Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-05- Ustawienia, Porady


FAFAŁ

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chcesz zmniejszać nadmuch dla max modulacji lub/i zwiększać dla min modulacji to najlepiej w palnik powietrze.

Natomiast jeśli chcesz zwiekszyc zakres obrotów to w skali i w hall. 

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po co hall,kiedy trzeba ustawic szkale,powietrze? Sterownik nie odczyta,nie dolicza,nie ustawi obroty zadane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. To trochę skomplikowane.

Przy skali 1-100 będziesz miał pełen zakres prądowy dla dmuchawy i regulację bardzo skokową. Obroty dmuchawy będą oscylowały wokół wartości CMD (żądana). 
Po zawężeniu skali będzie lepsza regulacja obrotami dmuchawy, tzn. płynniejsza i stabilniejsza.

Standardowo sterownik reguluje mocą podawaną na dmuchawę. Robi to proporcjonalnie do wartości modulacji, ale ponieważ dmuchawa ma swoją charakterystykę pracy, więc obroty mogą się zmieniać w bardzo zróżnicowanym stopniu.
Hall jest po to, żeby sterować liniowo obrotami dmuchawy, a nie jej zasilaniem.

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj, trochę powiało i pomimo zastosowania RCK, na wyczystce kominowej i tak przepływomierz się obracał.

IMG_20220811_153353348.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł chyba wymaga 15 i tak mam ustawione.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie, mam pytanie do obeznanych w temacie zastosowania małego wentylatorka na wlocie do dmuchawy w roli przepływomierza, czyli tzw. turbinki.
Czym się sugerować przy wyborze takiego wentylatorka żeby nie kupić zwykłego bez czujnika halla? Czy wystarczy, że będzie miał wtyczkę 3 pin?

Kilka tygodni temu podłączyłem czujnik halla i z moich dotychczasowych obserwacji wynika, że nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ wraz ze zwiększającymi się oporami przepływu powietrza wzrastają obroty wirnika dmuchawy , więc sterownik redukuje moc podawaną do silnika, skutkiem czego siła nadmuchu również się redukuje.
Mierzenie przepływu zasysanego powietrza wydaje mi się dużo lepszym rozwiązaniem, stąd powyższe pytanie. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tech ma gotowe z przepływomierze z czujnikiem w 2 rozmiarach, jeśli faktycznie używasz 30kW mocy kotła, to dobry będzie ten większy. 

Po 3 sezonach mogę powiedzieć, że z Techem działa to całkiem zadowalająco, ale nie słyszałem, by ktoś to uruchomił w skzp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dozy napisał:

Mierzenie przepływu zasysanego powietrza wydaje mi się dużo lepszym rozwiązaniem,

Sluszne spostrzezenie. Defro (tech) jak kolega wyzej napisal od lat to stosuje. Tanie i dziala. Lepsza sonda Lambda ale drozsza i ma inne „wymagania” odnosnie palnika/kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Kijasr napisał:

Najlepiej sprawdzi się ten mały wetylatorek. Ja używam już tego od 3 lat
 

Na 30kW?? Zdecydowanie duży.

Moim zdaniem jest lepszy od sondy, bo niewrażliwy na nieszczelności i drobne wahania granulacji i składu mieszanek krajowego pomysłu. Prawdopodobnie też trwalszy. Do gazu, oleju a może i pelletu lepsza jest sonda, ale do węgla -turbinka.

No i turbinka nie zużywa prądu wcale, a brager doi go całkiem sporo.

 

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, HarryH napisał:

Na 30kW?? Zdecydowanie duży

Tez tak mysle.

Mialem duzy przy 15kW i na pelnej mocy jeszcze OK. Przy zejsciu do minimum klamal lub nawet zatrzymywal sie, zdarzylo sie ze krecil sie w druga strone.

Maly okazal sie lepszy przy niskich i srednich mocach.

