Skocz do zawartości

awiator

Stały forumowicz
  • Postów

    248
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez awiator

  1. @sambor Zawór Gebo (bo autorowi prawdopodobnie o taki chodziło) ma zawór zwrotny w sobie o ile będzie to zawór antyskażeniowy np. (Zawór 1603). Brakuje natomiast zaworu zwrotnego na napełnianiu instalacji chyba, że twój komentarz tyczył się właśnie tego.
  2. Wczoraj minął pierwszy rok z pompą ciepła Panasonic typu monoblok, serii J 9kW. Układ mieszany 50/50 ogrzewanie podłogowe i grzejniki (80m2 ogrzewania podłogowego + 3 grzejniki panelowe + drabinka w łazience). Ogrzewanie na podstawie krzywej grzewczej. W układzie mały (60l) bufor równoległy. Czynnik to mieszanina wody, inhibitorów korozji i glikolu propylenowego. Dom 117m2 powierzchni użytkowej ale połowa domu nad salonem i jadalnia jest otwarta (sufit na wysokości 5,6m. 300l zbiornik CWU, 6 domowników. Wg. świadectwa energetycznego roczne zapotrzebowanie na energię to 15MWh co potwierdził kalkulator na ciepło właściwe. Przez chwilę latem używałem opcji chłodzenia ale przez brak klimakonwektorów pompa zaczęła mocno taktować więc się wycofałem. Jestem zadowolony.
  3. Haiera skreśliłem bo chciałem mieć sterowanie pogodowe wbudowane w pompę. Rozważałem zakup Kaisai ale pojawiła się pompa panasonica dostępna od ręki i postanowiłem kupić produkt markowy.
  4. Obstawiam to co przedmówcy. Za mała powierzchnia wężownicy i nie jest w stanie oddawać ciepła. Pompa się wyłącza bo na powrocie dostaje ciepłą wodę. Po chwili bufor zabiera ciepło z wężownicy i pompa się włącza. I tak w kółko stąd gigantyczna jak dla mnie liczba włączeń i wyłączeń.
  5. W przypadku Panasonica 7 letnią gwarancję co najmniej oferują: Klimypompyciepla.pl Sp. z o.o. i Budotom - Ekologia w Twoim domu. Mój teściu 8 lat temu założył sam pompę ciepła marki Anslut kupiona w markecie Jula. Zapłacił za nią jakieś 5kPLN. Pompa typu split fabrycznie napełniona gazem. w zestawie były przewody z szybkozłączkami. Było to tuż przed zmianą prawa i koniecznością posiadania F-gazów. Przez 8 lat pompa działa niezawodnie a serwis jaki teściu wykonuje ogranicza się do odkurzenia pajęczyn na jednostce zewnętrznej, wyczyszczeniu filtrów i skontrolowania ciśnienia w naczyniu przeponowym. Ja wyszedłem z założenia, że skoro chińska marketówka potrafi działać bezawaryjnie przez tyle lat to markowy Panasonic powinien tyle samo albo dłużej.
  6. Założyłem w tamtym roku samodzielnie monoblok Panasonica 9kW seria J. Autoryzowany serwis za uruchomienie pompy chciał ode mnie 2,5kPLN + chcieli obecności kogoś z Panasonica przy uruchamianiu (oczywiście dodatkowo płatna). W końcu stwierdziłem, że się zgadzam i czekałem na ustalenie terminu. Niestety się nie doczekałem bo przyszły mrozy. Zrobiłem analizę zysków i strat i postanowiłem uruchomić samodzielnie pompę. Tym sposobem nie mam gwarancji przynajmniej tak twierdzi Panasonic ale myślę ze UOKiK wciąż zaoferuje mi 2 lata od daty zakupu. Gdybym drugi raz montował pompę (samodzielnie) nie wybrał bym Panasonica. Gdybym wybierał Panasonica nie montował bym samodzielnie bo Partner Pro udziela 5 - 7 lat gwarancji. Teraz muszę, żyć z ryzykiem, że coś się zepsuje ale przynajmniej zaoszczędzę 300 - 500 zł na corocznym serwisie, który wykonam sam. PS. montaż samodzielny dał mi niesamowitą frajdę i obłędnie się czułem zmieniając swoje umysłowe tory na coś innego niż zwykle robię w pracy
  7. Chyba ze @tommyp2 ma zawor afriso i jego się troszkę inaczej zasila. Ale na panasonic pro club jest rekomendowany schemat do podłączenia tego zaworu i wydaje mi się właśnie ze podpina się go pod room temp 1 czy jakoś tak.
