Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła powietrze - woda - czy to się opłaca?


Dominika38

Rekomendowane odpowiedzi

Grzałki są tanie i proste, ale będą zużywać średnio trzy razy więcej prądu niż pompa ciepła , więc możesz zainwestować w trzy razy większą instalację fotowoltaiczną i koszty ogrzewania będą podobne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niekoniecznie trzeba stawiać farmę z panelami.Przez tydzień w miesiącu jestem w domu i ten tydzień mogę użytkować kociołek,to dla mnie jest przyjemność,dla żony niekoniecznie,choć przy spalaniu węgla chwali sobie minimum obsługi.Na dniach policzę ile energii będę musiał dokupić z sieci,żeby pokryć różnicę w zapotrzebowaniu prądu dla grzałek.Może sie okazać że,załóżmy 20tys.zł wydane na PC starczą na dopłaty na prąd grzałek na 10-15 lat.Wtedy raczej pójdę w grzałki i poczekam na moment gdy będzie można zakupić może wydajniejszą PC w korzystniejszych cenach.Na dzień dzisiejszy tak bym to widział.

Plusem rozwiązania z grzałkami będzie bezproblemowy sprzęg z kotłem i bezproblemowe osiąganie dowolnych temperatur.Koszt ewentualnych przeglądów okresowych monobloka tez trzeba będzie wliczyć w wydatki związane z zakupem pompy.Nie liczę ewentualnych usterek i napraw pompy,które mogą wystąpić lecz nie muszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gruntową nie mam miejsca,wszystko zagospodarowane,więc ten rodzaj pompy odpada.Mieszkam w okolicy polskiego bieguna ciepła,klimat mam sprzyjający dla wymiennika powietrznego.Jednak gdybym za kasę przeznaczoną na pompę dołożył trochę paneli w to pewnie podwyżki cen prądu byłyby nieistotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montuj panele, zamontuj grzałki ze zmywarek. Po sezonie podliczysz koszty. Jak wyremontuje budynek gospodarczy montuje panele ~10kW i grzałki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie srednioopłacalna sprawa z tymi grzałkami. Obecnie grzeję pompą powietrze powietrze. I ostatnie dni zżera mi do 15 kWh na dobę. Na takich grzałkach zużyłbym do 60 kWh. I żeby osiągnąć cel jaki sobie założyłem musiałbym wywalić na dach 20 kWp paneli zamiast 5. Gdzie sens? Gdzie logika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Outsider napisał:

Jak dla mnie srednioopłacalna sprawa z tymi grzałkami. Obecnie grzeję pompą powietrze powietrze. I ostatnie dni zżera mi do 15 kWh na dobę. Na takich grzałkach zużyłbym do 60 kWh. I żeby osiągnąć cel jaki sobie założyłem musiałbym wywalić na dach 20 kWp paneli zamiast 5. Gdzie sens? Gdzie logika?

Pompę zawsze zdążę kupić. Grzałki to śmieszny wydatek...

25 minut temu, maniek83 napisał:

Ja nawet nie komentuje takich pomysłów :)

No i słusznie ! Po co masz z siebie .... robić !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maniek83 napisał:

Ja nawet nie komentuje takich pomysłów :)

Uzasadnienie poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Outsider napisał:

Jak dla mnie srednioopłacalna sprawa z tymi grzałkami. Obecnie grzeję pompą powietrze powietrze. I ostatnie dni zżera mi do 15 kWh na dobę. Na takich grzałkach zużyłbym do 60 kWh. I żeby osiągnąć cel jaki sobie założyłem musiałbym wywalić na dach 20 kWp paneli zamiast 5. Gdzie sens? Gdzie logika?

O grzałkach myślę jako o tymczasowym rozwiązaniu.W planach jest PC ale teraz sami wiecie jak wygląda sytuacja na rynku.Też używam obecnie dwóch klimatyzatorów z funkcją grzania,ale grzeją tylko część pomieszczeń a chciałbym jednak w zimniejsze dni ogrzewać całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, carinus napisał:

O grzałkach myślę jako o tymczasowym rozwiązaniu.W planach jest PC ale teraz sami wiecie jak wygląda sytuacja na rynku.Też używam obecnie dwóch klimatyzatorów z funkcją grzania,ale grzeją tylko część pomieszczeń a chciałbym jednak w zimniejsze dni ogrzewać całość.

