Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

59 minut temu, PioBin napisał:

GWC i wentylacja mechaniczna (rekuperator) ....

To sprzedawcy i rynek wciska ludziom, że to oszczędność (co jest bzdurą). To po prostu komfort i wygoda, ale do tego trudniej przekonać przeciętnego Kowalskiego.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MrWolf napisał:

PioBinBędziesz korzystał ze zwrotu kosztów z programu moja woda?

Z prostego powodu NiIE. Do ceny jak wyzej trzeba by dodac VAT i cyrograf z diablem. Nie wien czy nie ma tez limitu dochodow i czy wszystkie elementy ukladanki podlegaja pod dotacje. Na cene skladaja sie zbiornik 8m3 z wykopem, rury kanalizacyjne i kolanka z trzech rynien, pompa, zasilanie elektryczne, rura wodna z armatura do ewentualnego napelniania i ozdobna studnia z drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, o6483256 napisał:

To sprzedawcy i rynek wciska ludziom, że to oszczędność (co jest bzdurą). To po prostu komfort i wygoda, ale do tego trudniej przekonać przeciętnego Kowalskiego.

Nie możesz wszystkiego wrzucać do jednego worka. 

GWC jest Ok i z tego są wymierne oszczędności, a rekuperacja to już jak kto chce i w zależności czy robi sam? czy zleci? 

GWC w rurach to moim zdaniem nieporozumienie. Tylko warstwa zagęszczonego żwiru z piaskiem pod chałupą i w miarę naturalny przepływ z wspomaganiem niewielkiego wentylatora - w szerokich  przepływach powietrza delikatnie wspomaganych wentylatorem w zależności od potrzeb. Wtedy to ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC w rurach, to najtańsze i skuteczne rozwiązanie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury izolują i zbiera się w nich wilgoć to moim zdaniem błąd.  Przy dobrze  zagęszczonej warstwie żwirku bezpośrednio ( bez rur) jest lepsza wymiana ciepła i  wilgoć jest odprowadzana - wsiąka w ziemię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Dozy napisał:

Jutro pierwszy dzień sierpnia. Ciekawe co nam PyGyGy zgotuje. Obiecali, że od sierpnia cały wolumen będzie szedł na sklep. Oby we wtorek internet nie wysiadł. 🤪

Właśnie dzwoniłem do dawnego partnera PGG, sprzedawca powiedział, że prawdopodobnie będzie można kupić węgiel tylko na stronie PGG z możliwością odbioru na wybranym składzie, ale jeszcze nie wiadomo kiedy. Sierpień się zaczął a ja mam tylko 10 kubików drewna na nieocieplony dom 200m bo więcej nie sposób było zdobyć, dawno mnie nic tak nie stresowało jak obecna sytuacja z węglem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Rury izolują i zbiera się w nich wilgoć to moim zdaniem błąd.  Przy dobrze  zagęszczonej warstwie żwirku bezpośrednio ( bez rur) jest lepsza wymiana ciepła i  wilgoć jest odprowadzana - wsiąka w ziemię.

Rury robi się, ze spadkiem w kierunku czerpni. Inne typy GWC są może i lepsze, ale koszty zazwyczaj "niebotyczne" w porównaniu do rury.

Niezależnie jaki typ GWC, to nie jest głupie rozwiązanie.

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, nie na litości. Biedaczek pewnie kupił go po 3000 zł tona i sprzedaje z minimalną marzą 🙈

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było do przewidzenia. Mam wrażenie, że tam na Wiejskiej to oni mają ludzi za debili. Najpierw udowodnili to dając super ustawę i składając niesamowicie "atrakcyjną" propozycję współpracy przedsiębiorcom, a następnie po fiasku tego przedsięwzięcia obiecali dać kasę, ale tylko tym co palą węglem. Wiadomym było, że reszta Polaków się oburzy i potraktuje to jak dyskryminację. Teraz oczywiście trzeba gasić pożar, więc obiecują coś reszcie. 

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego nie rozdali dotacji "czyste powietrze" wszystkim, którzy mają prywatne ogrzewanie? Każdy by mógł sobie zdecydować czy chce ocieplić czy kocioł wymienić.
Warunek dotacji był taki, że trzeba było wszystko na raz, czyli kocioł, elewacja i stolarka, a nie każdy ma oszczędności rzędu 100 tys.zł, żeby sobie na takie inwestycje pozwolić.

