Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana starego kopciucha na 5 klase do 2023. Sugestie jaki piec wybrać?


zwalonygrat

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 28.01.2021 o 08:57, Max1989 napisał:

Witam. Mam pytanie, może ktoś mi pomoże. Wstawiam zdjęcie tabliczki znamionowej kotła solaski 20 kw z 2010 roku firmy remoterm. Na etykiecie jest napisane klasa energetyczna kotła 3. Czy jest to równoznaczne z tym że jest to kocioł 3 klasy według normy pn-e 303? 

IMG_20210121_090215.jpg

 

Ponawiam pytanie co do klasy kotła. Gdyż Pani w urzędzie twierdzi że to nie 3 klasa i muszę kocioł wymienić do końca 2023 rok. To jak to w końcu jest? Województwo śląskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W śląskiej uchwale antysmogowej brany jest pod uwagę również wiek kotła:

  • wymiana do 31.12.2021 r. gdy wiek kotła jest powyżej 10 lat (2006 r. i starsze), oraz dla instalacji bez tabliczek znamionowych,
  • wymiana do 31.12.2023 r. gdy wiek kotła jest w przedziale od 5 do 10 lat (od 2007 r. do  2012 r.),
  • wymiana do 31.12.2025 r. gdy wiek kotła jest poniżej 5 lat (od 2013 r. do 31.08.2017 r. ),
  • wymiana do 31.12.2027 r. gdy kocioł jest Klasy 3 lub 4 wg. Normy PN-EN 303-5:2012.

Wg tego powinieneś wymienić kocioł do końca 2023 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 25.07.2022 o 17:00, Max1989 napisał:

Czyli to jednak nie jest 3 klasa? Chodź wg starej normy jest. I faktycznie muszę wymienić do 2023?

Paranoja. Masz mieć 3 klasę wg. PN EN 303:5. Niech się urzędniczka odcertoli tyle bym jej odpowiedział.

 

W dniu 25.07.2022 o 16:40, Max1989 napisał:

Od producenta już certyfikatu nie uzyskam.

Co to jest za kocioł? Certyfikaty są na stronie ICHPW.

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?209994-Które-kotły-spełniają-normę-pn-303-5-2012&p=5832380&viewfull=1

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chciał bym się dopiąć do tematu. Do końca tego roku dom będę ogrzewał prądem po starych cenach. Ale od nowego juz raczej bede musial kupić piec i spalać w nim drewno. Mam bufor 1000l i w nim grzałki 12kw. Do niego chcial bym kupić piec zasypowy i palić drewnem bo drewno mam za darmo. Patrzyłem za piecami i cena pieca zagazowującego jest za wysoka. Za piec zasypowy trzeba dac od 5- 8 tys zł. Lekko ponad 8 kosztuje Sas i okolo 5tys Zębiec. Chciał bym się Was zapytać jaki kupić pieć aby stosunek ceny pasował do jakości? Czy warto np kupić taki tańszy zębiec czy np kotly plaszewski? Palić w nim chciał bym następująco. Metodą prób i błędów ustalić ile drewna bede potrzebował żeby nagrzać bufor do 80stopni, zasypać piec i żeby paliło się do samego wygasenia. Chciał bym palić w piecu raz na dzień. Ogólnie bufor przy grzaniu prądem wystarczył mi na około 1.5dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 8 masz MPM i Setlansa o których napisano tu dużo.To zwykle zasypowe z certyfikatami że są kotłami zgazowujacymi.Spalisz w nich i drewno i węgiel,potrzebujesz coś więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena kotła to jedno, drugie to armatura i komin. Te kilka tysiecy można miedzy bajki włożyć skoro dochodzi ochrona powrotu kotła, ewentualnie grawitacja, ale duże średnice rur też tanie nie są.

Wkład kominowy tez z 3k zł.

Kolejna kwestia to komory w niektorych niby na drewno kotłach to chyba pod patyczki projektowali, ciąć na 25cm kawałki to o pomste do nieba woła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalmark wood,ten bym dodal do wyboru.Wyglada z nich najbardzej "zgazowywujaco" i spokojnie bezobslugowo bez zawieszania opalu,rabania na 4x4 cm i podobnych radosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy drewnu darmowym,to w jednym sezonu na cenach jutrzejszych masz z powrotom.Lepsze lepszy kociol kupic,niž sa po lata martwic z bazmekom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.olx.pl/d/oferta/kociol-zasypowy-mpm-ds-14-kw-5-klasa-wyprzedaz-ekspozycji-CID628-IDDofjR.html tu masz mpm ds starszą wersje - ostatni wypust do palenia weglem i drzewem - i ulepszona z wiekszym wymiennikiem.  Cena bdb 6.5k - obecnie wood chodzi po 8k i jeszcze trzeba czekać a ten od reki.

