Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz pytanie w jakiej cenie możesz sobie ogarnąć opał. 

Może być tak że bardziej kalkulowac ci się będzie kupic kocioł 5 klasy na węgiel i drewno i dołozyc bufor.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalmark zagazowujący drewno 21kw około 11500zl.

Zwykły kocioł 5klasy 9 tys zł więc różnica nie duża a bufor i tak muszę kupić bo nie mam.

Drewna trochę mam własnego i póki co  mam dostęp do odpadów drewnianych typu deski, kantówki. 

Jak dotąd to wystarczyło, liczę na to że wymieniając kocioł na nowoczesny, drewna będzie potrzeba mniej. Liczę, że będzie ekonomiczny.  

Do tego w zagazowującym można też palić zrębką, co przy kopciuchu i to bez bufora - graniczy z niemożliwością.

Chyba, że zagazowujący nie jest wcale ekonomiczny i pochłania większe ilości opału niż zwykły zasypowy.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgazowujący ma do 95% sprawności.

kocioł zasypowy 5 klasy nie mniejsza niż 88%.

Do zasypowego w razie czego wrzucisz węgiel. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Micha90zgaz napisał(a):

zgazowujący ma do 95% sprawności.

kocioł zasypowy 5 klasy nie mniejsza niż 88%.

Do zasypowego w razie czego wrzucisz węgiel. 

Te 95% to tylko blaze pisze a to co ludzie piszą to ni jak sie ma do tych 95% ,w realnym życiu przy ogarniętym palaczu wyciągnięcie 85% czy to kotły typu stelmark czy ds jest realne a możliwość dorzucenia węgla i przedłużenia palenia jest fajne w kotłach ds,chyba że atmos na węgiel też da radę

18 godzin temu, pawelb5913 napisał(a):

Jeśli nie będę miał na drewno to tym bardziej nie będę miał na węgiel. 

Wybiegając kilka lat do przodu - co lepsze - wierzba energetyczna czy lepiej posadzić drzewa tlenowe.?

W sumie, trochę tego, trochę tego, najlepiej.

wierzbę znam jest lekka , więc wsad na nie wiele starcza, może to tlenowe jest cięższe to wtedy było by lepsze, chodzi mi o to że pocięta wierzba rębakiem nie wiele waży np 70l z 10-15 kg

16 godzin temu, pawelb5913 napisał(a):

A jak zaleca producent.? 

Zwykle liczy się około 55 litrów pojemności bufora na 1 kw mocy kotła, jeśli się nie mylę.

37kw pasuje najlepiej do 1500 l bufora , przy 1000l wystarczy 21kw a przy 2000l może braknąć wsadu w tym 37kw ,ale wszystko zależy czy ładujemy bufor od 20-30 czy doładowujemy np od 40-50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maronka nie masz racji z tym 85% bo kocioł zgazowujący wyciąga więcej, chyba że palisz mokrym no to wtedy sie zgodzę.

Do takich kotłów nie ma realnie możliwości dorzucenia węgla bo próbowałem o o mało nie zepsulem 🙂

pawelb5913 

to co na pewno urośnie i będzie tańsze w przeliczeniu na MJ

byłbym sceptyczny z buforem na styk do kotła zgazowującego, lepiej miec mozliwość dorzucenia troche opału niż czekać az temperatura spadnie na tyle żeby móc rozpalić. Ale najwaznejsze jest na ile czasu ciepła w domu 1 wsad wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Micha90zgaz to ile wyciągasz % na twoim kotle...?

Jest model atmosa przystosowany do spalania węgla i o tym pisał @maronka...nie o kotle do spalania drewna...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model atmosa przystosowany do spalania węgla nie jest czasem droższy ?

zważyłem wsad do kotła i zmierzylem wilgotność a następnie przeliczyłem kaloryczność.

wsad ten trafił do kotła i rozpaliłem a następnie na wyłaczonym ogrzewaniu rejestrowałem wzrost temperatury na buforze. rejestrowałem tez czas nagrzewania.