Część ludzi pobrała dotacje, a teraz biedni pokrzywdzeni?
Ja wiem, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, ale skoroś dostał kilkadziesiąt tys.zł do wymiany pieca, elewacji, okien, to czego gębę drzesz, że ktoś dostanie marne 3 tys na zakup jednej tony węgla?

To tak ogólnie, do wszystkich. Nie mam intencji czepiania się, tylko chciałem przedstawić suche fakty.

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.07.2022 o 09:25, PioBin napisał:

 

Zeby jednak nie wszystko przeliczac na pieniazki ja ostatnio (obecnie) montuje zbiornik do deszczowki koszt inwestycji to okolo 10tys. i praca wlasna. Woda u mnie po 2 za m3. Nie wiem czy dozyje zwrotu z tej inwestycji.

W zeszłym roku skorzystałem z dopłat programu ,,Moja woda" i wydałem na 3 zbiorniki po 3000l każdy i pompy z orurowaniem 6200zł. Dopłata wyniosła 5000zł. Na dzień dzisiejszy sytuacja jest taka, że wkopałem tylko jeden zbiornik a pozostałe za dwa lata odsprzedam dalej. Nie starcza wody deszczowej na bieżące zapotrzebowania. Wybijam drugą studnię na potrzeby zasilania ogrodu i na tym kończę zabawę z deszczówką. Przez miesiąc nie spadło nic.

  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie same spostrzeżenia co carinus. Wydałem 8tyś, zwrot 5tyś w tamtym roku ale zbiornik betonowy poszedł 10m3 i 3 razy był zapełniony w tym roku (1 raz w styczniu po zimie), Teraz robię studnię bo na deszcz nie liczę.

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, MrWolf napisał:

Teraz oczywiście trzeba gasić pożar, więc obiecują coś reszcie. 

Teraz to chociaż coś obiecują czasami dają a poprzednicy co by dali jak powtarzali w koło  pieniędzy nie ma i nie będzie gdzie szły te pieniądze do was do kieszeni podatników ? .Przygotowuje się nowy pakiet energetyczny  

https://www.wnp.pl/energetyka/rzad-przygotowuje-nowy-pakiet-energetyczny,608190.html?utm_source=gravitec&utm_medium=push&utm_campaign=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardziej interesuje skąd te pieniądze na to się biorą, bo jak dla mnie "Fundusz przeciwdziałania covid" to studnia, na której dnie jest drukarka pieniędzy - większa inflacja. Jest to poza jakąkolwiek kontrolą. Premier chce to sobie tym rozporządza wg własnego uznania i nikt tego nie kontroluje, ani nie musi akceptować.

  • Zgadzam się 3
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marcus312 napisał:

Przygotowuje się nowy pakiet energetyczny  

"rozważane jest też rozwiązanie polegające na powiązaniu preferencyjnych taryf z wielkością zużycia - co miałoby zachęcić do oszczędzania energii, a w konsekwencji obniżyć koszty dla budżetu."  

Takie rozwiązanie przy pompie ciepła /dużym zużyciu prądu zwiększy rachunki za prąd, a dla pozostałych " zachęconych oszczędzaniem energii "zwiększy zakupy świeczek i lamp naftowych. 

Wszystko to markowanie ruchów - że coś się robi - w państwie w którym wszystko trzyma się " na ślinę". 

Niekontrolowany dodruk pieniędzy niebawem da o sobie znać.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

Godzinę temu, marcus312 napisał:

Teraz to chociaż coś obiecują czasami dają a poprzednicy co by dali jak powtarzali w koło  pieniędzy nie ma i nie będzie gdzie szły te pieniądze do was do kieszeni podatników ? .Przygotowuje się nowy pakiet energetyczny  

https://www.wnp.pl/energetyka/rzad-przygotowuje-nowy-pakiet-energetyczny,608190.html?utm_source=gravitec&utm_medium=push&utm_campaign=

Tiaa? A co konkretnie dają? Ja nie dostałem jeszcze ani złotówki, a podatki płacę coraz większe.
Nie jestem ani za jednymi, ani za drugimi, ale jakoś wcześniej ludzie bardziej pracowali, a teraz otwierają gęby na "darmowe" pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest przykre ze do takich sytuacji dochodzi. A 23% Vat nadal budżet zyskuje,czy coś bakają o obniżeniu?  bo te dopłaty to jak nic pobudzenie konsumpcji,ale efekt uboczny to spirala inflacji i kasowanie Vatu od coraz droższych towarów. Potem można sie pochwalić,że budżet rośnie i dochody z Vat. JAk to ma w zwyczaju jeden doktor ekonomii i europoseł jednocześnie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.