Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kotła na PC powietrze/woda - wybór urządzenia, zmiany w instalacji


Patrol
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Patrol,

Rekomendowane odpowiedzi

Ja jestem w połowie , bufor ogarnąłem zostało mi przerobić połączenie kocioł do bufora i spiąć co cwu ,jednocześnie płytki kładę ,a wszystko to po fajrancie ,przechlapane . 

Gdyby pellet tak nie zdrożał pewnie bym się nie zebrał na to flizowanie , nie chciało by mi się tego wszystkiego przestawiać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podepnę się pod temat.Przy aktualnych cenach wegla chyba bende zmuszony kupić jakąś pompe ciepla,wolałbym coś firmowego żeby trzymało parametry i było w miarę energooszczędne nie wiem może panasonic,rotenso, sprasun ? Rozumiem różnice w typie split czy monoblok ale nie wiem jakie sa różnice w modelach np. T-cap Panasonica monoblok między innym np aquaera Panasonica ?? Do rzeczy w domu mam sporo podłogówki prawie cały parter i na poddaszu w łazience i klatce schodowej reszta pomieszczen grzejniki wszystkie przewymiarowane.Według ciepłowłasciwe zapotrzebowanie przy -20 między 9-10 kw a przy około 0 stopni 5 kw i teraz jaka moc pompy wybrać 7 czy 9 kw ?? Mogę zostawić stary kocioł na drewno żeby wspomóż pompe w razie ostrej zimy,nie chcialbym przewymiarowac pompy pozdrawiam może ktoś coś doradzi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jaki model zaworu przełączającego co/cwu byście polecili? Jest jakiś pewniak nieprzepuszczający czy z czasem (czytam, że to najczęściej rok/dwa) większość nie trzyma? Widzę, że esbe zbiera baty, a jak z afriso/ ewentualnie inne produkcje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

szybkie pytanie - LG Therma V (jednostki HU071MR / HU091MR) omijać raczej czy coś poprawiło się u tego producenta w ostatnim czasie? macie jakieś doświadczenia?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchomiłem w końcu swoją pompę , za mną pierwsze grzania zasobnika ,zasobnik 300l ,temperatura zadana 45 st ,histereza 5 st  wczoraj zjadło 2.6 kwh dzisiaj 2 kwh , wyprodukowało 10.8 kwh energi ,COP 5.2to dane ze sterownika pompy na ile dokładne to nie wiem . 

  • Lubię to 1
  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kordjano ile m2 ma wymienik w CWU, ile osób korzysta z CWU i ile razy grzała wodę na dobę. Do porównania u mnie 4 osoby dorosłe + dziecko, tylko prysznice, woda 45 oC histreza 8 oC,  300L zasobnik i skromna wężownica 1.6m2 zużycie dzienne niecałe 3 kWh na dobę.  Pompa dogrzewa wodę zazwyczaj 3 razy na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężownica to nie pamiętam musiał bym w dtr zaglądnąć ,zasobnik galmet .

U mnie też prysznice , w sobotę jest dwóch co do wanny włażą ☺️to wyjdzie więcej .

U mnie 6 osób , pompa załączyła się wczoraj o 21 i zjadła 2.6 kwh ,dzisiaj o12 i zjadła 2 kwh , do rana chyba się nie załączy 

na ogół raz wychodzi 2 razy na dobę a raz 1 raz , w upały będe grzał pompą drops do cwu bo mi chatę chłodzi przy okazji ,

nie likwiduje jej niech se będzie . 

To dopiero dwa odpalenia wiec jeszcze dużo nie mogę powiedzieć ,ale micha się cieszy 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jarek20 jednak się załączyła w nocy , ustawiam harmonogram na każdy dzień można inny ,godzina i temperatura .

Robiłeś już próbę na grzejniki ? 

Parametry wężownicy na zdjęciu, oraz zdjęcia pompy.

 

IMG_20220709_113824.jpg

IMG_20220709_113929.jpg

IMG_20220709_113950.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kordjano Czyli też tak jak w mojej instalacji wężownica nie za duża,  ale działa 😜. Kalkulowałem wymianę mojego istniejącego zasobnika na cwu na zasobnik typowo pod PC z wężownicą przynajmniej 3m2, ale na razie nie oplacalne dla mnie.  Nie wspominając że ceny zasobników poszybowały w kosmos.... 

 

Grzejniki odpalałem do testów i grzeją jak przy peleciaku😁.  Peletu zostało mi 800kg czekać będzie na swój czas. 

Teraz tylko czekać aż zima przyjdzie.....  (oby nie prędko)...

Widzę, że masz zawory upustowe, masz zawór dopełniający instalację przy zrzucie wody ?

