Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinia o monobloku Haier 8kW


Henrykz

Rekomendowane odpowiedzi

Swoje przyłącze kleiłem z rur PP bo są tanie jak barszcz w porównaniu do innych materiałów i mogę bez żalu korygować prowadzenie nitki wycinając i klejąc ponownie. Wibracji też nie przenosi, jest cisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też stosowałem pp średnica 32 mm do ciepłej wody (dwuwarstwowe) takie z czerwonym paskiem.

Moje zasoby sprzętowe i umiejętności ograniczają się do klejenia lub stal + pakuły :).

Wyjście z haiera jak pamiętam to 3/4 cala.

Redukcja z 32 na śrubunek 3/4.

PP nie przenoszą wibracji, dodatkowo czarny kauczuk na ocieplenie.

Cena haiera bez centralki na lipiec 2020 to 7.700 zł brutto ( za moduł dopłata była 1000 zł).

Z ciekawostek haier zaleca kabel zasilający 6 mm kw i bezpiecznik 32A

(oczywiste przegięcie przy mocy  2 kw)

Zaglądnąłem też na stronę Haiera. Teraz pompa się nazywa SUPER AQUA - nie wiem czy polepszona, ale na pewno była okazja do podniesienia ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję sobie założyć podlicznik energi elektrycznej oraz licznik ciepła, żeby mieć kontrolę nad COP.

Chciałbym wiedzieć ile Kwh ciepła uzyskaz zużywając daną ilość kWh energii elektrycznej. Może macie przetestowane jakieś rozwiązania w tym względzie. Podlicznik elektryczny jest tani , licznik ciepła na 1" to już większy wydatek. Może można to jakoś sposobem "gospodarczym" zorganizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest to prawidłowy schemat instalacji do podłączenia monobloka Haier 8kW. Proszę o uwagi.

IMG_20211008_074114_1_-_kopia[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką rolę ma pełnić zawór bezpieczeństwa?  Przecież pompa nie zagotuje cieczy w obiegu. Prędzej przyda się jakieś miejsce do zalewania tego obwodu wodą (glikolem?+) i odpowietrzenie pompy.  Chyba, że sama pompa Haier ma w środku wbudowany odpowietrznik.  Jaką rolę ma pełnić tak wpięty bufor 60l? Naczynie przeponowe powinno być umieszczone wyżej.  Przy konfiguracji uwidocznionej na schemacie, przy awarii/wymianie naczynia przeponowego cała zawartość bufora poleci na podłogę, albo do podstawionego wiadra.

Edit: Jeszcze jedno:  po co zaworki spustowe w górnej gałązce obiegu? 

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór w układzie zamkniętym wskazane żeby był.Miejsca do zalewania i odpowietrzenia oczywiście będą. Słuszna uwaga,

naczynie może być u góry. Bufor 60l ma zapewnić odpowiednią ilość czynnika w obiegu pompa-wymiennik, gdyż wymagana jest min. 60l do prawidłowej pracy.

Zaworki spustowe będą służyć do spuszczenia mieszaniny glikol-woda w czasie dużych mrozów kiedy nie będzie pracować pompa tylko piec olejowy. Zaworki przy wymienniku do jego przepłukiwania bez demontażu po zamknięciu zaworów odcinających 1".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki został ostatecznie zastosowany wymiennik płytowy gdzieś czytałem że do pomp ciepła 6 kW - 9 kW  stosujemy SWEP 40 glikol woda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik płytowy SECESPOL 45kW. Ja domieszam glikolu tylko do max. -5 do -10st żeby nie pogarszać właściwości czynnika.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakaś średnia akceptowalna liczba cykli wł/wył. sprężarki w ciągu doby? Nie wiem czy pozostawiać pompę włączoną na całą dobę kiedy na zewnątrz jest 6~10 na plusie, czy też korzystać z paneli PV i nagrzewać budynek tylko w dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Ja mam Haier 8KW. Dom nowy, dobrze ocieplony, tylko podłogówka, 170m2.

Zrobiłem tak: pompa podłączona przewodem elastycznym nierdzewnym DN25 (żadnych wibracji), w środku do rozdzielaczy PEX32. Na zasilaniu separator powietrza, na powrocie filtr magnetyczny. Między rozdzielaczami a PC bufor. Założyłem zawór przeciwzamrożeniowy Callefi przy PC i automatyczny zawór dopuszczeniowy - bo moim zdaniem tylko wtedy ma to sens, chociaż drugi raz bym tego nie zrobił. Żadnych roztworów glikolu, tylko woda - ale oczywiście to tylko moje zdanie. Pompa działa i powiem, że jestem naprawdę pod wrażeniem. Przy dzisiejszych temperaturach PC pobiera ok 17KWh energii przez noc (a wiem dokładnie bo w rozdzielnicy założyłem sobie po drodze podlicznik), w dzień odpuszczam bo mam taryfę G12W, a bezwładność podłogi powoduje, że temperatura do wieczora nie spadnie poniżej 21 stopni. 

Temp zadana 28 st., na dworzu (a może u niektórych na polu) w nocy ok 2-7 st. C.

Jedno co muszę jeszcze zrobić to założyć sterownik pokojowy Euroster (bezprzewodowy), który zasteruje PC - taki termostat, bo niepotrzebnie rośnie temp powyżej 23 st. 

