Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak myślałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyste spalanie drewna liściastego(bez sadzy) nie jest bardzo trudne, poniżej wstawiam zdjęcia wymiennika:

Pierwsze zdjęcie po jednym przepaleniu jesionem20220115_065151.thumb.jpg.e659d18cfc5bb7144bed0a7ffaea8059.jpg

Drugie po tygodniu bez czyszczenia

20220129_070251.thumb.jpg.c2d34debaa4f24dc79c19f418d2669b4.jpg

I jeszcze filmik z czyszczenia wymiennika po drewnie liściastym

 

Ale prawdziwym wyzwaniem jest spalanie samej sosny. U mnie jest to czysta loteria, raz jest lepiej, raz gorzej

Tu gorzej

20220310_163019.thumb.jpg.ef061f8c1765fbf4e072c515ffdf0f18.jpg

Tu lepiej20220201_164820.thumb.jpg.3b4d89068e80f5d939488473a26e379e.jpg

Generalnie przy samej sośnie szału u mnie nie ma póki co.

Edytowane przez maracz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwaliłeś system tym zdjęciem😀

A na poważnie, to podobny wymiennik miałem jak mi płomień zerwało, już na sam widok takiego wymiennika ręce mnie bolą, bo wiem jak ciężko to usunąć. Wygląda to tak jakby palnik nie miał odpowiedniej temperatury. 

Edytowane przez maracz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kotle powinno być 75-80' . Jak na kotle masz 55' to ile stopni ma powrót? ( ok 30'???) Wymiennik cały czas się poci i wszystko zbiera, a powinien być suchy. 

Masz jakąś ochronę powrotu? 

Jaką masz "średnią moc sezonową" z ciepło właściwe? - bo wygląda że kocioł jest mocno przewymiarowany. Ratunkiem jest bufor lub radykalne zmniejszenie powierzchni rusztu, bo jest za duży. 

Ciąg na uchylonej klapce krótkiego obiegu zawsze będzie aż za dobry. Czy normalnie paląc na miarkowniku ciąg jest dobry?

Klapki krótkiego obiegu nie używa się do rozgrzewania kotła do 50' tylko do rozgrzewania komina ( jak spaliny będą miały ok 180-200' to już wystarczy. Obecnie masz tak: z wymiennika leje się wykroplona woda bo jest za zimny powrót i wszystko się na nim zbiera po czym jak się lepiej rozgrzeje to  jest przypalane to co się na nim zbierze, a wymiennik powinien być suchy. Temperatury w palniku nie można uzyskać bo za duży ruszt i za niska temperatura żaru ( jeśli jest żar?). Do tego pewnie zrywa płomień od czasu do czasu. Efekt widać na zdjęciu. Masz termometr do spalin? ( jaką temperatura spalin przy rozgrzewaniu? i w stabilizacji?)

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, homer90210 napisał:

 średnia moc sezonowa do 8 kw według czyste ogrzewanie. 

To masz podobną do mojej, bo mi wyszło chyba 7,8 kW tylko ja palę na 1/3 powierzchni rusztu, a Ty chcesz na całym czysto spalać i modulować mocą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że przy takim drewnie część PP przedostaje się do palnika nie uczestnicząc w spalaniu i tym samym wychładza go. Jeżeli naprawdę chcesz poprawić jakość spalania u siebie, to słuchaj porad tu płynących , stosuj się do nich i obserwuj kiedy nastąpi poprawa, innej drogi nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale spam wywołałem, z góry przepraszam, ale może chociaż jeden kopciuch 5 klasy będzie mniej.

@maracz Dzięki za zdj, na jak długo starcza Ci wkład? Ja właśnie aktualnie spalam sosnowe łaty i deski z lat 60 (zdj wymiennika stronę wcześniej).

@homer90210 Wiesz może, jaką wilgotność ma to drewno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@homer90210 zakryj ruszt zostawiając od strony  drzwiczek pasek na 6-7 cm odkrytego rusztu jakąś blachą, a jak wyłapiesz  właściwy wymiar to blachę zamień  na szamot. Temperaturę na kotle ustaw na 75'  Przysłonę pod klapką miarkownika daj na połowę. Powinno palić się dużo lepiej.  

Dużo dłużej się będzie rozgrzewało ok 2 godzin ale potem po rozgrzaniu się będzie dobrze i długo paliło. Rozgrzewanie można przyspieszyć uchylając dolne drzwiczki, ale lepiej wolniej bo nie będzie tak dużych różnic temperatury pomiędzy zimnym wymiennikiem ( brak wykraplania).

