Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ds 25 kW. odpaliłem i ... Smoła mnie zalewa. Palę drewnem wszystko wydaje się ok. Tylko ta smoła.

Jak palę drewnem (myslalem ze suchym) np. Dąb drobno podziabany 5 letni to komorę zasypową mam oblaźiętą smołą. Na węglu całkiem inaczej czytaj sucho wszędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie stoję przed wyborem kotła (nowe ogrzewanie w mieszkaniu w starej kamienicy) mieszkanie 78 mkw, wysokość 2,75, 5 okien plastykowych , dwie ściany frontowe cegła 24/powietrze12 cm pode mną nieczynny lokal użytkowy (raczej nikt go już nie uruchomi) nade mną strych stropy drewniane (jak to w przedwojennych kamienicach) , byłem przekonany do MPM-a DS , ale całkiem nie dawno się dowiedziałem że jak zamontuje z podajnikiem to mogę się starać o 4 tyś zł dotacji za zmianę ogrzewania na ekologiczne  i nie wiem co tu wybrać dodam że kocioł będzie stał w kuchni (no właściwie to przedpokój) jako że musi stać w mieszkaniu to może być max mocy 10 kw , mieszkam w Katowicach i mam w promieniu 10 km 4 kopalnie (na Wieczorek 800metrów  i z 10 składów opału) kupować MPM czy na ekogroszek .Dodam że pracuje po 12 h więc za często nie mogę zaglądać do kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ds 25 kW. odpaliłem i ... Smoła mnie zalewa. Palę drewnem wszystko wydaje się ok. Tylko ta smoła.

Jaką powierzchnię ogrzewasz 200m2? Jaką temperaturę na kotle utrzymujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupować MPM czy na ekogroszek .Dodam że pracuje po 12 h więc za często nie mogę zaglądać do kotła

Jeżeli nie będzie nikogo w mieszkaniu kto choćby zaglądnął do kotła (podczas twojej nieobecność) to ze względów bezpieczeństwa brałbym na ekogroszek z podajnikiem. Jeżeli jednak ktoś będzie w mieszkaniu to na pewno koledzy pomogą w doborze MPM-a ja myślę że 8-10 może być nieco za duża przy paleniu węglem, choć z drugiej strony nie wiadomo jak ten strop zaizolowany.

Edytowane przez andrzejaslo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie stoję przed wyborem kotła (nowe ogrzewanie w mieszkaniu w starej kamienicy) mieszkanie 78 mkw, wysokość 2,75, 5 okien plastykowych , dwie ściany frontowe cegła 24/powietrze12 cm pode mną nieczynny lokal użytkowy (raczej nikt go już nie uruchomi) nade mną strych stropy drewniane (jak to w przedwojennych kamienicach) , byłem przekonany do MPM-a DS , ale całkiem nie dawno się dowiedziałem że jak zamontuje z podajnikiem to mogę się starać o 4 tyś zł dotacji za zmianę ogrzewania na ekologiczne  i nie wiem co tu wybrać dodam że kocioł będzie stał w kuchni (no właściwie to przedpokój) jako że musi stać w mieszkaniu to może być max mocy 10 kw , mieszkam w Katowicach i mam w promieniu 10 km 4 kopalnie (na Wieczorek 800metrów  i z 10 składów opału) kupować MPM czy na ekogroszek .Dodam że pracuje po 12 h więc za często nie mogę zaglądać do kotła

 

Żadnych mpm-ów,instalowanie kotłów z podajnikiem do mieszkania bez oddzielnej kotłowni to porażka.

Otrzymasz bez problemów dotację decydując się na taki sposób ogrzewania.

Będzie czysto i ekonomicznie.

Możesz zaprogramować ogrzewanie tak,że np.2 h przed przyjściem z pracy kocioł się załączy i dogrzeje mieszkanie z 19 do 22*C.

Wychodzisz rano sterownik obniży temp.(jeśli nie ma nikogo w domu) itd.

Przemyśl tę propozycję,moim zdaniem warto:

 

http://www.ogrzewanie-akapit.pl/piece-na-pelet/piece-na-pelet-z-plaszczem-wodnym/piec-c-o-lechma-pl-350-pellet/pl-350-pellet-detail

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły zasypowy to min.3 tyś,z podajnikiem na ekogroszek w przedziale mocy 7-10kW to ok. 7000tyś.

Marketowe buble omijaj z daleka,po 4 -5 sezonach do wymiany i jaki wtedy będzie koszt?

Jeżeli otrzymasz dotację,lepiej zrobić raz i porządnie.

