Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja pod kocioł na pellet


Rafał78

Rekomendowane odpowiedzi

Bo jeszcze znalazłem takie:

https://www.fuego.pl/sprzeglo-hydrauliczne-she-40-sm-25-gw-1.html

Nie wiem, które z nich lepsze? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie było chętnych do pomocy (albo nie ma zbytnio wiedzy doradczej) zamówiłem ostatecznie sprzęgło Afriso BLH 801...

Mam tylko pytanie, czy mogę umieścić zawór ATV blisko sprzęgła (łatwiej mi będzie to montować a i materiału mniej zużyję coś takiego jak niżej ???

 

S4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę na to, że zarejestruje się kompetentny użytkownik, który będzie miał praktyczną wiedzę i będzie chciał doradzić na forum 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafał78 napisał:

Liczę na to, że zarejestruje się kompetentny użytkownik, który będzie miał praktyczną wiedzę i będzie chciał doradzić na forum 🙂

Otrzymałeś wiele porad od ludzi, którzy poświęcili dla Ciebie swój czas. 

Skoro uwazasz, że te porady były kiepskie, to zaproś kolegów z innego forum ( tych z praktyczną wiedzą), aby przybyli do nas i może tu Ci pomogą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł 1979 dzięki za post. 

Trener 40 nic merytorycznego do mojego pytania nie wnosisz, chyba kiedyś telefonicznie gadaliśmy i jak kojarzę to praktycznej wiedzy w instalacjach nie masz, cóż tu pisać... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ostatecznie wykorzystując porady i pierwszy z otrzymanych schematów od jednego forumowiczów tak planuję zainstalować Stalmarka ekosilver 10 kw. Kocioł ma dwa zasilania i dwa powroty 1''. Zamierzam to tak podłączyć. Proszę o weryfikacje tego schematu i wskazanie co byście zmienili i gdzie najpraktyczniej umieścić termometry na instalacji.

Ostatecznie.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sprawdzenie. W niektórych schematach przed wpływem gorącej wody do ATV wskazany jest zawór grzybkowy, czy rozważyć jego montaż?

Z racji, że na fotce widzę ekosilvera, może doradzisz jaki pellet kupić na pierwszy raz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Dzisiaj dotarła przesyłka z częściami i w niej sprzęgło Afriso. Jak prawidłowo go zamontować. W moim schemacie wzorowanym na innych po lewej stronie na prezentowanym zdjęciu dałbym w kierunku kotła. Na sprzęgle pisze, że to kierunek podł instalacji. Jak jest zatem prawidłowo?

16260887534967412293342267851818.jpg

Edytowane przez Rafał78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nikt nie montował tego sprzęgła?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zgodnie z instrukcją. Dzięki Paweł 1979. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za sprzęgłem nie sam zawór trójdrożny bo to nic nie da. Wlałbym dołożyć więcej zaworów zamykających bo umożliwiają montaż i demontaż w przyszłości wadliwych części bez spuszczania całej wody w CO.

 

xxx.jpg

Edytowane przez buska3
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed sprzęgłem mam zawór ATV 55 stopni, za sprzęgłem zawór 3d, który będzie regulował temperaturę cieczy na grzejniki. Nie wiem co masz na myśli pisząc "Za sprzęgłem nie sam zawór trójdrożny bo to nic nie da". Zawory odcinające dobra sugestia. nie wiem. czy potrzebny jest ten zawór zwrotny na powrocie z instalacji przed wejściem do sprzęgła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wodę musi pchać pompa. Sam zwór 3d nic nie da bez pompy. Zawór zwrotny daje się w tym miejscy by nie mieszała się woda ze sprzęgła na powrocie tylko z powrotu grzejników.

Oto jeden ze schematów tego forum, który jest promowany.

schemat pellet.jpg

Edytowane przez buska3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież pompy mam. Pompa kotłowa będzie pobierała wodę poprzez zawór ATV, który będzie utrzymywał te 55 stopni. Pompa zasilania na grzejniki będzie pobierała ciecz z zaworu 3d, który zgodnie z zadaną temperaturą będzie mieszał gorącą wodę z zasilania z chłodniejszą z powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim schemacie z niedzieli masz 2 pompy, a powinno być 3.  Przyjrzyj się schematowi co wkleiłem wcześniej, oczywiście obetnij jeden obieg i wtedy wychodzi co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem zaznaczone 3 pompy może mało czytelne 🙂

 

Dzięki za schemat i opinię.

S6.png

Zawory zwrotne mama zaplanowane za pompami, czy to nie wystarczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego buska3 przejrzałem forum i jednoznacznie stwierdzam, że zawory zwrotne winny być za pompą, niedopuszczalne jest ich montowanie na powrocie! Trochę wprowadzasz mnie w błąd. 

Edytowane przez Rafał78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Rafał78 napisał:

niedopuszczalne jest ich montowanie na powrocie!

O to nowość, wytłumacz mnie biednemu dlaczego taki montaż jest niedopuszczalny?

Dodatkowo - po co są stosowane zawory zwrotne?

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię i stalację zgodnie ze schematem jaki otrzymałem od Ciebie, na wzór Biawar tylko, że otwarty obieg. Tam zawory zwrotne są za pompami. Ja obecnie też miałem za pompą i wszytko było ok. Co do forum, to wziąłem ten temat pod ueagę, gdzie piszesz, że instalator miał rację, że montaż zz na powrocie jest niedopuszczalny

 

To jak w końcu, wystarczą zawory zwrotne za pompami? 

Edytowane przez Rafał78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obiegu wystarczy 1 ZZ wstawiony w dowolnym miejscu tego obiegu, ale w przypadku obecności zaworu mieszającego 3-D należy tak wstawić ten zawór zwrotny aby strumień wody ciągnięty z powrotu był pobierany zaworem 3-D,

tylko z danego obiegu, a nie np z bufora, sprzęgła czy innego obiegu.

Sprawdź co napisano i narysowano w ostatnim poście tego tematu co cytowałeś , z resztą to temat o błędach, a nie o prawidłowej instalacji.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.