Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Widzisz Resqu pokazujesz takie fotki, a potem stękasz, że na ciebie naskakują ten kociołek ze zdjęcia ma kilka rzeczy, których nie ma niby ten oryginał czyli zasyp od góry i powietrze w bocznych ścianach kotła. Napisz w końcu, którą wersje sprzedaje producent b ja się już w tym konkretnie pogubiłem.

Edytowane przez Fidel24
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam inną propozycję dla Kolegi Resqa skoro ma w miarę dobry kontakt z producentem, to chyba nie problem zasugerować mu, ze jest potrzeba odpowiedzi na te czy inne wątpliwości i chyba najlepiej będzie jak wypowie się producent skoro wszystko jest tak jak trzeba to nie będzie mial problemu z udzieleniem wyczerpujących odpowiedzi i skończy się głupie zadawane pytań po co ta śrubka czy tamta.

 

 

Zamieściłem te zdjęcia bo mają odpowiedzieć na wiele pytań, które zostały zadane, a do tej pory nie doczekały się odpowiedzi.

To tak naprawdę odpowiedź producenta na te pytania, ale po kolei.

 

 


Witam.

Wygląda zachęcająco. Ciekaw jestem czy producent, pomimo istnienia PW na tylnej ścianie,zgodziłby się na wprowadzenie PW z boku.  Zwiększy to możliwości regulacyjne kotła w zależności od rodzaju i jakości paliwa.Powstałby kocioł o precyzyjnym dawkowaniu PW.

 

To co widzicie na zdjęciach jest modelem testowym właśnie z powietrzem PW podawanym z obu stron w palnik z możliwością regulacji

 

post-38532-0-95474100-1425752388_thumb.jpg

 

o wynikach porównawczych później...

 


Przy większej komorze można zastosować węgiel o grubszym sorcie a to jeszcze bardziej wydłuża stałopalność niż paleniem drobnym orzechem.
Osobiście od kilku lat kupuje kostkę z piasta i jak jest za duża to rozkruszam a drobny orzech to tylko błysnął i trzeba było co chwilę dokładać.

 

 

Test był wykonany na eko-groszku 15kg zasyp, niepełna komora. (stałopalność 18h)

 

 


... Bo nie wiemy np czy firma MPM ma jakieś stanowisko badawcze gdzie kocioł jest testowany, czy jest wysyłany gdzieś na testy itd.

 

 

Tak, MPM posiada stanowisko badawcze, jak również testuje swój produkt w warunkach rzeczywistych. Kocioł, który oglądacie pracuje w takich warunkach:

 

"Kocioł DS 12-14kW - budynek rok 1990  powierzchnia 170m2, zasobnik CWU 300L  -średnio ocieplony"

Edytowane przez resq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam  pytanie do  @resq, jaka jest fi rurki, na jakiej wysokości wchodzi w palnik,czy po środku, a co to za puszka za czopuchem?

nie chcę podawać fi , bo jest to test.

puszka z tyłu to proteza umożliwiająca podłączenie czopucha do komina, tak aby był wygodny dostęp do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykonane były próby przy:

1. podawaniu powietrza wtórnego (tak jak do tej pory ) od wyczystki

post-38532-0-99729300-1425840745_thumb.jpg

 

2. Po obu stronach kotła wykonane mufy z bezpośrednim podaniem powietrza i regulacją

post-38532-0-22825500-1425840769_thumb.jpg

 

 

Wynik : 

Metoda 1 jest bardziej skuteczna powietrze jest zaciągane do ognia i ogrzane co wyraźnie poprawia wygląd płomienia.

post-38532-0-56605800-1425840821_thumb.jpg

widok płomienia od strony wyczystki górnej

 

z komina brak jakiegokolwiek dymu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejny test:

 

Paliwo 1 - Eko-goroszek - 15kg zasyp (nie pełna komora) - stałopalność  18h 

Paliwo 2 - Zrębka  - zasyp 2x20L + 5kg eko-groszku na wierzch - stałopalność 15h

 

zakończone palenie

post-38532-0-18173000-1425841009_thumb.jpg

 

stan wymiennika po paleniu zrębką i węglem

post-38532-0-16072100-1425841083_thumb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejny test:

 

Paliwo 1 - Eko-goroszek - 15kg zasyp (nie pełna komora) - stałopalność  18h 

Paliwo 2 - Zrębka  - zasyp 2x20L + 5kg eko-groszku na wierzch - stałopalność 15h

 

zakończone palenie

attachicon.gifKomora zasypowa.JPG

 

stan wymiennika po paleniu zrębką i węglem

attachicon.gifWymiennik po paleniu zrÄbka i wÄglem 1.JPG

 

W jakich warunkach został wykonany w/w test stałopalności? Laboratoryjnych czy dla konkretnego budynku? Jeśli dla budynku to jakie są jego parametry (powierzchnia, technologia wykonania, ilość ogrzewanych pomieszczeń, etc) i jaka była temperatura zewnętrzna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@userq  jeżeli kocioł ma moc 12-14kW a w ciągu 18h spalono 15kg węgla (1,2kg /h) to nie mogły być to warunki laboratoryjne ;)

Troszkę zaskoczyła mnie ta stałopalność na zrębkach co mogło by  świadczyć o niedoborze powietrza do spalania , zresztą widać to po cegłach.

