Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Pellet + Bufor - Wady I Zalety


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

Nie próbowałem wyższych temp niż  była potrzeba, ale wiem już że przy temp ponad 70C zużycie pelletu szybciej rośnie niż przy np 50C.

Jak się chcesz zagłębiać w to teoretycznie to polecam literaturę o wymianie ciepła i wymiennikach - jest w necie książka "Wymiana ciepła i wymienniki" dostępna bez problemu - ściągasz i czytasz a następnie wyciągasz wnioski.

 

Na przełknięcie to raczej popitka   :P

 

"Nie próbowałem wyższych temp niż  była potrzeba, ale wiem już że przy temp ponad 70C zużycie pelletu szybciej rośnie niż przy np 50C."

 

Ja też się pod tym podpisze!

 

Ale trafiłem na palaczy, którzy utrzymują temperature na kotle np. do 65/70 (przez cały sezon grzewczy) i mniej im pali! Zawsze im doradzam żeby podniesli do 75/80 to juz w ogóle będzie mało palił...

 

Sambor: czy w Twoim przypadku (w moim się sprawdza) naładowanie jednorazowe bufora do 70/75C z histereza np. 25C (w tym czasie wygaszenie całkowite palnika)  nie przyniosło by lepszych efektów niż start/stop co 2 godziny? Liczyłeś to, mierzyłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie rozumiecie jak pracuje prawdziwy kocioł na pellet - jak się pali to się pali a jak ma przerwę to się wygasza i to nie ważne jaka jest przerwa 

Jak potrzeba się rozpalić to sam się rozpala, w nim nie ma tzw podtrzymania jak w kotłach na ekogoszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sambor: czy w Twoim przypadku (w moim się sprawdza) naładowanie jednorazowe bufora do 70/75C z histereza np. 25C (w tym czasie wygaszenie całkowite palnika)  nie przyniosło by lepszych efektów niż start/stop co 2 godziny? Liczyłeś to, mierzyłeś?

Już pisałem : DO TEMP 70C TO GRZEJĘ JAK WYMAGA TEGO KRZYWA GRZEWCZA, NIE MAM TAKICH NASTAW STAŁYCH!!!

U mnie jest zawsze wygaszenie palnika, nawet przy przerwie 10min.

 

Swoje nastawy mam tylko wg krzywej grzewczej - obecnie jest +10C więc nastawiła się temp 48C i do takiej kocioł podgrzewa  wodę w instalacji.

 

Swoje krzywe grzewcze oparłem o wielkości grzejników i sprawność układu - pomiar zamontowanym cieplomierzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU w buforze to najgorsze rozwiązanie jakie może "wymyślić" inwestor.

Najgorsze? Hahaha - i tyle komentarzem! Widziałeś w ogóle taki zbiornik? Zapraszam do siebie będziesz miał okazje.

 

"Widzę, że nie rozumiecie jak pracuje prawdziwy kocioł na pellet" - to też bez komentarza.

"Jak potrzeba się rozpalić to sam się rozpala" - Oooo no super nie wiedziałem że to za darmo działa i strat przy tym nie ma!

 

Może gdybyś zmienił swoją instalację to spalanie spadło by z 3ton pelletu do np. 2,5...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego punktu widzenia jak to czytam:

1. Kocioł pelletowy + Bufor czy to 800L, czy to 1000L jest inwestycyjnie nieopłacalne, a raczej po prostu drogie (bo się pewnie kiedyś zwróci). Kocioł pelletowy dopasowany do gabarytów domu jest drogi, a jeśli jeszcze chcemy wstawić większy piec, bufor, osprzęt i mieć baniak na pół kotłowni - dla MNIE przerost formy nad treścią.

2. Obsługa - sam piec na pellet jest niskoobsługowy, więc na obsłudze wiele nie zyskujemy i wiele się to nie różni.

3. Z postów sambora wynika, że zwiększa on głównie bezwładność układu - w końcu to robi bufor - przez co nie ma pików włącz wyłącz w instalacji. Sam bym się nie obraził, jeśli dostałbym taki palnik w gratisie i pewnie wtedy bym bufor rozważył :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 lat temu jak zaczynałem swoją przygodę z pelletem to nie było wyboru na rynku- był tylko Biawar a za nim daleko, daleko  kostrzewa , raczkująca na tym polu + kilka prototypów.

Ale obecnie też bym podjął taką samą decyzję o większym palniku ( kotle) i buforze.

Bezwładność takiego układu to jedna z zalet przy przewymiarowanym kotle, inną zaletą to możliwość magazynowania nadwyżek ciepła oraz możliwość szybkiego oddawania tego ciepła do odbiorów.

