Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

W sąsiednim temacie popełniłem

 

"Zrób jak planujesz...kociol węglowy w zapasie na chudy czas, zawsze się przyda. 
 


    Co do cen gazu też nie jestem optymistą...Ten i następny rok wszystko pokażą. Gaz MUSI podrożec, choćby z takiej racji by zbyt nie odstawać od cen pozostałych paliw. To wygodne źródło ogrzewania i zawsze było drożej ... Inflacja też nas nie poglaszcze po głowach.
 


    Inwestuj w instalację jak najmniej, jedynie niezbędne minimum. Na dopieszczanie wszystkiego przyjdzie czas .... Za jakiś czas😉
 


    Oby . Hejka.
 


     
 


     
 


     
 

    Jeszcze jedna myśl...
 


    Ja brałem dotację i wyszło mi do zwrotu 2500 zł w sierpniu. Tyle, bo widać jestem zamoznym .... Do dziś nie otrzymałem z tej dotacji ani grosza... A gdy już dostanę....ile to będzie realnie do tej kwoty z sierpnia???
 


    Inflacja zezre z połowę tej kwoty ... 
 


    Nie warto iść w dotację w zamian za usunięcie zasypowca bo nie są  to jakieś wielkie kwoty a inflacja i czas zrówna tą kwotę do żałosnego minimum . Minimum, dla którego nie warto pozbawiać się zabezpieczenia alternatywnym źródłem ciepła.
 


    Pozdro ."
 

 

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za chwilę wróci temat owsa. Wartość opałowa owsa to 15-18 MJ/kg. Cena za kilogram obecnie 1PLN. Tu już pewnie było to zagadnienie nie raz przerabiane na wszystkie strony, ale przy cenie 2000 za groch już taniej wyjdzie, a gdzie 3 czy więcej. Jest to na pewno jakaś alternatywa na ta nadchodzącą zimę i kto wie czy nie następne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BORA napisał:

Inflacja zezre z połowę tej kwoty ...

To ja jeszcze z innej strony…

Niech jakis wirtualny przecietny Kowalski posiada 50000 oszczednosci na czarna godzine. Zbieral i zbieral. Przy inflacji 12% (tej zakichanej oficjalnej z GUS) z tytulu utraty 12% oszczednosci ma 2t wegla w roku!!!

 

Edytowane przez PioBin
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owies jako jedyne paliwo palił się nie będzie. A jeśli już to przez chwilę. Wiem bo sprawdzałem na zwykłej retorcie na groszek. Możliwe że palnik pelletowy lepiej ogarnie to paliwo ale to niech się inni wypowiedzą.
Pellet można zrobić zrobić np ze słomy. Zborze sprzedać a słomę przerobić. O ile kto ma wystarczająco duże pole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Przemyslaw85 napisał:

Pellet można zrobić zrobić np ze słomy.

Chlor… bedzie katastrofa z kotlem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten śmiga któryś sezon. Mieszał a teraz jedzie owsem solo. Inne filmy też są. Dostosować palnik to też nie problem jak by trzeba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh czyli historia zatoczyła koło 🙂 zaraz będą wątki na forum czy grochem/fasolą można palić.

Gdyby były zwierzęta gospodarskie to można być krowie placki suszyć :).

Co do cen paliw to większość z forumowiczów pewnie ma już zapas na tą zimę ale szokiem będzie kolejny sezon.

Podejrzewam, że krytyczny dla nas będzie przyszły rok. Ceny węgla, pelletu będą kosmiczne a zima 2024 (po wyborach)i uwolnienie cen gazu i prądu zmiotą pozostałe rozwiązania z planszy.

Należy się spodziewać, że pójdą polityczne decyzje żeby LP nie dostarczały drzewa w przyszłym sezonie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Emilien
19 godzin temu, daromega napisał:

Ten śmiga któryś sezon

Ciekawa alternatywa ale pewnie też owies podrożeje bo dlaczego nie 😄

Natomiast w tym kotle z filmiku to  nie wiem jaką to ma sprawność bo kocioł jest zarośnięty "szkłem" przynajmniej tak wygląda 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie my tu w wątku narzekamy a dzisiaj dojechała do mnie mała paczka ;).

