Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bojler pod kocioł gazowy dla 2 osób, a może kocioł 2F?


shogunzlasa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Po wyprowadzce ludu teściowa planuje zmienić kocioł z ekogrocha na gaz.
Sęk w tym, że zostają tam 2 osoby, z czego jednej nie ma przez pół roku.

Obecnie jest tam kocioł ekogroch + bojler 300L (leciwy) który będzie trzeba zmienić.

I tutaj powstaje pytanie czy opłaca się bawić w bojlery przy stosunkowo niskim zużyciu ciepłej wody?
Bojler jak już to pewnie jakiś 100-120L, ale to i tak ze 2k gdzie praktycznie raz dziennie (prysznic) będzie z niego większy pożytek.

Instalka to grzejniki ameliniowe i podłogówka na zaworze termostatycznym o niewiadomym rozstawie (dodatek co by grzało stopy w łazience) więc pewnie 2 obiegi na sprzęgle wjadą.
Kondensacji raczej nie ma co zakładać bo grzejniki muszą latać koło 50tki w zimie.
Spalanie koło 3,5-4 tony grocha na sezon (365 dni wraz z CWU).

Pytanie w co celować?
Jaki kocioł? 1F czy 2F?
Może 1F + bojler w klasie izolacji A wypada w praktyce dużo lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro taka jest sytuacja, ja bym poszedł w 1f. Ale jednak kondensacyjny. Jest droższy ale mniej spali. Nagrzeje raz dwa zasobnik i będzie pyrkal na CO. Będzie mniejszy problem z taktowaniem.Skoro ma być grzane na 50*C, kondensacyjny sprawdzi się bdb. I da oszczędności. U mnie chodzi na takich parametrach i nie narzekam. Zero taktowania.

Takie mam zdanie ale może ktoś jeszcze coś odrzuci przeciw lub za.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, shogunzlasa napisał(a):

Może 1F + bojler w klasie izolacji A wypada w praktyce dużo lepiej?

To jest chyba najlepsze rozwiązanie, ale warto będzie obadać temp do której grzejemy wodę w bojlerze, wg mnie to wystarczy 45C, a pojemność - 150l kl A zaspokoi 2 osoby pod prysznicem.

Co do kotła to jego sterownik powinien mieć nastaw godzin grzania CWU, bez tego to niepotrzebny wydatek kasy na gaz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie 2f to też do przemyślenia ale istnieje prawdopodobieństwo że taki kocioł ma większą moc która nie będzie w pełni wykorzystana przy grzaniu CO . Da to ewentualne taktowanie kotła.

Tutaj może by pomogła niska moc minimalna ale 2f z reguły mają tę moc większą.

Jeśli zaakceptuje się wyższe rachunki a w zamian nie zainwestuje się w zasobnik i tym sposobem zaoszczędzi na inwestycji to można to także z tej strony przemyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler dobierasz nie do ilości osób, a do sposobu zużycia ciepłej wody. Jeżeli np 3 osoby często korzystają z prysznica po sobie to bojler musi być większy, a jeżeli w różnych porach dnia to mniejszy. Jeżeli lubią kąpiele w wannie to bojler musi być jeszcze większy, a najlepiej kocioł 2f lub przepływowy podgrzewacz na 380V.

Umywali i (czasem) zlewozmywak to inna historia, tam wystarczą małe przepływowe podgrzewacze - jest to wygodniejsze i tańsze.

Bojler* póki działa zostawiłbym, a kocioł dał 1f. Jak bojler padnie to wymień na nowy, ewentualnie z wężownicą. Zależy jakie będą ceny prądu i gazu w przyszłości, a tego nikt nie wie. 

*)Zakładam że ten bojler ma grzałkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler ma z 12 lat, do tego ma 300L i jest bez grzałki - póki jest kocioł wunglowy to jest OK, jak pójdzie zmiana to trzeba zmienić wszystko co by 2 razy z przyłączami się nie grzebać i mieć chwilę spokoju.

Wiem jak dobierać bojler - tutaj 100-120L wystarczy spokojnie - nie wiem jak działają kotły 2F w praktyce - nie mam z tym styczności, raczej nie brałem nigdy tego pod uwagę, ale tutaj zużycie CWU jest bidne stąd ten pomysł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł dwufunkcyjny działa na takiej zasadzie, że jak włączysz CWU, to odcina CO i idzie na wysokiej mocy. Po zakręceniu wody przełącza się na CO. Resztki gorącej wody z CWU lecą do CO.

Jest to oczywiście opis zimowy. W lecie kocioł jest cały czas wyłączony i włącza się tylko w momencie odkręcenia CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1f  i 2f działają tak samo. Różnica jest w wymienniku, 1f ma zewnętrzny wymiennik (czyli bojler z wężownicą), 2f ma wewnętrzny wymiennik płytowy. Każde rozwiązanie ma zalety i wady.

Edytowane przez sorier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada działania znana - pytanie jak to jest jak jest normalnie cała sieć ciepłej wody wpięta i odlewamy ciepłej wody na chwilę. O ile w łazience można to podmienić na podgrzewacze o tyle w kuchni jest większy problem.
Czy w praktyce nie jest to mega upierdliwe? Kojarze tylko starsze przepływowe wynalazki to tam dało się odczuć mocny dyskomfort w uzytkowaniu. Nie wspomnę o tym, że podgrzewacze nie zawsze się budziły kiedy było trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamień w wymiennikach płytowych to zmora. Wiem to z własnego przykładu. Fakt, że nie mam żadnych urządzeń odkamieniających. Pewnie by to pomogło.

Przy zbiorniku za to trzeba sprawdzać co jakiś czas i ewentualnie wymienić anodę. Zbiornik zajmuje więcej miejsca. Za to woda jest dostępna jest od ręki. Jak dodatkowo jest cyrkulacja, to pełny komfort.

Są więc plusy i minusy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z miejscem na zbiornik ( bojler) to różnie bywa - są takie że stawia się bojler pod samym kotłem. albo są też modele wiszące na ścianie- w zakresie pojemności do 150l to nie ma problemu z miejscem na bojler.

Dodatkowo bojler może mieć wbudowaną grzałkę i wtedy są inne opcje grzania np elektryka czy PV

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.