Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinia o monobloku Haier 8kW


Henrykz

Rekomendowane odpowiedzi

Przemyśl jak chcesz sterować czasem pracy pompy mając dwie taryfy prądu. Niektórzy korzystają tylko z drugiej taryfy i magazynują część ciepła wtedy wyprodukowanego w buforach. Jak masz dużą moc w panelach to może dużo nie dopłacisz do prądu, bo masz jednak sporo metrów do ogrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 9,2 kW także trochę produkcji jest , zastanawiam się jak to wszystko zgrać żeby było dobrze chodzi mi o sterowanie pompy ciepła i przy niższych temp. sterowanie piecem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jakub772 jak masz falownik Fronka to możesz wykorzystać 4 gotowe wyjścia do sterowania PC , czyli jak duża produkcja to wymuś załaczenie pompy. Jak nie masz to programator czasowy i przekaźnik , do sterowania pompa/piec wystarczy tani termostat z czujnikiem za oknem - jak temp -10 to ustaw pompę na OFF i podaj zasilanie na piec.

To tak na szybko 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fronek za bardzo nie wysteruje sama pompą, posiada tylko styki zwierne. Trzeba wybrać samą pompę która będzie jeszcze do kupienia a później zastanawiać się nad jej sterowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jakub772 napisał:

Panowie cofnę się do rysunku kolegi Henrykz zastosował on w schemacie wymiennik płytowy a co by było gdyby zamiast tego wymiennika zastosować załóżmy bufor np 300 l z wężownicą o powierzchni 3,2 m2

Tu już ktoś się bawi buforami najnowszy układ przeciwprądowo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale mam Sofara 8.8 . Może podpowiecie coś ciekawego tak jak wcześniej pisałem mam dom 160m2 dół to grzejniki i 70m2 podłogówki góra to również 70m2 i same grzejniki ,domm podpiwniczony. Obecnie mam piec ekogroszek dwa bojlery połączone szeregowo razem 780l CWU , za piecem jest zawór 4 drożny na instalację grzejników później 3drożny na podłogówkę. Sterownikiem ustalam temperaturę jaka ma iść na grzejniki . Obecnie jest w trakcie zamówienia pompy  Haier 8Kw i chcę dokupić bufor 300l z pojedyńczą wężownicą na całej jego wysokośc 3,5 m2 , myślałem również o wstawieniu małego bufora takiego około 60 lub 80 l żeby zład mieszaniny wody i glikolu tak do -10 był większy dla prawidłowej pracy pompy. Pompę chcę połączyć z buforem tym małym załóżmy 60l i później podłączyć poprzez wężownicę w buforze 300l następnie połączyć piec z buforem i między nimi wpiąć instalację CO poprzez stary zawór 4 drożny no i oczywiście zawór 3 drożny na podłogówke . Mam problem z rozwiązaniem sterowania jak to połączyc żeby miało ręce i nogi , na piecu mam sterownik Iryd Pid rtz z pilotem mogę sterowac temp. przepływu oraz temp. pieca ogólnie dużo ma możliwości no i oczywiście będzie sterowanie od pompy .Może wy coś podpowiecie , z obecnej instalacji chciałbym również usunąć duży bojler Viessmana 500l z wężownica z nierdzewki może z niego uda się coś zrobić (bufor) a ten mniejszy 180 l dwupłaszczowy pozostawić do CWU. Dziękuję

Edytowane przez Jakub772
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, besix napisał:

Piszemy w temacie Haiera gdzie moduł ATW świetnie zareaguje na styki zwierne Fronka , ale uwierz kolego @carinus że każdą pompę zmuszę do pracy na podstawie tych GPIO Fronka .

Dobrze wiedzieć, może rozwiniemy gdzieś temat takiego sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Kolegów w swoim obiegu pompy ciepła ma jakiś licznik ciepła (ciepłomierz), który pokazuje na bieżąco jaka

moc cieplna jest wytwarzana przez pompę. Porównując to z podlicznikiem energii elektrycznej można ocenić COP.

Czy tylko na podstawie zużycia elektrycznego oceniacie sprawność. Kupno nowego ciepłomierza 1" to spory wydatek i czy to ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie możesz zrobić zwężenia i dać 3/4" ?

Nowy ok 450zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie powinno się chyba dławić przepływu na 3/4". ma to związek z wydajnością przepływu w m sześć/h.

Przy 1" przepływ podawany to 3,5 m sześć/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba w obliczeniach ciepłomierza nic nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie udało się zrobić montaż instalacji w budynku(piwnicy) do podłączenia pompy. Ze względu na wichurę nie

udało się zamontować monobloku Haier-a na zewnątrz. Będzie to po niedzieli. W załączeniu fotka układu.

IMG_20211021_181617Q7H9LAXM.jpg

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przyznam że ciekawie... tylko ten ocynk....

