Skocz do zawartości

jinx20

Forumowicz
  • Postów

    40
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia jinx20

Stały bywalec

Stały bywalec (5/14)

  • Od roku na pokładzie
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

1

Reputacja

  1. Podeślij namiary, chętnie się zapoznam.
  2. Wczoraj już późno było, nie chciało mi się tłumaczyć. Już piszę dlaczego mówisz głupoty.... 1. Oczywistą nieprawdą jest, że pompy gruntowe to tylko on/off. Może było tak 10 lat temu, obecnie w ofercie są pompy inwerterowe i taką właśnie planuję. 2. Mam rewelacyjne warunki gruntowe do wymiennika poziomego. Na głębokość 1m w zimie mam w piasku wody gruntowe temp ok 5-7 stopni przez całą zimę. Takie warunki pozwalają wyciągnąć ok 30-40W/m2. 400m rury, dzień pracy koparki i za ok 4-5tyś mam mega stabilny wymiennik 8kW. Przy cenie pompy ok 50tyś to jednak nie jest to porównywalne. 3. Do pomp gruntowych są dotacja na poziomie 20tyś. 4. Pompa gruntowe to komfort, montujesz i zapominasz o temacie. Pracuje bardzo stabilnie, nie leje się z tego, nie kapie, nie wibruje, nie hałasuje, nie zamarza i brzydko nie wygląda pod domem. Tego wszystkiego nie uzyskasz z pompy powietrznej. 5. Koszty eksploatacji. Przy gruntowej zakładam, że roczne zużycie prądu zamknie się w ok 3000-4000kWh. Ma sens?
  3. 1. Jak patrzył bym tylko na cenę to nie rozważałbym gruntowej. 2. Wiesz, to matematyka jest, to się liczy i dostajesz wynik. Kwestia danych wejściowych. Są dobrej jakości kalkulatory jak np. "cieplo.app". Producent mi nie potrafił sensownie wytłumaczyć dlaczego liczą dla -20 skoro u mnie nigdy nie ma -20, ba... nie ma nawet -15. Odp. była "bo tak się liczy". Nie mam doświadczenia, więc nie będę się wymądrzał.
  4. Wiesz.... lepiej sprzedać pompę większej mocy bo jest dużo droższa 🙂 Zwłaszcza jak producent ma w ofercie 6kW, a następną dopiero 12kW. To trochę tak jak by kupić traktor do koszenia małego ogródka.
  5. Pytałem producenta, dostał moim zdaniem kuriozalną odp, więc chciałem tutaj skonsultować.
  6. Tak mi NIBE policzyło. Nie jakiś tam instalator, tylko producent! Dlatego chciałem zapytać jak w praktyce wygląda proces doboru pompy ciepła gruntowej.
  7. Doszły mnie słuchy, że gruntową pompę ciepła dobiera się ZAWSZE do temperatury zewnętrznej -20 (3 strefa klimatyczna), a nie dla tzw. temp. biwalentnej. Może ktoś potwierdzić? A dlaczego pytam.... dom o powierzchni grzewczej 200m2, bardzo dobrze ocieplony (25cm EPS na ścianach, 20cm XPS na podłodze, 30cm wełny na poddaszu, okna 3 szybowe, wszędzie ogrzewanie podłogowe). Mieszkam w okolicach Wrocławia gdzie w zimie temp spada poniżej -7 dosłownie kilka razy. NIBE mi dobrało pompę gruntową 12kW i twierdzą, że przy gruntowych pompach zawsze liczy się dla -20. Dla mnie to trochę kuriozum bo -20 to jeszcze nigdy na termometrze nie widziałem, max -10 i to max przez 1-2 dni. Pewnie jak by to przeliczyć dla temp. biwalentnej -7 to spokojnie by pompa 6kW wystarczyła. Ktoś ma w tym zakresie jakieś doświadczenie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.