Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła powietrze - woda - czy to się opłaca?


Dominika38

Rekomendowane odpowiedzi

No ale zgłosić panele też musiałeś i nikt cię nie zjadł , więc przy pompie inaczej nie będzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pompie jest trochę papierologii , ale idzie to przeskoczyć.  Ja jutro wysyłam ostatnie papiery i czekam na zwrot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maniek83 napisał:

OPERATOR, czyli właściciel pompy ciepła, ma obowiązek założyć Kartę w CRO:
do 15 dni od daty dostarczenia – dla urządzeń typu monoblok (hermetycznie zamkniętych);
do 15 dni od uruchomienia pompy ciepła typu Split (niehermetycznie zamkniętych).

Kontrolę nad przestrzeganiem prawa sprawują inspektorzy WIOŚ. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, mają obowiązek nałożenia kary finansowej – niemałej, np. za spóźnienie z kontrolą szczelności instalacji chłodniczej; za brak wpisu do CRO informacji o przeprowadzonej próbie szczelności.
Jak widać, kluczową sprawą dla OPERATORA jest przestrzeganie terminów i obowiązków wynikających z Ustawy F-gazowej.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Tylko większość pomp ciepła trzeba zgłosić, kto z was o tym wiedział? Zaraz będą mandaty jak się okaże, że straż miejska jak już zwalczy węgiel to będą latać po domach i sprawdzać kto ma nie zgłoszoną pompe ciepła. Do tego dochodzą serwisy itd.
 

A taki mandat może wynieść nawet 10 tysięcy.

Oni nam nie dadzą spokoju to nie koniec tylko początek. Najlepiej w tym kraju mieć wiatę z chrustu i być bezrobotnym wtedy masz zasiłki i wszelkie prawa bo nie mają ci czego zabrać :)

 

Jak już coś cytujesz, wykonaj to rzetelnie.
Więc ja odniosę się to tego co powyżej napisałeś oraz zacytowałeś. Stwierdzam, że nie ma to nic wspólnego z prawdziwością.


ps.
By uwiarygodnić moją tezę, posłużę się przykładem zaczerpniętym z sieci.

https://www.mitsubishi-les.com/media/download/me_f-gas_brochure_pl_rz_web.pdf

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już posądzasz o brak rzetelności to chociaż byś się wysilił bo sam od prawdziwości jesteś daleko.

Czy rejestracja pompy ciepła jest obowiązkowa?

2 godziny temu, Kordjano napisał:

No ale zgłosić panele też musiałeś i nikt cię nie zjadł , więc przy pompie inaczej nie będzie .

Tak, ale nie na takich zasadach jak pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika że nie wszystkie pompy wymagają zgłoszenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie żadna pompa ciepła do użytku domowego, nie wymaga rejestracji w CRO (Centralny Rejestr Operatorów).
Chyba, że ktoś ma zamiast domu durszlak, lub chce ogrzewać np. kościół i plebanie. 

 

18 minut temu, shogunzlasa napisał:

Ludzie - pod zgłoszenie pod książkę i przegląd są Splity. ,,,

Te słowa także z prawdziwością nie mają nic wspólnego.

O tym czy dane urządzenie podlega rejestracji, decyduje rodzaj czynnika chłodniczego oraz jego ilość (waga) w urządzeniu grzewczo-chłodniczym. 

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm a teraz sprawdźmy ile czego jest w monoblokach i splitach, dopasujmy to do warunków domowych (większości) i wyjdzie, że monobloki się nie łapią, splity tak...
Po prostu monobloki mają mniej czynnika bo są zamknięte w jednej puszce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shogunzlasa proponuje, Ty wyszukaj danych o pompach ciepła, typu monoblok.
Ja poniżej zamieszczam dane klimatyzatorów ściennych firmy Kaisai (bardzo popularnych ze względu na dobry stosunek cena-jakość).

