Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinia o monobloku Haier 8kW


Henrykz

Rekomendowane odpowiedzi

Jak pompa w jednostce PC jest za słaba  to trzeba dać większy wymiennik ciepła( wężownicę w buforze).

Programy do doboru  wymienników podają co i jak trzeba dobrać, 

Sensowna powierzchnia takiego wymiennika dla PC 8kW to od 1,4m2 wzwyż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwotnie też chciałem zasilać bufor przez PC a następnie rozprowadzać to w układzie grzewczym. Noga w gipsie i ciśnienie żeby uruchomić ogrzewanie wymusiło na mnie zmianę koncepcji. Miałem też na uwadze zdanie któregoś z Was o stratach takiego rozwiązania. Dlatego też poprowadziłem rury bezpośrednio z monobloku do gałązek grzewczych a bufor tymczasowo zrobiłem z dolnej części bojlera w której nie ma wężownicy. Do momentu kiedy skończę podłączenie kotła i przebudowanego buforka 700l, pompa będzie chodzić na takim rozwiązaniu. Później nowy bufor dostanie zawór przebiciowy i pompa wykorzysta go, gdy pozamykają się zawory na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • W haierze siedzi pompa obiegowa  Para 25/8-75/SC-WILO więc nie jest najgorzej.

 

2 godziny temu, YaroXylen napisał:

Witam.

Pamiętać należy o sprawności wymiany ciepła i różnicach glikol - woda, a są niebagatelne... o czym poinformował mnie kolega mający problem, który tego akurat nie uwzględnił.

Przekonał się osobiście wzywając serwis "gwarancyjny" za który musiał zapłacić. Wezwanie dotyczyło słabych parametrów pompy monoblokowej obliczonej na styk do zapotrzebowania.....  na wodzie a nie na glikolu. Po wymianie na czystą wodę obiegową czas grzania zbiornika 300L ciepłej wody skrócił się ok. 15-20min(obserwacja kolegi) i jednocześnie COP z 2,10 zmienił się na 2,90. Ciepło właściwe wody 4200 [J/kgK] , zaś glikolu o stężeniu 40% to tylko 3380J/kgK

Pozdrawiam YARO.

obraz.png.3ccc838d49a28a5dc4b79de0bc1287b2.pngczynnika

 

Może pozostaje w błędzie, ale za COP w pompie ciepła odpowiada sprawność sprężarki , która przekazuje ciepło do czynnika chłodniczego ( w Haierze R-32 ). Układ  ten działa niezależnie od tego czy w instalacji CO jest woda czy roztwór glikolu.

Ciepło z czynnika przekazywane jest na obieg C.O. przez wymiennik w pompie.

Ze względu na wyższe ciepło właściwe wody potrzebna jest mniejsza jej ilość, niż roztworu do odebrania tej samej ilości ciepła. W przypadku roztworu glikolu 40%, konieczne jest zwiększenie objętości cieczy w układzie CO o 24 %,  aby odebrać tę samą ilość energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bobbuilder napisał:

Może pozostaje w błędzie, ale za COP w pompie ciepła odpowiada sprawność sprężarki

Witam.

Nie to na pewno ja jestem w błędzie¯\_(ヅ)_/¯  .... chociaż zawsze myślałem że...... pompa ciepła  to układ ...parownik - sprężarka - skraplacz .... i to ten cały układ ma sprawność określaną jako COP a sprężarka to parametr mocy w W czy kW i ciśnienia w BAR czy MPa...PSI czy innym

Nie to jednak ja coś ze starości klepię. Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, YaroXylen napisał:

Witam.

Nie to na pewno ja jestem w błędzie¯\_(ヅ)_/¯  .... chociaż zawsze myślałem że...... pompa ciepła  to układ ...parownik - sprężarka - skraplacz .... i to ten cały układ ma sprawność określaną jako COP a sprężarka to parametr mocy w W czy kW i ciśnienia w BAR czy MPa...PSI czy innym

Nie to jednak ja coś ze starości klepię. Pozdrawiam. YARO

Masz rację, napisałem skrótowo sprężarka, mea culpa.