A podstawa pod pompę na bogato 😜

Edytowane przez jarek20
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam automatyczne dopuszczanie wody .

Myślę że tych zrzutów nie będzie , one otwierają się przy około 3st a zamykają przy około 4 st ,prawdopodobnie w razie czego trochu sikną i zamkną się i tak w kółko ,na moje rozumowanie tak to ma działać a nie spuścić całą wodę .

przygotowałem też miejsce na pompkę na bajpasie ,może założę jak będzie to konieczne .

można też spuścić ręcznie z samej pompy w razie grubszej awarii .

dziś wymusiłem pracę na grzejniki , działa fajnie żadnych szumów w instalacji nie ma , tak jak piszesz pozostało czekać na sezon ,

Co do podstawy to w tym robię , to dla mnie odpady 😄

Co do zasobnika to moim zdaniem 3 do 4 kwh na dobę to przy obecnych cenach to nie jest źle taniej niż pelletem .

w zimie pewnie więcej zje , mamy kotły to można się wspomóc , a zasobnik jak dobry to szkoda na razie wymieniać .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Cześć.

Mam prośbę o rzucenie okiem na schemat - nic tam nadzwyczajnego nie ma, ale przed rozpoczęciem prac chciałem się przygotować i upewnić czy jest ok.

Poślizg z PC jest spory, ale żeby na nią nie czekać bezczynnie to zacznę od zamontowania bufora, który ma na dniach dotrzeć. Kocioł odstawiam, a na kominie systemowym chciałem docelowo powiesić jednostkę wewnętrzną PC, wówczas idąc od lewej będzie zasobnik CWU, jedn.wewn., bufor i z bufora wchodzę w pion odbiorów.

W buforze będą fabrycznie zamontowane dwie grzałki, więc do czasu uruchomienia PC chciałbym już z niego korzystać (puścić ogrzewanie co najmniej na dwie pętle podłogówki na RTL i ze dwa grzejniki).

Podłączenie bufora jak na rys., wykorzystuję wtedy istniejącą pompę Grundfos Alpha2 25-40, zostaje mi też naczynie Reflex 12L + 10L wbudowane w jedn. wewn. (poj. wodna instalacji ok 120L + bufor 100L, więc te sumaryczne 22L powinno być ok). Na powrocie do PC separator magnetyczny. Pytanie czy na zasilaniu dać separator powietrza czy jak będzie odpowietrznik na buforze to już wystarczy?

Mam zagwostkę czy zostać przy połączeniu bufora 4T jak na rysunku czy iść w inną opcję (na pewno na powrocie w szeregu odpada, bo chce głowice na grzejnikach zostawić, więc może 3T albo na zasilaniu w szeregu + zawór upustowy).

Przy okazji jaki polecacie separator magnet. i zawór przełączający 3D ? wszystko brać na 1"? jakieś konkretne modele obecnie warte uwagi?

 

rzut proj.jpg

PC modernizacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.07.2022 o 11:44, Kordjano napisał:

 

IMG_20220709_113929.jpg

 

@Kordjano czy pod ten monoblok dałeś jakąś gumową podkładkę? Na tym zdjęciu wygląda jakby tam była jakaś cieńka mata ale jeśli jej nie ma to czy masz jakieś negatywne spostrzeżenia związane z jej brakiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tam podkładka gumowa , chodzi o odizolowanie podstawy pompy od kamienia ,jakeś porządne amortyzatory są zbędne pompa pracuje bardzo kulturalnie i cicho , jak pracuje na pół gwizdka to dopiero jak podejdziesz pod wentylator to wiesz że chodzi bo dmucha zimnem ,usłyszeć to ciężko jest . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Patrol napisał:

Cześć.

Mam prośbę o rzucenie okiem na schemat - nic tam nadzwyczajnego nie ma, ale przed rozpoczęciem prac chciałem się przygotować i upewnić czy jest ok.

Poślizg z PC jest spory, ale żeby na nią nie czekać bezczynnie to zacznę od zamontowania bufora, który ma na dniach dotrzeć. Kocioł odstawiam, a na kominie systemowym chciałem docelowo powiesić jednostkę wewnętrzną PC, wówczas idąc od lewej będzie zasobnik CWU, jedn.wewn., bufor i z bufora wchodzę w pion odbiorów.

W buforze będą fabrycznie zamontowane dwie grzałki, więc do czasu uruchomienia PC chciałbym już z niego korzystać (puścić ogrzewanie co najmniej na dwie pętle podłogówki na RTL i ze dwa grzejniki).