Rozumiem,większość ma problemy finansowe i taka inwestycja sporo kosztuje ale tym bardziej warto zrobić dobrze.

Pózniej się okazuje,że to co miało być tanie jest 2x droższe.

pzdr.

PS. przeczytaj post #12

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21289-12-kw-towy-ile-maxymalnie-mo%C5%BCe-spali%C4%87/

Edytowane przez Kolanin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli po osiągnięciu temperatury 70-80 piec (miarkownik ciągu) nie odcina za dużo powietrza tzn. jest cały czas płomień w palniku, a z komina wówczas bardzo nie dymi to smołownie powinno ustąpić to podobno typowe przy nowych MPM-ach. Jeżeli jednak po rozgrzaniu pieca miarkownik odcina za dużo powietrza to pomimo wysokiej temp na kotle jest słaby odbiór ciepła (kocioł za duży do ogrzewanej powierzchni) i opał może się kisić smołując.

Tak jak pisałem to można łatwo zdiagnozować patrząc przez wizjer czy jest płomień w palniku po rozgrzaniu kotła i czy nie dymi wówczas bardziej niż przed tym jak dochodzi do tem.  70-80.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję . sprawdzę twoje zalecenia. Co do doboru pieca budynek ogrzewany to stara kamienica ściany czerwona cegła z pustką powietrzná stropy drewniane . wysokość 3.5 m . wszystkie kalkulatory i hydraulik wskazali na taką moc . liczę że temat smoły i zapachu wędzarni minie . acha średnicę komina mamniejszą niż zalecana . wysokość komina 15,5 m średnica 12,5x21,5

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin raczej ok wysokość tak samo ważna jak nie ważniejsza jak pole przekroju jak nie dymi na kotłownię i nie ma problemu z osiągnięciem zadanej temperatury to jest ok, oczywiście zakładam że palisz suchym drewnem? bo to też może mieć wpływ na smołowanie.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gredy coś Ty kolego kitujesz!! Jeden kilogram węgla na godzinę? To jest nie możliwe !!! Na taką chałupę? Chyba że na kotle masz 30 stopni,a w domu 15.

Prosiłem Cię o fotki twojego palnika w innym temacie MPM-a - nie chcesz się pochwalić?Czy tutaj też kitujesz?

Tak na bardzo szybko wstawiam,dzisiaj nagraną chwilę palenia.  

Rozpalenie o godz 13** trochę desek na podpałkę i 8,5 groszku.

O 20** parę deseczek( "deseczek" bo drastycznie zmniejszone palenisko ;) ) 7kg groszku,więcej nie weszło. 

Na kotle temp w okolicach 70*C ,na dom ok 40-50*C W domu jak się pali 22+23*C 

Rano ok  7 kocioł wygasa temp ok 40*C ale pompa jeszcze działa. O 13-15 rozpalanie w domu 19-20*C.

W zasadzie,przy takich temperaturach można by było krócej nawet palić. Ale pracuję po 12g i że moja kobieta,pewnie nie wie gdzie jest piec. Palenie dostosowuję do godzin pracy,żeby niewiasta nie błądziła po piwnicach :D

Nadmienię jeszcze że pierwszy zasyp,spala się o ok 1/3 szybciej w porównaniu do drugiego zasypu. 

Szacuję że na tą chwile z 14kw ,mam zrobiony ok 4-6kw.

Niestety,chyba już tej zimy, nie będzie mi dane sprawdzić górnego zakresu tego palnika :/

Miałem spory problem z temp spalin,była za niska 80-130*C

Udało mi się rozwiązać ten problem,teraz utrzymuje na poziomie 150-200*C 

Nagranie było robione ok 23 godz 

Pozdr Grzegorz

https://youtu.be/1PSHlhFD4fs

Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak obiecałem tak zrobiłem ewentualnie moderator przeniesie to do tematu o HEF-ie drzwi od popielnika otwarte na maksa są chyba ze dwa razy większe niż te Kolegi Hesa dodatkowo podaję temperaturę spalin podczas tej próby bo Kolega Heso tego nie pokazał a to chyba dosyć ważny aspekt calej sprawy... A potem nasypałem trochę węgla, żeby nie było że same patyki...

mam wrażenie że krótki obieg  był włączony czyli górne spalanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 20** parę deseczek( "deseczek" bo drastycznie zmniejszone palenisko ;) ) 7kg groszku,więcej nie weszło. 