Mi potrzeba raptem ~6kW w największe mrozy, więc nie jest źle. Zamontuję fotowoltaike to będę kombinował dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Kolego @automatyk @PioBin Może tu .

Ja ogrzewam od pięciu lat pelletem i spalam 3 do 3.5 ton pelletu na sezon takiego po 600 zł z dostawą wraz z cwu więc nie narzekam , ale wybiegam w przyszłość i zastanawiam się trzy w tych pieniądzach nie ogrzał bym gazem lub pompą , panele mam ale zapasu nie zrobię bo całość warsztacik pobiera więc za prąd od pompy i tak bym musiał zapłacić , pompa to spory koszt a piec jednofunkcyjny poniżej czterech tysięcy kupisz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec ponizej 4 tysiecy bedzie pracował jak piec ponizej 4 tys

mozna wszytko ale musisz sie zastanowic czy

masz gaz w kotłowni ,jak tak to faktycznie zakładasz gaz i git

a skoro tak mało palisz to jaki masz metraż i jaka temp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Calego watku nie przeczytalem ale kolega @o6483256 tez ma taki niepopularny pomysl widze.

Dobrze jest znac realne zapotrzebowanie budynku na CO sezonowo i szczytowo. Ilosc opalu to bardzo pobieznie daje odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz mam , ale moje przekonania były takie że gazem to drogo dlatego założyłem peleciaka , teraz moje myslenie zaczyna się zmieniać , jak jeszcze słyszę ile szwagier płaci za gaz to zastanawiam się czy dzwiganie pelletu ma sens , co ogrzewam to w stopce jest 

Kiedyś robiłem kalkulator to mi wyszło w najzimniejszy dzień 12 kw plus 4 kw na cwu temperatura w domu to 22 st .

z peletu to z kilograma pewnie ze 4kwh wyciągam .

Edytowane przez Kordjano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak masz gaz to masz rozterke

bo pompą na pewno taniej tym bardziej ze u ciebie to 9kW pompa spokojnie dałby sobie rade jako t-CAP

reszta to juz kwestia policzenia i załozen na najbliższe 15 lat zeby nie zmieniać czegos za jakis czas

co do gazu osobiscie tez mam wscianie w kazdej chwili mogę umowę podpisać i ogień ale nie czuje takiej potrzeby bo nigdy tak tanio nie ogrzewałem a przerobiłem już wszytko kopciucha ,groszka ,gaz i uwazam że pompa jest najlepsza w tej chwili pompa sobie pozera  2,3kW i łupie aktualnie na 360m2

gazu w takie przymrozki mi szło ok 25-30m3 w szczycie mrozu -20st ok 45m3na temat wegla sie nawet nie chce wypowiadać bo ptzy przymrozkach szło ok 45-60kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kordjano nasz w stopce jakas PC do CWU. Czemu tego nie wykorzystac do CO?

Duzo roboty z podlaczeniem?

Ps. Jak ta pompka? Zadowolony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pompa tylko do cwu  pracuje tylko w lecie i chłodzi chatę bierze cztery kwh na dobę pracuje dwa razy po dwie godziny , pelletu spalałem niecałe 4 kg wiec koszt podobny , ale chłodzik na plus .

Pompę podłączyłem sam bezpośrednio w wodę pitną , bo tak jest wydajniej .

Edytowane przez Kordjano
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt wytworzenia ciepla z PC (jaka by nie byla) i pellet podobnie? 

4kWh => COP4 => 16kWh w bojlerze = 2.40 [pln] G11

4kg pellet => 1kg=4kWh => 16kWh w bojlerze = 2.40 [pln] 600/tona

Podobnie faktycznie.

No to do CO na jesien/wiosna to sie nie nadaje.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę wiedział w czerwcu , wtedy będę miał rozliczony rok pod względem prądu wyprodukowanego i zużytego. Wtedy wyjdzie czy to PV + PC miało sens. Za parę tygodni dojdzie jeszcze 1.2 kWp ,i na  wiosnę dalsze docieplanie . Noi znowu trzeba będzie rok poczekać na wyniki.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.