Jak masz anemometr to porownaj wskazania z turbinki i anemometru z ciekawosci. Przy prawidlowym montazu i wskazaniach beda szly liniowo leb w leb. Jak cos spiepszone to sie rozjedzie. To do kolegi @Dozy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH sonda daje ci jakis podglad na proces spalania. Na turbince jedzie (ustawiasz) na nosa. Mam porownanie. Sonda do wegla - nie wiem nie uzywalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ponawiam pytanie:
 

4 godziny temu, Dozy napisał:

Czym się sugerować przy wyborze takiego wentylatorka żeby nie kupić zwykłego bez czujnika halla? Czy wystarczy, że będzie miał wtyczkę 3 pin?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dozy, aż zszedłem dla Ciebie do piwnicy:-) Tak wygląda oryginalna mała turbinka z Defro. Ma 3 przewody opisane na schemacie, ale co było bazą i czy nie zostało przerobione - nie wie nikt. Na pewno kręci sie niezwykle lekko, bez charakterystycznego "klikania" wentylatorów komputerowych, trącony lekko palcem kręci się kilkanaście sekund. Bok ma długość 80 mm.

 

Turbinka.jpg

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doceniam to i dziękuję. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś na stronie Defro.

https://sklep.defro.pl/pl/c/Wentylatory/28

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod nalepką widać tylko fragment płytki i łożysko toczne, nie mogę zobaczyć co jest w środku bez demolki. Przejście czarny-zielony (zasilanie-masa)  10 kOhmów, reszta nie ma połaczenia. 

Edytowane przez HarryH
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ponawiam pytanie:
 
 
Ciężko jest dobrać z komputera musi lekko się kręcić, najlepiej jak ma łożyska. Jak taki znajdziesz to trzeba wyciąć cewki wraz z rdzeniem i nic już nie trzeba przerabiać.
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, HarryH napisał:

Pod nalepką widać tylko fragment płytki i łożysko toczne, nie mogę zobaczyć co jest w środku bez demolki. Przejście czarny-zielony (zasilanie-masa)  10 kOhmów, reszta nie ma połaczenia. 

Reszta nie ma, ale w momencie podawania "sygnału" będzie zwarcie sygnałowego z masą. 🙂 
W SKZP-05 (i zapewne w wielu innych) zewrzenie zacisków HALL z GND interpretowane jest jako impuls z czujnika. Prędkość powtarzania się tych impulsów daje wynik w rpm.

Dzisiaj ponownie rozglądałem się za wentylatorkami i przyszła mi do głowy pewna myśl, że w przypadku zapychania się otworów w palniku będzie odwrotna reakcja dmuchawy w zależności od miejsca montażu czujnika halla.
Jeśli będzie przy wirniku dmuchawy to przytkanie otworów spowoduje zmniejszenie przepływu powietrza, a więc i zmniejszenie oporów tłoczenia powietrza przez wirnik, więc silnik przy danej mocy prądowej zacznie kręcić szybciej, a więc moc dmuchawy będzie redukowana aby osiągnąć zadane obroty, więc na podstawie zubożenia ilości dostarczanego powietrza tj. pogorszenia się ognia i pojawiania się dymu będzie można orzec, że palnik wymaga czyszczenia.
Natomiast jeśli czujnik halla będzie w wiatraczku na wlocie dmuchawy, to zapychanie się palnika zmniejszy przepływ, więc dmuchawa będzie przyśpieszać aby osiągnąć wymagane obroty turbinki (czyli przepływ powietrza), więc przez palnik będzie tłoczone powietrze bardziej na siłę, a spalanie będzie ok, więc potrzeba czyszczenia palnika będzie mniej oczywista.
To jest tylko moja teoria.
Zachęcam do dyskusji bo sam jestem ciekaw jak się mają w praktyce obydwa rozwiązania z hallem. 🙂 

@Kijasr, wiem, że trzeba wybebeszyć "napęd". 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce działa to bardzo dobrze, jeśli zawalisz retortę miałem, to faktycznie dmuchawa przyspiesza. I odwrotnie-w czasie wichury dmuchawa bardzo mocno zwalnia w rytm podmuchów wiatru.

Widać to pięknie na ekranie serwisowym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wysterowanie na 1 biegu (1 % zakresu mocy) potrafi na wietrze zejść nawet do 12, a przy brudnym palniku zasypanym drobnym węglem osiąga i 20.

 

Screenshot_20220822-204920_Photos.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.