 

Grzegorz podejrzewam że właśnie w tym palenisku jest problem,ponieważ ja zmniejszyłem swoje palenisko i jest dużo lepiej jak było.Za dużo węgla zostaje odgazowane w jednym momencie,jeszcze gorzej jest jak podasz węgiel kaloryczny typu np Mysłowice-Wesoła.Wczoraj testowałem brykiet z węgla brunatnego to co się paliło byłem w szoku,płomień był jak z piecyka gazowego fioletowy przechodzący w żółty.Widać było jak dopalają się gazy.Wniosek moim zdaniem jest taki by palenisko pomniejszyć jeszcze do węgla bardziej kalorycznego wtedy może być naprawdę super spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest jak mówisz. Sprawność spalania jest ściśle powiązana z wielkością paleniska, powierzchnią dyszy i ilością,dostarczonego tlenu.

Tak jak kiedyś pisałem,producent sprzedaje kocioł jako uniwersalny. Do różnych paliw. Węgiel, różnej kaloryczności ,drewno tak samo. I w zasadzie to wszystko można w nim spalić bezproblemowo. Ale jeśli przerobimy nasz kocioł pod konkretne paliwo które mamy, Moc która nam jest potrzebna ,uwzględniając temperatury panujące na dworze. Sprawność spalania wzrasta i wtedy zaczynają się wymierne oszczędności i ekologia ;) Trzymając się pewnych obliczeń ,takie przeróbki są dość proste. Znając zbliżone zapotrzebowanie domu na moc, można łatwo obliczyć, jaki powinien być przekrój dyszy i jaka wielkość paleniska.Ja cały czas testuje,sprawdzam i wyciągam wnioski.Sam kształt palnika tez ma spore znaczenie. Oprócz fabrycznego palnika, mam jeszcze dwa o różnych mocach.  Na pewno fabryczne paleniska są przewymiarowane odnośnie węgla.  Do drzewa ,może i owszem,ale samym drzewem nie paliłem jeszcze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie powiedzcie jak wygląda przepalanie w kotle (nigdy nie miałem własnego C.O tylko pieca kaflowe lub kozy - obecnie) np: żeby podgrzać wodę , albo np: przepalić jak jest wilgło na dworze czy można wrzucić "parę patyków" - żeby to zafunkcjonowało , oczywiście pytam o MPM-a DS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma z tym najmniejszego problemu i jest to najmniej problemowe niż palenie ciągłe,które wymaga większego poświęcenia w nastawy powietrza.

 

Gredy-popieram Twoje spostrzeżenia na temat przystosowania kotła do konkretnego paliwa,te kotły są w fabrycznym stanie do wszystkiego,czyli do niczego.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest jak mówisz. Sprawność spalania jest ściśle powiązana z wielkością paleniska, powierzchnią dyszy i ilością,dostarczonego tlenu.

Tak jak kiedyś pisałem,producent sprzedaje kocioł jako uniwersalny. Do różnych paliw. Węgiel, różnej kaloryczności ,drewno tak samo. I w zasadzie to wszystko można w nim spalić bezproblemowo. Ale jeśli przerobimy nasz kocioł pod konkretne paliwo które mamy, Moc która nam jest potrzebna ,uwzględniając temperatury panujące na dworze. Sprawność spalania wzrasta i wtedy zaczynają się wymierne oszczędności i ekologia ;) Trzymając się pewnych obliczeń ,takie przeróbki są dość proste. Znając zbliżone zapotrzebowanie domu na moc, można łatwo obliczyć, jaki powinien być przekrój dyszy i jaka wielkość paleniska.Ja cały czas testuje,sprawdzam i wyciągam wnioski.Sam kształt palnika tez ma spore znaczenie. Oprócz fabrycznego palnika, mam jeszcze dwa o różnych mocach.  Na pewno fabryczne paleniska są przewymiarowane odnośnie węgla.  Do drzewa ,może i owszem,ale samym drzewem nie paliłem jeszcze ;)

Grzegorz,ja już mówiłem producentowi odnośnie  ludzi którzy zamawiają kociołki żeby przy zamówieniu mówili do jakiego paliwa ma być kocioł.Odpowiedz producenta"Panie Tomaszu wszyscy chcą kocioł na wegiel i drewno"Jak tu dogodzisz wszystkim.

Kocioł na drewno wieksza komora spalania i większa dysza - wegiel porażka.Kocioł na węgiel małe palenisko i  mniejsza dysza - drewno porażka.Jak można spalić ekologicznie i tanio w kotle do niczego czyli drewno i węgiel,nie ma takiej mozliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.