Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wzmożony pęd w stronę instalacji fotowoltanicznej


Rekomendowane odpowiedzi

Ja nie mam traktora, bo mam mały ogródek.

15 minut temu, sambor napisał:

a prąd z auta jest prądem stałym i trzeba go jeszcze pofalować

e, to nie kupuję tego auta

 

No dobra, koniec żartów.

Instalację PV mam w planach. Oczywiście nie wiem jak długo będzie działał aktualnie obowiązujący system opustów, nie wiem też czy za jakiś czas falowniki (i pompy ciepła) nie będą centralnie sterowane w celu ograniczenia przepływu prądu w sieci (czy jak to się fachowo nazywa). No ale jakbym się obawiał wszystkiego, co się może kiedyś wydarzyć, to bym nawet nie zaczął budowy domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak sobie oglądam (głównie DIY)  to różnych akumulatorów ludzie używają jako magazyn energii.

W niektórych projektach wybebeszają baterie żeby powyciągać ogniwa (same ogniwa czasem nawet testowane) też można nabyć..

Przyszłościowo to chyba będzie wyglądać tak że zamiast kotłowni będzie akumulatorownia - tylko te koszta..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2021 o 14:08, Łukasz85 napisał:

 

Instalację PV mam w planach. Oczywiście nie wiem jak długo będzie działał aktualnie obowiązujący system opustów, nie wiem też czy za jakiś czas falowniki (i pompy ciepła) nie będą centralnie sterowane w celu ograniczenia przepływu prądu w sieci (czy jak to się fachowo nazywa). No ale jakbym się obawiał wszystkiego, co się może kiedyś wydarzyć, to bym nawet nie zaczął budowy domu.

Instalacje PV  będą chyba standardowe w nowo budowanym domu jak i gniazdo do przyłączenia auta elektrycznego które będzie służyło również jako magazyn energii.Co może się wydarzyć można wywnioskować po tym co  obecnie się dzieje w jakim kierunku zmierza świat .

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sobie zrobił fajnego off-grida na trackerach. Nie jest podłączony do sieci publicznej. Wydał na to ponad 300 tys. złotych. Do tego jeszcze ma agregat prądotwórczy. Cóż... to temat dla ludzi bogatych, gdzie przewalają kasę łopatą a zwrot tego jest mało istotny. Z tego co wspomniał to też ma samochód elektryczny i w między czasie za pewnie 1 mln wykańcza się nowy dom 550 m2. Jak to się mówi, kto bogatemu zabroni. W komentarzu ktoś zapytał ten sam konfig ile by kosztował dla zwykłego Kowalskiego  to prawie 500 tys. zeta. Gość sam wykonuje takie instalacje, więc jego to kosztowało około 335 tys. złotych. Tak czy siak warto posłuchać gościa jak o tym opowiada i pokazuje całą instalację. Da to obraz co i jak. 

Cytat

Same akumulatory to koszt około 97 000 PLN. Żywotność zależy od tego jak mocno będą eksploatowane. W moim wypadku z wyliczeń wnika, że te powinny wytrzymać między 12 a 15 lat.

Hehe... 

 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wariactwo. Fanaberia bogatego człowieka. Jego sprawa co robi z nadmiarem kasy. Dla nas, w każdym razie dla mnie to tylko taka ciekawostka, że tak też można...  

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ciekawe swoją drogą ileż taka elektrownia atomowa kosztuje ? być może zamiast tych durnot z lokdałnami postawiono by z 5 elektrowni atomowych i dali nam święty spokój tzn straszeniem smogiem itp .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do elektrowni atomowej potrzeba mieć kadry i know-how. Mówię tu o samej obsłudze. O ile się nie mylę, żadna władza nie zadbała o rozwój odpowiednio wykwalifikowanych kadr. Oczywiście jest opcja, że elektrownia będą zarządzać i obsługiwać pracownicy kontraktowi z zachodu ale to już by było szaleństwo....

Do tego wada atomu jest to, że Niemcy nie rozwijają tej technologii co z automatu powoduje,że nie jest ona koszerna :). Generalnie Polacy sami dali się wpechnac z jednego łajna w wiesze większe łajno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natknąłem się dziś na ten materiał, dość długi wykład ale myślę, że warty uwagi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, radik81 napisał:

Natknąłem się dziś na ten materiał, ,,,

Ten temat był już poruszany na tym forum i w tym temacie.

źródło:


ps1.
Ja nie bronię nikomu zaglądać na takie wirtualne blogi.
Natomiast zalecam roztropną analizę i wyciąganie wniosków.  

ps2.
Niedawno kolega @berthold61 ogłosił tutaj na forum, że dnia 2021.03.30 nastąpi ostateczny rozbiór i grabież pozostałości po III Rzeczypospolitej. 

