Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gaz Tanieje


gtoni

Rekomendowane odpowiedzi

Na Śląsku bardzo staniał. Latem tona poskiego węgla 29-30 Mj/kg bezpośrednio z kopalni  z dowozem pod dom nie przekracza 550zł (cena z transportem, na gotowo).

220m nieocieplonych metrów kwadratowych, zasobnik 140l, w domu w ciągu dnia nie spada poniżej 22 stopni. Licząc prawie 7-mio miesięczny sezon 3300zł za wszystko - ok. 470zł miesięcznie.

W zasadzie palę bez wygaszania (wysokiej jakości węgiel), obsługa po 10 minut rano i wieczorem. Raz na tydzień, nawet rzadziej wygaszam i czyszczę gruntowniej.

Od jakiegoś czasu orzech z KWK Rydułtowy-Anna 30Mj/kg, popiół do 7% można kupić bezpośrednio na kopalni po 444zł/tonę. Czyli wyszedłby mnie 500zł z transportem do domu, a pełny sezon zamknąłbym w 3000zł - ok. 430zł miesięcznie.

Ktoś znaś zna bardziej ekonomiczne dla mnie ogrzewanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę drewnem i na dom nieocieplony 130m + 120l cwu wydaję rocznie max 2000 zł, tj ok 16mp drewna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra wiadomość, juz po raz trzeci z rzedu gaz tanieje, a czy do śmieciuchów węgiel tez stanial  ?

gtoni

Napisz może, ile kosztuje Cię gaz i ile staniał od swojego szczytu cenowego.  Ja palę drewnem i ono nie chce tanieć. Wcześniej grzałem olejem opałowym i kocioł nadal stoi w piwnicy. Ostatnio zatankowałem do zbiornika trochę oleju. Bedę miał wolne od etatu palacza na czas Świąt. Płaciłem po 2,50 za litr. Kilka lat temu, gdy przeszedłem na drewno, olej kosztował jakieś 4,5zł/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszukane w sieci prąd stanieje od stycznia średnio na gospodarstwo 12-20 zł /rok gaz około 8 zł .Olej rzeczywiście sporo staniał jeszcze kilka gr w dół i będzie znowu konkurencją do wungla .Dziś Anglezy zamknęli ostatnią głęboką kopalnię węgla kamiennego.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Chiny się w końcu najadły i sektor surowcowy przestawiony na ich zaspokajanie traci gunt pod nogami, zobaczcie notowania naszego kghm. Pewnie jeszcze trochę to potrwa, dopiero przy cenie poniżej 35$ za baryłkę wydobycie ropy na wielu złożach stanie się nierentowne. Doradzałem tu w innym wątku zakup na własną rękę zbiornika na gaz, co umożliwia jego tankowanie na wolnym rynku i korzystanie z takich sytuacji. Na lubelszczyźnie węgiel nie chce tanieć. 450 zeta za tonę to kosztuje miał niewiadomego pochodzenia albo mokry czech z marketu. 550 zeta to cena tony mokrego rusa ze składu, a tak naprawdę to wychodzi ponad 600 po odjęciu 10% masy na kamienie i łupek. Śląski to 650 w górę. Przy tej cenie z posta 2 to opłaca się przelecieć patelnią po ten węgiel i zrobić zapas na kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej cenie z posta 2 ...

Myślę, że w przyszłym roku w Kompanii Węglowej i JSW cena w granicach 450zł za wysokokaloryczny, niskopopiołowy węgiel będzie faktem. 

Już w te wakacje Sośnica z Kompanii, oraz Budryk, Knurów i Szczygłowice z JSW sprzedawały węgiel poniżej 520zł/tonę brutto. Ceny cały czas trzyma Katowicki Holding Węglowy.

Gaz mam o okolicy, przyłączenie się nie byłoby prawdopodobnie wielkim problemem, ale w mojej sytuacji póki co nie ma to najmniejszego sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena netto 1kW/h gazu:

- 2014r - 11,8150 PLN,

- 2015r- 11,6160 PLN.

 

Kto to zauważył na rachunkach? chyba ci co ogrzewają 500m2.

 

Ile zejdzie z ceny PGNiG po nowym roku zobaczymy, ale na pewno nie odczuwalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Logan skąd takie dane wykopałeś ? poz Hermogenes

1m3 gazu z rury koszt około 2zł  a daje 9,97 kWh lub jak wolisz 35892 kJ

gaz propan 1 litr 23613 kJ lub jak wolisz 6,56 kWh edycja zapomniałem podać cenę między 1,7 zł a 1,9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rachunku, zapomniałem że to grosze nie złotówki.

post-61551-0-79396200-1450711576_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tu jest więcej o tych przeliczeniach:

 

http://instalacje-gazowe.info/9-budownictwo/23-jak-pgnig-przelicza-z-m3-na-kwh

 

PGNiG zaczął kłamać przy przeliczeniu kWh na m3 gdy zaczęli podawać w kWh. Oni to podają wyżej niż ciepło spalania.

 

Normalnie kupujesz węgiel i pisze, że masz np. min 28 kJ/kg. A tam nie ma podane min tylko konkretna - ustalona przez nich, wartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A od kiedy to nie ma problemu z węglem i wszyscy handlarze są rzetelni i wartość podana np. na worku jest prawdzilwa, z tego co widzę na forum to problemy z węglem ma jeden po drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby rzetelnie określić ceną 1 kWh z gazu ziemnego trzeba wziąć zużycie gazu całoroczne + podatek VAT , abonament i opłaty dystrybucyjne stałe , u mnie to wychodzi w taryfie W-3.12 -  0,24 PLN za kWh - cena średnia z całego roku z uwzględnieniem wszystkich opłat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra cena pelletu to i cena kWh dobra , w tej chwili  taniej niż gazem wychodzi też olej opałowy, ale skakać z paliwa na paliwo jak mówią bracia czesi " se ne da " :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze musi dużo potanieć aby pellet przebić - u mnie 14,7MJ/Kg = 4,1kWh/kg , 1kg = 0,67zł , 1kWh = 0,163zł

670zl za tonę to chyba rzadko spotykana cena za pellet? Przeważnie jest ok 900zl jak patrzyłem.

Gdyby cena się utrzymywała poniżej 700zl to mniej niż ekogrochem wychodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.