Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wzmożony pęd w stronę instalacji fotowoltanicznej


Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, ByCygano napisał:

Tematem przewodnim jest natręstwo i nagabywanie

U mnie po wsi co kilka dni ktoś chodzi. Albo mówią, że "dla mieszkańców gminy", albo z columbusa.

Jak mówię, że nie chcę, to niektórzy mają małe pretensje - "jak to nie? Przecież zrobię i będę miał prąd. A rata mniejsza niż miesięczny rachunek za prąd!"

Z jednej strony - co mi szkodzi porozmawiać, z drugiej - no ile można tracić czasu na tych naganiaczy?

Myślałem nawet nad tabliczką na bramę: "Nie chcę fotowoltaiki!"

 

A instalację PV mam zamiar zamontować, ale dopiero jak spłacę pompę ciepła, a to się stanie, jak dostanę dotację z czystego powietrza.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ByCygano napisał:

Co do kolektorów słonecznych do grzania CWU sam zakładałem takie na dotację z gminy w 2015 roku. Za 4 panele, zbiornik z dwoma wężownicami 400l i całym osprzętem plus montażem zapłaciłem 1250 polskich nowych złotych. Gwarancja na 5 lat, jeszcze na jesień ubiegłego roku przyjechała firma serwisująca i za darmo zdiagnozowali pracę układu, wymienili glikol i ups w ramach ostatniego serwisu gwarancyjnego. Przy takiej cenie jaką zapłaciłem za te panele uważam, że inwestycja bardzo dobra.

W 2007r. sąsiad płacił 6.500 za dwa kolektory i zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
16 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał:


Niy zrozumi mie źle, możesz gŏdać i pisać wiela chcesz, ale to wszyjsko nadaremno, bo fto by suchoł ukōntyntowanych starzyków.


ps.
No dobra jak, dyskusja to dyskusja.
Tłumaczenie z naszego na polski.

 Nie zrozum mnie źle, możesz mówić i pisać ile chcesz, ale to wszystko nadaremno, bo kto by słuchał zadowolonych starzyków.

Kaj żeś tak fajnie sie nauczył godać ? abo naturszczyk ?

13 godzin temu, ByCygano napisał:

Co do kolektorów słonecznych do grzania CWU sam zakładałem takie na dotację z gminy w 2015 roku. Za 4 panele, zbiornik z dwoma wężownicami 400l i całym osprzętem plus montażem zapłaciłem 1250 polskich nowych złotych. Gwarancja na 5 lat, jeszcze na jesień ubiegłego roku przyjechała firma serwisująca i za darmo zdiagnozowali pracę układu, wymienili glikol i ups w ramach ostatniego serwisu gwarancyjnego. Przy takiej cenie jaką zapłaciłem za te panele uważam, że inwestycja bardzo dobra.

W takie coś to z mety bym wchodził ale na moją gminę liczyć nie mogą  ,oni 5 lat już kanalizację ciągną i połowa zrobiona a druga połowa za 5 lat jak spłacą tę co zrobili i nazbierają na resztę więc wg mieszkańców za jakieś 10 lat , , nie wiem ile czyste powietrze dopłaca ale pewnie papierologia zje 3/4 tego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firmy naganiają bo mają dobrą przebitkę na tych instalacjach.

Co do opłacalności. Tym bardziej się opłaca im mamy większe zużycie prądu, a drugą składową jest ceną za montaż. Jeśli zrobimy to w dobrych pieniądzach to też się opłaca.

Z własnego podwórka powiem że przy dużym zużyciu prądu i własnym montażu zwrot instalacji wychodzi po 4 latach i kilku miesiącach.

Jak ktoś mało zużywa i musi sporo zapłacić za instalację, to nie ma sensu myśleć o fotowoltaice.

Następna kwestią jest współpraca fotowoltaiki z polską siecią energetyczną.

Bardzo dobrze może wszystko współpracować z ograniczonym zakresie. Obecnie mamy 4GWp mocy zainstalowanej. Dużo większy problem będzie przy 10 , a bardzo duży włącznie z nakładami finansowymi przy np. 20 GWp

Lokalnie problemy są widoczne przy gminnych dofinansowaniach. Bardzo duże zagęszczenie instalacji stwarza problemy dla stabilizacji napięcia itd. 