3,5-4mp zrzynow sosnowych. Z.dowozem kosztowaly 230-250zl 😉 (Nie wiem dokładnie ile bo bralem jeszcze deski szalunkowe).

Gdybym miał bufor to 5 takich paczek to w groszowej cenie opedzilbym całą zimę ;).

Żeby nie było tak kolorowo nekalem ten tartak od 2 tygodni hehe prawie jak PGG ale towar przyjechał pierwszy klasa.

Miesiąc wcześniej przyjechało 9mp osiki, w marcu 2t ekogroszku z PGG ( to chyba na barterowa wymianę na węgiel pójdzie) i 0,7t węgla z zeszłego roku 🤩

IMG_20220517_190156.thumb.jpg.fcdcbe9d6d71ba4d1ec213a06cb6cd8e.jpgIMG_20220517_155801.jpg

Edytowane przez piastun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam znajomych @KKTS i @BORA Pozostałych czytelników również.

Rozmawiałem w ostatnim czasie z kilkoma właścicielami kotłów na ekogroszek. Każdy na pytanie o opał na najbliższy sezon odpowiada "Nie wiem co zrobię. Stać mnie maksymalnie na jedną tonę a potrzebuje czterech." "Mam 1800 zł emerytury, syn z rodziną poszedł na swoje i mi został cały dom do ogrzania". Generalnie nikt nie mam opału na najbliższą zimę. Ludzie czekają co będzie bo podobno właściciele składów u mnie w okolicy twierdzą że te ceny się nie utrzymają. Ja natomiast uważam, że nie ma co liczyć na obniżki no chyba że putler skapituluje zdrowotnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częściowo spekulacja, częściowo wojna, częściowo inne przyczyny.

Nie wiem ile dokładnie Polska importowała pelletu z Białorusi, Ukrainy oraz Rosji, ale podejrzewam że dużo. Bodajże tutaj na forum ktoś nawet pisał, że fabryka Barlinka na Ukrainie produkowała pellet przeznaczony na rynek polski, a fabryka w Polsce produkowała na eksport.

A że Polska to rynek zbytu kategorii drugiej, to wiadomo od dawna.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energia elektryczna drożała już w zeszłym roku. Putler przykręcał ciśnienie gazu, ruszyły stare elektrownie na węgiel, ceny wystrzeliły. To też ma przełożenie na produkcję pelletu. Ale to oczywiście tylko jeden składnik.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gajcie takich bzdur bo jeszcze kto uwierzy. To tutaj prąd nie kosztuje tak ?. Praca też jest za darmo. Maszyny ptaszki kupiły i przyniosły. Tam ludzie też nie robią tylko robokopy tak ?

https://allegro.pl/oferta/trawokulki-velti-z-traw-naturalnych-dla-koni-1tona-9146028185

A jednak to jest to samo tylko z innego surowca. To ile ta trocina kosztuje ?. Popatrzcie sobie na jej ceny i napiszcie. Ile kosztuje trocina do produkcji tony pelletu ?. Proces produkcyjny jest identyczny.

Wala kręcą z tych co tym palą i zaciemniają. Myślcie samodzielnie, a nie pierdoły opowiadacie. Gaz prąd i inne ściemy. Nic nie jest prawdą. Prawda jest taka, że mają możliwość bo ludzie sobie kociołki powstawiali na bobki, to z nich teraz ciągną ile się da bez litości. Tak samo było z olejem opałowym. Tak samo byłem wydymany w 2000 roku. Więc drugi raz nie uwierzę w żadne bajki.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gaz prąd i inne ściemy"

Gaz i prąd już w 2021 roku poleciały ostro do góry, to że tego nie odczułeś zawdzięczasz regulowanym cenom przez URE. Przedsiębiorcy mają możliwość kupowania na giełdzie i zdziwiłbyś się o ile ceny poszły w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ptaszniko napisał:

Witam znajomych @KKTS i @BORA Pozostałych czytelników również.

Rozmawiałem w ostatnim czasie z kilkoma właścicielami kotłów na ekogroszek. Każdy na pytanie o opał na najbliższy sezon odpowiada "Nie wiem co zrobię. Stać mnie maksymalnie na jedną tonę a potrzebuje czterech." "Mam 1800 zł emerytury, syn z rodziną poszedł na swoje i mi został cały dom do ogrzania". Generalnie nikt nie mam opału na najbliższą zimę. Ludzie czekają co będzie bo podobno właściciele składów u mnie w okolicy twierdzą że te ceny się nie utrzymają. Ja natomiast uważam, że nie ma co liczyć na obniżki no chyba że putler skapituluje zdrowotnie.

