Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-05- Ustawienia, Porady


FAFAŁ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam kocioł technix 19 kw z zapalarką + bufor 1600 l + brager i skzp 05 . Wspomoze ktoś we wstepnym ustawieniu . Walcze dłuzszy czas . Mam problem z niedopalaniem wegla i spiekami. Dmuchawa 35w 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedopal i spieki zaraz,uwažam,že palisz na pelnej mocy do bufora.

a/zly pellet

b/walkuje ustawienie O2,czy za wysoka korekta w braggerze z ustawienim nadmuchu.

Najpierw bym zrobil ustawienia bez užycja braggera-tylko podgladowo-korekta paliwa na zero i obserwowal wartosci O2 przy juž dobrym ustawieniu,potym dopiero užyc pozwoli ustawienie i korekte braggera.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Natben napisał(a):

Wspomoze ktoś we wstepnym ustawieniu .

Czy to jest pytanie?

Uprasza się o poprawną polską pisownię wraz ze stosowną interpunkcją. To nie fejsbuk (facebook).

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek dwa pytania:
1. Czy masz jakiś zewnętrzny regulator?
2. Czy masz jakiś zawór mieszający (3D/4D)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dozy napisał(a):

Na początek dwa pytania:
1. Czy masz jakiś zewnętrzny regulator?
2. Czy masz jakiś zawór mieszający (3D/4D)

1. Mam jedynie czujnik pokojowy od Timela 

2. Zawór 4D

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jeszcze dopytać, czy instalację masz podłogową czy grzejnikową, czy trochę tego i tego? I ile masz aktywnych obiegów? Bo to zasadniczo robi dużą różnicę.

Nie wiem co i jak masz ustawione, a sterownik ma ogrom opcji, więc sporo, na prawdę sporo pisania. Ale zacznę od ustawień podstawowych.

Jeśli masz grzejniki, to wejdź w CO, potem temperatury i ustaw t.zadana 30, t.min. 20, t.max 80°C.
Jeśli podłogówka, to t.zadana 20, t.min.20, t.max 55°C.

Dalej w CO:
→ Pompa CO: stale włączona gdy mieszacz → 1.
→ Mieszacz: aktywny → 1, zamknij gdy pompa wył.→ 1.
potem kliknij w 1>> i parametr wzmocnienie daj np. na 10.
Mam nadzieję , że masz dobrze ustawiony czas otwierania względem zainstalowanego siłownika, a zawór został dobrze ustawiony.
→ Tryb pracy → aktywny.

Przejdź do CO reg. pokojowy (kliknij w domek w widoku obiegu):
→ temperatury: ustaw sobie pożądane wartości.
→ tryb pracy: komfortowa.

Przejdź do regulatora pogodowego (kliknij w okno):
→ korekta pogodowa → 5
→ obiekt korekcji → mieszacz.
→ kliknij w ">>>" i ustaw temp.wył.obw. na np. 40 (później to zmienimy).

Jak to wprowadzisz to zrób fotkę widoku obwodu (lub obwodów) - tzn. z ekranu startowego kliknij w trzecią kartę i zrób zdjęcie, najlepiej w poziomie i z bliska.

 


 

 

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ok. W domu masz o 3-dziesiętne przebitą temperaturę, więc "domek" jest OFF.
Aktualnie na instalacje idzie 33,7°C, ale pod spodem masz 27,8 - to jest temperatura zadana regulatora proporcjonalnego, czyli regulacja działa.
W momencie gdy temperatura instalacji spadnie, to zawór zacznie się stopniowo otwierać aby utrzymać zadaną temperaturę instalacji.
Gdy w domu temperatura zacznie spadać, wtedy wartość 27,8 zacznie rosnąć, a zawór zacznie się otwierać tak aby temperatura instalacji podążała za temperaturą zadaną.

Pozostaje obserwować.

Ewentualnie, w razie gdyby przegrzewało pomieszczenia, to można zmniejszyć wartość korekty pogodowej lub wartość w CO→temperatury→t.zadana. Można też regulować parametr wzmocnienie (CO→mieszacz→1>>).
Natomiast gdyby niedogrzewało, to próbować podkręcać wyżej wspomniane wartości. Ale proponuję robić to małymi krokami i pojedynczo, nie wszystko na raz. 🙂 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co, to pisz na pw.
W kwestii wdzięczności, to pod wypowiedziami jest ikona serduszka - najedź kursorem lub kliknij palcem i wybierz co uważasz za stosowne i tyle. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.11.2022 o 13:04, bercus napisał(a):

Niedopal i spieki zaraz,uwažam,že palisz na pelnej mocy do bufora.

a/zly pellet

b/walkuje ustawienie O2,czy za wysoka korekta w braggerze z ustawienim nadmuchu.

Najpierw bym zrobil ustawienia bez užycja braggera-tylko podgladowo-korekta paliwa na zero i obserwowal wartosci O2 przy juž dobrym ustawieniu,potym dopiero užyc pozwoli ustawienie i korekte braggera.

Kolego co masz na myśli pisząc paliwa na Zero , i jak najprościej wyłączyć bragera żeby był podgląd na sterowniku ?

W dniu 13.11.2022 o 14:08, Dozy napisał(a):

Czy to jest pytanie?

Uprasza się o poprawną polską pisownię wraz ze stosowną interpunkcją. To nie fejsbuk (facebook).

