Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

Ja na pewno spróbowałbym palić bez nich,większa komora, i zobaczył co się dzieje ,może aż tak ważne w praktyce nie są

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym oczakawal w takim przypadku przyklejanie i zawieszanie drewna,bo ta komora jest rowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może ,trzeba spróbować , teraz w mpm mam lekko rozszerzającą się ściankę nad palnikiem i nic się nie wiesza, pozostałe 3 ścianki proste,komora byłaby bez tych ekranów dość szeroka ,chyba 30 cm i j głęboka powyżej 50 cm ,dobrze ułożone nie powinno się wieszać ,tym bardziej przy mojej drobnicy,ale jakby sie wieszało a z ekranami nie to wiadomo że były by potrzebne i koniec tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc,
planuje bufor 1000l oraz ekowood 21kw.
Pytanie czy mozna spiac piec z buforem poprzez wymiennik plytowy ? Chce zamontowac piec w ukladzie otwartym (naczynie przelewowe) oraz bufor w ukladzie zamknietym (planowane dodatkowe inne zrodla ciepla dla bufora). Nie chce mieszac wody w buforze z wodą kotłową. W takim przypadku laddomat odpada, pozostaje wykorzystanie zaworu mieszajacego. Pytanie czy są jakieś przeciwwskazania dla takiego rozwiązania?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, luq napisał(a):

czesc,
planuje bufor 1000l oraz ekowood 21kw.
Pytanie czy mozna spiac piec z buforem poprzez wymiennik plytowy ? Chce zamontowac piec w ukladzie otwartym (naczynie przelewowe) oraz bufor w ukladzie zamknietym (planowane dodatkowe inne zrodla ciepla dla bufora). Nie chce mieszac wody w buforze z wodą kotłową. W takim przypadku laddomat odpada, pozostaje wykorzystanie zaworu mieszajacego. Pytanie czy są jakieś przeciwwskazania dla takiego rozwiązania?

 

Daj sobie 2 tyś jak masz miejsce i będziesz palił co drugi dzień, no i wtedy 37 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, PredatorC napisał(a):

@wkl Napal bez ekranów i zobacz co się będzie działo. 

Dopisuje się do tej prośby i oprócz tego proponuje naszemu super "testerowi" spróbować ułożyć drewno wzdłuż komory, jak nie masz 50cm szczap to może dwie krótkie ale na długość,wydaje mi się , że wtedy będzie robiła się lepsza warstwa żaru zamiast pustki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą pustką nad palnikiem podejrzewam, tak jak u mnie ze drzwiczki od rozpalania nie są do końca szczelne. Czesto pod koniec palenia widać że od frontu komory jest mniej żaru niz w tylnej części. Możliwe ze i główne drzwi zasypowe troche powietrza puszczają. Heh dużo do sprawdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzdłuż układam.

Góne raczej nie puszczą dymku, podcisnienie w komorze odddymiającej raczej nie pozwoli.

Ale sznury w drzwiach raczej do kompletnej rewizji. Jak to się mówi byle do końca sezonu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Trx9 napisał(a):

Z tą pustką nad palnikiem podejrzewam, tak jak u mnie ze drzwiczki od rozpalania nie są do końca szczelne. Czesto pod koniec palenia widać że od frontu komory jest mniej żaru niz w tylnej części. Możliwe ze i główne drzwi zasypowe troche powietrza puszczają. Heh dużo do sprawdzenia.

Nie jestem do końca pewien bo nie miałem czasu dokładnie tego sprawdzić ale jest to nagrane na filmiku z wyjmowania tych ekranów, otwory powietrza pierwotnego nie są takie same, zewnętrzne po obu stronach są większe i kwadratowe a dwa środkowe mniejsze okrągłe, może to też ma związek, muszę to jeszcze sprawdzić.

8 godzin temu, widelec1 napisał(a):

Dopisuje się do tej prośby i oprócz tego proponuje naszemu super "testerowi" spróbować ułożyć drewno wzdłuż komory, jak nie masz 50cm szczap to może dwie krótkie ale na długość,wydaje mi się , że wtedy będzie robiła się lepsza warstwa żaru zamiast pustki

Na tą chwilę nie mam 50cm , znaczy mam ale jeszcze nie są suche, próbowałem 30cm wzdłuż było raczej gorzej niż lepiej, ale może też ma znaczenie że było dużo pustki w komorze z przodu i z tyłu, nie wiem.

Edytowane przez wkl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, rafwla napisał(a):

Daj sobie 2 tyś jak masz miejsce i będziesz palił co drugi dzień, no i wtedy 37 kw.

Dalbym 2 tys gdyby bylo miejsce w kotłowni... urok nowych domów ... aczkolwiek dom na plycie, dobrze ocieplony, gesto podlogowka, petle max 90m, to moze zle nie bedzie.


Wracajac do tematu, pytalem przedstawiciela o zastosowanie wymiennika plytowego i nie widzi przeciwwskazan, poza jedną uwagą. Sterownik w standardowym rozwiązaniu ogarnia obieg do bufora sterując jedną pompką. W moim przypadku  1-sza pompka sterowana z pieca ogarnia krótki obieg piec-wymiennik płytowy i tutaj uwaga: należy zastosować przekaźnik dla 2-giej pompki będącej na obiegu wymiennik-bufor, tak aby załączały/wyłączały się jednocześnie na żądanie sterownika. Do tego oczywiście zawór mieszający na powrocie.

I tutaj wchodzi moje rozważanie do powyzszego na ktore wpadlem przed chwilą ... Czy temat powrotu pieca załatwiłby osobny prosty sterownik dla drugiej pompki zamiast przekaźników ? Sterownik mialby czujnik temp zamontowany na wymienniku. Pompka na obiegu wymiennik-bufor wlacza sie przy zadanej temp, np 65-70C. Takie rozwiazanie zapewnialoby odpowiednią temp powrotu do pieca. Troche upraszczam instalacje, pomijam zawor mieszajacy i kolejne galazki w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że na wymienniku płytowym temperatura powrotu do pieca nie spadnie dużo, na pewno nie poniżej 10 stopni więc temperatura powrotu do pieca będzie dobra bez żadnych innych kombinacji , do tego można ją podnieść zwiększając przepływ obrotami pompki.

Przy wymienniku płytowym będzie inny problem tak samo jak przy wężownicy brak ułożenia warstwowo wody, co się wiąże z tym że długo będziesz musiał grzać zanim będziesz mógł korzystać z tej wody z bufora, no chyba że masz samą podłogówkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.