie chłodzenia to pikuś. CO2 stosuje się głównie w przemyśle, gdzie jest duża jednostka główna i wiele rozproszonych odbiorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowa klucze "pieniądze" i "koszty" Instalacja na nie ekologicznym gazie jest prostsza i tańsza. Ot cala tajemnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maniek83 napisał:

Nie mów, że w 21 wieku gdzie rzekomo zaraz wszyscy umrzemy na brudne powietrze nikt nie umie sobie poradzić z ciśnieniem 70 barów i wszyscy używają czynnika cieplarnianego zmieniając klimat :) Litości.

Nie masz kompletnie pojęcia o czym mówisz albo nie zrozumiałeś tego co napisałem. A napisałem, że takie układy się projektuje i z powodzeniem wykorzystuje, ale np. w dużych sklepach, gdzie jest 50 dużych szaf chłodniczych, a nie jakaś malutka pompka ciepła do domu na 5kW. Pracuję w firmie, która projektuje układy chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HarryH napisał:

Jakiej ? Chętnie się dowiem.

A pierwsza z brzegu GZWM ciśnienie robocze 20 bar, próbne 30 bar. Przed reduktorem miałem kiedyś manometr to dobijało do 16 bar.

1 godzinę temu, Wello napisał:

a nie jakaś malutka pompka ciepła do domu na 5kW. Pracuję w firmie, która projektuje układy chłodzenia.

No więc pytam co za problem skoro to taka pilna sprawa, przecież ekolodzy mówią, że zostało nam 10 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznaj się z pojęciem prężności par i nie ośmieszaj się więcej. 25 barów w butli lpg to może byłoby w czasie pożaru, gdyby nie zawór bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LPG ma około 6 bar , a CNG np. w autobusach , ma butle wysokociśnieniowe około 200 bar. Ale w tym temacie chyba nie o tym mowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HarryH napisał:

Zapoznaj się z pojęciem prężności par i nie ośmieszaj się więcej. 25 barów w butli lpg to może byłoby w czasie pożaru, gdyby nie zawór bezpieczeństwa.

Pytałeś jaka butla więc odpowiadam KAŻDA i ma na to papiery. Nie ważne ile tam jest w danej chwili bo zależy od warunków, składu itd. A technicznie to wystarczy, że zawór nie zadziała albo jakiś Janusz wygnie pływak i zatankuje do pełna, postawi auto w upale. 6 bar to odbywa się tankowanie. Narobiłem się trochę testów i pomiarów więc na prawdę nie piszcie bzdur.

Wystarczy poczytać wymagania dla zbiorników LPG, ciśnienie rozerwania około 70 bar niektóre wytrzymują 110 bar, ciśnienie robocze 5-17 bar itd. itp Przyrost ciśnienia 0,7MPa co stopień gdy poduszka jest zbyt mała (wygięty pływak)...

Jestem już zmęczony dyskusją, że 70 bar to dużo i dlatego nie można zrobić pompy ciepła 7kW na CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś"potrafi być", a teraz obracasz kota ogonem. Policz sobie naprężenia w płaszczu zbiornika przy 110 barach i znajdź taką blachę w katalogu. Może być nawet katalog NASA :-) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, HarryH napisał:

znajdź taką blachę w katalogu. Może być nawet katalog NASA :-) 

To proste, wibranium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, HarryH napisał:

Napisałeś"potrafi być", a teraz obracasz kota ogonem. Policz sobie naprężenia w płaszczu zbiornika przy 110 barach i znajdź taką blachę w katalogu. Może być nawet katalog NASA :-) 

 

Kolego znajdź sobie warunki testów butli LPG i przestań bredzić. I robi to nawet byle mechanior podczas legalizacji butli LPG więc tekstem o NASA nieco sie ośmieszyłeś chyba, że w NASA pracują Czesie od butli LPG.  Są również zbiorniki kompozytowe w tym na CNG, które wytrzymują 300-500 barów. Pytałeś w jakiej butli więc podałem dosyć dokładnie, nie nadążasz za tematem?