W motoryzacji są obecnie modne samochody z napędem hybrydowym, zestaw kocioł na pellet + bufor to jakby taka hybryda

- kocioł w takim układzie pracuje na stałych parametrach, optymalnych parametrach , bez modulacji ,FL-ów i innych głupot - wtedy spala najmniej, podobnie jak silnik samochodu hybrydowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw bardzo fajny - w to nie wątpię - jeśli ktoś projektuje dom warto to rozważyć. Niestety też nie tani - zwłaszcza gdy coś przerabiamy i nie każdy ma miejsce na bufor, nie ma jeszcze wkładu kominowego itp.
Całość może dojść do 20 tys. (piec, bufor, instalacja, wkład kominowy). Dokładnie jak z hybrydą w samochodach - jest oszczędność w eksploatacji, ale nie każdy się na to rzuca z racji iż jest to drogie.
Coś za coś i wszystko ma swoje zady i walety... Nie mniej jednak gratulacje wszystkim, którzy studiują i wprowadzają takie rozwiązania - zwłaszcza gdy chcą się tym podzielić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luźno na temat:

 

"Kocioł pelletowy dopasowany do gabarytów domu" - szkoda, ale taki póki co nie istnieje. Najmniejsze palniki to chyba 5kW (nie śledze rynku możecie mnie poprawić) a to w dalszym ciągu dwa / trzy razy za dużo przy temperaturze rzędu +10C a za mało przy -20C. Natomiast rozpalanie i wygaszanie co np. 2, 3 czy ile tam godzin w celu podtrzymania temperatury na piecu + CWU mnie nie interesuje - tak to może pracować kocioł ale gazowy.

 

"Kocioł pelletowy + Bufor czy to 800L, czy to 1000L jest inwestycyjnie nieopłacalne, a raczej po prostu drogie" - jeśli masz już wykonaną kompletną instalacje, kocioł peletowy który pracuje z zasobnikiem CWU taka dodatkowa inwestycja w zakup osobnego bufora jest pod BARDZO dużym znakiem zapytania. Osobiście bym tą drogą nie poszedł. Jeśli natomiast robisz to na początku przygody z CO to jest to prosta zamiana "zwykłego" zasobnika 250l CWU  i powiększenie do rozmiarów bufora np. 1000l z którego będziesz mógł czerpać również energie do ogrzania pomieszczeń, podłączać inne źródła energii (solary, pompy ciepła, kotły gazowe,grzałki el. i co tam chcesz)

 

"Ale obecnie też bym podjął taką samą decyzję o większym palniku ( kotle) i buforze."  - ale na litość nie osobny bufor i osobny zasobnik cwu!

 

"Zestaw bardzo fajny - w to nie wątpię - jeśli ktoś projektuje dom warto to rozważyć." - pod tym i ja się podpisze.

 

Do bufora kombinowanego przekonał mnie kolega z pracy, który zlecił projekt i wykonanie profesjonalnej firmie. Dostał projekt, wyliczenia, symulacjea a od czterech lat jest użytkownikiem. Ja już tak bogaty nie jestem więc, poszedłem "na skróty"...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

sambor mówisz że siedem lat się tym bawisz to powiedz ile wtedy kosztował taki palnik na pellet ciekawi mnie to , nie wiem czy kupowałeś kompletny kocioł pelletowy czy tylko palnik , powoli bo powoli ale też zastanawiam się czy to aby nie byłoby dobre rozwiązanie zakup palnika pelletowego ceny trochę zniechęcają ale kocioł mam dwu letni defro GS 20kw totalnie przewymiarowany a potrzebne mi max 8kw więc do palnika pelletowego to chyba dobrze że wymiennik rozbudowany co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest ocenić koszty , ale wtedy sam kocioł CNK 25 prod Wolfa to koszt ok 2500 ( sam wymiennik), sterowniki R3 +BM ok 1000,

bufor z dwoma wężownicami ok 3000, wężownice obecnie nie podłączone.

Palnik Viking -Bio ok 6000  razem z podajnikiem i zasobnikiem, ja płaciłem tylko za podajnik, a zasobnik kupowałem.

 

Wtedy jakbym kupił wszystko nowe to wychodziło taniej niż najdroższy Biawar 20kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Palnik 6000 tyle lat temu to faktycznie cena kosmos , teraz widzę w ogłoszeniach 3900 ,4400, 5500 zł za komplet , nie zaprzeczam że zaczyna mi się pomysł podobać bo w sumie mam nowy kocioł prawie i w zasadzie zero przeróbek i komfort ok , tylko kompletnie nie znam się na tych palnikach i nie wiem nad czym w sumie mam dumać , chciałem mpm-a 8-10kw kupować ale chyba odpuszczę bo ten palnik lepszym rozwiązaniem się wydaje , dom dociepliłem więc on więcej by stał niż palił .

możesz mnie naprowadzić na trop tych palników ale nie takich co zrujnują budżet dla zasady tak jak to z tym AJFONEM .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie na fali są palniki kipi, nie znam ceny ale na forum są inf na ten temat , jak podłogówka to warto kawałek bufora postawić.