Podłączenie bufora jak na rys., wykorzystuję wtedy istniejącą pompę Grundfos Alpha2 25-40, zostaje mi też naczynie Reflex 12L + 10L wbudowane w jedn. wewn. (poj. wodna instalacji ok 120L + bufor 100L, więc te sumaryczne 22L powinno być ok). Na powrocie do PC separator magnetyczny. Pytanie czy na zasilaniu dać separator powietrza czy jak będzie odpowietrznik na buforze to już wystarczy?

Mam zagwostkę czy zostać przy połączeniu bufora 4T jak na rysunku czy iść w inną opcję (na pewno na powrocie w szeregu odpada, bo chce głowice na grzejnikach zostawić, więc może 3T albo na zasilaniu w szeregu + zawór upustowy).

Przy okazji jaki polecacie separator magnet. i zawór przełączający 3D ? wszystko brać na 1"? jakieś konkretne modele obecnie warte uwagi?

 

rzut proj.jpg

PC modernizacja.jpg

A w mojej kwestii ktoś coś doda / poprawi ? Z góry dzięki 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat ok 👍 ma swoje plusy .

Choć ja jestem zwolennikiem bez dodatkowej pompki 😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompe CO to na wyjsciu z bufora bym dal.

Grzalki dalbym roznej mocy, nawet 3 jesli mialyby pracowac z PV i autokonsumpcja. Bojler nie ma grzalki.

Kociol ja bym zostawil, 3d na wyjsciu z silownikiem. Zawor bedzie caly czas otwarty gdy pracuje PC lub regulowal gdy nie ma porzadnego sterowania grzalkami lub przy pracy kotla.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za sugestie. Pompa wtórna przeskoczy w takim razie na zasilanie. Zasobnik CWU ma grzałkę 3kW (zapomniałem wrysować). Separator powietrza warto dokładać czy zostać tylko przy magnetycznym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bufor dotarł, ale bez grzałek - sprawa wyjaśniania 😣. Jak nie ma grzałek to g. z nim na razie zrobię, więc jak wcześniej padła propozycja bez dodatkowej pompki obiegowej to podchwyciłem pomysł kolegi carinus z innego wątku i przerobiłem schemat. Głowna pompka obiegowa w PC (Zubadan 8kW) latać będzie na wybranym przez użytkownika biegu (od 1 do 5) i z tego co wiem to sterownik tego biegu sam podobno nie zmieni. Czy taki układ z zaworem nadmiaro-upustowym różnicy ma wówczas sens? Przy defroście, jeśli bieg pompy się nie zmieni to zawór upustowy nic nie wniesie, a zadziała jedynie po zamknięciu wszystkich lub części głowic termostatycznych (w zależności od nastawy), więc zapewniony przepływ będzie i minimalny zład również. Co myślicie o tym wariancie w porównaniu do opcji równoległego podłączenia?

PC modernizacja szereg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PatrolRozumiem że montujesz  monobloka . U mnie w panasoniku pompa obiegowa zmienia przepływ sama ,pilnuje delty nie wiem czy u Ciebie są jakieś biegi , zawór nadmiarowo upustowy w tym układzie może się przydać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Split pud-shwm80yaa. Pompka obiegowa ma 5 biegów. Ryje po naszych i zagranicznych forach i jedyne co się potwierdza to możliwa nastawa przez użytkownika (z poziomu sterownika) 1-5. Fabrycznie "wyjeżdża" z nastawą na 5. biegu i to w zasadzie tyle, tzn niby nie zmienia się prędkość w trakcie pracy. Jak rozumiem reszta to moc kompresora, a jak się utrzymuje za niski przepływ to wywala error. Użytkownicy piszą, że dąży do dT=5. Ogólnie nic więcej nt. logiki sterowania nie znalazłem. Co do schematu to nie chcę ściągać głowic z grzejników, więc zawór niezbędny. Gdyby była regulacja przepływu to fajnie przy defrostach zawór odcinałby odbiory (bo w większości PC, tak jak opisujesz, idzie wtedy przepływ na full, a tu cholera wie). Co do układu wydaje się, że szeregowy z buforem (u mnie 100L) to niższa temp. zasilania i tu cała jego wyższość (w teorii). Z kolei druga obiegówka nie byłaby straszna, bo pobierałaby 4-7W, a wtedy schodzę na pierwotnej na 3. albo 4. bieg. Nie chcę tworzyć potworka, tzn obu opcji z bypass'ami - wolałbym ogarnąć docelowy układ, więc dzięki za wszelkie sugestie.

Edytowane przez Patrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ta pompka na bajpasie tam potrzebna skoro to split , ale zawsze można ją wyłączyć jak będzie przeszkadzała 🙂Jeśli chodzi o separator powietrza ja nie dawałem , jest odpowietrznik w buforze i pompie ciepła automatyczny od czasu do czasu odkręcam kapturek ale nic nie syczy .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.