No i zapomniałem jeszcze dodać, że mam zajebistą dziurę w suficie na poddaszu, żebym sobie mógł czasem tam wejść j jakoś nie mam czasu jej zatkać. Może by się okazało, że te 17kWh to dużo za dużo. 

Jeśli ktoś chce to można założyć jakiś UPS do pompki obiegowej, żeby zapobiec zamrożeniu w przypadku braku zasilania, z jakimś małym sterownikiem, który popchnie wodę co kilka, kilkanaście minut przez wymiennik. Bardzo łatwo to zrobić. 

 

Ogólnie polecam, za 10k cebulionów pieca się nie kupi, a nawet jeśli to też wytrzyma tylko kilka lat.

A jak będzie zimą dużo poniżej 0 to nie wiem. 

 

Pozdrawiam. 

Marcin 

 

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe wypowiedzi. Jestem ciekawy jak u mnie będzie grzać na inst. grzejnikowej.

Praca pompy jest rozumiem ciągła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, miki77 napisał:

Przy dzisiejszych temperaturach PC pobiera ok 17KWh energii przez noc (a wiem dokładnie bo w rozdzielnicy założyłem sobie po drodze podlicznik), w dzień odpuszczam bo mam taryfę G12W, a bezwładność podłogi powoduje, że temperatura do wieczora nie spadnie poniżej 21 stopni. 

Witam.

Osobiście myślę że 17kWh przez noc...... przy dzisiejszej pogodzie to chyba dużo zważywszy że dom nowy a teraz to tylko lekkie ochłodzenie, wczorajsze moje zużycie dobowe to 20,5kWh w tym ok. 4-6kWh CWU.

Pompa u mnie chodzi w samopas, w domu zawsze mam 23stopnie całą dobę, a żadne obniżenia czy czasówki mnie nie interesują.  Myślę że masz nad czym "popracować" bo jak przyjdzie z 0-5stopni to u Ciebie 40kWh/h to leciutko pęknie..... a jak będzie -10stopni to..... , a jak będzie -15stopni.....

Pozdrawiam. YARO

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, YaroXylen napisał:

przy dzisiejszej pogodzie to chyba dużo zważywszy że dom nowy

Ale jest usprawiedliwiony pisze że ma dziurę w suficie ,jak tak obserwuję zużycie energii stary ocieplony czy nowy dom to nie wile się to różni w zużyciu energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja również mam taką dziurę.... 130metrów domu więcej ogrzewam do 23stopni ¯\_(ヅ)_/¯ i stąd porównanie że dużo..... i że polega musi popracować nad ustawieniami.

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakiś sposób żeby zmusić PC do pracy na minimalnej mocy na niezmiennym poziomie. Za dużo jest różnych opinii o złym wpływie/braku wpływu ilości rozruchów na trwałość sprężarki. Podawane są informacje że szkodliwe starty nie dotyczą pomp z napędem inwerterowym itp. Sam już nie wiem co o tym myśleć, nie ma żadnej jednoznacznej wiadomości. Z jednej strony nikt nie chce przedwcześnie wymieniać osprzętu, w dodatku w najmniej spodziewanym momencie, z drugiej strony nie spodziewam się, żebym użytkował te pompę przez 30 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie najprostsze tryb quiet  - sprężarka nie rozkręca się powyżej 60.

Rozwiązanie trudniejsze zrobić zworkę na wyjściu cn-23 karty głównej sterownika atw  spowoduje zmniejszenie częstotliwości roboczej do max 50 % wydajności .

strona 130 i 132

https://haier-ac.pl/wp-content/uploads/materialy/instrukcje/pompy-ciepla/2021_haier_instrukcja_serwisowa_pompa_ciepla_super_aqua_co_cwu.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobbuilder Dzięki, sprawdzę opcję cichej pracy. Myku ze zworką nie zrobię bo mam inną pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Z trybem cichym musisz uważać, bo pompa nieduża, a jak ją skręcisz to i CWU będzie powoli podgrzewało wodę, szczególnie w końcówce grzania może być dłuuuugo i ze słabiutkim COP-em .....czyli bardzo nieekonomicznie.

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten tryb bardziej mnie interesuje do pracy nocą, kiedy nie jest potrzebna duża moc i żeby pompa nie taktowała przy ustawieniu niskich temperatur. Grzanie cwu mam ustawione w harmonogramie tygodniowym na godziny szczytu pracy instalacji PV, żeby korzystać maksymalnie z własnej produkcji. Dom też zaczynam ogrzewać gdzieś przed południem kiedy budzi się produkcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie cofnę się do rysunku kolegi Henrykz zastosował on w schemacie wymiennik płytowy a co by było gdyby zamiast tego wymiennika zastosować załóżmy bufor np 300 l z wężownicą o powierzchni 3,2 m2 .Nadmienię że do bufora podłączyłbym układ otwarty z piecem na ekogroszek . Czy taki układ byłby wydajniejszy w pracy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność może być podobna, tylko cena znacznie wyższa i miejsca trochę zajmie. Plusem będzie spory zład wody dla spokojnej pracy pompy i możliwość zgromadzenia większej porcji ciepła jeżeli korzystasz z drugiej taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.