Skocz do zawartości

jinx20

Forumowicz
  • Postów

    40
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez jinx20

  1. Podeślij namiary, chętnie się zapoznam.
  2. Wczoraj już późno było, nie chciało mi się tłumaczyć. Już piszę dlaczego mówisz głupoty.... 1. Oczywistą nieprawdą jest, że pompy gruntowe to tylko on/off. Może było tak 10 lat temu, obecnie w ofercie są pompy inwerterowe i taką właśnie planuję. 2. Mam rewelacyjne warunki gruntowe do wymiennika poziomego. Na głębokość 1m w zimie mam w piasku wody gruntowe temp ok 5-7 stopni przez całą zimę. Takie warunki pozwalają wyciągnąć ok 30-40W/m2. 400m rury, dzień pracy koparki i za ok 4-5tyś mam mega stabilny wymiennik 8kW. Przy cenie pompy ok 50tyś to jednak nie jest to porównywalne. 3. Do pomp gruntowych są dotacja na poziomie 20tyś. 4. Pompa gruntowe to komfort, montujesz i zapominasz o temacie. Pracuje bardzo stabilnie, nie leje się z tego, nie kapie, nie wibruje, nie hałasuje, nie zamarza i brzydko nie wygląda pod domem. Tego wszystkiego nie uzyskasz z pompy powietrznej. 5. Koszty eksploatacji. Przy gruntowej zakładam, że roczne zużycie prądu zamknie się w ok 3000-4000kWh. Ma sens?
  3. 1. Jak patrzył bym tylko na cenę to nie rozważałbym gruntowej. 2. Wiesz, to matematyka jest, to się liczy i dostajesz wynik. Kwestia danych wejściowych. Są dobrej jakości kalkulatory jak np. "cieplo.app". Producent mi nie potrafił sensownie wytłumaczyć dlaczego liczą dla -20 skoro u mnie nigdy nie ma -20, ba... nie ma nawet -15. Odp. była "bo tak się liczy". Nie mam doświadczenia, więc nie będę się wymądrzał.
  4. Wiesz.... lepiej sprzedać pompę większej mocy bo jest dużo droższa 🙂 Zwłaszcza jak producent ma w ofercie 6kW, a następną dopiero 12kW. To trochę tak jak by kupić traktor do koszenia małego ogródka.
  5. Pytałem producenta, dostał moim zdaniem kuriozalną odp, więc chciałem tutaj skonsultować.
  6. Tak mi NIBE policzyło. Nie jakiś tam instalator, tylko producent! Dlatego chciałem zapytać jak w praktyce wygląda proces doboru pompy ciepła gruntowej.
  7. Doszły mnie słuchy, że gruntową pompę ciepła dobiera się ZAWSZE do temperatury zewnętrznej -20 (3 strefa klimatyczna), a nie dla tzw. temp. biwalentnej. Może ktoś potwierdzić? A dlaczego pytam.... dom o powierzchni grzewczej 200m2, bardzo dobrze ocieplony (25cm EPS na ścianach, 20cm XPS na podłodze, 30cm wełny na poddaszu, okna 3 szybowe, wszędzie ogrzewanie podłogowe). Mieszkam w okolicach Wrocławia gdzie w zimie temp spada poniżej -7 dosłownie kilka razy. NIBE mi dobrało pompę gruntową 12kW i twierdzą, że przy gruntowych pompach zawsze liczy się dla -20. Dla mnie to trochę kuriozum bo -20 to jeszcze nigdy na termometrze nie widziałem, max -10 i to max przez 1-2 dni. Pewnie jak by to przeliczyć dla temp. biwalentnej -7 to spokojnie by pompa 6kW wystarczyła. Ktoś ma w tym zakresie jakieś doświadczenie?
  8. Kontrolę pracy mam na 2 minuty - myślę, że to wartość domyślna, nigdy tego nie zmieniałem. Pomimo tego zwiększyć o 20s? Na pewno działa to tak jak opisałeś, że komputer sprawdza to cały czas, a dopiero po 2 minutach liczy nazwijmy to "średnią" i ta właśnie wartość jest raportowania do sterownika? Po wymianie czujnika trochę się uspokoiło i od 2 tygodni nie pojawił się komunikat "zanik ognia", ale skoki dalej są duże 200-3200.
  9. Przy PID nie ma opcji zmiany parametrów podawania. Zmniejszylem obroty, będę obserwował. Dzięki.
  10. Cześć, kocioł Defro Smart ekopell 12kW i APC3. Chciałbym zapytać jaką macie u siebie jasność płomienia w czasie stabilnej pracy kotła i czy ta wartość jest w miarę stała czy się zmienia, a jak się zmienia to w jakim mniej więcej zakresie? Ja u siebie mam problem z "zanikiem ognia w pracy" w czasie jak na palniku jest normalny ogień. Sterownik mi raportuje, że jasność płomienia w czasie pracy kotła bardzo mocno skacze, zazwyczaj od 400 do 2900. Czasami niestety spada do 0. Patrząc w tym czasie na ogień na palniku nie widzę aby się zmieniał, jest jasny i na moje oko stabilny. Serwis wymienił czujnik płomienia, ale skoki dalej są takie same. Ktoś coś podpowie?
