Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wzmożony pęd w stronę instalacji fotowoltanicznej


Rekomendowane odpowiedzi

Dużo się mówi o zaletach paneli fotowoltaicznych, ale zastanawiam się, co bardziej jest opłacalne czy zatrudnić firmę, która zamontuje panele, czy *** ? Według prawa nie ma obowiązku, że musi to wykonać firma, dlatego zastanawiam się, czy właśnie samodzielnie zająć się montażem fotowoltaiki. Co to tym sądzicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko możesz zrobić sam od a do z. Pod tym musi się podpisać jakiś elektryk i wziąć za to odpowiedzialność co zrobiłeś dla papieru do ZE. Chyba, że sam pójdziesz i zrobisz świadectwo kawalifikacyjnie eksploatacja+dozór i sam pod swoją robotą się podpieszesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie brzmi to źle.

Nie wyłączają wszystkiego na amen.

Cytat

Zdarzyła się już taka sytuacja. W wyniku prac konserwacyjnych na głównej linii przesyłowej, pożaru w kluczowej stacji przesyłowej, a następnie pojawienia się niskiego popytu na energię elektryczną i gwałtownego wzrostu cen energii, operator zdecydował się na wyłączenie 67 MW mocy zainstalowanej w instalacjach fotowoltaicznych (dostępnych było około 1000 MW).

Nie napisali, czy wszystkim obcięli po kilka procent mocy, czy może część instalacji została całkowicie wyłączona.

Poza tym tytuł mówi, że "operator będzie mógł wyłączyć", a w treści informacja, że nowe regulacje "nie wejdą w życie w najbliższym czasie".

 

U nas PORT PC podobno naciska władze, żeby wprowadzili usługę DSR:

Cytat

uruchomienie projektu agregacji usługi DSR, który umożliwi uzyskanie korzyści przez użytkowników pomp ciepła z tytułu zmniejszania obciążenia sieci energetycznej mocą na żądanie operatora

https://portpc.pl/pdf/raporty/01-70_Raport_2020_P.pdf strony 34-35.

Plan jest taki, że zapisujesz się do agregatora, który świadczy takie usługi - agregator może obniżyć moc Twoich urządzeń, jeśli wpływają one na obciążenie sieci, ale Ty dostajesz za to pieniądze.

Czyli ktoś zdalnie może obniżyć moc Twojego falownika, ale jeśli masz z tym kimś umowę. A za obniżenie mocy dostajesz pieniądze.

Może czasowe obniżenie o 7% moc wszystkich falowników we wsi wystarczy i wszyscy będą szczęśliwi. Sieć nie będzie przeciążona, instalacje będą robić mniej prądu ale właściciele dostaną za to pieniądze. Pewnie trzeba będzie jakoś ogarnąć temat autokonsumpcji, żeby nie obcinali tym, co akurat ładują samochód i nic do sieci nie wysyłają.

Nie jest to takie straszne.

Ale ja zamontuję mniejszą instalację, a może za parę lat domowe magazyny energii będą dostępne w lidlu i biedronce i będzie można je samodzielnie podpiąć do gniazdka i wszystko będzie działać tak, że hej... ale się rozmarzyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Łukasz85 napisał:

Plan jest taki, że zapisujesz się do agregatora, który świadczy takie usługi - agregator może obniżyć moc Twoich urządzeń, jeśli wpływają one na obciążenie sieci, ale Ty dostajesz za to pieniądze.

Czyli ktoś zdalnie może obniżyć moc Twojego falownika, ale jeśli masz z tym kimś umowę. A za obniżenie mocy dostajesz pieniądze.

Ale bajka - ciekawe kto by chciał dokładać do tego żebyś nie był stratny? PSE? Prędzej cię odetną niż będą bawić się w obniżanie i rekompensatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy możliwości zdalnego wyłączania czegokolwiek (lub grzebania np update firmware routera..) zaczynam się krzywić.. news z zagranicy, wyobraźmy sobie polską interpretację durnych pomysłów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, szakallo napisał:

Ale bajka - ciekawe kto by chciał dokładać do tego żebyś nie był stratny? PSE? Prędzej cię odetną niż będą bawić się w obniżanie i rekompensatę.