Jak to w życiu bywa w nadmiarze wszystko szkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Żeby tak szło wykorzystać te panele do gromadzenia jakiejkolwiek energi latem , o wodorze zapomnieć bo to mrzonka ,gromadzenie sprężonego powietrza też raczej w grę nie wchodzi ? ze  względu na pojemnośćzbiornika ale już wytwarzanie peletu latem aby go spalić zimą jest ciekawsze tylko zachodzi pytanie o trociny , bo obecne magazynowania 80 % wydaje się że skończy się bardzo szybko to kwestia 3 max lat ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalację gromadzącą ciepło na tym forum opisywał ponad 10 lat temu  kolega @bachus, który miał taką gromadzącą ciepło z solarów w kolektorze gruntowym.

Warto się zapoznać z jego stroną , gdzie było wszystko opisane.

Obecnie udane próby gromadzenia energii cieplnej prowadzą naukowcy we Wrocławiu, stosujący do gromadzenia energii cieplnej kolektory z kamieni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Tylko to pewnie diabelnie drogie , gdzieś w austri gromadzą w hotelu ciepło do zbiornika buforowego 14 kubików ale na jak długo to wystarcza tego nikt już nie dopowiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem telefon od pani z jakiejś tam firmy ,,X" która zajmuje się montażem instalacji PV. W czasie rozmowy wyszło,że nie muszę posiadać żadnych środków aby sfinansować montaż takiej instalacji. Ich firma bierze wszystkie koszty na siebie,a klient później nie płaci rachunków za prąd,tylko jakiś tam abonament dla tej firmy. Jak znam życie pewnie gdzieś haczyk jest. Lecz nie dowiedziałem się jaki ponieważ okazało się że moje dotychczasowe rachunki za prąd są zbyt małe aby im się opłacało i miła pani zakończyła rozmowę.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny sposób na takich naganiaczy to w miarę długo,jeżeli mamy na to czas,wkręcać ich i zagadywać o szczegóły a gdy dojdzie do finalizowania sprawy powiedzieć że sie mieszka w bloku bez balkonu.

@berthold61 Latem musisz zapuścić aparaturę z destylarką do roboty a zimą spieniężysz cały letni urobek w kilka dni i masz kasę na prąd.Ja mam zamiar wykorzystywać latem prąd do napędu obrabiarek,spawarki i robić coś za co mogę uzyskać jakieś środki na zakup prądu w zimowe miesiące.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, berthold61 napisał:

Tylko to pewnie diabelnie drogie , gdzieś w austri gromadzą w hotelu ciepło do zbiornika buforowego 14 kubików ale na jak długo to wystarcza tego nikt już nie dopowiedział.

Można także wykorzystywać dodatkową energię cieplną podczas zamarzania wody

,,, Proces zamarzania wody w zasobniku jest zjawiskiem korzystnym, gdyż uwalniana jest dodatkowa ilość energii cieplnej. Podczas zamarzania 1 kg wody uzyskujemy 93 Wh/(kgK) energii, którą może wykorzystać pompa ciepła. Przy zamarzaniu woda i lód mają stałą temperaturę: 0°C, aż do zamarznięcia całej wody w zasobniku.

Dla porównania, taką samą ilość energii cieplnej uzyskamy schładzając 1 kg wody o temperaturze 80°C do 0°C.

Podczas zamarzania 10000 litrów wody, pompa ciepła może pobrać z zasobnika 930 kWh energii cieplnej.
,,,


źródło:
https://kotly.pl/ogrzewanie-lodem-nowe-metody-pozyskiwania-ciepla/


ps.
@berthold61 nie wiem ile taka instalacja kosztuje, na pewno sporo.
No bo przecież, gdyby tania, to wszyscy by takową posiadali.

Pomiędzy nami leży miasto Dobrodzień.
Poszukaj, tam znajdziesz firmę, która starała się wprowadzić na nasz rynek system ogrzewania lodem - SolarEis.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.03.2021 o 19:21, carinus napisał:

Jedyny sposób na takich naganiaczy to w miarę długo,jeżeli mamy na to czas,wkręcać ich i zagadywać o szczegóły a gdy dojdzie do finalizowania sprawy powiedzieć że sie mieszka w bloku bez balkonu.