Wyszło mi że mój 37 kW stalmark pracował ze średnią  mocą 35 kW w czasie 2 godzin i 44 minut i nagrzał 2000 litrów wody z 30 stopni do 70 w tym czasie.

Wychodzi 95,15% sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2000 litrów wody nagrzałem z 30 do 70 stopni w 2 godziny i 44 minuty.

Dośc łatwo policzyć ile kWh jest do tego potrzebnych i potem jaką moc generował kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka sprawnosc na takim wymieniku.To fany mpm nie przenosa cez serce :-) beda tu 2-3 zawaly serca...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na liście ZUM są wszystkie badania  tego kotła

https://lista-zum.ios.edu.pl/bepub/DFile.ashx?file=PNLZ4aPOT2EAMq7%2bzoOXIw%3d%3d

producentowi udało się osiągnąć 90,5%,jakby wydusił chociaż 0,1 więcej na pewno by się tym chciał pochwalić.Producenci wszelakiego sprzętu naciągają dane techniczne jak tylko mogą ale zawsze na swoją korzyść nigdy na odwrót 😉

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2023 o 13:21, pawelb5913 napisał(a):

Maronka, widzę że się znasz. Stoję przed wyborem kotła na drewno, oczywiście planuję zamontować do niego bufor. 

Co polecasz.?

Ten stelmark jest ok, jak bufor to 37kw jest szerszy i przez to wygodniejszy,najwyżej mniej będziesz wkładał, mpm jest lepszy do palenia bez bufora ale to jest zabronione,z wyciągiem też jest spoko i jest prosty ,może pracować bez prądu 

4 godziny temu, Micha90zgaz napisał(a):

2000 litrów wody nagrzałem z 30 do 70 stopni w 2 godziny i 44 minuty.

Dośc łatwo policzyć ile kWh jest do tego potrzebnych i potem jaką moc generował kocioł.

Ale ile kilo drewna na to poszło bo to jest wyjście do obliczenia jakieś przybliżonej sprawności, przecież mogłeś w tym czasie spalić 120kw drewna jakby miało 30kg a jak więcej to co?,zważ drewno i wtedy podyskutujemy nad twoją sprawnością, my wiemy tylko że bufor przyjął około 90kw w czasie jak napisałeś ale z tego sprawności nie idzie wyliczyć, tylko z opału który na to poszedł

Edytowane przez maronka
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Micha90zgazWłaśnie o to chciałem zapytać również, ile % wilgotności drewna, ile kg i ile wody wyciekło w kotła, takie sprawności tylko przy zimnym czopuchu jesteśmy w stanie osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Micha90zgaz napisał(a):

2000 litrów wody nagrzałem z 30 do 70 stopni w 2 godziny i 44 minuty.

Dośc łatwo policzyć ile kWh jest do tego potrzebnych i potem jaką moc generował kocioł.

Wychodzi 34kw i powiem ci to dobry wynik bo mi chyba z raz wyszło 31,5 jak ciągle go tam szturałem żeby lepiej się paliło

a sprawność to jak dobije do 85% to wszystko, nie wiem co tam robisz że masz takie kosmiczne parametry.

A jeszcze co z tym węglem? co się zepsuło? próbowałem palić węglem i spoko może za mało powietrza wtórnego bo płomień raczej żółty ale dymu mniej niż z drewna i najważniejsza zaleta nic się nie zawiesza nie wypala nad dyszą, ale na dłuższą metę to nie wiem, ta ceramika jest raczej słaba nawet na drewno.

Edytowane przez wkl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wypala się , dobrze mówisz zależy jak jest poukładane drewno i jak zauważyłem najlepiej zresztą zgodnie z instrukcją kotła żeby było rozłupane bo jak się nakładnie okrąglaków i to większej średnicy to jest masakra, a drugie to żeby wentylator chodził na wolniejszych obrotach.

1 minutę temu, Mac08 napisał(a):

Jaka jest średnica rur wymiennika rurowego, długość i ilość w 37kw stalmark?

Średnica to 70mm długość około 62- 63cm

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.