Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła powietrze - woda - czy to się opłaca?


Dominika38

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mamy z mężem dom jednorodzinny 145 metrów. Obecnie ogrzewamy go piecem na węgiel i drewno. Sezon grzewczy to śmieszne pieniądze. Ale za ogrzewanie +prąd już wychodzi niezła suma. Chcemy zmienić sposób ogrzewania domu. Zimy są teraz słabe więc pomyśleliśmy o pompie ciepła powietrze woda. Na gruntowa nie mamy miejsca. Mamy dość rozpalania w piecu. Dom jest ocieplony. W domu ogrzewanie podłogowe ok 90 metrów. Nieogrzewany garaż i kotłownia oraz grzejniki w pokojach na górze. Chcemy też w salonie umieścić kominek. Czy pompa ciepła powietrze woda da radę ogrzać taki dom? Czy bardziej opłacalna inwestycja to fotowoltaika +pompa a może lepiej pociągnąć gaz. Sami nie wiemy ale dość mamy pracy przy rozpalaniu w piecu i chcemy coś bezobsługowego. Jakie macie rady. Proszę przedstawicieli o niezamieszczanie reklam produktów. Chcę prywatne opinie i komentarze. Bo tylko tak można sobie wyrobić zdanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa powietrze woda jak najbardziej do radę ogrzać taki dom , do tego w przyszłości fotowoltaika i cieszyć się z bezobsługowego grzania a koszt inwestycji będzie się pomału zwracał , może być i też gaz też nie będzie drogo , ale skoro go trza ciągnąc ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt porządnej pompy ciepła powietrznej nie jest mały, poza tym trzeba zwrócić uwagę kiedy taka pompa będzie używać grzałki wspomagającej bo może się okazać, że zamienicie ogrzewanie węglem na ogrzewanie prądem i rachunki poszybują. Można kupić tanią pompe ale wtedy trzeba doliczyć też bufor oraz wygospodarować miejsce na niego itd. Temat jest złożony ja sam teraz jestem przed takim wyborem i jednak skłaniam się do pompy gruntowej.

Nie wszystkie pompy ciepła gruntowe wymagają rozkopywania całej działki i dużej powierzchni jest z czego wybierać, są pompy woda woda jak macie wysoko wody gruntowe to można to rozważyć, są wymienniki spiralne, koszowe, promieniowe, studnie głębinowe itd. Na YT jest wiele filmów gdzie autorzy przedstawiają koszty i sprawność takich pomp nawet w starszych budynkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja gazowa jest tańsza, ale później za gaz trzeba płacić.  Pompa ciepła z odpowiednio dużą instalacją fotowoltaiczną , daje naprawdę niskie rachunki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia tylko za ile sie to zwróci i czy wogóle zdąży przed upływem gwarancji. Bo o zarabianiu na siebie raczej można przemilczeć. Dobra pompa z fotowoltaiką to ze 60-70 tysięcy czyli 70% ceny mieszkania w bloku w sporym śląskim mieście, no nie wiem... A mówimy tylko o ogrzewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać że są dopłaty ,odliczenia od podatku choćby 5 tysięcy za fotowoltaike , można też na raty etapami, sam mam panele na razie się odrabiają w postaci rachunków za prąd a płaciłem ponad 5 stów na miesiąc więc było z czego zejść , tak się wydaje ale tu prąd tu woda ,śmieci gaz telefony ,przeglądy ubezpieczenia opał na zimę nety srety i opłata opłate pogania a wszystkie te opłaty coraz większe nie patyczkują się z nami ,teraz człowiek haruje więc jeszcze na to zarobi , ale jak przyjdzie emerytura głodowa ? uważam takie inwestycje które pomogą zejść z kosztami utrzymania za słuszne , jeśli chodzi o mnie to w bloku czół bym się jak małpa w niewoli co swoje to jednak swoje . Za samochody też ludzie płacą w salonach po 60 i sporo więcej tysięcy i nie zastanawiają się kiedy ten samochód się zwróci a nie zwróci się nigdy , wiec może kupić taki za pare tysięcy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty są wysokie  (chyba że robi się samemu) ale później są rachunki niskie. O czasie zwrotu i czy w ogóle to szkoda gadać, bo większość rzeczy które się kupuje nigdy się nie zwrócą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jak co ale panele to widzę że się  zwrócą , chyba że jakiś kataklizm przyjdzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mąż jest instalatorem. Więc montaż pompy nas nie dotyczy. Rachunki tylko rosną a ceny węgla też nie są niskie. Na pewno staralibyśmy się o zwroty i dopłaty z wymiany pieca węglowego. Nie wiem dokładnie jak wyglda teraz. Może ktoś z was wie co teraz dają i za co zwracają koszty. Gaz aby podłączyć musimy raczej ciągnąć choć mamy rurę z gazem na działce. Nie dowiadywaliśmy się jak to by było. Czy byłoby konieczne podłączenie czy mogli by nas podpiąć do tej rury która istnieje. Jeżeli pompa to jaka woda powietrze byłaby dla nas najlepszym rozwiązaniem bo nie mamy wysokich wód gruntowych a działki mamy mało. Lokalizacja to Radom. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mąż jest instalatorem i nie wiesz czy się opłaca i jak to działa? No to ładnie.

