Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja pod kocioł na pellet


Rafał78

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz, że nie jestem instalatorem. Proszę zaznacz mi na tym moim schemacie gdzie ma być zz. 

Mam też prośbę o potwierdzenie, czy sprzęgło afriso montować szerszym rozstawem w kierunku kotła? 

Poprzednia instalacja z Twoją pomocą wykonana działa bez zarzutu, to i teraz nie chciałbym montować sprzęgła niepoprawnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, co do sprzęgła to sugerowałem się gotowymi zestawami mieszającymi Afriso, ale tam są cztery wyjścia z prawej strony, od kotła dwa. Zamontuję sprzęgło jak w schemacie producenta, czyli szerszym rozstawem w stronę kotła (poprawiłem na schemacie).

Co do schematu, to obecnie mam tak podłączony zawór zwrotny, czy może on tam zostać, czy jednak usunąć go i dać go na powrocie z obiegu grzejnikowego do sprzęgła ?

S7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak było. W obiegu CWU nie ma zaworu 3d i tak może być ZZ, w obiegu krótkim czyli między piecem a sprzęgłem też masz ZZ w dobrym miejscu ale w obiegu długim czyli grzejniki a sprzęgło trzeba doprowadzić by zawór 3d nie pobierał wody przy mieszaniu ze sprzęgła tylko z powrotów z grzejników i tam musi być zawór jak we wcześniejszym (u sambora) poście. Cały czas polecam większą ilość zaworów zamykających by móc wymieniać elementy instalacji bez spuszczania całej wody w CO.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory odcinające dam. Czy zatem mogę zostawić ten zz za pompą na zasilaniu obiegu grzejnikowego i dodatkowo zz na powrocie do sprzęgła. Kurczę nie chciałbym demontować poprzedniego bo instalacja ma 8 lat a jest w miedzi i obawiam się przy odkręcanie żeby nie poruszyć tej "gałązku". Jednak jak będzie trzeba, to usunę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zostawić, ale porządnie zrobiona instalacja nawet taka jak twoja to bez obaw i można śmiało wykręcać. Może jedna uwaga jak dołożysz ten drugi (który ma być) to to, że będzie gorzej się odpowietrzać układ bo z dwóch stron zostanie zamknięty układ i (nie mówię że tak będzie) trza będzie gdzieś popuszczać śrubunki czy inaczej odpowietrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zatem usunę i dam we właściwym miejscu.

Poniżej poprawiony schemat. Mam jeszcze pytanie, czy nie trzeba montować zz lub grzybkowego w miejscu wskazanym strzałką ?

 

S7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Co do regulacji przepływu na 3-D to sprawdź w instrukcji zaworu" - nie bardzo rozumiem? 

I jeszcze czy dawać ten zz lub z grzybkowy w miejscu, gdzie wskazałem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w instrukcji nic o tym nie ma. W schemacie z Biawara jest, wiec teraz nie wiem, czy ma być, czy nie 🤔

Zalecają tylko jak ie ma bufora, to zastosowanie sprzęgła hydraulicznego.

S8.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat Biawara jest schematem ogólnym, bez podania konkretnych modeli zaw 3-D.

Regulacja zaw grzybkowym jest w starszych modelach np Regulusa lub niektórych Herzach, oni dodatkowo też stosują bypasy zaw 3-D.

Afriso czy esbe tego nie potrzebują - same sobie regulują przepływy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo.

mam jeszcze pytanie odnośnie termometru na instalacji. Obecnie nie miałem zamontowanego. Czy zastosować tzw. przylgowe, z kulowy z termometrem, czy trójnik/redukcja i wkładka pod termometr. Co praktycznie najlepiej się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszce raz bardzo Wam dziękuję : Paweł1979 , sambor, buska3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca prawda, ale gdzieś tam świeci.

Taki zawór idzie aby ograniczać przepływ gorącego czynnika jak sama instalacja ogranicza przepływ czynnika zimnego - przy sprzęgle to wiadomo, jak producent nie podaje , nie dajemy, ale przy buforze i większej odległości ( ponad 5m rury ) między buforem a zaworem 3-D dajemy zawór równoważący opory hydrauliczne między strumieniami - tak robimy jak bufor jest dalej od kotła , a ochrona powrotu jest przy kotle.

Innym przypadkiem jest zasilanie grzejników wprost z kotła a powrót jest długi.

Ten przypadek jest czasem stosowany przy nagrzewnicach w większej hali i 1 pompie na powrocie z instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foty to robiłem dawno, ze 35-30 lat temu.

Później miałem pracowników od roboty, więc po co ich foty - głównie podłogówka , i przemysłowe oraz obiekty służby zdrowia,  więc nic ciekawego.

Od 6 lat praktycznie bawię się papierkami, pieczątkami itp, gdyż babranie w czystej hydraulice osobiście mnie przestało bawić.

Finansowo lepiej na tym wychodzę i większy spokój.

PS

Nie jestem mistrzem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.