Taryfa G13 to też bajka? Czemu dają tańszy prąd w wybranych godzinach? Przecież mogliby dawać droższy.

5 godzin temu, makow12 napisał:

przy możliwości zdalnego wyłączania czegokolwiek (lub grzebania np update firmware routera..) zaczynam się krzywić

W pierwszej chwili też mi się to nie spodobało. Ale jeśli to będzie dobrowolne, to może być - jak z obliczeń wyjdzie, że się opłaca, to można korzystać, jak nie to nie. A czy w ogóle takie coś zostanie wprowadzone to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Łukasz85 napisał:

Taryfa G13 to też bajka? Czemu dają tańszy prąd w wybranych godzinach? Przecież mogliby dawać droższy.

Porównaj ceny G11 i G13 za 1kWh nikt nic nie daje ci za darmo. Jeśli nie rozłożysz zużycia wg godzin taryfy będziesz płacił więcej tadam. Jakoś nic nie dali ci za darmo albo taniej powiem nawet że płacisz drożej. Takie taryfy są tylko dlatego że elektrownie nie potrafią magazynować nadmiaru energii poza szczytem konsumpcji energii, więc próbuje motywować tych których może zmiennymi cenami w zależności od godziny. Jedno jest pewne do puki cena G13 w szczycie nie będzie podobna do G11 nie można mówić o jakimś bonusie od PSE.  Tauron G11-0,3304zł/kWh oraz G13-0,5174zł/kWh to o 64% droższy prąd od G11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem, że coś będzie za darmo.

Mi wyszło, że przy Twoich cenach jest drożej o 57% (formuła widoczna na obrazku)

g13.png.561a8649a469aee5e0a7fa47b439e13b.png

U mnie ceny są takie jak powyżej. W szczycie najdroższym zapłacę o 55% więcej, a poza szczytem o 46% mniej. Tego poza szczytem jest zdecydowanie więcej.

Ale taryfę sobie można wybrać - nikt nie narzuca. Jakby można było wybrać czy ktoś może obciąć moc urządzenia, to każdy może sobie sam policzyć i zdecydować co się opłaca.

Ja sobie wybrałem G13 i mam nadzieję płacić mniej tadam. Dziś jeździł człowiek od spisywania liczników, to za kilka dni będzie faktura i zobaczę ile mi wyjdzie średnio za kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@piastun masz jakieś źródło?

Gdzie tak napisali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od przyszłego roku ma zniknac plan upustów 80% dla prosimentow. Mają dostawać oni pieniadze. Ciekawe kiedy wycofają się z tego systemu dla reszty?

Chyba od 2022 roku zmiana. Opisane na stronie gramwzielone.pl


Wysłane za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawe.

Akurat planowałem zrobić panele w przyszłym roku. Ciekawe jak to wszystko będzie działać, jak już to wprowadzą.

I ciekawe czy ludzie rzucą się na montaż paneli jeszcze w tym roku. Pewnie na jesień będzie jeszcze bardziej "wzmożony pęd w stronę instalacji fotowoltaicznej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg obecnych cenników nadwyżka byłaby sprzedawana po 25,2gr za kWh. Braki uzupełnialiby się w normalnych cenach. Pewnie od tej ceny trzeba będzie zapłacić podatek, bo to przecież dochód.


Wysłane za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem na gramwzielone.pl, to "stare" instalacje zostają na starych zasadach, a te oddane do użytku w 2022 mają już być tylko na nowych zasadach. I wyczytałem też, że dotychczasowi prosumenci będą mogli przejść na nowy system jeśli zechcą, ale wrócić do starego systemu już nie będą mogli.

Tylko to jeszcze jest projekt, więc nie wiadomo co będzie, jak to wejdzie w życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wróciłem z pracy do domu i przeglądam portale informacyjne, bo dowiedzieć się, co wydarzyło się ciekawego od wczorajszego dnia.

Zwróciłem uwagę na to zdjęcie, ale komentować nie będę.

000CCW2TAOLY3H6F-C122-F4.jpg


źródło:
https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-mieszkancy-blokow-czy-kamienic-wytworza-dla-siebie-energie,nId,5298317 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.