Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cena gazu za m3


Szczypiorr

Rekomendowane odpowiedzi

Nie widzę cyfr. Za kiepskie zdjęcie. Jak podasz mi jakie są wartości przesyłu i gazu za kWh, to Ci podam. Pewnie płacisz bez akcyzy?

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to są same ceny za gaz. Za przesył nie ma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie 1m3 ~= 11kWh. Mnożysz i masz ile za m3.

Oczywiście dodając wcześniej cenę za przesył, którą znajdziesz tutaj: 

https://pgnig.pl/dla-domu/taryfa

(pod hasłem "Taryfa nr 9 dla usług dystrybucji paliw gazowych". Ceny są netto.)

Dla tej taryfy generalnie masz cenę za przesył 4,143 gr/kWh (obszar zabrzański) + abonament 8,42 zł netto.

Czyli 1m3 kosztuje 11*(4,143+10,895)*1,23 czyli mniej więcej 2,03 zł/m3, a 0,185 zł/kWh.

Ten wskaźnik przeliczenia jest określany dynamicznie, dlatego piszę, że wynosi około 11 (u mnie na ostatnich fakturach 10.972). Informacje o tym tutaj: https://pgnig.pl/jak-przeliczyc-m3-na-kwh-wedlug-nowej-jednostki-rozliczeniowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie (odczyt mam raz w roku w grudniu)  wg wyliczeń z grudnia 2020 r. 1m3 to trochę więcej niż 10,8kWh. 

Zresztą na fakturze jest ta informacja - współczynnik konwersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie podałeś wszystkich danych. Końcowa cena gazu dla klienta składa się z ceny gazu plus ceny za przesył. Nie podałeś ceny przesyłu. To co wyjdzie mnożymy przez współczynnik konwersji i mamy cenę za metr sześcienny. Współczynnik konwersji jest zmienny. Waha się w przedziale 10,8-11.
Cena gazu jest jednakowa, ale przesył może się różnić. Choć w PGNIG to chyba ze 2-3 grosze różnicy max za kWh. Wiec orientacyjnie jest tak jak napisał @marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowym cenniku PGNiG od 1 Października 1kwh gazu wychodzi 0,168 zł brutto (0,10895 + 0,0276 = 0,1365 x 1,23 = 0,1679) plus w taryfie W3 52,33 brutto miesiąc. W przeliczeniu na m3 przy współczynniku konwersji 11,3 m3 (90% przypadku u mnie) wychodzi 1,89zł brutto plus oczywiście 52,53 opłat stałych ale je ciężko przeliczyć bo lecie podniosą cenę m3 o 1 zł a w styczniu o 15gr. Natomiast w taryfie W1 0,1963 zł brutto kwh czyli 2,21 m3 brutto i 16,23 zł brutto za opłaty stałe za miesiąc. Ceny gazu w całej Polsce od PGNiG są takie same jedynie są różne stawki za dystrybucje ale są to różniące do 3 gr za kwh. Moje obliczenia dotyczą Krakowa

List o zmianie nr 3 Taryfy 10_suplement nr 3.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ryszard zmienił(a) tytuł na Cena gazu za m3
  • 1 miesiąc temu...

100m3 = ~1100kWh * ~0,3 zł = ~330 zł. Zależy od taryfy - ja liczę dla 3.x (zużycie > 1200m3 rocznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tylko 100% podwyżki za kWh 😅

 

Premier ogłaszał jakieś tarcze itp. Czyżby mijał się z prawdą ? 😁

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było w 2021 - 0,175 zł

W styczniu 2022 (podwyżka + VAT z 23 na 8%) - 0,253 zł (+45%)

Od lutego VAT 0% - 0,235 zł (+34%)

Do tego można sobie doliczyć abonament podzielony przez zużycie oczywiście (w przypadku tej faktury jakieś 2 grosze - ale to akurat się za bardzo nie zmieniło).

I najważniejsza cena jak już te wszystkie "tarcze" przestaną działać. 0,288 zł (+65%)

Wciąż nie jest to 100% więcej, ale faktycznie grubo 🙂 A w przyszłym roku prawdopodobnie kolejna podwyżka.

PS. Ja dostałem fakturę 3x wyższą 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Wam tak, ja palę butelkami pet, płytami mdf i zmielonymi oponami, nic nie podrożało 😅 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość się cieszy, że mają tańsze paliwo i produkty w sklepach. Zaraz zobaczą co się dzieje jak dostaną takie rachunki za gaz.

To dopiero początek, w sierpniu będzie Armagedon

@marcin to jak żyć z takim wydatkiem w jednym miesiącu ? U większości obywateli już mój rachunek to 1/2 może 1/3 wypłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Armagedon to będzie jak uwolnią ceny gazu w 2023r. Po ile będzie? - trzeba spojrzeć na ceny w Holandii, Niemczech - na europejski rynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co będzie w 2023r ? 

 

Pod koniec 2022r będziemy całkowicie uwolnieni od gazu z Rosji, dobiega koniec budowy Baltic Pipe, więc przynajmniej ten problem mamy z głowy.

W 2023 tego nawet w szklanej kuli nie zobaczysz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Armagedon to będzie jak uwolnią ceny gazu w 2023r. Po ile będzie? - trzeba spojrzeć na ceny w Holandii, Niemczech - na europejski rynek.

Uzupełniając - ceny zostaną uwolnione 31 grudnia 2023 roku. Także efekty tego odczujemy w 2024.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.