Ale w tym całym układzie decydującym o sprawności pompy ciepła, o którym piszesz , nie ma ani słowa o zastosowanym odbiorniku ciepła ( cieczy w CO ). Czy ona, też ma wpływ na sprawność urządzenia, jedynie jako odbiornik energii ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Tak też myślałem że na sprawność całej pompy(układu) sprężarka ma ogromny wpływ jednak nie mniejszy mają:  szybkość odbioru i dostarczenia energii przez parownik i skraplacz a glikol wcale nie pomaga w tym jak i również np. zakamieniony wymiennik.... czy zapchana np. liściami jednostka zewnętrzna i mimo najlepszej i najmocniejszej sprężarki to ogólny COP będzie do bani... i stąd po wymianie glikolu na wodę sprawność pompy(układu) wzrosła i szybkość nagrzewania wody w zasobniku również.... przynajmniej ja sobie tak tłumaczę ale... pewnie jestem w błędzie... Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda po humanistycznych jestem🙂, ale z tego co pamiętam to:

W układzie izolowanym suma wszystkich rodzajów energii układu jest stała w czasie[1]. Oznacza to, że energia w układzie izolowanym nie może być ani utworzona, ani zniszczona, mogą jedynie zachodzić przemiany z jednych form energii w inne.

Jeśli wpływ na wydajność pompy ciepła miałoby, ciepło właściwe odbiornika energii, to nie grzalibyśmy klimami

( ciepło właściwe powietrza 1005  [J/kgK])

W podanym przez Ciebie przypadku nagrzewania zbiornika 300 l wodą lub roztworem glikolu należało by w uproszczeniu przyjąć, że dla roztworu,  powierzchnia oddawania ciepła ( wężownicy lub płaszcza) winna być większa o 25%. Wtedy nagrzeje się on w tym samym czasie co przy wodzie.

Glikol nie będzie miał znaczenia dla COP.

Jedynie, gdy wymiennik w pompie monoblok nie "nadąży"  odebrać ciepła od czynnika to spadnie moc maksymalna urządzenia. Pozostaje mieć nadzieję , że producenci monobloków mają świadomość ewentualności stosowania roztworów płynów niezamarzających i wymienniki stosują z "zapasem"

Np Haier chwali się takim: ( patrząc na niego można zdać sobie sprawę z tego jak ważna jest czystość w układzie co)

 

wymiennik Haier.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas jestem na etapie wyboru PC do domu i dzisiaj dostrzegłem w specyfikacji Haiera 8kw że ma tylko 1,15 kg czynnika R32 to bardzo mało , mam klimatyzator 7kw Gree Lomo Luxury czyli moc mniejsza od Haiera i ona ma 1,70 kg R32. Nie wiem nie znam się jestem laikiem w tych sprawach poprawcie mnie jeżeli się mylę . Czyżby pompa haiera miała zawyżone parametry ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.10.2021 o 09:49, Jakub772 napisał:

Cały czas jestem na etapie wyboru PC do domu i dzisiaj dostrzegłem w specyfikacji Haiera 8kw że ma tylko 1,15 kg czynnika R32 to bardzo mało , mam klimatyzator 7kw Gree Lomo Luxury czyli moc mniejsza od Haiera i ona ma 1,70 kg R32. Nie wiem nie znam się jestem laikiem w tych sprawach poprawcie mnie jeżeli się mylę . Czyżby pompa haiera miała zawyżone parametry ?

Klimatyzator ma więcej czynnika dlatego że połączenie jednostki zewnętrznej z wew wymaga czasem nawet 5 m rur chłodniczych i te rury muszą być wypełnione gazem . Monoblok ma wymiennik ciepła wbudowany więc układ gazowy jest bardzo krótki. Ta pompa oprócz bardzo kiepskiego sterowania nie jest taka zła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.10.2021 o 09:49, Jakub772 napisał:

Czyżby pompa haiera miała zawyżone parametry ?

Na pierwszej stronie w filmiku jest wzmianka że firma haier jak już podaje jakieś parametry to raczej są to wartości nie kłamane i i bardziej zaniżone niż zawyżone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2021 o 20:20, bobbuilder napisał:

W podanym przez Ciebie przypadku nagrzewania zbiornika 300 l wodą lub roztworem glikolu należało by w uproszczeniu przyjąć, że dla roztworu,  powierzchnia oddawania ciepła ( wężownicy lub płaszcza) winna być większa o 25%. Wtedy nagrzeje się on w tym samym czasie co przy wodzie.

Glikol nie będzie miał znaczenia dla COP.

Jedynie, gdy wymiennik w pompie monoblok nie "nadąży"  odebrać ciepła od czynnika to spadnie moc maksymalna urządzenia. Pozostaje mieć nadzieję , że producenci monobloków mają świadomość ewentualności stosowania roztworów płynów niezamarzających i wymienniki stosują z "zapasem"

Glikol poza niższym ciepłem właściwym ma również większą lepkość od wody.

Karty katalogowe są podawane dla pewnych warunków pracy. 