  8. Tak, to glikol propylenowy. Wybrałem jako bezpieczniejszy dla środowiska. Do swojej instalacji wlałem 40l. Niesety nie jestem pewien czy cokolwiek da się ustawić w Panasonicu jeśli chodzi o tą funkcję.
  9. Kolego. Niedawno własnorecznie montowałem panasa w monobloku i wg mnie nie ma się co bać roztworu glikolu tym bardziej, że w takiej instalacji rekomenduje się stężenie pozwalające osiągnąć zamarzanie w -6 a to nie ma większego wpływu na lepkość. Przyznam się szczerze, że to co spuściłem z instalacji na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić od wody a przypadkiem wyszedł mi roztwór na -9. Również koszt nie jest wg mnie oszałamiający bo 20kg koncentratu to jakieś 380zł ale potrzebna ilość zależy od zładu wody. PS. Czy w sterowniku masz aktywną funkcję antyzamrażania? Pompa powinna sama pompować okresowo ciepłynczynnik z wnętrza domu do pompy. Może trzeba skrócić interwał?
  10. Problem rozwiązany na PW. Jeśli ktoś mógłby jeszcze udostępnić kod, który trzeba wpisać aby dodać język angielski to temat można byłoby uznać za zakończony:)
  11. Hej. Jeśli chcesz to możesz się do mnie odezwać na Priv. Możesz pisać po Angielsku. Przyślij mi proszę zdjęcia ekranów gdzie ustawiasz moc i typ palnika. Niestety nie znalazłem instrukcji w innym języku, niż po polsku k1p-k1pr-v4.pdfale na stronie 14: mamy zapis: Nie znam niestety kodów językowych. Może ktoś inny pomoże.
  12. Wg. Mnie nie musi być wymieniony. Czy próbowałeś podłączyć wszystkie kable do nowego sterownika. Wybrać moc kotła i spróbować go uruchomić? A jeśli tak to co nie działało? Update: przy tym sterze może jedynie nie działać ruszt awaryjny ale nie wiem czy Ci na paleniu w tym trybie zależy.
  13. Bardzo dobrze kupiłeś. Ten zestaw powinien pasować plug and play. Wymontowujesz stary. Podłączasz nowy i powinno działać. Dlaczego chcesz downgradowac oprogramowanie?
  14. A napisz jeszcze proszę, co było uszkodzone w starym sterowniku. Ostatnio miałem przyjemność naprawiać podobny sterownik i jest to dość prosta operacja i niezbyt kosztowna.
  15. Nie rozumiem co zrobiłeś. W tych sterownikach jest chyba inny procesor. Wymiana płytki nic nie da. Lepiej kupić turbinę/przepływomierz i podłączyć nowy sterownik jak wyszedł z pudełka z tym, że kabelek od halotronu wpiąć w przepływomierz. Jedyne co musisz wiedzieć to jaka moc ma palnik w twoim kotle. Powinien działać z każdym kotłem.
  16. Poprawcie mnie jeśli.sie mylę ale K1Prv2 i K1Prv4 są ze sobą sprzętowo niekompatybilne i nie da się wgrać softu v2 do v4. Swoją drogą jedyna niekompatybilność jaka mi przychodzi do głowy to "turbina" przy wentylatorze. Można ją dokupić samą (ok 150 zł) i zamontować na istniejącym wentylatorze lub w komplecie z wentylatorem (ok 300zł).