źródło:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon pożarów instalacji PV otwarty...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, emigrant napisał:

Sezon pożarów instalacji PV otwarty... ,,,

Kolego @emigrant ile dostajesz gaży od admina tego forum, za takie newsy lub literówki ?.


Komenda Powiatowa PSP w Wieliczce.

16 marca 2021 r. o godzinie 07:38, dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Gdów. ,,,

,,, Po niespełna 7 minutach od zgłoszenia na miejsce zdarzenia dojechały pierwsze zastępy, które stwierdziły wydobywający się dym z poddasza budynku mieszkalnego.

Dodatkowo na dachu budynku znajdowała się instalacja fotowoltaiczna. ,,,

źródło:
https://www.gov.pl/web/kppsp-wieliczka/pozar-budynku-mieszkalnego-w-miejscowosci-gdow

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Czy ja gdzieś napisałem, że to pożar "od" instalacji PV? Czego też nie można wykluczyć, bo nie znamy trasy przewodów DC i ich kondycji, jakości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zwolennikiem umieszczania paneli PV na dachach. Jest to ostateczność i rozumiem tylko przypadki braku miejsca na posesji i nieodparte dążenie do ich posiadania za wszelka cenę. Nie widzę żadnych (innych) plusów tych rozwiązań za to same problemy.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem jaki to ma związek z panelami fotowoltaicznymi. Tam był też dach, ściany, fotel, jakieś "klawisze" i inne sprzęty, które ludzie mają w domach.

Jak kierowca auta elektrycznego spowoduje wypadek to też będzie sezon na wypadkowe elektryki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj mało brakowało o nieszczęście... Tylko u niego to zostało wykonane partactwo, jak pewnie w większości instalacji PV - przewody nie były podwieszone do paneli, stelaża. 

 

26 minut temu, PioBin napisał:

Nie jestem zwolennikiem umieszczania paneli PV na dachach. Jest to ostateczność i rozumiem tylko przypadki braku miejsca na posesji i nieodparte dążenie do ich posiadania za wszelka cenę. Nie widzę żadnych (innych) plusów tych rozwiązań za to same problemy.

 

Mnie to jakoś nie przeszkadza, pod warunkiem, że instalacja została wykonana poprawnie. Chociaż mam obiekcje co do uszczelek EPDM w "podziurawionym" dachu. One prędzej, czy później sparcieją... To jeszcze może pół biedy. Jeszcze, żeby instalatorzy mocowania te szpilkowe wkręcali idealnie prostopadle do połaci dachu. Niektóre są pod kątem i od razu uszczelka jest dociskana nie całą swoją płaszczyzną tylko także pod kątem... 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby była jasność. Tu nie chodzi tylko o pożar - to już jest katastrofa. Przy poprawnie wykonanej i zabezpieczonej instalacji ryzyko z tego powodu pewnie żadne.

Bardziej upatruje problemów z brakiem (utrudnionym) dostępem do tego systemu i kontroli czasookresowej pod kątem mechanicznym i elektrycznym. „Dziurawienie” pokrycia dachowego. Wzrost temperatury i zmniejszona wydajność. Brak możliwości instalacji tracker’ow. Inne... nieznane. Przy dachach płaskich część problemów odchodzi.

PS. I mnie telefonicznie próbowano umówić na spotkanie z przedstawicielem firmy xxx do montażu PV. Wszystko było ok do momentu pytania o pokrycie dachowe? Papa? Jakieś zażenowanie w głosie wyczułem. Skontaktujemy się później... i tak minęło 2tygodnie cisza. Poczekam jeszcze...

Pytanie do kolegów: w czym i czy w ogóle przeszkadza (utrudnia, uniemożliwia) montaż PV papa?

 

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem montażystaą, mógłbyś wyjaśnić różnice w znalezieniu tego punktu dla przykładu dachu np. 30’ pokrytego blachodachówka, dachówka, papa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nachylenie dachu nie ma żadnego znaczenia, w odniesieniu do montażu.

Problemem jest znalezienie pod pokryciem dachowym, konstrukcji dachu, czyli krokwi.

Najprościej jest przy poszyciu dachu dachówką. Po prostu rozbieramy częściowo małymi połaciami dach i widzimy gdzie mamy zamontować uchwyty montażowe do mocowania szyn (profili montażowych). 

W blachodachówce nigdy nie miałem możliwości montażu, konstrukcji pod panele fotowoltaiczne.

Na dachu pokrytym papą termozgrzewalną wykonywałem konstrukcje pod panele fotowoltaiczne tylko jeden raz (u siebie na dachu) i to zapewne będzie mój ostatni montaż.  

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.