Klimatyzator ścienny Kaisai Fly KWX-12HRBI/KWX-12HRBO
- moc grzewcza 3,8 kW
- czynnik chłodniczy R32
- fabryczna ilość czynnika (do 5 m) 0,55 kg
- cena detaliczna 1 807 zł brutto

  Klimatyzator ścienny Kaisai Fly KWX-18HRBI/KWX-18HRBO
- moc grzewcza 5,6 kW
- czynnik chłodniczy R32
- fabryczna ilość czynnika (do 5 m) 1,0 kg
- cena detaliczna 2 599 zł brutto

Klimatyzator ścienny Kaisai Fly KWX-24HRBI/KWX-24HRBO
- moc grzewcza 7,3 kW
- czynnik chłodniczy R32
- fabryczna ilość czynnika (do 5 m) 1,6 kg
- cena detaliczna 3296 zł brutto

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją pompę ciepła musi zarejestrować właściciel urządzenia, które zawiera:
– co najmniej 5 ton ekwiwalentu CO2, dla urządzeń niehermetycznie zamkniętych (≥ 5 ton ekw. CO2),
– co najmniej 10 ton ekwiwalentu CO2, dla urządzeń hermetycznie zamkniętych (≥ 10 ton ekw. CO2),


Parametry-pomp-ciepla-Szczurek240tabela2


I tak np. panasonik T-CAP SPLIT 9kW WYMAGA REJESTRACJI, a monoblok już nie.

Skończcie straszyć dzieci kominiarzem i że się komuś niebo na łeb zwali...
Splita nie może założyć gościu bez F-Gazowych uprawnień, więc jestem pewny że uświadomi klienta o konieczności rejestracji.
Monobloka może sobie założyć każdy - bo gdyby tak nie było - nie mógłby być transportowany z napełnionym układem - zupełnie jak lodówka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rejestracja to nic potem musisz pamiętać o przeglądach czyli kontroli szczelności.

Jeśli chodzi o czynnik R32 to będzie mały problem bo GWP ma dobry z innymi czynnikami już nie jest tak fajnie. Jeśli chodzi o splita to z tego co piszą nie masz prawa nawet go kupić a oni sprzedać jeśli nie masz uprawnień/umowy na montaż z kimś kto ma uprawnienia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie na durni tylko na karierowiczów, przecież zawsze chodzi o kasę i nawet mówią o tym głośno nie będziecie skakać jak my chcemy to zapomnijcie o kasie.

I ten dziwny rodzaj zamordyzmu czyli nadawanie wszystkiemu praw a skoro są prawa to są obrońcy tych praw a skoro są obrońcy to są wrogowie a wrogowie to oczywiście my wszyscy, społeczeństwo, czyli my jesteśmy podejrzani i musimy mieć kontrolę. Jak to nie chcesz mieć kontroli nie wpuścisz nas do domu, a co masz tam do ukrycia pewnie coś masz za uszami. Tak usprawiedliwiają ciągłe ograniczanie wolności no i mamy obrońców wszelkiej maści finansowanych przez filantropów :) A ja chcę sobie tylko pompę ciepła zamontować a nie reaktor atomowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Są już takie ale ceny muszą być baaardzo wysokie bo inaczej byłby to kiepski towar , w ajfonie też marża 60 procentowa bo jak by była 6 procentowa to świadczyłoby to że to badziewie , idiotyczne ale to działa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2020 o 19:37, carinus napisał:

Tylko osoba nierozsądna lub zmuszona sytuacją życiową,pozwoli sobie na uzależnienie się od jednego źródła energii

Pomimo ze sie z tym zgadzam i rozumiem co chciales przekazac, to kotly idealnie pokazaly jak mozna to wykorzystac. Nie tylko wegiel i drewno przyjmowaly do spalenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie ma co zwlekać i czekać z nadzieją że coś będzie lepsze i tańsze, bo takim sposobem można czekać do śmierci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat z pompą ciekawy, ale zamiast: "Pompa ciepła powietrze - woda - czy to się opłaca" powinien brzmieć: "Jaka pompa ciepła powietrze woda, bo nie chce mi się dźwigać worków z opałem" .-)

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, o6483256 napisał:

Temat z pompą ciekawy, ,,,
,,,  powinien brzmieć: "Jaka pompa ciepła powietrze woda, bo nie chce mi się dźwigać worków z opałem" .-)

To jest Twoja subiektywna ocena,  zasadności wdrażania nowych technologii,  w celu pozyskiwania alternatywnej energii cieplnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.