Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana starego kopciucha na 5 klase do 2023. Sugestie jaki piec wybrać?


zwalonygrat

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli 4-D wystarczy razem z pompą kotłową.Myślałem nad sprzęgłem,ale poczytałem,że do samych kaloryferów wystarczy 4-D.

Stara instalacja to układ otwarty.Zostawić ją taką czy przejść na układ zamknięty?Wydaje mi się,że otwarty bardziej bezpieczny w razie "W".Może się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie bierz zworu 4D z dużym Kvs, bo to będzie słabo sterowalne. Ja taki błąd popełniłem kupująć 4D od ESBE VRG141 1 calowy, który ma Kvs aż 10. Orurowane dookoła kotła to 1 cal, ale mogłem wybrać 4D od ESBE, ale model VRG142, gdzie przyłącze jest 1 calowe, ale mamy do wyboru dwa różne Kvs 4 i 6,3. Wybrałbym zawór 1 calowy z Kvs 4. Zdecydowanie tyle wystarczy do instalacji miedzianej, 10-11 grzejnikowej. Podejrzewam, że zwór z Kvs 6,3 byłby także ze zbyt dużym przepływem. Przez to, że u mnie jest Kvs 10 to efekt jest taki, jak ruszę pokrętłem kilka milimetrów i temp. się zmienia o 10 stopni. Tak nie powinno być - za duże przepływy przez zawór 4D. Ten zawór nawet się nie nadaje pod automatyczne sterowanie, bo automatyka by totalnie zgłupiała. Jakbym miał ten VRG142 1" z Kvs 4 to byłoby pewnie poprawnie - przełożyłoby się na większe ruchy pokrętłem i mniejsze zmiany temperatury wyjściowej. VRG142 mają gwint zewnętrzny, ale to nie problem. Nie wiem jakiej marki chcesz kupić zawór 4D, ale jak od Afriso to też popatrz na Kvs, żeby nie wpieprzyć się w zbyt duży Kvs. 

https://www.esbe.eu/pl/produkty/zawory-obrotowe/vrg140

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu świetnie się sprawdza siłownik na zaworze, który o 1% może korygować otwarcie. Jak nie miałem siłownika, to strasznie się męczyłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest za duży zawór to raczej żaden siłownik tego nie wysteruje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój 1” Danfoss ma maksymalny przepływ 10m3/h. Siłownik robi super robotę. Niestety siłownik założyłem po 8 latach kręceniu ręcznie. Poprzedni sterownik do kotła CO nie działał z siłownikiem zaworu 4d.
SKZP-05 pięknie steruje zaworem. Jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie masz na tyle dużą instalację, że ten przepływ 10m3/h nie przeszkadza dla siłownika precyzyjnie go wysterować. U mnie  1/3 - 1/4 skali na pokrętle to 60 stopni na wyjściu przy 80 stopniach na kotle. Jak dam pokrętło na połowę to leci pełne 80 stopni na grzejniki. Po prostu zły zawór 4D został zamontowany i jego calowość(1") nic nie ma do rzeczy. Ważne jaki ma Kvs. Jak to wysterować siłownikiem? Wystarczy drygnąć kilka milimetrów i mocno zmienia się temp. na wyjściu. Jakbym chciał na zaworze 4D siłownik muszę mocno zjechać z Kvs. Na moje oko wystarczy 4 a mam 10, czyli lekko ponad 2x za duży przepływ. Przy Kvs 4 pokrętło przy 60 stopniach na wyjściu byłoby pewnie w 3/4 jego skali. Tak to by było prawidłowo. Siłownik też by nie miał problemu z precyzyjnym wysterowaniem, bo by sobie latał po prawie pełnym zakresie skali.

W poprzednim kotle Kostrzewy miałem zawór 4D 1 1/2 cala żeliwny ESBE. To dopiero jaja były... Tutaj to dzięsiąte milimetra i mocna zmiana temp. na wyjściu. Kiedyś taki założył magik hydraulik i nie miałem na to wpływu. Teraz sam kupiłem 1 calowy ESBE mosiężny do nowego kotła, ale zapomniałem o Kvs...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się że ciężko sterować takim zaworem, bo nim sterowałem. Do tego stopnia było to upierdliwe, że założyłem wszędzie termostaty na grzejnikach. Zaworem zaś kręciłem tylko kilka razy w roku. Na początku jesieni ustawiałem 1/4. Jak to nie dawało rady dawałem 1/3 w okolicach grudnia 1/2. Jak spodziewałem się większych mrozów to zwiększyłem otwarcie do 2/3. W okolicach lutego zmniejszyłem w podobnych proporcjach. Uprzedzając pytania czemu tak, a nie ustawić większego otwarcia przez cały czas przy założonych termostatach?
Wolę efekt ciepłego grzejnika przez cały czas jak to jest możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silownik 120s 0-100% nie ma problemu z zaworom,ktory jest recznie ciezko sterowalny.U mnia zawor chodzi pomiedzi 18-35 % i brak problemow.Temperaturu trzyma bez wahani z hysterza 0,2°.Potrzebne tylko eliminowac luz silownik-zawor,bo impuls 0,3 zmiejsci sa w luz i dlužej potym szuka ustawiona temperature,no ustawi i trzyma aj tak.Nie wiem,jak reczno bym nim w tym rozdaju sterowal....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypadkiem praca siłownika nie odbywa się skokowo? Jakoś nie widzę tego, żeby siłownik wysterował poprawnie zbyt duży zawór 4D bez płynnej pracy a robił to jedynie skokowo. Jak zawór 4D jest poprawnie dobrany to skokowość siłownika nie ma kompletnego znaczenia. 