U mnie to już dalej poszli - sobota, godzina 12 parka naganiaczy - i to nie religijne, tylko właśnie kolenda za nowymi adeptami PV - wyciągają z samochodu panel , jakieś mierniki i dawaj nawijać.

Żona z nimi rozmawiała , a całą niedzielę głowę mi suszy - a może jednak PV, min 3kW, gdyż to się opłaci.

I to się nazywa marketing.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.money.pl/gospodarka/fotowoltaika-po-nowemu-zmiany-w-programie-moj-prad-6620834568584000a.html

a tymczasem zmiany w programie mój prąd się szykują

hehe nieźle podeszli i pokazali :) mi by się opłaciło jakbym używane panele z demontażu dorwał, zawiesił w oknie  i napędził klimę latem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego moc zainstalowanych instalacji PV nie zmniejsza ilości produkcji energii przez elektrownie zawodowe?

Spalanie węgla przez energetykę zawodowa jakie było takie jest zmienił się stosunek kamienny/brunatny...

877239458_Tabela-1.2.-Struktura-mocy-osigalnej-w-KSE-MW..jpg.a62b44c5f0f08aa25f6b3c296de08ba6.jpg

Zrodlo: https://wysokienapiecie.pl/27524-energetyka-w-polsce-w-2019-roku-moc-produkcja-energii-wg-danych-pse/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci co mają wejść wejdą w ten temat za gotówkę lub na kredyt a po kolejnych wyborach zmieni się władzą i wizja i może w jedną noc okazać się, że ludzie mają fajne lusterka na dachach....

Już kiedyś to było ćwiczone na kotłach olejowych. Ludzie wchodzili w ten temat jak teraz w fotowoltsike. Jak się rynek odpowiednio nasycił to wprowadzili akcyzę  i.....

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, berthold61 napisał:

U mnie dziś byli ale nie miałem czasu dyskutować więc zapytałem tylko ile koszt 1 kw odpowiedź że 5600 zł ,dużo to czy mało nie mam rozeznania , 

Zaje.... dużo, rok temu za 5.67 KW zapłaciłem równe 25 000 zł. I uważam że ta cena jakoś szczególnie atrakcyjna nie była. 

Edytowane przez czeslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

To jednym słowem jak by mnie naszła ochota to do hurtowni kupię cały zestaw ile tam mi się zechce i tyle a być może nawet i odnowię sobie uprawnienia SEP bo miałem i dozorowe i eksploatacyjne koszt niewielki a i instalacja byłaby o połowę tańsza no ale pędu specjalnego nie mam puki co bo faktycznie za kilka lat zmuszą nas do magazynu energi a to kolejne koszy co najmniej 40 tysiaków a ofgrid hm to w sumie bez sensu no chyba że latem bimber robić i sprzedawać zimą ? jak pisał carinus lub bawić się w produkcję pelletu latam a palić go zimą bo wodoru nie naprodukuję ani elektrowni szczytowo pompowej też nie sklecą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piastun 

czyli cały sens jest we wpychaniu prądu do sieci a nie produkcji na własny użytek?

mi się tylko trochę darmowego prądu marzy latem ? 

@berthold61

bimber się pali.. generator prądu na księżycówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, PioBin napisał:

Dlaczego moc zainstalowanych instalacji PV nie zmniejsza ilości produkcji energii przez elektrownie zawodowe?

Pewnie dlatego że gość montujący PV, prawie od razu montuje do nich PC, a PC pracuje głównie wtedy kiedy nie ma prądu z PV.

Dodajecie odbiorów, które trzeba zasilić zimą, nocą - wtedy gdy nie pracuje PV, więc pobór rośnie a skąd ten prąd? - z węgla!, gdyż tam najprościej można zwiększyć moc zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, makow12 napisał:

@piastun 

czyli cały sens jest we wpychaniu prądu do sieci a nie produkcji na własny użytek?

 

Teraz ma sens wpychanie prądu, bo elektrownia robi za akumulator że sprawnościa 80%.

A jak warunki się zmienia na inne to co ludzie zrobią z tą nadwyżka, której w ciągu dnia nie wykorzystają?

Zmiana programu prosument na inny spowoduje, że panele z dnia na dzień mogą stać się bezużytecznym gadżetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.