Tak szukam pomocy w ustawieniu Skzp 05 + technix 19kw z sv200 + bufor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.W menu timelowskim braggera korekte paliwa ustaw na zero.W sterowniku bedziesz miec podglad,obserwowac jak sia rozjezdza O2 ustawiony z realnym i nie bedzie korekta szrapac z iloscia podawanego opalu.Tak ustawisz dobro dmuchanie do mocy realnie odpowiednej ilosci opalu(dla stanu palnika,popiolu) i uzyskajesz info,jaki jest stan tlenu.Taki poziom O2 dopiero potym ustawisz w sterowaniu korekty paliwa.Ta wartosc bedzie wspomagac utrzymawac stan na palniku,jaki ustawiles.Kiedy O2 odczytane bedzie wieksze,niž zadane,doda paliwa,kiedy nižsze,obniža dawke.Z ustawienim korekty paliwa tež spokojnie,25% u mnia wystarcza.Wiecej latwo spowoduje niedopaly,kolysanie temperatury zadanej i radosci podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest max korekta podawania 50% i czas reakcji 10s, i działa to bardzo dobrze, a temperatura na kotle jakoś nie skacze z tego powodu. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 17 Mj wegla i przy wiekszej korekcji juž wali wysoka objetowo ilosc opalu,przy pelletu bedzie tež podobno.Ale može pellet jest w stanie sia szybcyej zapalic i spalic....

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekcja podawania jest w procentach, więc siłą rzeczy skoro masz niską kaloryczność opału i podawane są duże ilości tegoż paliwa, to de facto różnica w objętości korekcji podawania będzie równie większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2022 o 08:24, Maja-301 napisał(a):

Witam.Jest możliwość podłączenia analizatora bca tak aby wyłączał się gdy piec nie pracuje? sterownik skzp-05

Ja mam podłączone pod termostat z kapilara włącza się jak na rurce jest 30 s a jak spadnie odcina zasilanie. Dostaje zasilanie i się włącza po chwili zaczyna mierzyć wysyła informacje do SKZP 5 i działa normalnie tylko sam breger się nie przełącza ale działa tylko jakiś inny parametr pokazuje ale to SKZP szczytuje tlen i koryguje dawkę. Działa tak już jakies 2-3 miesiące ja dzwoniłem do producenta bregera i powinien SKZP wysłać impuls i wyłączyć grzanie sądy mówil tylko że może chodzić cały czas i się nic nie stanie (tylko bez sensu prąd bieże) a to jest termostat bez prądowy na ciecz.

20221119_180016.jpg

20221119_180032.jpg

20221119_180309.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak:
Kable poprowadzone w peszlach robią wrażenie, ale cały czar pryska przy blasku gołych czujników. 
Ile masz w sezonie dni z postojem kotła?
SKZP nie wysyła sygnału "uśpienia" sondy, ponieważ ona może (i powinna) być podgrzewana cały czas ze względu na środowisko w którym się znajduje. Podam naoczny dowód.

DSC_7261.thumb.JPG.7bcf7d8690c7f3550520d4bae1b24a59.JPG

Bragera mam od 21 września br. Czujnik spalin był wymontowany i przeczyszczony w dniu montażu sondy.
Powyższe zdjęcie jest z 18-tego listopada czyli sprzed dwóch dni. I ewidentnie widać na nim, że sonda jest w miarę czysta, w przeciwieństwie do czujnika spalin.
Dlaczego ten czujnik jest taki zasyfiony? Bo jest zimny, w sensie chłodniejszy od spalin. Wilgoć w spalinach kondensuje się na nim oraz na ścianach czopucha i pył z łatwością do nich przywiera.

Nie mam tu intencji obrażania kogokolwiek, ale wyłączanie Bragera w celu redukcji zużycia 15W energii elektrycznej jest zwyczajnym dziadowaniem. ...i jak sonda się zasyfi i zacznie przekłamywać lub całkiem padnie i gwarant tego nie uzna, to dopiero ta "oszczędność" bokiem wyjdzie.
Większym sensem w redukcji zużycia kW byłoby wyłączanie telewizora na czas reklam. 😁 

 

//edit:
Aa... zapomniałem o tym wcześniej...  

17 godzin temu, budyn18 napisał(a):

SKZP szczytuje

Oby tylko wytrysku nie dostał. 🤣
To tylko żart. 😁

Edytowane przez Dozy
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można do producenta bregera zadzwonić. Mi mówili że powinien sterownik wysłać impuls do wyłączenia grzania sądy wspomnieli że inne sterowniki tak mają nie wspominali że musi cały czas chodzić tylko może a jak im mówiłem że sam wyłącze nie widzieli problemy ja mam palnik na pellet i jak niema poniżej 0 stopni to chodzi po 3-4 h na dobę. Przy pelecie komin trochę inaczej wygląda paliłem kiedyś drzewem i węglem wtedy bym się zgodził że musi cały czas chodzić. Każdy ma swoją koncepcję ale powinien być wybór do wyłączania. Ale to niewielki koszt ale sterownik SKZP i breger przy gorszym opale robi robote. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy opał KARLIK piec technix 19kw + bufory + brager . Mniej więcej doszedłem do powietrza bez bragera więc zacząłem ustawienia z bragerem i tu moje pytanko jakie podawanie ustawić na podajniku . Dodam ze grzeje bufory 95% pracy to 100% mocy . Obecnie mam min 2 - max 6 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za różnica? To tylko kwestia częstości załączania się silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Podłączyłem sobie czujnik dymu z wyjsciem przekaźnikowym który jak wykryje dym w kotłowni to załącza buzer(sygnał dźwiękowy) i przekaźnik z 4 wyjściami bez prądowymi które załączają mi wentylator nawiewu i wyciągowy. Moje pytanie co robi wyjście na czujnik pokrywy w SKZP, myślę że może je podłącze pod ten przekaźnik i jak wykryje dym to SKZP zrobi stop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.