Skocz do zawartości

Rafał78

Stały forumowicz
 • Postów

  157
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom 120 m2
 • Instalacja
  otwarta, piony Cu 28, od rozdzielaczy do grzejników pex
 • Kocioł
  Stalmark Duo-Boss - 2013 - 2021; Stalmark Ekosilver 10 kw od 2021

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Żywiec

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Rafał78 Osiągnięcia

Współtwórca

Współtwórca (7/14)

 • Dedicated Unikat
 • Pierwszy post
 • Współtwórca
 • Starter dyskusji
 • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

3

Reputacja

 1. Ostatecznie zamówiony owalny 100x210 1mm gatunek 1.4404 🙂
 2. Dzisiaj pomierzyłem otwór w kominie, jest 270x140. Zastanawiam się, czy dla bezpieczeństwa nie lepiej wziąć wkład 100x210. Będę miał trochę zapasu, gdyby było jakieś przewężenie. Co o tym sądzicie ?
 3. Dzięki. Czy jak zastosuję wkład kominowy, to rura łącząca kocioł z wkładem, też musi być z tej samej blachy. Czy 2mm czarna z wizjerami też jest ok?
 4. Witam, teraz po zakupie kotła czas jeszcze na przygotowanie komina. Mam komin wymurowany z cegły. Obecny mój kocioł Stalmark duo boss pracował bez zastrzeżeń, żadnego kondensatu. Teraz po zakupie kotła Ekosilver 5 klasy na pellet, zastanawiam się nad wkładem z blachy 1mm gatunek 1.4404. 1. Czy waszym zdaniem jest to konieczne? 2. Jeżeli tak, to czy przy przekroju komina 14x27 i czopuchu kotła 160mm, wkład owalny 120x200 byłby dobry?
 5. Stalmark Ekosilver 10 kw, wieczorem dojechał do mnie. Na razie przeglądam Dtr sterownika i kotła. Przy pomocy kolegów z forum określiłem przebudowę instalacji. Teraz tylko usunięcie Duo bosa a następnie przystąpię do montażu. Pewnie założę temat dot tego kotła, gdzie będę informował o pracy kotła, ewentualnych problemach. Mam nadzieję, że liczba użytkowników tego kotła jako nowości będzie się zwiększać. Będziemy mogli wymieniać się doświadczeniami ☺️
 6. Ha, a teść do tej pory miał zasypowego. Nie raz się mu woda gotowała. Dzięki Bogu, że nie było tragedii. Jeszcze raz dzięki za doradzenie.
 7. Proszę o doradzenie, Dzisiaj wyszedłem na strych u teścia. Jest tam naczynie przelewowe inne tj. dwa wejścia z boku i jedno z góry. Z racji, że jest ono źle podłączone do instalacji, bo jak to kiedyś robiono przy grawitacji jest na ostatnim pionie. Obecnie będzie bezpośrednio od kotła bez żadnych zaworów rurą 1''. Ale nie o tym chciałem pisać. naczynie to ma dwa wejścia z boku i jedno z góry. Obecnie teść ma to podłączone w mojej ocenie błędnie rysunek B na załączonej fotce (z odpowietrznikiem automatycznym 😞 ). Ja w swojej domowej instalacji mam trochę inny zbiornik i podłączony jak rysunek A. Jak w ten zbiornik z rys B winien być właściwie podłączony ???
 8. Jeszce raz bardzo Wam dziękuję : Paweł1979 , sambor, buska3.
 9. Dzięki bardzo. mam jeszcze pytanie odnośnie termometru na instalacji. Obecnie nie miałem zamontowanego. Czy zastosować tzw. przylgowe, z kulowy z termometrem, czy trójnik/redukcja i wkładka pod termometr. Co praktycznie najlepiej się sprawdza.
 10. No właśnie w instrukcji nic o tym nie ma. W schemacie z Biawara jest, wiec teraz nie wiem, czy ma być, czy nie 🤔 Zalecają tylko jak ie ma bufora, to zastosowanie sprzęgła hydraulicznego.
 11. "Co do regulacji przepływu na 3-D to sprawdź w instrukcji zaworu" - nie bardzo rozumiem? I jeszcze czy dawać ten zz lub z grzybkowy w miejscu, gdzie wskazałem?
 12. Ok, zatem usunę i dam we właściwym miejscu. Poniżej poprawiony schemat. Mam jeszcze pytanie, czy nie trzeba montować zz lub grzybkowego w miejscu wskazanym strzałką ?
 13. Zawory odcinające dam. Czy zatem mogę zostawić ten zz za pompą na zasilaniu obiegu grzejnikowego i dodatkowo zz na powrocie do sprzęgła. Kurczę nie chciałbym demontować poprzedniego bo instalacja ma 8 lat a jest w miedzi i obawiam się przy odkręcanie żeby nie poruszyć tej "gałązku". Jednak jak będzie trzeba, to usunę.
 14. Witam, co do sprzęgła to sugerowałem się gotowymi zestawami mieszającymi Afriso, ale tam są cztery wyjścia z prawej strony, od kotła dwa. Zamontuję sprzęgło jak w schemacie producenta, czyli szerszym rozstawem w stronę kotła (poprawiłem na schemacie). Co do schematu, to obecnie mam tak podłączony zawór zwrotny, czy może on tam zostać, czy jednak usunąć go i dać go na powrocie z obiegu grzejnikowego do sprzęgła ?
 15. Wiesz, że nie jestem instalatorem. Proszę zaznacz mi na tym moim schemacie gdzie ma być zz. Mam też prośbę o potwierdzenie, czy sprzęgło afriso montować szerszym rozstawem w kierunku kotła? Poprzednia instalacja z Twoją pomocą wykonana działa bez zarzutu, to i teraz nie chciałbym montować sprzęgła niepoprawnie.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.