Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cena gazu za m3


Szczypiorr

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko do tego czasu sytuacja polityczna i ekonomiczna na świecie może się diametralnie zmienić, więc czy to będzie bardzo drogo, tanio, czy bardzo tanio, czy tak samo jak teraz tego nie wie nikt.

Widzenie w czarnych barwach nie ma sensu, bo to co dzisiaj nam się wydaje, ma się nijak do tego co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Ksieciunio napisał:

to jak żyć z takim wydatkiem w jednym miesiącu ? U większości obywateli już mój rachunek to 1/2 może 1/3 wypłaty.

Generalnie ten rachunek nie jest dla mnie niespodzianką - takiego się spodziewałem. Plan jest taki, żeby rozłożyć to sobie na cały rok. Zamiast na szybko szukać 2 czy 3 tys. odłożę 800 co miesiąc i będę miał. Zresztą podobnie robiłem z węglem - kupowałem zwykle na raz za odłożoną gotówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli od 2024 r. Urząd Regulacji Energetyki nie będzie już sprawował kontroli nad cenami gazu, dostawca będzie ją ustalał sam. Czy to oznacza, że ceny na rynku indywidualnych odbiorców wzrosną? czy stanieją? Nie ma wielu dostawców, aby liczyć na konkurencję cen wolnego rynku, a producentów tego paliwa jest jeszcze mniej i każdy chce na tym zarobić. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jest pewna konkurencja np ze strony pomp ciepla, czy obecnie jeszcze węgla czy peletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że PGNiG w tym roku podniosło ceny o 84% (a rok do roku o 124%). Także nie tak symbolicznie. I to podwyżka została znacznie ograniczona przepisami prawa (patrz podwyżki dla firm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby w grę wchodziły mechanizmy rynkowe to podwyżka powinna wynieść kilkaset %. Jeżeli cena gazu na rynkach światowych idzie tak drastycznie w górę to nie da się w ogóle uniknąć podwyżek i nawet regulowanie cen tutaj nie pomoże. Gdyby dzisiaj ceny gazu zostały uwolnione to podwyżka wyniosłaby pewnie tyle samo. Powtarzam PGNiG nie jest firmą, która działa na zasadach rynkowych, bo jest monopolistą i zarządzają nią politycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, h3nio napisał:

Gdyby dzisiaj ceny gazu zostały uwolnione to podwyżka wyniosłaby pewnie tyle samo.

Nie jestem przekonany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwyżka w ciągu roku wyniosła 120% - natomiast fakt, że w grudniu uchwalono ustawą ograniczenie podwyżek (de facto rozłożenie jej na 4 lata) świadczy, wg mnie o tym, że podwyżka byłaby większa.

Oczywiście, że politycy póki co są w stanie ograniczyć ceny dla swoich celów za pośrednictwem URE. Ale to się skończy i wtedy już tej kontroli nie będzie.

I kolejna kwestia - wiadomym jest, że tak duże podwyżki cen gazu dla biznesu spowodują wzrost inflacji - a jednak tutaj ingerencji nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że w większym procencie jest to działanie rządu. Oni chcą doprowadzić by zniewolić ludzi niższej klasy, by głosowali na rząd, a on odwdzięczy się dofinansowaniem, kolejna tarcza, kolejnym 500 plus

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będzie kontroli? Zarządzający PGNiG są z politycznego nadania, więc będą działać zgodnie z linią rządzących i nie wyobrażam sobie tego, aby po tzw. uwolnieniu cen bez politycznej zgody podnosili sobie ceny jak chcą.

Zaraz ktoś napiszę, że wtedy to będzie nieuprawniona ingerencja państwa. Pewnie tak, ale czy teraz państwo nie ingeruje? Przecież bez zgody Komisji Europejskiej Polska dofinansuje PGNiG kwotą 20 mld zł.

Co do podwyżek dla firm i inflacji to widocznie coś trzeba było poświęcić, a poza tym firmy nie głosują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, h3nio napisał:

Przecież bez zgody Komisji Europejskiej Polska dofinansuje PGNiG kwotą 20 mld zł.

Póki co mowa jest o pożyczce. Zresztą na razie to plany i deklaracje.

Edit: Tutaj ciekawy artykuł na ten temat: https://wysokienapiecie.pl/44141-lex-pgnig-rzad-chce-zamrozic-ceny-gazu-przy-okazji-szykujac-tlusty-kasek-dla-gazowego-czempiona/

Ciekawe są źródła wypłat "rekompensat" dla firm gazowych: "Będą wypłacane przez Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny na który pieniądze trafią z dwóch źródeł: 40% wpływów ze sprzedaży uprawnień do emisji w 2022, ale nie więcej niż 6,424 mld zł, oraz z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19".

