Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Co do wykresów, to niestety info z ciepłomierza muszę wpisywać "z palca", bo okazało się, że ciepłomierz ma wyjścia i wejścia impulsowe, ale trzeba dokupić odpowiednią płytkę, a nigdzie jej nie ma.

Ciepłomierz taki:

https://eko-instal.ik.pl/media/catalog/product/cache/b9725a49cbf42142c278abc5eaa8491c/8/8/88888_1_6.jpg

Może ktoś "poratuje" jakimś schematem, linkiem do sklepu gdzie mają odpowiednie "płytki" etc ? 

 

Teraz przelecę jeszcze raz tydzień bez grzebania w podłodze, zobaczymy co wyjdzie.

 

Pompa myślę, że 5 mi starczy, bo w największe mrozy nie przekraczałem 24kg/doba zużycia węgla, a to by było gdzieś 4kW/h

Potrzebuję grzanie i chłodzenie, widzę LG/Panasonica splita za ok 15000zł i Haiera mono za ok 10000zł. 

Pytanie, czy jest sens dopłacać do czegoś markowego 5tyś?

10 godzin temu, carinus napisał:

 

Niezły COP Ci wyszedł!

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy podobne metraże domów i zbliżone zapotrzebowanie, nie wiem tylko w jakim rejonie mieszkasz, bo tylko tutaj mogą być różnice w sprawności pracy pompy. Podobnie jak kiedyś były dyskusje o ilości spalanego węgla, czy ktoś zawyża, czy zaniża, ja podawałem moją faktyczna ilość max. 2 tony grochu 28MJ i patrząc na obecną produkcję ciepła przez pompę postaram się w przybliżeniu określić sprawność starego MPM-a.

COP na razie wychodzi 5.8 na całość, 6.0 tylko dla CO. Wynik jest dobry ze względu na dosyć wysokie temperatury, chyba tylko kilka dni miałem w nocy około zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi koniec Polski 😉Ty masz średnioroczną temperatur wyższą od mojej na 100% 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie różnice będą, gdyż mieszkam ok.60km od bieguna ciepła Polski. Mam też nieco cieńszą izolacje ścian 10/15cm styro i 20cm wełny na dachu. Będziesz widział różnice w danych zużycia energi z różnych typów pomp i jeżeli kubatura domów i warunki termiczne wewnątzr bedą sie pokrywać, to można na koniec sezonu wysnuć jakieś wnioski co do sensowności przepłacania za lepszą pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, o6483256 napisał:

bo okazało się, że ciepłomierz ma wyjścia i wejścia impulsowe, ale trzeba dokupić odpowiednią płytkę, a nigdzie jej nie ma.

Tak samo sie “nabralem” zamowilem z wyjsciem impulsowym, przyslali bez. Nie chcialo mi sie walczyc i zamontowalem, teraz zaluje.

http://www.apator.com/pl/oferta/pomiar-wody-i-ciepla/cieplomierze/elf-cieplomierz-kompaktowy

Srednia dobowa mocy z ostatnich lat w “najwieksze” mrozy to okolo 4-6kW. + CWU. I taka pompa na wyjsciu bylaby ok. Obecnie srednia dobowa mocy na CO to ~2kW.

Ten sezon oblece pelletem bede mial porownianie do wegla, ale juz teraz widze ze jest 10-15% korzystniej z pelletu a to poczatek. Zuzycie przez budynek +/- takie same sezon w sezon. Zalozenie mam takie ze nie spale wiecej pelletu jak wegla (razem z grzalka w II taryfie!).

PS. RTL mam w lazienkach (pomieszczenia wewnatrz budynku) - sprawdzaja sie. Pozistala czesc podlogowki to 3d pogodowo i silowniki termo na petlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też te RTL`e działają, ale przy zasilaniu 55*C nie jestem tego w stanie idealnie wysterować (tak jakbym chciał i kombinuję). Jak założę pompę ciepła to dam na całość 35*C i problem obstawiam zostanie rozwiązany.

27 minut temu, carinus napisał:

 

Na temat Panasonica i LG, coś już człowiek wie od użytkowników, czekam na opinie i COP`y Haiera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam widzisz kilku kolegów już ma/bedzie instalować, to niedługo pojawi się więcej wiedzy na ten temat. Ja też jestem trochę ciekawy sensowności dopłaty do droższego sprzętu. Interesuje mnie nie tyle sposób obsługi czy poziom nasycenia wodotryskami, a bardziej sprawność pracy takich pomp. Myślę że wyższa cena powinna mieć jakieś uzasadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena a wydajnosc (sprawnosc) na moje oko bez szans zwrotu. Bo ile ta sprawnosc wzrosnie? 5-10-15% ???

Przy budynku dla CO 9000kWh na rok oszczedzajac 10% to zwrot z lepszego po “xxx” latach.

Podobnie dla rekuperacji. Wydajac obecnie calosciowo 2000PLN na ogrzewanie i chcac “oddzyskac” 10% z tego na rekuperatorze to mam 200zl rocznie. Koszt rekuperacji… ??? Zrobie ale dla komfortu nie ekonomii.

