Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

W wersji 37kw są 3 rury, czy więcej? I jaką temperaturę można osiągnąć na czopuchu na pełnej mocy, gdy kocioł nie dymi. Ja pytam z innego powodu, ponieważ potrzebuję kolejny kocioł zasypowy "z innej planety" i zastanawiam się, czy nie czas przejść na wymiennik rurowy.

Druga sprawa, jak z dokładaniem w trakcie palenia, ten otwór nad drzwiczkami daje radę, czy jednak coś dymi na kotłownie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna moc dla mnie jest wtedy, kiedy temperatura na kominie jest najwyższa podczas palenia przez pewien czas, np. godzinę. Ale nie kisząc opał, tylko bez dymu spalając wsad w max 3h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Mac08 napisał(a):

Pełna moc dla mnie jest wtedy, kiedy temperatura na kominie jest najwyższa podczas palenia przez pewien czas, np. godzinę. Ale nie kisząc opał, tylko bez dymu spalając wsad w max 3h.

W tym piecu  jest wentylator i czujnik temperatury spalin i maksymalną temperaturę spalin można ustawić dowolnie  na sterowniku, trzeba by wiedzieć jaka jest temperatura spalin przy mocy maksymalnej od producenta albo ustawić tak aby wentylator chodził na 100% bo może tak producent ustawił , zauważyłem też że temperatura spalin zmienia się dość mocno od stopnia zabrudzenia wymiennika ,co jest rzeczą naturalną i warto czyścić go często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W atmosie to szczapki i okrąglaki do max 10-12cm, jak większy to na środek, a pod spód i po bokach drobne, żeby dobrze się rozpaliło. Ogólnie nie polecam układać jednego klocka wielkości komory (połówka okrąglaka średnicy 40cm), ale się da i się spali.

1 minutę temu, wkl napisał(a):

maksymalną temperaturę spalin można ustawić dowolnie  na sterowniku

Teraz już wiem, dlaczego kocioł dymi. Dzięki za szybkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, wkl napisał(a):

W tym piecu  jest wentylator i czujnik temperatury spalin i maksymalną temperaturę spalin można ustawić dowolnie  na sterowniku, trzeba by wiedzieć jaka jest temperatura spalin przy mocy maksymalnej od producenta albo ustawić tak aby wentylator chodził na 100% bo może tak producent ustawił , zauważyłem też że temperatura spalin zmienia się dość mocno od stopnia zabrudzenia wymiennika ,co jest rzeczą naturalną i warto czyścić go często.

Czy ten system do czyszczenia sie sprawdza? czy raczej trzeba czyścić szczotką druciana okrągłą rozbierając ten system?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, maracz napisał(a):

A jak wygląda wymiennik? Jest na nim sadza?

Według mojej opini to spalanie jest w miarę ok nie osadza się tam jakoś dużo tego w większości luźny pył popiół

8 minut temu, rafwla napisał(a):

Czy ten system do czyszczenia sie sprawdza? czy raczej trzeba czyścić szczotką druciana okrągłą rozbierając ten system?

Wedlug instrukcji trzeba rozbierać i czyścić raz na miesiąc , potwierdzam a  nawet raz na 3 tyg nie zaszkodziło by -lepsza sprawność pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, widelec1 napisał(a):

Chodziło mi o porównanie palenia(wypalanie dziury,wieszanie się drewna,palenie grubych szczap i okraglaków)

Kończąc mój poprzedni post do atmosa drobnica na zdjęciu po prawej jeśli się zawiesi, to bardzo sporadycznie, a takie klocki, jak po lewej to nie przejdą przez drzwiczki😜.zdj_opal.thumb.PNG.dd8ef1e19612eb13017709e5c26cdd22.PNGopal_komora.thumb.jpg.b2d21fb405b09f990c7a521f62a7f6ac.jpg

Edytowane przez Mac08
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym problem, że jak kocioł zwalnia po osiągnięciu temperatury zadanej na kominie, to temperatura maleje na dyszy, a żeby podnieść to dopuszcza więcej zimnego PP więc o utrzymaniu wysokiej temperatury na dyszy będzie ciężko. Tylko zastanawia mnie jedna rzecz, powietrze jest podawane w kilku miejscach, żeby nie przeszło przez żar, opał musiałby się zawiesić, co zauważyłem i napisałem na 1 stronie tego wątku.