13 minut temu, h3nio napisał:

firmy nie głosują

Bezpośrednio nie - ale podnosząc ceny tudzież zwalniając ludzi albo obniżając im pensję tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, 20 mld zł pożyczki, za 6 mld zł Rządowa Rezerw Strategicznych ma kupić od nich gaz, plus rekompensaty związane zamrożeniem cen gazu. Bez tego PGNiG jest bankrutem.

Inflacja dla rządu jest korzystna. Poza tym mogą uchwalać różnego rodzaju tarcze bohatersko pokonując trudności, jakie sami sobie stworzyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, marcin napisał:

kolejna kwestia - wiadomym jest, że tak duże podwyżki cen gazu dla biznesu spowodują wzrost inflacji - a jednak tutaj ingerencji nie było.

Bo to (inflacja) nie jest przypadek tylko zaplanowane działanie w określonym celu. A w jakim celu? Temat rzeka…

14 minut temu, h3nio napisał:

Inflacja dla rządu jest korzystna. Poza tym mogą uchwalać różnego rodzaju tarcze bohatersko pokonując trudności, jakie sami sobie stworzyli.

O kolega tez mysli podobnie. Mimo to moim zdaniem cel jest inny. Zeby odpowiedziec to zadan pytanie: czy kolega nadal trzyma gotowke w „szafie”?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak co do cen  to przyszła faktura z przeprosinami za podwyżkę i wytłumaczeniem że cena niezależna od dostawcy . na papierku 8% .

Niepokoi mnie już inna bajka a mianowicie przy robieniu południowej kawy przed chwilą zauważyłem zmianę koloru płomienia na palnikach z niebieskiego na żółty , czyżby rezerwy zostały odpalone .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktura przyszła i do firmy w której moja żona pracuje , koszt to około 14000 tysięcy złotych za dwa miesiące.

W zeszłym roku w tym samym okresie zużycie podobne był rachunek około 4000 tysięcy .

Do rachunku przyszło pismo że w razie braków ,kurek może być zakręcony .

Jak widać pięknie się zapowiada , obawiam się że i z prądem mogą być jaja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest argument za ignorowaniem tych uchwał antysmogowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piecuch19 napisał:

I to jest argument za ignorowaniem tych uchwał antysmogowych.

W Krakowie i Małopolsce już się to dzieje,lobbyści gazowi z Polskiego Alarmu Smogowego już toczą pianę na poniższe inicjatywy:

https://panbartek.pl/stop-gazolobby/

W Małopolsce właśnie toczy sie ożywiona dyskusja nt skuteczności zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie (bardziej chodzi o drewno, a także to,że Kraków mimo zakazów od 2017 r ,wciąż jest w pierwszej 10 najbardziej zanieczyszczonych miast...świata)

https://wydarzenia.interia.pl/malopolskie/news-krakow-najbardziej-zanieczyszczonym-miastem-swiata-fatalna-j,nId,5706742

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Panstan napisał:

W Małopolsce właśnie toczy sie ożywiona dyskusja nt skuteczności zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie (bardziej chodzi o drewno, a także to,że Kraków mimo zakazów od 2017 r ,wciąż jest w pierwszej 10 najbardziej zanieczyszczonych miast...świata)

Słowo klucz "krakowski obwarzanek".

 

11 godzin temu, Piecuch19 napisał:

I to jest argument za ignorowaniem tych uchwał antysmogowych. 

Zapomniałeś napisać  o ekooszołomach, no i oczywiście pyły pm2,5/10 to taka sama fikcja jak wirusy. Skoro ich nie widać, znaczy, że nie istnieją, a jak ich nie widzę u siebie, tzn, że jestem bezpieczny 😁

1 godzinę temu, vlad1431 napisał:

Pamiętam mniej więcej rok temu, jak ruch na ulicach spadł do chyba mniej niż 50%...

Największym producentem smogu są domowe kotły na paliwa stałe.

Wracając do tematu cen gazu, to bezdyskusyjnie są bardzo wysokie i nie przysłużą się zmniejszeniu zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi. Ktoś kogo nie stać, przecież nie będzie palił drogim lub bardzo drogim paliwem. Koło się zamyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż do Was zawitam z "dobrą nowiną" myslałem,że to u mnie coś nie tak, ale widze nie jestem osamotniony. Listopad i styczeń takie samo zużycie.

IMG_20220214_220056.jpg

IMG_20220214_215935.jpg

Czy ktoś mógłby mi logicznie wyjaśnić gdzie ukrywają się te dodatkowe koszty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.