Moze szansa w drozszej PC to jakosci wykonania, trwalosci, niezawodnosci, konfiguracji itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2021 o 17:07, Ryni napisał:

Obawiam się, że to jedno z tych urządzeń z rodzaju perpetum mobile i jego skuteczność jest dyskusyjna

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zakupu panasa zachęcił mnie między innymi mały szczegół. Firma-dystrybutor zaznaczyła że swoje pompy może monitorować i w razie problemów serwis jedzie usuwać już wiadomą usterkę. Nie ma czekania na diagnozę i tematu że akurat takiej części nie mają ze sobą.

@berthold61 Ja nie wiem dlaczego ta pompa jeszcze nie pracuje. Nie ma na co czekać, tylko bierz zgrzewarkę i ciągnij powoli rury do kotłowni.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźmy np. taki oczyszczacz/nawilżacz powietrza firmy Venta. Mam go i używam od 18 lat. Zepsuło się w nim raz sprzęgiełko, chyba z 2 lata temu. Pojechałem do sklepu firmowego, kupiłem nowe za 25zł i sam wymieniłem. Zepsuło się, bo element jest elastyczny, a w każdym bądź razie był i najzwyczajniej się pokruszył. Samo urządzenie kosztowało mnie wtedy 1100pln. Czyli idiotycznie dużo kasy, ale za to nie muszę go wyrzucać, jak padnie w niem taka pierdoła.

Dlatego teraz kupuję tylko to co da się naprawić. Jest to dla mnie kluczowe kryterium, gdzie ostatnim przykładem była u mnie pralka. Nawet jeżeli miałbym wydać więcej kasy.

@o6483256Ale to jest temat pomp, w każdym bądź razie pośrednio. W przypadku takiego urządzenia w pierwszej kolejności patrzyłbym na serwis. Nie chciałbym zimą zderzyć się ze standardowym podejściem do klienta w naszym kraju, na zasadzie jak klient zmarznie, to mu dupa zmięknie i nie będzie się za bardzo rzucał. Poza tym zasadniczo wątek nie jest o pompach, tylko o cenach opału.

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że w tytule jest "itp..." ale proszę jednak w miarę o kosztach opału, ogrzewania. O wierceniu w fundamencie tutaj:

 

Tutaj o sprzęcie elektrycznym ogólnie:

 

4 godziny temu, mkwapisz napisał:

Poza tym zasadniczo wątek nie jest o pompach, tylko o cenach opału.

O cenach opału, kosztach ogrzewania jak najbardziej. Temat raczej luźny, więc pompy ciepła mi przynajmniej tutaj pasują (przynajmniej ogólnie w powiązaniu z kosztami - o konkretach najlepiej już w osobnych wątkach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pompy serwisować też trzeba, a nikt jeszcze nie pochwalił się ile to kosztuje. Jakby nie patrząc to koszt ogrzewania. A jeżeli te pompy robione są tak jak teraz sprzęt agd i elektronika, to będzie ciężko.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, damdam napisał:

mój znajomy ma panasonica i serwis roczny kosztuje 300pln

Zależy też czy ma splita, czy monoblok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy na splicie chyba wymagają corocznych przeglądów, to był też gwoździk do trumny za wyborem splita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mkwapisz napisał:

Ale pompy serwisować też trzeba, a nikt jeszcze nie pochwalił się ile to kosztuje.

Witam.
A mylisz się kolego @mkwapisz, chwaliłem się.... 150zł i kawa z ciachem 🙂 , niestety obowiązkowy przegląd w czasie gwarancji,  w zasadzie chłopak tylko umył z zewnątrz i już. Wcześniej podglądał parametry pracy pompy ciepła w AQUAREA Servise Cloud.

Filtry i odmulacze czyściłem sam, filtr w jedn. wewnętrznej również, naczynka przeponowe pompowane były wcześniej ... dlatego może taniej. Takie czynności chyba każdy potrafi zrobić, a i umycie "kaloryfera" na zewnątrz raz na rok....  to są właśnie koszty eksploatacji pompy ciepła--- czyli jakie? --- koszt płynu do naczyń? W pompie raczej nie ma materiałów i części eksploatacyjnych takich jak opony, klocki, filtry, paski rozrządu czy klinowe w samochodach co oczywiście nie znaczy że nie ma się co popsuć 🙂  

Coś tam w tablecie podpisałem chłopakowi i na e-maila przyszło potwierdzenie dokonanego przeglądu... oraz standardowo... "O TERMINIE NASTĘPNEGO PRZEGLĄDU OTRZYMACIE PAŃSTWO PRZYPOMNIENIE. DZIĘKUJEMY".

Pozdrawiam. YARO

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorzej jak po paru latach padnie płyta główna w panasie Tcap 9 kW koszt 2500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwrotnie:

gdybym wymienial instalacje to na taka aby mozna bylo grzac gazem lub PC - przyszlosciowo.

gdybym musial wymieniac cala instalacje bo zamarzyl mi sie gaz to nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz nie będzie paliwem dla użytkowników indywidualnych, jedynie przemysł dostanie możliwość korzystania z tego nośnika. Na dzień dzisiejszy, jak wiadomo, wspierane ma być zasilanie prądem i biomasą.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.