W sprzedaży nie ma osobnej wersji dla roztworu glikolu i osobnej dla wody więc osiągane wyniki nie będą nigdy identyczne. Jeśli wymiennik jest przewymiarowany to na wodzie również poprawi to warunki pracy i nie będzie identycznych efektów.

Dużo zależy od sterowania, Jeśli na glikolu będziemy chcieli przekazać ciepło tak szybko jak na wodzie to stracimy na Copie, Jeśli algorytmy będzie bardziej dbał o Cop to wydłuży to czas grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem o próbach dodawania alkoholu lub innych środków poprawiających wymianę ciepła a jednocześnie zapobiegających zamarzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem bardziej na myśli etanol,metanol,itp. bo wiemy że glikol gorzej odbiera ciepło niż sama woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wczoraj dojechała do mnie pompa Haiera 8kW. Po niedzieli biorę się za montaż. Mam dylemat czym

spiąć "mały " obieg (Pompa-wymiennik). Czy stalą prasowaną, czy rurą wielowarstwową Wawin 25mm(Alupex)

czy miedzią. Chyba najlepsza będzie miedż 28mm ze względu na brak dławienia przepływu na złączkach czego nie da się uniknąć w przypadku rury wielowarstwowej Wawin. Układ ten napełnię wodą destylowaną z małą domieszką glikolu (do -5st.) żeby uniknąć pogorszenia oddawania ciepła. Nie wiem tylko czy da się podłączyć pompę obiegową z Haiera bezpośrednio pod UPS żeby robiła obieg w przypadku zaniku zasilania.

Jak nie to zostanie tylko pilnowanie i spuszczanie cieczy z pompy do czego przewidziałem zawory spustowe w układzie. W załączeniu przedstawiam schemat instalacji jaką zamierzam wykonać. Może to Koledzy obejrzą i jak będą uwagi i wskazówki do układu i łączeń to proszę o sugestie. Oczywiście założę też podlicznik prądu i

miernik ciepła. Nie mogę załączyć zdjęcia może uda się póżniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może bezpieczniej będzie podłączyć jakąś energooszczędną pompkę na zrobionym bypass-ie i wtedy zasilać to z UPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno przepchnie, w tym przypadku nie patrzymy na wydajność wymiany, tylko potrzebujemy niewielkie przepływy dla ochrony przed zamarzaniem. Jeżeli chcesz dodatkowo dać glikol, nawet niewielkie ilości, to ryzyka nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Henrykz napisał:

Chyba najlepsza będzie miedż 28mm

Gdzieś czytałem że ktoś narzekał że mu drgania przenosi z pompy ciepła na instalację w budynku i buczy , może rury zgrzewane np PP-R czy coś w tym stylu ,albo rura elastyczna ze stali nierdzewnej taka jak do kolektorów słonecznych wtedy jedziemy bez złączek kolanek .Można zrobić np tylko kawałek początkowe połączenie pompy ciepła na jakiejś rurce która pochłania drgania a dalej na miedzi jeżeli ktoś jest wrażliwy na buczenie to warto to przemyśleć.Nie mam pompy ciepła więc nie wiem o jakie buczenie tu chodzi dlatego wspominam o tym jako ciekawostka.Pompę kupiłeś razem z modułem CWU i panelem sterującym czy samą jednostkę zewnętrzną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, marcus312 napisał:

.....albo rura elastyczna ze stali nierdzewnej taka jak do kolektorów słonecznych wtedy jedziemy bez złączek kolanek .Można zrobić np tylko kawałek początkowe połączenie pompy ciepła na jakiejś rurce która pochłania drgania a dalej na miedzi jeżeli ktoś jest wrażliwy na buczenie to warto to przemyśleć

Witam.

Muszę pochwalić Twoją propozycję jako wybitnie skuteczną, do tego te karbowane rury owinąć czarnym kauczukiem. Tak właśnie u mnie zrobione wychodzą wszystkie trzy wyjścia wodne z jednostki i żadnego nawet szmeru czy szumu nie ma, tylko zrobiłem troszkę większą  średnicę tych "karbowańców" oraz długości ok.1m.

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. 12000zł. Montaż samodzielny, odpalenie przez serwis.

Nie mogę załączyć zdjęcia do wypowiedzi w formacie jpg. Nie wiem dlaczego.

Ja chyba zrobię całą magistralę z rury wielowarstwowej fi 25mm ze złączkami prasowanymi.Jest ona elastyczna i na długości 4-5m będzie skutecznie tłumić drgania i sądzę,że ta średnica mimo trochę zwężenia na kształtkach spokojnie dostarczy ciepło z pompy na wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.