Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@kinCzy próbowałeś przysłonić ruszt przed palnikiem tak jak się to robi w zwykłej osiemnastce u mnie ta blaszka robi wielką robotę przy paleniu drewnem ,WOOD niby powinien być gotowy do palenia drewna bez modyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wood ma tam szamot gdzie ty dajesz blaszkę więc nie ma potrzeby,trzeba poczekać na innych użytkowników by zobaczyć jak się w tym kotle spala,mieć po prostu szerszy obraz jakości kotła ,czy działa dobrze to dodatkowe powietrze wt. czy dymi ,czy ma moc odpowiednia do nazwy ,ile spala sie zasyp,czy sie wiesza itp.jestem ciekaw tego wszystkiego niezmiernie ,ale jakoś mało tych kotłów w użytkowaniu na razie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedziec czy to dodatkowe powietrze wtórne działa bo przy drewnie ma być otwarte na maxa i tego chyba każdy się trzyma. Pali się dobrze, bufor 850 l nabija się szybko. O ile z rozpalaniem nie ma problemu to przy podkładaniu, zaglądaniu dymi się strasznie. Ogólnie dużo jest dymu, ja mam słaba wentylację i sporo tego wdycham. U innych może być lepiej, pewnie to zależy od ciągu. Wiesza się jak się włozy za duże kawałki, takie na styk, jak są krótsze to nie na problemu. Ja przy starej instalacji musiałbym palić ciągle z buforem ale z tym piecem to trudne. Nagrzeje mi się bufor i pasowałoby przestać palić ale woda z niego starcza na 2-3 godz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem tego wooda 18 tylko na razie nie jest podłączony. Czekam na elementy do podłączenia komina i zawór ATV. Mój stary piecyk ma fi 130 ten fi 180. Nie chce zwężać tego podłączenia do komina. 

Zrobię później fotki czystego pieca i wrzucę.  

@maffer Spróbuj zrobić eksperyment, odlicz np. 15kg ładnego drewna i nabij tym sam bufor bez odbierania.

Sprawdź ile nabije. Będziemy wiedzieli czy sprawność jest taka rewelacyjna 80%. Mój górniak ma sprawność na drewnie ok 40%. Ten powinien mieć coś ok 80%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 160m2. 

Dlaczego wąskie wejście do komina? fi 180. 

Komin to coś takiego

https://systemykominowe-rauch.pl/produkt/system-kominowy-rauch-uniwersal-dymowy-1-wentylacja-o180-wysokosc-8m/?gclid=Cj0KCQiA_JWOBhDRARIsANymNOZxlSjaIvWK6R1KevaZ5oLVTLb4KTqZUY3yk_PQ_bmao6cvJo2uvFYaAnXJEALw_wcB

 

Spokojnie duszony nie będzie. mam bufor 1000l. Ten piec co mam go teraz to odkąd go postawiłem to otworzyłem na max tą dolną klapkę to pracuje zawsze na maksymalnych obrotach.  Jeszcze mi się nie zdarzyło żeby go przyduszać. 40kW jakbym postawił też bym go pewnie nie dusił tylko dawkował ilością opału.

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z bufora przechodzi w podłogi. Bufor to tak po 5h mam na nim 30st. I podłogi też gdzieś tyle ze 28stC mają. Potem to trzyma cała dobę. Palę na zasadzie przepalania tak ze 3-4h na dobę jak jest tak zimno. Jak jest tak ok 5stC to co drugi dzień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz w całym domu podłogowe? Ja niestety mieszkam w. domu z lat 70 i niemam nigdzie poza kuchnia podłogowego. A dom też tak średnio ocieplony 10 styropianu ściany i sufit a na parterze podpiwniczenie więc ocieplenia podłogi brak;) Jak miałem smieciicha to skakałem 10 do 12 metrów drzewa na rok zobaczymy ile teraz;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogówki mam na dole. Na górze grzejniki. Na górę to mi idzie grawitacyjnie, praktycznie pompek nie puszczam. Ponadto idzie i z dołu. W sumie sama podłogówka na dole ogrzewa dom. 

Budynek nowy dobrze ocieplony. Zwracałem na to uwagę podczas budowy żeby był ciepły. Okna, drzwi te cieplejsze, na ścianach 20cm tego szarego, w podłodze też 20cm. Na suficie na górze 30cm wełny. 

Pewnie dlatego palę po kilka godzin dziennie. Palę takim kopciuchem kupionym na czas budowy za 400zł jako używka. 

Powiem ci tak szczerze że ta podłogówka nie wiem czy jest taka rewelacyjna. Jak nabije bufor tak do 60stC i puszczę na górę pompkę na grzejniki to pół godziny i ciepło a z bufora prawie nie spada. 