23 minuty temu, wkl napisał(a):

Tego Atmosa masz z buforem?

Tak, 1000l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, widelec1 napisał(a):

Szukam czegoś lepszego konstrukcyjnie niż Atmos i myślałem że ten stalmark dobrze się zapowiada, zrobiony jak drogie kotły a tu się okazuje, że nie tworzy ładnej warstwy żaru tylko wypala pustkę nad dyszą☹️

Powiem ci że w tym piecu największym problemem jest to okienko do podglądania płomienia ,bo jakby się tam nie zaglądało to żadnego problemu by nie było ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

15 minut temu, Mac08 napisał(a):

W tym problem, że jak kocioł zwalnia po osiągnięciu temperatury zadanej na kominie, to temperatura maleje na dyszy, a żeby podnieść to dopuszcza więcej zimnego PP więc o utrzymaniu wysokiej temperatury na dyszy będzie ciężko. Tylko zastanawia mnie jedna rzecz, powietrze jest podawane w kilku miejscach, żeby nie przeszło przez żar, opał musiałby się zawiesić, co zauważyłem i napisałem na 1 stronie tego wątku.

Dlatego najlepiej mieć gorące powietrze do napędzania kotła i PP i PW i coś co odpowiednio je dawkuje , zwłaszcza PW. Faktem też jest że jeżeli chcemy uzyskać kosmiczną temp spalin i to jeszcze w krótkim czasie, to siłą rzeczy wypali się wszystko nad palnikiem. 

 

@wkl to okienko to największe dobrodziejstwo i w każdym kotle powinno takie być obowiązkowo

 

Edytowane przez maracz
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dobrze do tego stelmarka wrzucić ze 3kg węgla na dyszę by się nie zawieszało i nie dymiło,ale widać że te niby typowe hg mają też swoje problemy, myślę że ds mpm jest dobrym wyborem , ja bynajmniej nie mam żadnych problemów,poza zbyt grubym drewnem, wciąga wszystko, grube też ale wtedy spada moc , więc na palenie ciągłe jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już na to wpadłem z tym węglem, czasem tak robię jak mam akurat same okrąglaki sporych wymiarów. Ogólnie to nie jest to jakiś wielki problem po zmniejszeniu obrotów wentylatora i dobrym układaniu drewna jest ok, w sumie nawet jak się wypali nad palnikiem to i tak za jakiś czas  te drewno opadnie na dyszę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu jest to drewno kawalkowe,každy kawalek inny,sczeliny pomiedzy.Nie možliwe oczakawac rowne spalanie jak przy weglu.W žadnym kotlu nie extra generator i extra palnik.Može blaze z lambda i samoczynnym sterowaniem pp i pw daje liepiej rady,ale kilka % drewna jest tym zaosczedniano?? Cena kotla w to wyposažonego jest z innej planety jak ten kociol.Ale ja jestem dureňom i gdybym mial isc kierunkom drewna,to bym ta kase wywalil,zamiast zmiany samochoda,czy innej inwestycji ktora tylko kase pogubi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maronka tylko takiego oddymiania brakuje w mpm wood, jakie ma stalmark. W atmosie jest mały problem z tym otworem do oddymiania w komorze, że zassa każdy dym, ale trzeba uważać, żeby trocin/zrębki nie nasypać do komina.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, krystian1503 napisał(a):

Witam wszystkich. Posiadam kocioł 21 kw ecowood stalmarka. W ostatnim czasie zaczął dymić dość mocno. Nie zasysa dymu. Jakieś sugestie co się mogło przypchac. Piec czyszczony i odkurzany

Gdzie ci nie zasysa dymu? przy otwartych drzwiczkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.