Jak kupiłem mpm ds 3 lata temu tak  jestem mega zadowolony do tej pory  super wydajność i ekonomika - a przesiadłem sie z kopciucha Zebca który utylizował a nie spalał opał.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się podepnę do tematu. Szukam jakiegoś kotła do spalania drewna (najlepiej z możliwością spalania węgla). Dom 120 m2 ocieplony 12 grafitem z 2012 roku, z ciepła właściwego przy 0* potrzebuję ok. 3kW, przy -20* ok. 5,5 kW na ogrzewanie. Podłogówka to 70% orzewania, reszta to grzejniki. Byłem już zdecydowany na Tekla Classiko ale okazało się że ma strasznie małą komorę zasypową a chciałbym podpiąć bufor 1500 albo 2000 l i palić raz na 2-3 dni nie stojąc przy kotle cały dzień. Myślałem też o kotle którym można było by "wpełni" sterować i palić na 50-70% mocy przez 12-24 godziny oddając do bufora nadwyżkę ciepła, tylko czy to ma sens?

Im więcej czytam i oglądam tym mniej wiem. Budżet jaki mam do przeznaczenia na modernizację to 20-30 tys. i nie chciałbym przez najbliższe 10 lat wracać do tematu. Drewno mam na kilka lat zapewnione, własny sad do wycięcia (stare drzewa) oraz prawie 70 arów lasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest sens palić na pół gwizdka mając taki bufor? Oddajesz pełną moc do bufora i pobierasz wg zapotrzebowania domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy drewnu kisic 12-24 godz ? Troche przekombinowales.Jest stale dokladanie,czy bufory,czy wieczorem przepalic.Pomiedzy nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, mikkei napisał:

https://www.olx.pl/d/oferta/kociol-zasypowy-mpm-ds-14-kw-5-klasa-wyprzedaz-ekspozycji-CID628-IDDofjR.html tu masz mpm ds starszą wersje - ostatni wypust do palenia weglem i drzewem - i ulepszona z wiekszym wymiennikiem.  Cena bdb 6.5k - obecnie wood chodzi po 8k i jeszcze trzeba czekać a ten od reki.

Jak kupiłem mpm ds 3 lata temu tak  jestem mega zadowolony do tej pory  super wydajność i ekonomika - a przesiadłem sie z kopciucha Zebca który utylizował a nie spalał opał.  

Niestety ogloszenie jest a pieca brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2022 o 09:53, demolka19 napisał(a):

Budżet jaki mam do przeznaczenia na modernizację to 20-30

Majac tyle kasy  za 20k zamontowałbym samemu PV 10kw . + za 10k spokojnie pc ok 7kw i masz spokój raz na zawsze z ogrzewaniem i nic cie nie obchodzi kompletnie.

18 godzin temu, Mafialoso napisał(a):

Niestety ogloszenie jest a pieca brak.

musisz szukać. Ja gdybym był w potrzebie kupiłbym nawet używkę mpm ds  a widziałem ze sie pojawiają - w budżecie do 2k bo  to jest naprawde spoko piec. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenię sobie niezależność i dla tego nie kupiłem pompy, docelowo jednak będę chciał w przyszłym roku kupić jakąś 5-6 kW do okresów przejściowych i podgrzewania CWU, jako drugie źródło ciepła. Mam robotę że albo siedzę przed komputerem albo za kółkiem więc doszedłem do wniosku że kocioł na drewno zmusi mnie do ruchu😅.

Co do używki z MPM-a to widziałem że faktycznie zaczynają się pojawiać, jednak trochę się obawiam jak kociołek był traktowany. Brałem również pod uwagę jakieś używki z podajnikami bo teraz jest tego multum, ludzie wymieniają je na pompy ciepła a za rok, może dwa jak ich cena prądu dojedzie będą PC sprzedawali. Teraz jest popyt na PC więc poczekam, przemęczę się i może trochę monet odłożę, pewnie nie stanieją ale staną w miejscu te ceny jak ludzie przestaną kupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mikkei napisał(a):

20k zamontowałbym samemu PV 10kw . + za 10k spokojnie pc ok 7kw

Napisz mi jakie części tyle kosztują bez robocizny jeśli możesz.

11k pln kosztowała kilka lat temu "znajda" dla naszego klimatu tj. Haier 8kW z modułem ATW. Koszt foto to od 4,5k-6k pln w tej chwili z montażem.

Norma PN 303-5:2012 nic nie wnosi do III klasy. Jeżeli kocioł spełnia III klasę wg PN303-5:2002, to spełnia wg 303-5:2012 a urzędnik niech się odcertoli. Urzędnika z punktu widzenia nauki nikt nie cytuje, jest robalem intelektualnym, instytut ma akredytację. Urzędnik skończył co najwyżej administrację w pcimiudolnym u łobajtka. Urzędnik chce wywodzić skutki prawne dla ciebie, bo nie masz świstka, to niech zabiera z kotłowni i udowodni na swój koszt, ze kocioł nie spełnia normy z 2012. Paranoja was dopada. Jacek Zawistowski pod certyfikatami emisji się podpisywał, jeżeli człowiek pisze, że się nie zmieniło, to ja mu wierzę. Urzędnik nie ma wiedzy merytorycznej i na jej gruncie przed sądem jest do zaorania... lajtowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.