Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana starego kopciucha na 5 klase do 2023. Sugestie jaki piec wybrać?


zwalonygrat

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 8.05.2022 o 18:14, Sławek007 napisał(a):

I tu świetnie się sprawdza siłownik na zaworze, który o 1% może korygować otwarcie. Jak nie miałem siłownika, to strasznie się męczyłem

Mam założony zawór 4D Diamond art.19-25 KVS 12.Bez siłownika.Ustawiłem zawór 4D na 5 w skali od 1-10 i jak narazie tego nie ruszałem.W lecie wiadomo na 0.Jakie kożyści da montaż takiego siłownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można sobie puszczać wodę o takiej temp. jaką się chce np. różną w zależności od temp. zewnętrznej czy temp. w pomieszczeniu.

Temperatura ta jest w miarę stała niezależnie od wahań temp na kotle.

Żółty - temp. na kotle

jason zielony - temp zasilania CO1 za zaworem

błękitne - temp. na zewnątrz

image.png.4b452dfb2aea574fdbfd204fec8330b6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem siłownik na zawór 4D.Mam mieszane uczucia po pierwszych obserwacjach,że więcej pelletu spala.To znaczy aby osiągnąć temp. zadaną CO piec pracuje dłużej jak wcześniej.Na pełne wnioski może jeszcze za wcześnie,bo siłownik pracuje 4 godziny.Za parę dni będę wiedział wiecej.

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie średnia dobowa jest dużo niższa niż kilka dni temu.

Mój kocioł pykał sobie w kagańcu i parę dni wstecz wyłączał się 8-11 razy na dobę. Obecnie pracował już 20 godzin bez przerwy na tych samych ustawieniach i temp. na nim zaczęła spadać. Podniosłem moc max. o kilka procent na swoim kagańcu i zaczyna nadrabiać. Najbliższe dni będą dużo chłodniejsze. Temp. średniodobowa będzie u mnie około 0 stopni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lepiej jak piec idzie cały czas niżeli odpala się parenaście razy na dobę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co?Wystarczy zmniejszyć histereze z 10 stopni do 2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Animus napisał(a):

odłącz pompę-pompy

Nie za bardzo wwiem o co chodzi.Mam dłączyć pompę od sterownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poki možne,ustaw w sterowniku ciagla praca pomp i a/ przy signalu termostatu "wygrzane" zamiast wylaczenia pompki,czy kotla obnižanie temp.zasilajacej CO na xD p.p. o 3-5° b/Stala praca pomp przy zasilaniu CO nižsza temperature,ledwo wystarczajaca do wygrzewania domu tylko uzupelniajac straty,najliepiej sterowana pogodowo.Celom jest grzac ciaglo i co najmniejsza potrzebna temperatura.Ja užywam pogodowke-CO odwisla od zewnetrznej,grzeje stalo,tylko zmienia sa pozwoli temperatura.Termostatom do tego jest ustawione obnižanie o 2°,dziala bardziej jak dogrzewanie,kiedy wiatry,czy sniegy szaleja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompki CO i powrotu pracują cały czas.

Godzinę temu, bercus napisał(a):

przy signalu termostatu "wygrzane" zamiast wylaczenia pompki,czy kotla obnižanie temp.zasilajacej CO na xD p.p. o 3-5°

Nie mam chyba takiej funkcji w sterowniku ST-978T

Godzinę temu, bercus napisał(a):

Stala praca pomp przy zasilaniu CO nižsza temperature

przełączyłem na stałe na najmniejszy bieg

Godzinę temu, bercus napisał(a):

najliepiej sterowana pogodowo

dopiero zabieram się za montaż czujnika.