W samochodach jest cała infrastruktura wysokociśnieniowa zarządzana elektroniką więc jak ktoś mówi, że 70 bar CO2 w pompie ciepła jest strasznym i drogim problemem to uśmiech pojawia się na twarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Wszystko się da zrobić tylko pytanie kto to ma zrobić ? nasi ? nasi powoli patenty na łopaty i widły będą kupować więc kto ? ja widzę tylko Chińczyków lub Niemców ale im na tym aż tak jeszcze nie zależy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też się pojawia uśmiech na twarzy widząc jak się ośmieszasz :) Wiedz, że każdy może przeczytać to, co piszesz, więc powinieneś najpierw liznąć temat układów chłodzenia żeby w ogóle wiedzieć o czym jest mowa. Porównujesz zupełnie dwa różne światy. Pierwsza moja podpowiedź - kompresor, punkt krytyczny CO2, olej, zabezpieczenia. Masz punkt zaczepienia więc teraz wujek google i szukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HarryH napisał:

Rosyjski jebonit też się nadaje, maniek 83 naprawia nim samochody.

Jak nisko można upaść nie mając argumentów...

56 minut temu, sambor napisał:

Ponoć nawet do 8

Ciekawe czy gruntówki też .

17 minut temu, Wello napisał:

Mnie też się pojawia uśmiech na twarzy widząc jak się ośmieszasz :)

Kolego masz link powyżej, takie pompy już działają a ty swoje to przypomina kopanie się z koniem.

I jak już to sprężarka dwustopniowa a nie kompresor, kompresorem to możesz sobie napompować koła w Skodzie Favorit, tutaj mamy do czynienia ze sprężarką jako fachowiec od klimy musisz to wiedzieć. Nie każda sprężarka jest kompresorem! Serio mam dosyć tego ZOO :)

Sprężarka, wtrysk gazu, pierwszy stopień, drugi stopień mówi ci to coś? Wiem, nic, musisz poczytać w google...

17 minut temu, Wello napisał:

Porównujesz zupełnie dwa różne światy.

Do prawdy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link powyżej powiadasz... Tam jest podany model pompy do 480kW. Rozumiem, że taką pompę dasz do domu? :D Sam nawet nie wszedłeś na ten link skoro podałeś taki argument. Gdybyś siedział w układach chłodzenia, to też używałbyś żargonu. Kompresor/sprężarka to jedno i to samo w tym temacie, używane zamiennie. Na prawdę nie kompromituj się bo nie masz pojęcia o układach chłodzenia. Siedzisz w butlach z gazem, a wypowiadasz się jako ekspert o pompach ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domowe do 10kW też są, wystarczy poszukać.

16 godzin temu, HarryH napisał:

Policz sobie naprężenia w płaszczu zbiornika przy 110 barach i znajdź taką blachę w katalogu. Może być nawet katalog NASA :-) 

To z czego są robione butle na tlen, gdzie ciśnienie w pełnej butli wynosi 200bar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba z tego samego co do argonu. Akurat taka uzywam do TIGa. Butla jak butla, ale ciężka przyznam jak na swoja pojemnosc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

To z czego są robione butle na tlen, gdzie ciśnienie w pełnej butli wynosi 200bar?

Są ciągnione z 1 kawałka, bez spoin, do grubości 5mm i relatywnie małej średnicy. Lpg są spawane z cienkiej blachy, więc teorie o 110 barach w takiej butli... no cóż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przez ostatnie 3 tygodnie siedziałem popołudniami przed kompem i rozkminiałem dylemat zakupu PC.Rozważałem zasadność zakupu T-Cap-a względem hińskiego Haier-a za połowę ceny Panasa.Wkradł się dodatkowy dylemat niejako zainicjowany informacją od kolegi z forum,żeby rozważyć założenie do posiadanego bufora zwykłych grzałek i korzystać z dobrodziejstwa taryfy nocnej i FV oraz okazyjnie kociołka,jeżeli będzie na to ochota i chęci.Za kasę przeznaczoną na pompę mógłbym też opcjonalnie zakupić dodatkowe panele i korzystać z dodatkowego prądu w dzień.Nawet nie da się porównać skomplikowania układu kilku grzałek z instalacją pompy,kosztami zakupu i czasem kiedy inwestycja w dodatkowy prąd do grzałek,dogoni koszty zakupu PC.Temat zakupu PC zaczął robić się naprawdę irytujący jeżeli spojrzymy na rosnące ceny zakupu pompy i braki dostępności niektórych modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.