Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

23 godziny temu, arekkk napisał:

będą prąd czasowo wyłączać bo w domach będą farelkami ogrzewać

ps. chyba trzeba agregat zakupić

To się nazywa "BLACKOUT", a te wypociny, to nie wiem co to było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam,oj tam... Trochę wyrozumiałości.

Też mam problemy z pisownią angielską. 🙂

@arekkk w sumie dobrze to przetłumaczył. Tak sądzę.🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak mamy wątpliwości to stosujmy polskie tłumaczenie 👍😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przechadzałem się po mrówce ,spoglądając tu i ówdzie dostrzegłem worek pelletu na nim cena 49.99 zł 🙏

Ciekawe kto to kupuje ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.08.2022 o 12:39, piastun napisał:

Przy cenie 4k za tonę to taniej wyjdzie grzanie prądem a grzanie w 2giej taryfie dużo taniej. Jeśli nie zmieni cen prądu przed zimą to należy spodziewać się blockoitow

Ceny pradu zmienia sie od nowego roku. Te obecne zmiany to niewielkie ruchy.

W podswiadomosci wielu ludzi - ogrzewanie energia elektryczna jest bardzo drogie, wiec wylaczenia awaryjne nam nie grozi z tego powodu. Zawsze wegiel byl najtanszy i duza czesc jest przekonana ze nadal tak jest. Jesli nie wegiel to wszystkie dolniaki, gorniaki, i inne kopciuchy przyjma w najlepszej sytuacji drewno a w najgorszej wszystko inne.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBinStawiałbym raczej na wszystko inne dające się spalić. Już nawet drewno zaczyna być towarem deficytowym i trzeba się postarać żeby cokolwiek dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, ostatnio jadąc autem przez swoją wichurę poczułem smród palonej gumy. Ewidentnie jakby ktoś palił oponę. Jeśli komuś kiedyś zdarzyło się w mocniejszym aucie spalić kapora to wie jaki to zapach. Problem w tym, że ten zapach dobiegał z okolicy jednego z domów gdzie akurat ktoś musiał rozpalić na ciepłą wodę. Innego wytłumaczenia palenia w kotle przy temperaturze 33 stopni nie widzę. Zimą to dopiero będzie ciekawie. Maska p-chemiczna będzie wskazana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmieci owszem pójdą do kotła i jakieś przepalanie może być uskuteczniane. Ale nie zastąpią opału. Ile śmieci potrzeba aby zastąpić energię z 3-4 ton węgla ?. Druga sprawa. Jak do tego ma się kocioł, komin i reszta. Przecież to katowanie na własne życzenie czegoś, za co zapłaciło się sporo kasy. Z drugiej strony pytanie czy marznać, czy napalić śmieciami i nie patrzyć na uwalenie kotła komina i całej reszty.

A poza tym zakup trzech ton z ppg na raz stało się faktem. Sztafeta otwarta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć wystarczy zastosować odpowiedni katalizator i można spalać różne paliwa stałe bez większej szkody dla środowiska i z lepszą skutecznością energetyczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec rakietowy wszystko spali.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widzę te tłumy które wkładają / budują katalizator albo piec rakietowy jak na filmie 🙂 To będzie tak. Trochę drewna do śmieciucha i na to śmieci do pełna. Siwy dym i czarne chmury. Tyle w temacie.

Jeszcze dodam. Workowany z pgg po 1 tonie na raz. Tylko ten mały karlik 750 po 2 tony.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że grupa paląca takimi odpadami po usłyszeniu zwrotu dopalacz katalityczny, zrobi wielkie oczy i w najlepszym razie poszuka w słowniku co to znaczy 🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemieckie kotły na drewno z 10 lat temu miały wkłady katalityczne, ale zawalały się syfem jak DPF w dieslach.

Trzeba sie przygotować na wszelakie zapachy powietrza w zimie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o rodzaj katalizatora chemicznego prostego w użyciu spryskujemy opał i to wszystko resztę załatwia reakcja chemiczna powstająca w procesie spalania.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MrWolf napisał:

po usłyszeniu zwrotu dopalacz katalityczny,

A nie przypadkiem reaktor katalityczny?
Dopalacz to określenie bardzo potoczne.

2 godziny temu, daromega napisał:

Workowany z pgg po 1 tonie na raz. Tylko ten mały karlik 750 po 2 tony.

A to dość ciekawe zjawisko paranormalne. 🤣


Odnośnie opału - będziemy świadkami narodzin nowej generacji OZE, czyli odpadowe źródła energii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rynku są dostępne katalizatory do paliw stałych np inwex-redox chyba lepsze to niż nic muszę to przetestować czy chociaż poprawia się stan  czystości wymiennika i osadzającej się sadzy np w kominie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dozy z terminem reaktora katalitycznego spotkałem się w samochodach, potocznie zwany po prostu katalizatorem. Natomiast dopalacz katalityczny stosuje się w przemyśle przy oczyszczaniu gazów będących produktem ubocznym produkcji. Utleniają LZO czyli lotne związki organiczne. Jest to dużo tańsze niż filtry z węglem aktywny i stosuje je się wszędzie tam, gdzie ekonomicznie filtry z węgla są bez sensu. Specem jednak nie jestem więc nie chcę twierdzić, że tak na 100% jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dozy napisał:

A to dość ciekawe zjawisko paranormalne. 🤣

Dopiero będzie jak będą wysyłali do paczkomatu worek 20 kg za stówkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.