  11. Cześć, Ktoś z Was palił owsem w Defro Smart Ekopell? Link do palnika
  12. Dzisiaj zamawiałem dla teściowej w okolicach Rzeszowa za 1800 za tonę. Ponoć od maja ma już byc po 1900. Na zimę pewnie będzie po ok 2500. Teściowa ma 1000zl emerytury, na zimę potrzebuję 4 tony. Inwestycja w piec na pellet okazuje sie błędem...
  13. Kocioł Defro Smart Ekopell, wszystko działa dobrze, aż tu nagle dzisiaj alarm, że ruszt zablokowany. Zaglądam do środka, a tam dwa kawałki stopionego metalu - jeden ok 1cm, drugi ok 2mm, kolor rudy. Myślicie, że coś takie mogło się wytopić z zanieczyszczeń pelletu? Używam certyfikowanego A1 z BioEnergy. Czy to może "kawałek" pieca? W załączniku zdjęcie. Będę wdzięczny za jakąś podpowiedź.
  14. Czesc, chcialbym Was zapytać jak u Was wygląda grzanie z pokojową. Dom ok 100m, nieogrzewany. Ile razy przy obecnych temperaturach na dobre włącza Wam się kocioł? Ile godzin pracuje i ile ma przerwy żeby w domu utrzymać ok 21? Dzięki.
  15. Mam przy grzejnikach wkładki termostatyczne takie jak na zdjęciu. Zastanawiam się jak interpretować te oznaczenia. Zazwyczaj jest jakaś skala np. 1-8 i ograniczony ruch. Na tej mojej natomiast regulator da się kręcić dwa razy na około. Pomożecie?
  16. Zrób prościej - podłącz wyjście z pieca prosto pod kaloryfery. Zaoszczędzisz i też będzie ładnie grzać.
  17. Po co w ogóle stosować 4d? ? W czym on jest lepszy od 3d + osobny obieg kotłowy?
  18. Czyli trzeba będzie się tym chwilę pobawić. Wychodzi na to, że w tych "automatycznych" kotla jest dosyć mało automatyki ?
  19. Dzieki za wskazówki. U mnie są tylko grzejniki, dom mały, parterowy, ok 100m2, nieocieplony, ale zdaje się, że pomimo tego dosyć "szczelny termicznie" (w zimie zaraz po rozpaleniu w kopciuchu od razu bylo ciepło, a w lecie fajnie trzyma chlód). Instalacja cała nowa, niestety bez bufora. Na grzejnikach głowicę termostatyczne. Moc pieca 3,6-12kW. Ciekawy jestem czy w takich warunkach mozliwa w ogóle będzie praca w miarę ciagla? Czy te kotły na PID powinny w ogóle przebijać? Nie mają jakiegoś inteligentnego podtrzymania jak spada im odbiór ciepła?
  20. Tryb letni to inna bajka. Piec włącza mi się raz na 2 dni i nagrzewa cwu. Tutaj wszystko jest elegancko ? W wątku oczywiście chodziło mi o tryb zimowy.
  21. A są jakieś ogóle zalecenia przy kotłach pelletowych? W kilku miejscach czytałem, że najlepiej dla kotla, żeby pracował w trybie ciągłym. Zgadzacie się z tym?
  22. Mam nowa instalację z kotłem na pellet - Defro Smart Ekopell 12kW i co prawda mamy teraz lato, ale od miesiąca czytam i zastanawiam się jak właściwie powinno się palić tym piecem. Jak rozumiem opcji jest kilka: 1. Pokojówka i wygaszenie kotla po osiągnięciu zadanej temp. 2. Pokojówka i sterowaniem zaworem mieszajacym po osiągnięciu zadanej temp. 3. Pogodówka + sterowanie zaworem mieszajacym. 4. Praca ciągla kotla + termostaty na grzejnikach. 5. Łączenie wszystkich ww. wariantów. Chciałbym zapytać jakie macie doświadczenia w tym zakresie i co Waszym zdaniem najlepiej się sprawdzi, i zapewni długi okres eksploatacji kotla?
  23. A obserwujesz takie zachowanie, że włącza Ci się pompa cwu w momencie jak piec jeszcze jest rozgrzany i wygaszony, a temp cwu spadnie później temp. pieca? Przyklad: Kocioł wygaszony, temp 55 Cwu 50 Włącza się pompa cwu w celu dogrzania cwu. Problem tylko jest taki, że kociol jest tylko o 5 stopni cieplejsze i zamiast dogrzac cwu cały układ wychladza się do temp. załączenia pompy cwu. Opisałem to tutaj, ale mi nikt nie odpisal:
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.