Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja pod kocioł na pellet


Rafał78

Rekomendowane odpowiedzi

@sambor ja Cię nie obrażam. Co do Biawara brak pozytywnych ocen w sieci. Ja jestem z Żywca i jest opinia, że kiepski servus mają. Ja bym wolał nie mieć usterek. Dlaczego tak chodzi mi po głowie Stalmark, bo mam kocioł tej marki i jak odpaliłem go w 2013 roku, to bezprzerwy do dzisiaj pracuje bez żadnej usterki.

Czy miałeś z Biawar em do czynienia od strony praktycznej? Poza tym 12 kw to za dużo dla mnie, jak wiesz nie będzie bufora. Podobno w Biawar jest gorsze sterowanie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekla komfort mnie interesowała jednak też jest 12 kw może niska, ale ma bardzo duże wymiary. Mam małą kotłownię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2021 o 16:21, sambor napisał:

Na forum jest dużo schematów, a większość z nich nie ma sensu, to że coś jest na YT nie jest gwarancją na prawidłowe działanie.

Oczywiście to jakoś będzie działać, ale efekt będzie mizerny.

@sambor A dlaczego mizerny. Ja mam tak zrobione, tylko sprzęgło ma jedno wyjście a nie dwa. I działa doskonale. Jestem więc ciekaw jakie problemy widzisz w takim montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd mam wiedzieć jakie są plusy, skoro nie wiem jakie są/mogą być minusy. Nie mam porównania. Dlatego się zapytałem, jakie problemy dostrzegasz w takim rozwiązaniu, skoro piszesz że to będzie marnie działać. U mnie instalacja w takiej konfiguracji działa od 1.5 roku. Dla mnie ma ona sens, bo wysprzęgla z obwodu cały kocioł jak temperatura na powrocie spadnie poniżej 55C, o co dba ATV, a sprzęgło pozwala na dalszy obieg wody do CWU i CO. A tak się zdarza jak np. w zbiorniku cwu temperatura na jego połowie jest w okolicy 10C. Tego problemu można się łatwo pozbyć inaczej konfigurując sterownik, ale ustawiłem sobie kocioł tak by grzał tylko 2 razy na dzień gdy temperatura jest niższa niż 40C (10 mniej od zadanej 50C). Tutaj następuje oczywiście obniżenie temperatury na CO, którą kocioł i tak szybko eliminuje jak tylko otworzy się zawór ATV. Jak nie ma ograniczenia czasowego, to nie zauważyłem żadnych skutków ubocznych. Temperatura na powrocie kotła nigdy nie spada poniżej 54.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam dylemat czy CWU przed sprzęgłem jak polecił mi Sambor, czy należy go jednak podłączyć przez sprzęgło. 

Jakie są plusy i minusy poszczególnych połączeń? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, shogunzlasa napisał:

Jak przez sprzęgło działają 2 pompy (kotłowa do sprzęgła i druga do CWU), jak bezpośrednio jedna w trybie letnim.
Jak Ci sterownik nie obsługuje CWU razem z kotłową to jesteś w lesie... Rób jak Ci radzą.

Schematycznie będzie łatwiej. Wariant 1, czy 2. Proszę o Wasze opinie.

S 1.png

S 2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze mam jedno pytanie odnośnie samego podłączenia kotła. Obecnie mam na ekogroszek, odejścia i piony do rozdzielaczy w miedzi lutowane. Proszę o doradzenie doświadczonych forumowiczów, czy po spuszczeni wody i odłączeniu obecnego kotła wykonywać podłączenie do obecnej instalacji przy użyciu lutowania. Mam obawy, czy cała woda zejdzie, czy podczas łączenia (lutowania) nie podejdzie jakaś kropla i tym samym osłabi połączenie. Może bezpieczniej zastosować złączki do miedzi skręcane. Wiem, ze są jeszcze zaprasowywane, tylko nie dysponuję zaciskarką. Jak Wy sobie z tym radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbym nie dawał sprzęgła, tylko zostawił tak jak mam obecnie, czyli zawór 3d na grzejniki i obieg kotłowy z pompą. Jakoś nie widzę, żebym miał problem z działaniem instalacji. Mam ustaloną temp. powrotu i sterownik włącza pompę kotłową, jak temp. powrotu spadnie poniżej temp. zadanej na powrocie (histereza 2 st.). Obecny kocioł nie obsługuje pompy kotłowej i temp. powrotu. Zastosowałem dodatkowy sterownik Tech. 