@bercusJeżeli Twój zawór działa tylko pomiędzy 18-35%, gdzie 35% to temperatura maksymalna z kotła to też jest źle.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie taki sam efekt jak opisujesz ze złym zaworem 3d. Od 0-13% nie potrafi podebrać. A powyżej 15% jak zaciągnie to przebija żądaną o kilka stopni.
Zawór 3d 5/4 cala aż 16kvs...
Wcześniej miałem zawór 6/4 o kvs 25 i pracowało to idealnie. Tyle że bez pompy kotłowej i instalacja bez bypassu.
Teraz jest 3d i nie idzie tego wysterować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kocioł zamontowany.Mam pytanie.W trybie letnim pompa kotłowa jest wyłączona.Czy tak ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy standardowym podłączeniu CWU, sama pompa CWU spowoduje obieg wody przez kocioł. Pompa kotłowa nie musi działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wszystko OK.Zawór 4D też ma być przykręcony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglada nowa instalacja.Powiedzcie czy jest wszystko OK?

Teraz pracuje w trybie letnim.Pomapa kotłowa wyłączona i zawór 4D zakręcony.Czy btak ma być?

20220617_125301.jpg.fd2c2c834203aa054acae14542f1d153.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pompa na instalację widzę że masz zawór zwrotny, więc nie będzie krążyć ciepła wodą grawitacyjnie. Więc nie ma właściwie znaczenia czy zawór będzie zakręcony czy też nie. Możesz go ustawić w dowolnej pozycji byle by nie na max otwarcie.
U mnie gdy miałem taki zawór z siłownikiem to strrownik zawsze w trybie letnim go ustawiał na 0.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CeKris A ta twoja instalacja jest zamknięta czy otwarta? Bo na pierwszy rzut oka wygląda na zamkniętą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo szukałem na zdjęciu rury która idzie do zbiornika przelewowego i nie mogłem znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.05.2022 o 16:42, emigrant napisał:

Tylko nie bierz zworu 4D z dużym Kvs, bo to będzie słabo sterowalne. Ja taki błąd popełniłem kupująć 4D od ESBE VRG141 1 calowy, który ma Kvs aż 10. Orurowane dookoła kotła to 1 cal, ale mogłem wybrać 4D od ESBE, ale model VRG142, gdzie przyłącze jest 1 calowe, ale mamy do wyboru dwa różne Kvs 4 i 6,3. Wybrałbym zawór 1 calowy z Kvs 4. Zdecydowanie tyle wystarczy do instalacji miedzianej, 10-11 grzejnikowej. Podejrzewam, że zwór z Kvs 6,3 byłby także ze zbyt dużym przepływem. Przez to, że u mnie jest Kvs 10 to efekt jest taki, jak ruszę pokrętłem kilka milimetrów i temp. się zmienia o 10 stopni. Tak nie powinno być - za duże przepływy przez zawór 4D. Ten zawór nawet się nie nadaje pod automatyczne sterowanie, bo automatyka by totalnie zgłupiała. Jakbym miał ten VRG142 1" z Kvs 4 to byłoby pewnie poprawnie - przełożyłoby się na większe ruchy pokrętłem i mniejsze zmiany temperatury wyjściowej. VRG142 mają gwint zewnętrzny, ale to nie problem. Nie wiem jakiej marki chcesz kupić zawór 4D, ale jak od Afriso to też popatrz na Kvs, żeby nie wpieprzyć się w zbyt duży Kvs. 

https://www.esbe.eu/pl/produkty/zawory-obrotowe/vrg140

 

No niestety nie zwróciłem uwagi na KVS pompy.Zamontowali Malec pompy z KVS12.Chyba dużo?Zawór 4D to Diamond.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się.Chodziło mi o zawór 4D

Myślę o zaworze,piszę o pompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, CeKris napisał:

Zamontowali Malec pompy z KVS12

 

37 minut temu, CeKris napisał:

Chodziło mi o zawór 4D

Myślę o zaworze,piszę o pompie.

Jak jeszcze jest możliwość to wywal ten 4D z Kvs 12. To jakiś totalny idiotyzm przy pompkach. Ja nawet bym 6 nie dawał, bo to za dużo imho. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.