Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o ocenę instalacji


Gabriel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zwracam się z prośbą o ocenę instalacji. Kocioł na pelet. Obieg 1 obejmuje cały dom, obieg 2 tylko łazienka. W domu tylko grzejniki bez podłogówki. Pompy obiegowe sterowane dwoma termostatami pokojowymi więc każdy obieg bedzie działał niezależnie od drugiego. Po osiągnięciu w pomieszczeniu zadanej temperatury dana pompa się wyłączy. Piec również steruje osobno pompą kotłową.  W obu przypadkach można regulować temperaturę na grzejniki jednak w jednym bedzie taka sama na wszystkie, a w drugim łazienkę będzie można dogrzać szybciej. Jeszcze jest pomysł aby zamiast zaworów 3D dać po prostu zawory temperaturowe 55stopni ale nie bezie wtedy żadnej kontroli jednak czy jest potrzebna jeśli i tak termostat pokojowy wyłączy zasilanie na grzejniki ?

KOTŁOWNIA 2.jpg

KOTŁOWNIA.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2020 o 13:16, sambor napisał:

Górny schemat - ten z 4-D na pewno nie będzie grzał.

Dolny też z błędami!!!

Witam. Proszę o odpowiedź co należy zmienić. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie będzie dobrze, po pierwsze jak masz sprzęgło z wieloma wyjściami - moim zadaniem pomyłka- to niższe zasilanie odbioru ma temp niższą niż temp powrtu górnego obiegu,

Samo sprzęgło wymaga pompy między kotłem a sprzęgłem.

A tak na poważnie po grzyb ci to sprzęgło???

Dajesz pompy wprost do kotła i spoko.

Pompa kotłowa zostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2020 o 15:13, sambor napisał:

Też nie będzie dobrze, po pierwsze jak masz sprzęgło z wieloma wyjściami - moim zadaniem pomyłka- to niższe zasilanie odbioru ma temp niższą niż temp powrtu górnego obiegu,

Samo sprzęgło wymaga pompy między kotłem a sprzęgłem.

A tak na poważnie po grzyb ci to sprzęgło???

Dajesz pompy wprost do kotła i spoko.

Pompa kotłowa zostaje.

Czyli schemat drugi dolny ?  Pompy prosto z kotła to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie. Ponowne załączenie obniży temperaturę kotła o ładnych kilka stopni.

 

Chyba o coś takiego chodziło ?

 

KOTŁOWNIA 3.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALEŚ TY BEZNADZIEJNY - WYCZERPAŁEŚ WSZYSTKIE ZŁE MOŻLIWOŚCI.

Teraz już masz dobry schemat: druga pompa idzie równolegle do pierwszej.

Nie zapomnij o naczyniu wzbiorczym.

1681116873_zaw4-Djedenobieg.jpg.fc7be910e9dbb9d825b9ad2f66937990.jpg

Ten schemat był dwa dni temu prezentowany na forum, a tobie się nawet nie chciało przeglądnąć kilku tematów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2020 o 16:28, sambor napisał:

ALEŚ TY BEZNADZIEJNY - WYCZERPAŁEŚ WSZYSTKIE ZŁE MOŻLIWOŚCI.

Teraz już masz dobry schemat: druga pompa idzie równolegle do pierwszej.

Nie zapomnij o naczyniu wzbiorczym.

 

Ten schemat był dwa dni temu prezentowany na forum, a tobie się nawet nie chciało przeglądnąć kilku tematów

Czyli to co wysłałem jest identyczne z Twoim na jednym zaworze 4D. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2020 o 17:04, sambor napisał:

Co jest identyczne?

Który post?

Popatrz jak masz pompy

Czyli góra od zaworu 4D oraz CWU jest dobrze ?  Zostaje kwestia powrotu. Myślałem o zaworze temperaturowym tylko czy jest sens.

Dopiero teraz zobaczyłem, że pompa jest na powrocie. Znalazłem podobny schemat na forum.

Czy taka konfiguracja jest OK, czy zamiast zaworu 3D można dać zawór 4D  (który to posiadam wraz z siłownikiem szkoda by dokupować ale jeśli trzeba to trzeba) i czy sprzęgło jest konieczne i czy warto ? 

Oczywiście na każdej pompie zawór zwrotny, zwory, filtr.image.thumb.png.69c3da8989058f14e54facb2dc2e884f.png

 

 

  

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2020 o 19:41, sambor napisał:

Twój ostatni schemat jest Ok

Jest głównie stosowany do kotła na pellet.

Układ który pokazałem z zaworem 4D jest stosowany do kotła węglowego

Czy jakieś zalecane zmiany ? Obecnie mogę jeszcze wszytko w kotłowni. Układ jest otwarty piec na pellet. Jeszcze nie wybrany, ale pewnie metal fach seg lub kołton biopellkompakt 15KW

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....oraz o zaworze zwrotnym na obiegu CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2020 o 09:37, gmaj22 napisał:

....oraz o zaworze zwrotnym na obiegu CWU.

Każda pompa to grupa czyli filtr z zaworem, pompa, zawór zwrotny, zawór. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tylko w obiegu z mieszaczem za sprzęgłem, zawór zwrotny tam, gdzie jest zaznaczony na ostatnim schemacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za to nie widzę za specjalnie sensu stosowania dodatkowej pompy na jeden grzejnik. Podobnie z kontrolą temperatury w pomieszczeniach jednym termostatem na zasadzie pompa on/off. 

Wywal tą jedną pompę a za te pieniądze kup termostaty na grzejniki. Taniej i komfort bez porównania

Edytowane przez hajtaler428
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, hajtaler428 napisał:

Ja za to nie widzę za specjalnie sensu stosowania dodatkowej pompy na jeden grzejnik. Podobnie z kontrolą temperatury w pomieszczeniach jednym termostatem na zasadzie pompa on/off. 

/ciach/

Tu racja, zwłaszcza w tak rozległej instalacji. Lepszym rozwiązaniem jest obniżenie temperatury za mieszaczem po wyłaczeniu termostatu pokojowego. O ile sterownik kotła/mieszacza posiada taką opcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gabriel napisał:

Konstrukcja sprawia, że niestety ten jeden jest zrobiony na zupełnie innych przekrojach rur, stare budownictwo. Wiem z poprzednich lat, że jedna nie da rady. 

Żeby jedna pompa nie dała rady to byś musiał mieć z 500 m do ogrzania. Trzeba wyregulować hydraulicznie instalację- zmniejszyć przepływ w starej części gdzie są większe przekroje żeby wymusić przepływ w nowej cześć z mniejszymi przekrojami i jedna pompa na pewno wystarczy. Chyba że rzeczywiście grzejesz jakaś konkretną chalupe. Jaki masz metraż/ile grzejników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy grzejniki żeliwne łącznie 48 żeberek, oraz aluminiowe krakowskie jakieś 50 żeberek. Łazienka to obecnie grzejnik regulus. Chce zrobić osobno choćby z tego powodu aby nagrzać tylko w łazience. Na starych żeliwnych nie rady założyć żadnych zaworów. Dwie pompy musza być. Testowane ze starym piecem na kilka sposobów. Jeszcze wybór kotła przede mną :) 

2 godziny temu, gmaj22 napisał:

Tu racja, zwłaszcza w tak rozległej instalacji. Lepszym rozwiązaniem jest obniżenie temperatury za mieszaczem po wyłaczeniu termostatu pokojowego. O ile sterownik kotła/mieszacza posiada taką opcję.

Piec będzie Kołton Bio Pellkompakt lub Metal Fach SEG. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.