S3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kocioł zamówiony. Muszę ostatecznie wybrać sposób instalacji. Wybiorę tak jak polecił kolega Sambor, czyli ze sprzęgłem. Nadal zastanawiam się jednak, czy CWU podłączyć przed, czy przez sprzęgło. Ponawia prośbę także o doradzenie, czy przy podłączeniu do obecnej instalacji lutować, czy zastosować złączki skręcane do Cu. Obawiam się jakiegoś podciku  podczas lutowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2021 o 14:34, sambor napisał:

Nie, CW grzej wprost z kotła, z resztą dostałeś na priv schemat, więc nie wiem po co dalej temat drążysz?

Do @Rafał78.  Mialeś wyjaśnione, a ponownie się pytasz o podłączenie CWU. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że tutaj było pisane, że przed sprzęgłem. Jest sporo jednak osób montujących przez sprzęgło także na filmikach "afriso". Chciałbym jakichś argumentów za poszczególnymi sposobami podłączenia. 

Obecnie od 8 lat pracuje mi w instalacji pompa elektroniczna Weberman. Na CWU i obieg kotłowy mam zwykłe. Chciałbym je wymienić na elektroniczne, jakie obecnie energooszczędne pompy polecacie? 

Proszę również praktyków odnieść się do mojego pytania wyżej o sposób podłączenia do obecnej instalacji lutować, czy złączki zaciskane Cu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na zasilanie CWU i jako pompa kotłowa poniższa pompa elektroniczna będzie ok?

Ferro pompa GPA II 25-4-180 0601 W

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Z racji, że zdecydowałem się na Stalmarka Ekosilver, który jak mój obecny Stalmark ma dwa wyjścia zasilające z kotła, zastanawiam się, czy nie zostawić obecnej instalacji . Z jednego wyjścia mam podłączoną rurę wznośną, a także zasilanie grzejników. Tutaj regulacja podawanej temp. cieczy na grzejniki jest ustawiana zaworem 3d. Do drugiego wyjścia zasilania z kotła mam podłączone zasilanie CWU, a także pompę krótkiego obiegu. Na powrocie umieszczony czujnik sterownika dodatkowego obsługującego pompękotłową, który utrzymuje mi temp. powrotu na zadanej temp. Przy kotle na ekogroszek spisywało się to bdb. Czy w takim przypadku mam stosować sprzęgło, czy wystarczy podłączyć do tej instalacji, co mam. Możliwe, że Ekosilver obsłuży też tą pompę kotłową. 

Zamówiłem również sterownik pokojowy ST 281C, który będzie sterował kotłem tj. po osiągnięciu zadanej temp. w pomieszczeniu, będzie wyłączał kocioł. Zastanawiam się, czy w takim przypadku konieczny jest siłownik na zaworze 3 d, czy wystarczy jak dotychczas ręczne nastawienie.

Poniżej poglądowy schemat :

mój obraz.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompą kotłową steruję mi odrębny sterownik ST 21, który utrzymuje powrót na zadanej temperaturze. W razie spadku temp. poniżej histerezy od zadanej uruchamia pompę przewałową. Nie wiem, czy sterownik Ekosilver będzie to obsługiwał. Jeżeli nie będę musiał pozostawić sterownik ST 21 jak obecnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta temperatura powrotu będzie cały czas skakać. Bo jak załączy się pompa to temperatura wzrośnie, jak wzrośnie to sterownik wyłączy pompę, jak ją wyłączy to temperatura spadnie i tak cały czas. Zostaw tą pompę na stałe załączoną to będziesz miał stałą temperaturę na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może być cały czas włączona, bo ten krótki obieg jest od zasilania kotła. Na powrocie miałbym zbyt wysoką temperaturę.

Mam ustawioną histerezę na tym sterowniku dodatkowym o 2 stopnie, wiec takich dużych skoków temperatury nie ma.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoków może i nie ma, ale czy ta pompa energooszczędna będzie tolerowała takie cykliczne wł/wył, to trzeba wiedzieć, a ja nie znam się na pompach, aczkolwiek wiem, że zwykłe pompy tego nie lubią i robią psikusa w postaci usterki ? 

No i ile razy są te spadki dwustopniowe na dobę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak pompa elektroniczna, bo taka chcę teraz założyć. Obecnie od 8 lat mam na obiegu kotłowym założoną zwykłą Webermana 25-40 i jak pisałem działa ze sterownikiem ST 21. Też się włącza i wyłącza utrzymując temperaturę powrotu. Przez 8 lat niewymieniana - działa bez żadnej usterki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak teraz przeglądam YT i dochodzę do wniosku, że rozwiązaniem może być zawór ATV na powrocie ze stałą nastawą na 55 stopni. Wówczas pompa kotłowa musiałaby pracować ciągle. Nie wiem czy wystarczyłaby 25-40?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy poniższe sprzęgło to dobry wybór do mojej instalacji? 

https://allegro.pl/oferta/sprzeglo-hydrauliczne-ocieplone-70-kw-afriso-kf-8169976084 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.