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mac08 Wszystko zależy z jaką zadaną temp spalin spalam i w jaki sposób puszczam PP. Przy puszczaniu PP tylko w dolne rejony zasypu, na twardym drewnie około 25/30 litrowy zasyp spala się +- 4,5h ze stałą temp spalin 140*. Puszczając dodatkowo PP przez zasyp zasyp spala się szybciej o niecałą +- godzinę. Sama sosna spala się dużo szybciej i nie robiłem pomiarów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, homer90210 napisał:

Wilgotnościomierz a nie posiadam ale drzewo leży dwa lata przykryte folia więc powinno być suche. 

Wilgotnościomierz nie jest potrzebny po spękaniach widać że drewno jest Ok. Termometr do spalin jest potrzebniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wymiennik jest różny,czasami bardzo wypalony a czasami przybrudzony,ale generalnie jest ok ,ale co ważniejsze wg mnie to komin jest suchutki z małą ilością pyłu nie sadzy,mógłbym go czyścić raz w roku co już ma miejsce bo kominiarz w kulki leci totalnie,jak kiedyś ustawiłem kocioł na 60 z ciekawości to był syf totalny ,cały mokry wymiennik tak że 70 a lepiej 80 to minimum by sucho było , ja nastawiam na 90 i czasami dobija do tej temp a czasami 85 cały czas,raczej na grawitacji ale czasami włączam pompkę na 3 bieg jak chcę by cieplej było szybciej,,,, Kurde zadzwoniłem do kominiarza a on niestety nie żyje,zamówiłem innego,tak że to nie w kulki granie było

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dziś tak jak pisaliście zasłoniłem jeden ruchomy ruszt blacha ( został tylko pierwszy) i podniosłem temperaturę na piecu jednocześnie dławiąc pompę CO Do tego wszystkiego  drzewo to drobniejsze kawałki takie o przekroju max 10 cm zauważyłem że czoło palnika ten szkic robi się czerwony spala się dużo czyściej zero jakiegokolwiek dymku na kominie Temperatura na piecu 60 zobaczę jakie będą efekty Nie zabardzo widać na ffoto ale wrzuce

IMG_20220321_162455.jpg

16478774375892855321576984799917.jpg

Edytowane przez homer90210
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie ma wymiary ten pierwszy ruszt? 

60' na kotle to za mało przy drewnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piecuch19 napisał:

60' na kotle to za mało przy drewnie

Dlaczego kolego sa kotly kondensacyjne na pellet osiagajace sprawnosci duzo powyzej mozliwosci zasypowcow? Pellet to przeciez drewno.

Czyzby inne rozwiazania na miare dzisiejszych mozliwosci?

Dopracowac proces spalania i takie temperatury wymiennika (i spalin jednoczesnie) nie beda potrzebne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin chcesz pomóc? czy chcesz poprzeszkadzać? 

To nie jest kocioł na pellet w którym zgazowanie nie występuje, a jak się czyta o ilości spalanego pelletu przez forumowiczów to te sprawności podawane przez producentów są wątpliwe ( mogą nawet pisać i 110% jak w gazowych byle to się przekładało na ilość zużycia). Pellet to sprasowane trociny lub płyty meblowe, a nie drewno ( zresztą wiesz jakie mam zdanie na temat pelletu).

Jak 60' będzie na kotle to ile będzie miał powrót?  Na wymienniku będzie wykraplanie wilgoci ( na grawitacji nie powinno). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 Przyklad podalem bo tam jak sam zauwazysz temperatury wymiennika nie poprawiaja/pogarszaja procesu spalania (odgazowania?, smoły? itd). Mozna sie zastanowic dlaczego tak sie dzieje i probowac to wykorzystac.

Nie jestem zwolennikiem  temperatur wymiennika ciepla powyzej zasadnosci. A zasadnosc w takich konstrukcjach jak nasze/wasze jest taka, ze ma nie dochodzic do kondensacji wewnatrz - sam wymiennik nie sluzy do odgazowania drewna czy pelletu.

Jesli pytasz o temperature powrotu to wlasnie w tym miejscu trzeba by ustalic limit i nie ma znaczenia ile jest na kotle bo jednemu 50C na powrocie uda sie osiagnac z 60C na kotle i innemu z 75C na kotle (zaleznosc mocy, przeplywu i roznicy temperatur).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.