 

W takich ustawieniach jak wyżej piec załącza się środnio co pół godziny.Przy nastawach:

Temp.zadana CO-63 st.

histereza CO-10 st.

temp. CWU-50 st.

histereza CWU-12 st.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik zamontowałem.Zauważyłem,że dłużej chodzi w podtrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To kocioł dedykowany dla węgla. Posiada małą komorę zasypowa . Nie zgazowuje drewna . Spalajac drewno, potrzeba rozdrabniac bardzo bo będą problemy z zawieszeniem. Jedyny plus to górny zasyp. Nie widać tego na zdjęciu ale od przodu brak drzwi więc stawiam na górny zasyp do którego potrzebny jest mocniejszy ciąg kominowy by nie dymilo podczas dokładania. Chyba że ma wentylator wyciagowy.

Bierz poprawkę na opis kotła, tutaj można wszystko wpisać. Np. komora zasypowa jest wg mnie mała i bez skosu który zapobiega zakleszczaniu się paliwa. Miałem ten kocioł i sprzedałem po 3 miesiącach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja 10-tka była z  początku produkcji, skosu nie było. Możliwe że obecnie tak produkują ale moja komora była prosciutka do samego dołu. Nawet groszek lubił się wieszać. Po 3 miesiącach walki poddalem się bo codziennie jadąc do pracy zostawialem go rozpalonego na 60 stopni a gdy wracałem, wszystko wisiało a na kotle 35. W domu nawet i 17 stopni było. Węgli przez 3 miesiące przerobilem z dziesięć rodzai a efekty były marne. Możliwe że wina tkwiła w braku przerusztowania no ale  my w pracy, nie miał kto tego zrobić.

Tak że cudowne DS-y nie każdego uszczęśliwiaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BORA Witek wystarczyło część powietrza puszczać drzwiczkami żarowymi i żadnego problemu z kotłem byś nie miał.Pomimo zapopielonego rusztu proces spalania nadal by trwał...Nie wiem tylko dlaczego nikt z forumowych palaczy Ci takiego czegoś nie powiedział...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2022 o 09:21, Mafialoso napisał(a):

Chciał bym się dopiąć do tematu. Do końca tego roku dom będę ogrzewał prądem po starych cenach. Ale od nowego juz raczej bede musial kupić piec i spalać w nim drewno. Mam bufor 1000l i w nim grzałki 12kw. Do niego chcial bym kupić piec zasypowy i palić drewnem bo drewno mam za darmo. Patrzyłem za piecami i cena pieca zagazowującego jest za wysoka. Za piec zasypowy trzeba dac od 5- 8 tys zł. Lekko ponad 8 kosztuje Sas i okolo 5tys Zębiec. Chciał bym się Was zapytać jaki kupić pieć aby stosunek ceny pasował do jakości? Czy warto np kupić taki tańszy zębiec czy np kotly plaszewski? Palić w nim chciał bym następująco. Metodą prób i błędów ustalić ile drewna bede potrzebował żeby nagrzać bufor do 80stopni, zasypać piec i żeby paliło się do samego wygasenia. Chciał bym palić w piecu raz na dzień. Ogólnie bufor przy grzaniu prądem wystarczył mi na około 1.5dnia.

Jaki kocioł kupiłeś dlaczego akurat ten ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, krzych13 napisał(a):

@BORA Witek wystarczyło część powietrza puszczać drzwiczkami żarowymi i żadnego problemu z kotłem byś nie miał.Pomimo zapopielonego rusztu proces spalania nadal by trwał...Nie wiem tylko dlaczego nikt z forumowych palaczy Ci takiego czegoś nie powiedział...

No jakoś nikt się nie trafił z taką podpowiedzią... Ale było, minęło. Potem przez 4 lata miałem Camino i paląc od góry, byłem bardzo z niego zadowolony. Zawsze jest "coś" po "coś" 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.05.2022 o 18:14, Sławek007 napisał(a):

I tu świetnie się sprawdza siłownik na zaworze, który o 1% może korygować otwarcie. Jak nie miałem siłownika, to strasznie się męczyłem

Założyłem pare tygodni temu taki siłownik.Faktycznie wygoda nieporównywalna.Jednak mam wrażenie,ze spala przez to więcej pelletu?Możliwe to jest?Po to zainwestowałem w siłownik,aby m.in. zaoszczędzić trochę paliwa.A tu wychodzi w odwrotną stronę.

Jak to u Was jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.