 

Coś jest w tym co piszesz, w tych cenach ciężko będzie każdemu kupić opał na całą zimę. Ja dziś przywiozłem 2t, ale nadal nie mam węgla na cały sezon. Będę próbował na PGG bo tam jest taniej, może do października się uda...

Czy będzie taniej? W najbliższym czasie wątpię. Raczej drożej, dlatego kupiłem teraz. Dzwoniłem po składach, rozmawiałem dziś z kierowcą, który przywiózł węgiel. Jak są dostawy to co jedna to drożej. Na wielu składach w ogóle nie ma ekogroszku. Jakie są tego powody to już inna rozmowa.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do siebie potrzebuję dokupić dwie tony. Mam jeszcze 900 kg z poprzedniego okresu grzewczego. Na tym myślę, że spokojnie ujadę cały następny sezon. Co będzie dalej nie mam pojęcia. I tak się szarpię czy brać teraz czy próbować szczęścia w węglowej loterii. Parcia nie mam, ale coś myśleć trzeba. Wiadomo jak będzie trzeba to wyskoczę z 3 tysięcy za tonę, ale wolałbym nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, stg20 napisał:

Gaz i prąd już w 2021 roku poleciały ostro do góry, to że tego nie odczułeś zawdzięczasz regulowanym cenom przez URE. Przedsiębiorcy mają możliwość kupowania na giełdzie i zdziwiłbyś się o ile ceny poszły w górę.

To nie jest żaden argument do tego o czym napisałem. Jeśli pellet dla konia potrafią zrobić z wyselekcjonowanej trawy, czysto bez piachu, plasiku i innych śmieci w takim samym procesie produkcyjnym jak spasowanie trociny z całym bałaganem, to z czego wynika różnica w cenie na poziomie 100% na ta chwilę ?. Ci dla konia przedłużaczem z domu się podłączyli ?. Jeśli chcesz wnieść jakieś argumenty to je wnieś. Jeśli nie to po co pisać dla samego pisania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, daromega napisał:

To nie jest żaden argument do tego o czym napisałem. Jeśli pellet dla konia potrafią zrobić z wyselekcjonowanej trawy, czysto bez piachu, plasiku i innych śmieci w takim samym procesie produkcyjnym jak spasowanie trociny z całym bałaganem, to z czego wynika różnica w cenie na poziomie 100% na ta chwilę ?. Ci dla konia przedłużaczem z domu się podłączyli ?. Jeśli chcesz wnieść jakieś argumenty to je wnieś. Jeśli nie to po co pisać dla samego pisania ?

Ale to Ty wrzucasz aukcje z cukierkami dla koni w temacie o opale.

A argument o tym że ceny gazu i prądu poszły do góry, to rzeczywiście żaden argument 🤣

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cukierki powinny się palić.

Cukierki powinny się palić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, daromega napisał:

,,, Jeśli pellet dla konia potrafią zrobić z wyselekcjonowanej trawy, ,,,


Nie wniosę swą wypowiedzią,  w tym temacie nic konstruktywnego.
Gdybym był koniem, to nie żarł bym tego przetworzonego "cukierka", wolałbym zdecydowanie bardziej naturalnie ususzone siano
Oczyma wyobraźni widzę, jak biedny koń przetwarza ten sztuczny wytwór.

ps.
Kolega @sambor , zapewne jest w temacie koni, dużo większym autorytetem. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, stg20 napisał:

Ale to Ty wrzucasz aukcje z cukierkami dla koni w temacie o opale.

A argument o tym że ceny gazu i prądu poszły do góry, to rzeczywiście żaden argument 🤣

Mógł bym napisać no to sobie pogadaliśmy...... Ale żeby nie pisać dla pisania nie będzie o koniu. Masz pellet. Jak im się to opłaca a Olczykowi nie oto jest pytanie ?. Odpowiedź masz w opisie.

https://sprzedajemy.pl/pellet-polana-zrebki-drewno-brykiet-pelet-trociny-wegiel-dab-zamosc-2-a1d299-nr64666473

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.