54 minuty temu, Kordjano napisał:

chyba że jakiś kataklizm przyjdzie .

Idzie, idzie wystarczy poczytać co prezes URE wygaduje. Tak to było z gazem, olejem, pelletem teraz z PV i PC jak jest wystarczająca ilość w worku to się zaczyna strzyżenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
Godzinę temu, Kordjano napisał:

Co jak co ale panele to widzę że się  zwrócą , chyba że jakiś kataklizm przyjdzie .

Lub uznają że już nie jesteś prosumentem i każą ci budować magazyn energi za 35 patoli lub ten albo następny nierząd wprowadzi podatek od jak oni to mówią darmowego słońca podobny do podatku deszczowego .kwestia czasu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, maniek83 napisał:

Mąż jest instalatorem i nie wiesz czy się opłaca i jak to działa? No to ładnie.

Idzie, idzie wystarczy poczytać co prezes URE wygaduje. Tak to było z gazem, olejem, pelletem teraz z PV i PC jak jest wystarczająca ilość w worku to się zaczyna strzyżenie.

Jak byś się tak przejmował to nic byś nie zrobił , koniec świata też miał być to wtedy to wtedy ,cały czas straszą apofis miał jęknąć w ziemie ale cisza , jak na razie to tylko globalne ocieplenie jest pewne i namacalne i tu jest powód do straszenia dlatego pompa ciepła powietrzna ma teraz sens na większe mrozy o ile takie będą można się wspomóc np drewnem , a co z gazem jest nie tak ? w dobrze ocieplonych domach z prawidłowo wykonaną instalacją w cale nie jest drożej niż palenie węglem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Globalne ocieplenie to tak jak dziura ozonowa w latach 90tych albo w średniowieczu piekło tylko dzisiaj zamienili księdza na przekupnego naukowca i korporacyjną demokrację. Oni chcą żebyś się przejmował tak ten świat działa, oparty jest na strachu i długu, natomiast trzeba mieć swój rozum i postępować logicznie. Jeśli już mam zainstalować jakąś pompę ciepła to po rozważeniu wszystkich opcji została tylko gruntówka. Chociaż z czasem i prąd podrożeje tak, że o ekonomii nie będzie mowy bo przecież elektrownie są złe a prądu brakuje już teraz.

Z gazem jest to nie tak, że go nie posiadamy i cena jest zależna od humoru urzędnika, z ogrzewaniem elektrycznym to samo czyli wszystkie pompy ciepła, grzałki itd. i w dodatku są nieekologiczne bo prąd jest z węgla i jeszcze długo tak będzie, drewna i węgla mogą zakazać. I cały obraz tego bajzlu jest przygnębiający bo niestety nic nie zależy od nas tylko od interesów dużego biznesu, który oprócz przekupywania polityków sponsoruje różne ruchy typu ekolodzy żeby ludzie sami chcieli wydawać kasę w imię "lepszego" jutra niestety nie swojego. Trudno się uzależnić tylko od prądu bo to może być katastrofa, ja swojego kopciucha zakonserwuje w garażu założę się, że jego czas jeszcze wróci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, maniek83 napisał:

 Trudno się uzależnić tylko od prądu bo to może być katastrofa, ja swojego kopciucha zakonserwuje w garażu założę się, że jego czas jeszcze wróci :)

Z tym zdaniem kolego akurat to się zgadzam , dlatego i u mnie zawsze będzie inna opcja na wszelki wypadek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko osoba nierozsądna lub zmuszona sytuacją życiową,pozwoli sobie na uzależnienie się od jednego źródła energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż , mieszkamy w klimacie w którym musimy inwestować w ogrzewanie , pół biedy jak jest na te inwestycje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.09.2020 o 20:11, misiek30 napisał:

Koszty są wysokie  (chyba że robi się samemu) ale później są rachunki niskie

Zwłaszcza jak robisz inwestycje na kredyt - Dobierasz 70 tys po to żeby spłacać to do banku zamiast wydawać na gaz.
Różnica jest taka, że jak pompa klęknie - kredyt masz na karku, musisz zmienić pompę za naście tysięcy a nie masz na nią kasy.
Jak klęknie gaz to wstawisz kotła, który będzie 3-4-5 razy tańszy niż PC. Podejrzewam, że łatwiej też naprawisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ,stać mnie to robię nie mam to siedzę spokojnie , jeden wstawi palnik do zasypowca za 5 tysi i jest zadowolony drugi wyda na kocioł i przeróbkę instalacji 20 i więcej tysięcy wraz z fachowcem i okazuje się że nie do końca jest tak jak miało być .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.09.2020 o 21:53, maniek83 napisał:

Tak to było z gazem, olejem, pelletem teraz z PV i PC

A jak było z pelletem? Bo 10 lat temu jak najniższa krajowa wynosiła 984zl to Lava kosztowała 820 za tonę gdzie teraz kupisz za 900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, shogunzlasa napisał:

Oczywiście że tak - a nie jeden kupi pelletowca bo niby tańszy a po dostawieniu bufora, osprzętu mieszającego się okazuje że za te pieniądze miałby pompę ciepła :)

Tylko większość pomp ciepła trzeba zgłosić, kto z was o tym wiedział? Zaraz będą mandaty jak się okaże, że straż miejska jak już zwalczy węgiel to będą latać po domach i sprawdzać kto ma nie zgłoszoną pompe ciepła. Do tego dochodzą serwisy itd.
 

Cytat

 

OPERATOR, czyli właściciel pompy ciepła, ma obowiązek założyć Kartę w CRO:
do 15 dni od daty dostarczenia – dla urządzeń typu monoblok (hermetycznie zamkniętych);
do 15 dni od uruchomienia pompy ciepła typu Split (niehermetycznie zamkniętych).

Kontrolę nad przestrzeganiem prawa sprawują inspektorzy WIOŚ. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, mają obowiązek nałożenia kary finansowej – niemałej, np. za spóźnienie z kontrolą szczelności instalacji chłodniczej; za brak wpisu do CRO informacji o przeprowadzonej próbie szczelności.
Jak widać, kluczową sprawą dla OPERATORA jest przestrzeganie terminów i obowiązków wynikających z Ustawy F-gazowej.

 

A taki mandat może wynieść nawet 10 tysięcy.

Oni nam nie dadzą spokoju to nie koniec tylko początek. Najlepiej w tym kraju mieć wiatę z chrustu i być bezrobotnym wtedy masz zasiłki i wszelkie prawa bo nie mają ci czego zabrać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może lepiej zgłosić montaż pompy i przy okazji dostać na nią dofinansowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby to było jeszcze takie proste, że idziesz i masz to sam bym poszedł. Jedyne dofinansowanie jakie dotąd dostałem, z którym nie było problemu, nie było opodatkowane, okredytowane, opapierkowane, ohaczykowane to 5000 na panele. Gdy tak będzie z pompami to jakiś sukces może będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.