Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy oprócz jadalnego. Najlepiej świeży, nie przepracowany, bo może śmierdzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie bez oleju i jak się w miarę ustabilizuje to pokazuje to samo. Tylko przy rozpalaniu szybciej rośnie na zegarze niż na wyjściu/sterowniku. Ale na początku nie ma przepływu bo grawitacja rusza powyżej 60 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza to by była jakaś pasta termoprzewodząca. Albo olej wymieszać z dużą ilością opiłków miedzi lub aluminium. 

Poza tym to w każdym miejscu instalacji te temperatury będą trochę inne.

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak poczytałem    ten nasz projekt  kocioła i  jak już się nad wymiennikiem pochylamy to  pasowałoby może zrobić wymiennik z uruchamieniem  kolejnych kanałów spalinowych nie tylko na szybki obieg ale np   dwa z 3  niechby mogły pracować , lub 3  z 4 ch  kanały. Gdyby kocioł był trochę przewymiarowany a miał  regulowany palnik dałoby się nim pracować w prawie każdych warunkach.

 

to póki co mamy do poskładania  ulepek z poniższymi   możliwościami 

1 komora rozszerzalna ku dołowi z każdej strony dość wysoka i szeroka

 ekrany i szamot na dole z każdej strony.

3 klapka do oddymiania komory zasypowej i ukośne drzwiczki zasypowe  i do tego wbudowany  układ antykondensacyjny?

4 Palnik  składany  z elementów z regulacją prześwitu  i  szczeliną Piecucha

5 wymiennik poziomy gdzie główny kanał powinien rozchodzić się na dwa kanały gdzie prędkość

przepływu spalin zmniejsza się

6 możliwość uruchamiania jednego dwóch trzech lub nawet 4 ch kanałów spalinowych zaleznie od paliwa i ciągu kominowego

P.S.

Tak patrząc na pkt 6 to pomyslałem że  najprościej by to można osiagnąć przez umieszczenie drugiego  wylotu spalin na dole kotła.  Mając możliwość uruchamiania takiej powierzchni wymiennika jaka jest potrzebna dałoby sie sterowac temperature spalin do pożądanego zakresu 

 

 

 

Edytowane przez Gruner
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gruner napisał:

Gdyby kocioł był trochę przewymiarowany a miał  regulowany palnik dałoby się nim pracować w prawie każdych warunkach.

Regulowaną powierzchnię rusztu, a nie palnik - wtedy bufora nie potrzeba. Sama regulacja palnika nie wiele daje ( mały zakres regulacji).

Myślę że ciąg się nie zgodzi na takie rozwiązanie z kilkoma wymiennikami - on jest kapryśny, a wszelkie dmuchawy, wentylatory wyciągowe psują ekonomiczne palenie i kominy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kilka wymienników to  wg mnie jeden -tyle że przełączana  jego powierzchnia  może być takimi samymi klapkami  jak teraz odpala się krótki obieg - teraz wszystkie kotły albo jadą na cały wymiennik albo na minimum a czasem mając możliwość odłączenia pewnej  części wymiennika możemy  lepiej ustalić warunki spalania czy też moc kotła. Powierzchnia rusztu jest nierozerwalnie związana z  wielkością przekroju palnika a skoro byłaby możliwość  zmiany jego przekroju to oczywiście trzeba by i ruszt dopasować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gruner Ty paliłeś kiedykolwiek w dolniaku? - bo to nie to samo co palenie od góry w górniaku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 

 Ty paliłeś kiedykolwiek w dolniaku? - bo to nie to samo co palenie od góry w górniaku. 


 

No własnie w kotle dolnego spalania można fajnie manewrować  klapkami pomiędzy komorami spalinowymi 

Edytowane przez Gruner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Hulomat napisał:

Mam pytanieile drewna trzeba liczyć na kocioł zgazowujacy aby ogrzało dom 200 metrów 

I jakie kotły polecacie

Dziekuje

Ja mam nie ocieplony i z latem na cwo potrzebuję średnio 30m/p kostki sosnowej a jak by to był grubszy (cięższy) buk grab dąb to około 20m/p,spalam oczywiście mniej 12m/p kostki sosnowej i 10m klepki dębowej a reszte to węgiel,około 1-1,5 t,a co do kotłów to na drewno w miarę normalnej cenie masz kilka mpm wood ,atmos, trotex ale ten chyba nie ma papierów,te selwany itp problematyczne z czyszczeniem są i wg mnie sie nie nadają

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Hulomat napisał:

Mam pytanieile drewna trzeba liczyć na kocioł zgazowujacy aby ogrzało dom 200 metrów 

Najprostszy przelicznik ---  musisz wiedzieć,ile schodziło ci węgla i wtedy: 1t węgla = ok 4.5 mp twardego drewna (dąb,buk grab), przy sośnie x 1.25 raza. Jeśli znasz zapotrzebowanie energetyczne domu,to po prostu oblicz sobie ile kg drewna potrzebujesz do jego ogrzania. 4 kwh to 1 kg drewna, suchy dąb to 450 kg/1 mp a sosna 350/mp.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba włączyć stronę" Ciepłowłaściwie" i solidnie wypełnić....

Edytowane przez krzych13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo solidnego wypełnienia, warto brać pod uwagę ilość dotychczas spalanego opału. W moim przypadku to wyliczenia opału były prawie idealne.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam potrzeby duże,ciepło właściwe wyliczyło mi 33000kw na rok, i rok temu tyle mniej więcej spaliłem licząc 80% sprawności kotła ,a w poprzednich latach tych cieplejszych poniżej 30000kw, w starej hajnówce prz normalnych zimach 12m/p lekkiego drewna i 4-5t węgla ,a jak paliłem samym drewnem to raz poszło 44m/p drewna i to był moment podjęcia decyzji o zmianie kotła na mpm ds,hajnówka też miała napisaną 80% sprawność,ale tak na prawdę mieściło się to w granicach 50-60%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maronka napisał:

44m/p drewna

🤪o matko z córką!! chyba nie łupałeś tyle co rok? Niechby nawet 30 mp? Okoliczne lasy muszą być niezmierzone! 😁żart

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.