  17. Dzięki:) wczoraj pół nocy tego szukałem ale finalnie i tak problem udało się zidentyfikować w innym miejscu.
  18. Dobry Wieczór. Czy któryś z kolegów posiada i mógłby udostępnić ostatnią znaną aktualizację sterownika K1Pv2. Jest to chyba 2.4.7
  19. Już to tu pisałem ale.powtórzę raz jeszcze. Na małej mocy lepiej się prowadzi K1pv2 niż K1pv3 z dużą turbinką. K1pv3 działa natomiast lepiej na wyższej mocy. Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka
  20. @stolwel masz na myśli przepływomierz? Ten sposób sterowania jaki w swoich sterownikach ma Defro (z dodatkowym wiatrakiem) ma sporo minusów a jednym z nich jest to, że kocioł z reguły nie pracuje poprawnie na małych mocach. Wyżej pisałem w jakich okolicznościach u mnie się to dzieje. Spróbuje przerobić "turbinkę" na taką z kierownicami jak@smolnyk wyżej sugerował i może to pomoże. Na razie w zależności od warunków pogodowych zmieniam soft z K1Pv3 na K1Pv2 i przepinam kabelek z turbinki na halotron wentylatora lub odwrotnie. Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka
  21. Co do turbinki to ja posiadam tą "dużą". Przykleiłem ja na klej montażowy idealnie na środku otworu. Liczyłem na jakieś cuda ale przynajmniej u mnie jak kocioł chodzi na małej mocy (wczesną jesienią) i (późna wiosną) to na K1Pv3 piec mi chodzi gorzej. Dużo więcej dużych śpieków mam niż na K1Pv2. Jak zmniejszam nadmuch tak aby spieków było mniej to turbinka przestaje się obracać i pojawia się błąd hallotronu. Za to zimą dużo łatwiej ogarnąć piec i przy paleniu na PID w zasadzie nic nie trzeba robić. Kocioł może chodzić na ustawieniach fabrycznych a mimo to proces spalania i popiół wygląda książkowo co było niemalże nie do osiągnięcia na K1Pv2. Ja czasem wracam do K1Pv2 właśnie w cieplejszych okresach. PS. Zawsze palę tym samym węglem więc porównanie wydaje się merytoryczne Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka
  22. @mk1a Ja używałem pida cały zeszły sezon (od połowy października do niemalże końca kwietnia) i bylem bardzo zadowolony. Spalił em 3,4 T ekogroszku ze składu. Sąsiad, który mieszka w identycznym domu (osiedle deweloperskie) z identycznym piecem Komfort Eko 15kW szczyci się że spalił 600 kg mniej niż ja bo nie używał pida tylko ustawiał piec w dwustanie. Ja mam jednak podejrzenie, że oszczędność jednak wynikała z tego, że sąsiad ma kominek, w którym palił niemalże do połowy listopada. Dodatkowo ja mam dwie kobiety w domu a on mieszka sam. Ja dodatkowo widzę różnice w wygodzie. Ja zaglądałem do kotłowni raz w tygodniu aby wyczyścić i naładować piec a sąsiad ogarniał dwustan prawie cały sezon. Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka
  23. Paliłem z hallotronem. Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka
  24. Niestety tak:/ w domu utrzymuje 21-22 stopnie. Przed zamontowaniem turbinki pełen zasyp (100kg) wystarczył mi na 10 - 11 dni przy temperaturach 6-10 stopni. Obecnie mam takie same temperatury a zasyp widzę ze wystarczy maksymalnie na 7-8 dni. Popiół faktycznie jest lepiej dopalony ale piec trzyma wyższą temperaturę spalin (ok. 130 stopni). Bez turbinki w podobnych warunkach utrzymywała się na poziomie 90-100 stopni. Jest to ponoć zdrowsze dla komina wiec jakoś się tym nie przejmuję Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka
  25. Chyba nie ma. U mnie wentylator chodzi szybciej a piec zużywa więcej węgla. Myślałem na początku, że to przez niższe temperatury na zewnątrz ale ocieplenie w tym tygodniu nie wiele zmienilo:/ Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.