Temat o palnikach kipi i nie tylko jest w tym dziale.

Rynek palników na pellet szybko rośnie

2-3 lata temu kipi były fatalne, głownie przez sterownik, ale się mocno poprawili.

Jest też palnik pellas .

Jak będziesz brał to raczej z samoczyszczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sambor kocioł pelletowy masz zabezpieczony zaworem VTC?

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wyłączy się lub zaczyna zmniejszać moc

Kocioł pracuje w widełkach temp czyli histerezie

Witam,jestem przed zakupem kotła na pellet nie znam się na tym ale już trochę zwariowałem będę chciał zamontować zasobnik ciepłej wody c.w.u 150 litrów czy zasobnik ciepłej wody to to samo co Bufor bo z forum wyczytałem że niektórzy montuje bufor a to nie najlepszy pomysł więc nie rozumiem jeśli bufor a zasobnik wody to to samo to jak mam ogrzewać wodę?

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Grzesiek , bufor to nie to samo co zasobnik CWU , chyba ,że kombinowany czyli zbiornik w zbiorniku. Tak obrazowo bufor to zbiornik z dużą ilością wody podłączony z jednej strony do kotła , z drugiej strony podłączona jest instalacja CO. Zadaniem bufora jest oddzielenie obiegu kotłowego od instalacji i umożliwianie pracy instalacji ( grzania) bez pracującego kotła. Moim zdaniem najlepiej się sprawdzi taki bufor w instalacjach niskotemperaturowych czyli podłogówka , lub przynajmniej jej większość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luźno na temat:

 

"Kocioł pelletowy dopasowany do gabarytów domu" - szkoda, ale taki póki co nie istnieje. Najmniejsze palniki to chyba 5kW (nie śledze rynku możecie mnie poprawić) a to w dalszym ciągu dwa / trzy razy za dużo przy temperaturze rzędu +10C a za mało przy -20C. Natomiast rozpalanie i wygaszanie co np. 2, 3 czy ile tam godzin w celu podtrzymania temperatury na piecu + CWU mnie nie interesuje - tak to może pracować kocioł ale gazowy.

 

"Kocioł pelletowy + Bufor czy to 800L, czy to 1000L jest inwestycyjnie nieopłacalne, a raczej po prostu drogie" - jeśli masz już wykonaną kompletną instalacje, kocioł peletowy który pracuje z zasobnikiem CWU taka dodatkowa inwestycja w zakup osobnego bufora jest pod BARDZO dużym znakiem zapytania. Osobiście bym tą drogą nie poszedł. Jeśli natomiast robisz to na początku przygody z CO to jest to prosta zamiana "zwykłego" zasobnika 250l CWU  i powiększenie do rozmiarów bufora np. 1000l z którego będziesz mógł czerpać również energie do ogrzania pomieszczeń, podłączać inne źródła energii (solary, pompy ciepła, kotły gazowe,grzałki el. i co tam chcesz)

 

"Ale obecnie też bym podjął taką samą decyzję o większym palniku ( kotle) i buforze."  - ale na litość nie osobny bufor i osobny zasobnik cwu!

 

"Zestaw bardzo fajny - w to nie wątpię - jeśli ktoś projektuje dom warto to rozważyć." - pod tym i ja się podpisze.

 

Do bufora kombinowanego przekonał mnie kolega z pracy, który zlecił projekt i wykonanie profesjonalnej firmie. Dostał projekt, wyliczenia, symulacjea a od czterech lat jest użytkownikiem. Ja już tak bogaty nie jestem więc, poszedłem "na skróty"...

Witam,jestem na etapie kupna kotła na pellet i czytam czy warto zamontować bufor,czy lepiej zamontować większy zasobnik CWU czy może tylko bufor bez zasobnika CWU i on będzie pełnił role zasobnika CWU?nie berdzo się znam na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Grzesiek , bufor to nie to samo co zasobnik CWU , chyba ,że kombinowany czyli zbiornik w zbiorniku. Tak obrazowo bufor to zbiornik z dużą ilością wody podłączony z jednej strony do kotła , z drugiej strony podłączona jest instalacja CO. Zadaniem bufora jest oddzielenie obiegu kotłowego od instalacji i umożliwianie pracy instalacji ( grzania) bez pracującego kotła. Moim zdaniem najlepiej się sprawdzi taki bufor w instalacjach niskotemperaturowych czyli podłogówka , lub przynajmniej jej większość.

Witam,dzieki za wyjaśnienie co twoim zdaniem byłoby najlepsze dla mnie bo jedni pisza ze bufor jest ok a inni że to nie jest dobre rozwiązanie dom 110m2 ogrzewanie podłogowe +  garaż 34m2 tam będzie grzejnik kociol na pellet 12kw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.