Pozdrawiam. YARO

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie wygląda ładnie ale skutecznie i ekonomicznie. Nie dławi bo otwór w kształtkach to 1", nadaje sztywność całej magistrali. Po zaizolowaniu będzie się lepiej prezentować.

Stężenie glikolu w tym obiegu nie będzie duże (20l płynu -35st. na 70-80l obiegu) to nie powinno się nic dziać. Alternatywą mogłaby być miedż ale jaki koszt. Rura w otulinie to WAWIN ALUPEK fi 25mm i złączki prasowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Absolutnie nie chodzi o estetykę która w/g mnie jest pomijalna, gdyż ma działać i tyle, natomiast ocynk w instalacji C.O., którego ja jestem ofiarą w szczególności z mosiężnymi złączkami. Osobiście nie zrobiłbym tego w ocynku tylko w czarnej stali czy żeliwie... ale to tylko moje zdanie, a mając na Twoim miejscu dwa wymienniki troszkę bym się obawiał o taki galaretowaty osad, który wkrótce pojawi się na powierzchniach. Na innym forum jest gość co załatwił sobie pompę ciepła w 3 lata, i mimo że gwarancja była 5 lat na pompę to po ekspertyzie reklamacja została odrzucona właśnie przez ową galaretę z ocynku w wymienniku. A również niedawno w na FM czytałem o użytkowniku PC, któremu filtry siatkowe w pompce zatykają się taką galaretą co kilka dni,  pompa wywala błędy, a przez ok 4 lata było dobrze. Dla przypomnienia link do artykułu z 2003roku: http://www.a-test-serwis.pl/strony/14/ocynk-zabroniony/

Pozdrawiam. YARO

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tą rzeczową wypowiedż. Trochę też o tym myślałem, ale teraz trudniej kupić kształtki czarne niz ocynk. Jeszcze mogę (bo układ nie zalany) zabezpieczyć pompę ciepła filtroodmulnikiem  na powrocie na zakończeniu kształtek przed rurą Wawin. Filtr skośny siatkowy przeniosę na wlot do wymiennika płytowego

(blisko przy króćcu) i tym zabezpieczę wymiennik płytowy. Nie będę na pompie przekraczał temp. 50st.(45-48)

to galareta z ocynku nie powinna się odrywać. Filtry powinny działać i będę czyścił co 2-3tygodnie i obserwował. Kształtek nie ma aż tak dużo.

                Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Henrykz Jak tam prace postępują  działa to już wklej więcej fotek i jakaś relacja by się przydała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na zewnątrz zamontowana. W niedzielę coś więcej napiszę i jakąś fotkę załączę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z zapowiedzią piszę parę słów o instalacji monobloku Haier 8kW.

Instalacja połączona z CO budynku przez wymiennik płytowy SECESPOL 45kW (wiadomo przy 90/70 st.). Sądzę, że

przy niższych parametrach przeniesie moc z pompy. W obiegu pompy jest zamontowany na powrocie bufor 60l wykonany

ze zbiornika sprężonego powietrza o ciężarówki(nowy zbiornik), żeby zapewnić odpowiednią ilość czynnika w układzie pompy. Ze względu na użycie kształtek ocynkowanych zostały zamontowane w układzie filtry skośne: filtr z magnesem na

powrocie do pompy i na wlocie do wymiennika płytowego filtr skośny zwykły. Stary układ CO przed wlotem powrotu do wymiennika płytowego ma zamontowany filtroodmulnik 1" AFRISO. Na wlocie i powrocie do wymiennika z obu stron są umieszczone termometry do kontroli parametrów. Układ pompy zalany jest wodą destylowaną z glikolem (temp roztworu -7 do -8 st). Oczywiście jest też zbiornik przeponowy o poj. 12l. Monoblok na zewnątrz też jest zamontowany, inst. elektryczna jest podciągnięta do zasilania. Czekam na przyjazd serwisu do uruchomienia pompy. W załączeniu parę fotek

z wiązanych z tym tematem. Po rozruchu poinformuję o spostrzeżeniach na temat pracy tego układu.

IMG_20211026_143404_1[6].jpg

IMG_20211031_140753[1].jpg

IMG_20211031_141027[1].jpg

IMG_20211031_181637[1].jpg

IMG_20211031_181720[1].jpg

  • Zgadzam się 2
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przyjedzie serwis uruchomić pompę ciepła to zrób fotki gdzie co podłączyli i jak poustawiali zworki na płycie głównej może się komuś przydać jak będzie sam montował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Nie wiem czemu ale dowiedzieć się od ludzi jak te pompy działają wydajność i takie tam jest jakoś trudno pomijając bełkot firm sprzedających czy odradzających bo za tanio a przecież ludzie to kupują montują , sam się zastanawiam czy aby nie kupić byle chłamu np jakiegoś folansi on/off (6,5 tys) zbiednieć nie zbiednieję a grzać pewnie też będzie nabije do 25 w domu i wyłączy na 12 godzin co to za problem hm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.