Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja pod kocioł na pellet


Rafał78

Rekomendowane odpowiedzi

Paweł

Schemat hydrauliczny, który zamieściłem jest w porządku, tylko trzeba wywalić wężownice solarne i dać zamiast nich grzałki, jedyny problem to ten termet  + sterowanie- w oryginale to 2 moduły MM + to co w kotle i po sprawie.

Dla siebie to pewnie po 2 - 3 próbach to bym coś wykombinował, albo na elektrodzie.pl zamówił

Nie myśl że siedząc w papierach mam dużo czasu, to odwrotnie niż miałem kilku do roboty i tylko za robotą chodziłem, a teraz sam za wszystko odpowiadam.

Kiedyś przy moim współudziale powstała taka instalacja na starszych elementach Wolfa - 10 paneli płaskich solara,  kocioł 1F na propan, bufor 1m3  + podłoga ponad 250m2,

Wszystko hulało od pierwszego odpalenia, problemem były za duże solary w lecie,

więc inwestor dodał basen 4 x15x1,5m i jest do tej pory OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj zmontowane sprzęgło i zawory 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy proszę o radę, 

Mój kocioł na dwa wyjścia zasilania i dwa powrotu 1''. W obecnej instalacji najbardziej pasowało by mi aby z 1 wyjścia zasilić sprzęgło i CWU, a drugie zasilanie z kotła podpiąć pod rurę wznośną do zbiornika wyrównawczego. 

Zaś powrót CWU razem z powrotem że sprzęgła do 1 powrotu do kotła, drugi powrót na zawór bezp. i korek spustowy. 

Czy tak może być, czy rozdzielić wejście i wyjście z CWU i ze sprzęgła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak ktoś kompetentny się znajdzie???? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas w stalmarku Duo Boss miałem dwa wyjścia i jeden powrót. Stalmark Ekosilver ma dwa wyjścia i dwa powroty. W Dtr nie ma nic odnośnie właściwego podłączenia. Wiem, że niektórzy proponują podłączenie na krzyż.

Czy może być taki schemat podłączenia jak poniżej ?

Proszę o Wasze opinie.

wariant 1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie takie podłączenie krzyżowe ?

 

W2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego Sambor, na Twoją fachową pomoc, zawsze można liczyć. Podłączę zgodnie ze wskazówkami. 

W Nowym temacie będę informował o pracy Stalmark Ekosilver II 10 kW. 

Dzięki również pozostałym kolegom, którzy merytorycznie wspierali mnie przy opracowaniu schematu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, 

Zauważyłem pewien problem. Jak moja pompa przewałowa się wyłączy, to temperatura sprzęgła spada. Pompa na instalację co pracuje, ale nie pobiera wody gorącej  kotła, tylko krąży poprzez sprzęgło. Czy w przypadku sprzęgła pompa kotłową musi go cały czas ładować? 

image.png.78330e8b3b8b7486bfbf0f184a5c73e0.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Paweł 1979 za odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa to temperatura kotła. Jeżeli jest za niska to zabezpieczenie zamknie ci obwód na krótko i ciepło nie dociera do sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. Kotła ustawiona na 60 st. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. A zabezpieczenie temperaturowe pewnie 55. Ustaw na kotle 70. Jeżeli kocioł ma się wygaszać i ponownie odpalać. Czyli praca nie non stop na modulacji to histereza temp zadanej kotła powiedzmy 6-7 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kocioł mi się wygasza i przechodzi w czuwanie. Obecnie przy tej zadanej kotła histereza wynosi 5. ATV 55 stopni. 

Podniosę temp. Czy wystarczy do 65 i ta histereza 5, czy musi być te 70 i histereza 6? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotłowa zasila sprzęgło w gorącą wodę więc musi chodzić. Zawór ATV55 zaczyna otwierać się przy 55 i jest w pełni otwarty przy 65. U mnie kocioł  chodzi na 60C teraz i zimą 62. Tylko że teraz grzeje się do 65 i odstawia. Za mały odbiór jeszcze jest. Dlatego też w pracy ciągłej podnoszę trochę temperaturę na kotle.

Pamiętaj że podane temperatury to są bardzo przybliżone. Błąd pomiaru może być rzędu kilku stopni. Ja u siebie pompę kotłową ustawiłem tak, żeby na górze i dole sprzęgła była prawie ta sama temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz prośbą o radę do doświadczonych w użytkowaniu kotła na pellet kolegów z forum. 

Obecnie mam regulator pokojowy i kocioł wygasza się po nagrzaniu - grzejniki zimne. Czy można jednak zrezygnować z tej opcji? Proszę o opinię popartą argumentami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, żona jak do tej pory była przyzwyczajona do wiecznie ciepłych grzejników 😀

Teraz trochę narzeka, że wietrznie są zimne. Kurcze za dobrze ociepiłem dom... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.