Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana starego kopciucha na 5 klase do 2023. Sugestie jaki piec wybrać?


zwalonygrat

Rekomendowane odpowiedzi

Pellet drozszy ale dokładniej jest dawkowany,wegla ile wsypiesz tyle wypali,w koncowym rozliczeniu moze byc taniej.I czysciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy dokładnie dawkowany w piecach dwupaliwowych?
Bo są takie all in one
Pytanie tylko czy to nie kolejny wyrób z serii co do wszystkiego do do niczego?
Chyba że masz ba nyśli tylki piece dostosowane do pelletu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwupaliwowy Technix w palniku sv 200 ma wymienną płytkę rusztu. Różni się ona od tej do węgla bodajże mniejszą średnica otworów . Nie śledzę tamtego tematu na forum ale prawdopodobnie jest stosowany sterownik , w którym jest opcja przełączania. 

Powinieneś poczytać i popytać w tematach z działu o kotłach podajnikowych i peletowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę minęło od ostatniego postu i paru fachowców było oglądać moją kotłownie.W między czasie dowiedziałem się,że gazownia wstrzymała na dwa lata wszystkie nowe przyłącza.Tak więc przed końcem roku będzie się ciężko wyrobić z gazem jeśli nawet wznowią inwestycje.Druga sprawa...mam za niską kotłownie na gaz(160cm-musi być miniumum 190cm)

Zostaje pellet i ekogroszek.Ewentualnie kominek z płaszczem wodnym.Z pelletem jest u mnie ten problem,że w piwnicy mam wilgotno(55-60%).W takim razie muszę szukać miejsca na składowanie w garażu.Pókim "młodym";),to nie ma dla mnie problemu przenoszenie worków do niskiej piwnicy.Z biegiem lat będzie gorzej.Chyba,że coś wykombinuję aby wilgotność spadła.

Groszek to ostateczna konieczność.Pierwsze,że jest na cenzurowanym.Po drugie obsługa i syf.

Kominek z płaszczem...chyba najtańsza alternatywa.Są jeszcze takie na pellet,ale chyba wolałbym osobny piec na pellet jak taki kominek.

Ogólnie jest zagwozdka.Czytam i analizuję dalej.A jak macie jeszcze jakieś pomysły to proszę bez skrępowania pisać.Każdy wpis mile widziany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się,jedynie koszty przemawiają za kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty czego? Malowania pomieszczenia? Jedyny kominek który akceptuję to ten zasilany biopaliwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurzy sie nawet z grzejnika, jedynie dymu nie widać jak z innych kominków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam stych nieużytkowy.Nieocieplony.Ale miejsca w pduuużo.

Powiem szczerze,że nie brałem strychu pod uwagę,bo rzadko tak przebywam.Czy są do tego jakieś przeciwskazania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny instalato stwierdził,że gaz odpada.

Wracając do kotła na pellet... Mam propozycje uzbrojenia kotła na sprzęgle z ochroną powrotu,lub na zaworze 4-ro drożnym.Co to i jakie różnice i czy warto dołożyć tysiaka do sprzęgła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sprzeglo wygodne dla wiecej obiegow grzewczych-grzejniki,podlogowka,parter,pietro oddzielone do niezaležnej pracy.Przy tylko grzejnikach,czy samej podloze 4d mysle wystarcza.Tak,czy siak przy sprzeglu trzeba instalowac xd mieszacow do obiegow tež.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do gazu,to podłączenia wstrzymali na 2 lata.Tak więc problem sam się rozwiązał.

Ale chciałem się Was poradzić.Mam propozycje dwóch kotłów.Mam dylemat który wybrać.

Pierwszy to Stalmark Eko Box 10kw.ajny mały kociołek.Idealnie wpasował by się w moją małą kotłownię.Producent ma fabrykę i serwis za miedzą.Minus to zasyp tylko 90kg.Trza było by częściej dymać do kotłowni.I nie wiem jak się sprawują palniki Stalmarka.

https://stalmark.pl/kociol-ekobox-kompaktowy-i-nowoczesny/

Drugi to Adamkiewicz 12kw.

https://kotly-adamkiewicz.pl/sklep/pellar12kw/

w wersji z osobnym zasobnikiem prawie 300kg załadunku.Palnik KiPi.Możliwość palenia słabszym jakościowo pelletem.

Co wybralibyście i dlaczego?Dziękuję za rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, CeKris napisał:

Minus to zasyp tylko 90kg.

90kg to mało?

znam ludzi którzy pozakładali wielkie zasobniki a i tak w kotłowni są prawie codziennie 🙂

ja też rozglądam się za pelletowcem bo gazu u mnie nie będzie a z węgla chyba jednak zrezygnuję pod namową żony

najbardziej póki co wpadła mi w oko Lidia compact mini 10kW, którą ostatnio oglądałem u jednego z dystrybutorów, kociołek dość łatwy w montażu i prosty w czyszczeniu, cena też dla mnie rozsądna biorąc pod uwagę, że kocioł chcę kupić bez dofinansowania. Znajomy ma drugi rok, ale wersję 15kW i jest zadowolony

z minusów to bardzo mały zasyp, ale nie jest problemem dla mnie być w kotłowni codziennie, jak coś do dokupić można nadstawkę do zasypu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licząc zużycie średnio po 15-20kg na dobę,to co 4 dni trza zasypywać 🙂

Następna ważna sprawa,to czyszczenie.W Stalmarku jest od tego specjalna wajha od góry do czyszczenia  wymienników.Wyczystka na dole.Chyba fajne rozwiązanie.W drugim kotle też raczej nie ma problemu z dojściem,bo to mały kociołek jest.Rozpalanie i gaszenie automatyczne w obu przypadkach.Nie znam sterowników.

No mam zagwozdkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Stalmarka już mam.Czeka na hydraulika.Zanim będzie coś majstrował z instalacją,to proszę napiszcie mi oprócz zaworu 4d montować pompę kotłową na powrocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montować. Ochrona powrotu bez pompy na zaworze 4D nie będzie działać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ...jedni mówią montować inni,że sam zawór 4D wystarczy.

Drugie pytanie.Czy montować dodatkowo zawór kondensacyjny czy wystarczy 4D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem u siebie. Nie wystarczy. Albo wystarczy hak nie będziesz go otwierał na więcej niż 35%. Tak działa u mnie. Pompa kotłowa załatwia sprawę. Mogę otwierać na 60%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od średnic samego zaw 4-D i rur w obiegu tego zaworu oraz konstrukcji wymiennika kotła.

Dawniej była sprawa prostsza - praktycznie kocioł mógł zawsze pracować w obiegu grawitacyjnym a obecnie ze względu na zbyt duże opory hydrauliczne wiele kotłów tego nie potrafi.

Generalne - jak nowy kocioł to potrzeba zaw 4-D i pompy na powrocie, zamiast tego sprzęgło , pompa  i zaw ochrony powrotu (antykondensacyjny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.