Jak puszczę to na podłogówkę to ta to wciągnie momentalnie. Po kilu godzinach bufor pusty. 

Na dole mam też instalacje grzejnikową w ścianie. Gwinty pod grzejniki są w ścianie schowane. Jakby trzeba było dołożyć grzejnik to instalacja jest. 

Ten piec powinien sporo zmienić w ilości opału, bo ten którym palę teraz to takie pudło na ognisko i praktycznie wszystko idzie w komin.

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlogowka jest dobra przy wlaczeniu stalym.Przy przepalaniu trzeba najpierw dogonic stratu z postoja.Kiedy mamy calosc stale wygrzanu,tylko uzupelniamy straty budynku podloge,czy grzejnikmi.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas w tym roku gaz niemal 3x drozszy,elektryka tež.U was jescze chwile cena zamknieta i potym?

Eko pada.Ni pompa ciepla,ni gaz.Traci senzu.

Mialem wybor fotowolt.setu.Juž niemal w kase,ale....Latom 128tys,jesien 148tys,teraz 188tys. Kiedy i czy ja to kupie???

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.12.2021 o 12:34, maffer napisał:

Trudno powiedziec czy to dodatkowe powietrze wtórne działa bo przy drewnie ma być otwarte na maxa i tego chyba każdy się trzyma. Pali się dobrze, bufor 850 l nabija się szybko. O ile z rozpalaniem nie ma problemu to przy podkładaniu, zaglądaniu dymi się strasznie. Ogólnie dużo jest dymu, ja mam słaba wentylację i sporo tego wdycham. U innych może być lepiej, pewnie to zależy od ciągu. Wiesza się jak się włozy za duże kawałki, takie na styk, jak są krótsze to nie na problemu. Ja przy starej instalacji musiałbym palić ciągle z buforem ale z tym piecem to trudne. Nagrzeje mi się bufor i pasowałoby przestać palić ale woda z niego starcza na 2-3 godz

Czy ktoś to może potwierdzić z tym powietrzem wtórnym, żeby go puszczać na maxa przy paleniu drewnem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na každym razie mialo by byc po ludzki zrobione by dzialalo pomiedzy 1/3-2/3 dla ciagu kominowego.Do ustawienia jest tam preciez wizier,do každego typu drewna beda ine nastawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@homer90210 Tak sobie wymyśliłem że chce być niezależny. To palenie w tym piecu to mi nie przeszkadza. 

W tym roku zbudowałem sobie wiatę 4x6 na drewno. Teoretycznie zmieszczę tam 48m3 a nawet więcej bo dach jest na wysokości ok 3m.  Drewno latem to można mieć za grosze. Do tego dobry piec na drewno i grzejesz się za darmo. Jakoś od 20 lat (wcześniej blok) palę w tych różnych piecach i nie mam z tym problemu. Nawet to lubię. Gaz mam w drodze ze 30m od domu. Jak w tym roku przywalili podwyżki 54% na gaz w PGNiG a w innych firmach jak się czyta to o jakieś grube setki "procentów" to czuje że poszedłem w dobrym kierunku. W tych PGNiG itp. to chyba sam abonament miesięczny to z 50zł. Ja się za niewiele większe pieniądze ogrzeje tym drewnem. W zeszłym sezonie poszło mi 8m3 drewna i 400kg węgla. Ale palę nadal w takim beznadziejnym śmieciuchu którego sprawność oscyluje na poziomie 30%- 40%. Tam wszystko idzie w komin tam nie ma nawet wymiennika tylko 5 - 50cm rur fi ok 6cm. Reszta to pudło na ognisko. Kupiłem to jako używkę na czas budowy i tak stoi 4 sezon. 2 sezony budowy, zeszły i ten. Dałem za to 400zł. Przy dzisiejszych cenach złomu to nawet chyba dobry interes zrobiłem. 

Do @Przemq89

Palę w tych piecach już przeszło 20 lat i nigdy żaden nie siadł. 

Dokładnie 5 piec teraz będę miał. 

Pierwszy u rodziców - jakaś samoróbka tak ze 20 kilka lat temu. Stał ze 2-3 sezony. Został wymieniony bo to była porażka

Drugi u rodziców kupiony ok 2002r może 2003 rok - stoi do tej pory

Trzeci u mnie w starym takim ala domku/bliżniaku kupiony jako w miarę nowa używka chyba po 2-3 sezonach w 2005r. Dalej się w nim pali.

Czwarty to ten, który teraz mam też ma ze 20 lat, kupiony na czas budowy jako używka. Nie oszczędzany. Kto by się tam przejmował jakąś zimną wodą na powrocie. 

No i teraz jako piąty kupiłem tego MPM Wooda. Jeszcze igła stoi nie podłączony. 

 

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.