Można z tego wywnioskować że kol@ Reseq robił "test" w warunkach rzeczywistych użytkownika a że aura za oknami raczej wiosenna to niema się co dziwić że tak się te wyniki przedstawiają (choć nadal uważam że tej zrębki to coś mało poszło).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasmołowane i pełno sadzy masz tam Kolego ja w swoim HEFie- 24KW bez żadnych szamotów nie mam tyle czarnej sadzy, zdjęcia świadczą  o tym, że spalanie nie jest chyba tak rewelacyjne jak piszesz.

 

P.S. Ale ja nie jestem złośliwym krytykantem napisz jaki węgiel stosowaliście na jakiej temperaturze kocioł pracował, czy jest zawór mieszający który podnosi temp. powrotu bo te kilka szczegółów może diametralnie wpływać na wygład kotła wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fidel24, zgadzam się w 150 % :)

regulacja, regulacja i jeszcze raz regulacja, bez analizatora potrzeba pewnie ze dwa tygodnie aby ustawić odpowiednio kocioł do odpowiedniego paliwa.

 

polewski,

bardzo się cieszę, że jesteś, choć sezon się kończy to cenne będą Twoje uwagi (inna instalacja, inne warunki, inny opał), myślę, że teraz Ty przejmiesz pałeczkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoła i sadza w wymienniku i ceramice pewnie dlatego, że w ogóle nie działał palnik. Jest za ciepło na zewnątrz, mamy wiosnę. Zapotrzebowanie domku pewnie grubo poniżej 10000wat. Co z tego, że on 2-3 godziny pochodzi na pełnych obrotach jak powinien a kolejne 15 godzin to utylizacja.  Nie ma cudów, to nie gaz, że można zjechać do 2kW. Sam już z doświadczenia wiem, że kotły DS zwłaszcza z palnikami potrzebują dużych mrozów albo perfekcyjnie dobranej mocy.  Bełkot producentów, że DS pracuje np. od 9kW do 18kW to jakaś kpina. To ma sens tylko przy gazie i oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę ten wątek uważnie i skoro producent jest taki elastyczny to zapytowywuję czemu wszyscy uparcie robią klapki PP w drzwiczkach popielnikowych po to by się plątać w łańcuszkach przy każdym otwieraniu? A nie można by tej klapki zrobić z boku kotła (na ten przykład w bocznej ściance popielnika) jak u naszego Przemka? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przemek, małe sprostowanie 0,83kg/h nie 1,2.

Też mnie trochę zaskoczyło spalanie na zrębce bo sam w Warmecie Kostrzewy palę taka mieszanką .Dom nie ocieplony (tylko elewacja ,cegła ,szczelina wentylacyjna ,pustak puporex) ok.200m2, zasobnik CWU 220 Spalanie mam raczej większe ale i kocioł 25,5. Mieszkam 40 km. od producenta i u mnie obecnie termometr do północy pokazuje 12 st .Automatyka praktycznie zamknęła zawór 4D i tak jest od kilku dni.Jeśli test był wykonany w podobnych temperaturach zewnętrznych to wyniki takie mogą byc, aczkolwiek różnica pomiędzy węglem a mieszanką u mnie była by większa.Dodatkowo nie wiem czy można w takich warunkach oczekiwać jakiegoś cudownego spalania i czystości kotła bo kocioł pewnie więcej stał niż pracował.Sam widzę u siebie jak wygląda kocioł w tym roku a jaki był w latach czy nawet okresach większych mrozów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację Xawer pomyliłem wartości ilości paliwa z czasem spalania. 

Sam palę zrębkom z tym że mam instalację przygotowaną do pracy przy parametrach 75/55/20 i pomimo iż na zewnątrz jest dość ciepło to palę "ostro"  jednak ja przy takich temperaturach  przepalam 2-3h 2x dziennie  i to mi wystarczy.

Ten wynik jaki przedstawił @reseq to jego wynik jako użytkownika a nie testy u producenta (tak myślę ) więc nie ma się co dziwić że kocioł pracował z niską mocą zważywszy na aurę, jednak nie polecam takiego palenia albowiem jak na wymiennikach osadzi się kreozot to pozostanie tylko skrobak.

@ reseq ja odniosłem się do śladu wysokości płomienia na cegłach i padające światło niema tu znaczenia dlatego też polecam zrezygnować z ciągłego palenia na małej mocy a lepiej popalić krócej z wyższą temp.

 

@Han ja tylko w nielicznych konstrukcjach mam klapkę z tyłu kotła a większość właśnie w drzwiczkach, robię  tak dlatego że

1. klapka zamontowana w drzwiczkach nie wymaga "dziurawienia" płaszcza wodnego (90% konstrukcji ma płaszcz wodny do połowy popielnika)

2. klapka w drzwiach ma tę zaletę że powietrze się lekko ogrzewa i jednocześnie chłodzi powierzchnię drzwiczek

3. powietrze podane na przeciw "palnika" lepiej omywa palenisko i powoduje równomierne palenie się opału

 

Tylko małe kociołki mogą mieć PP podawane z jednego boku właśnie ze względu na powyższe  (co innego dmuchawa ale to już inny temat)

 

Oczywiście jest to moje zdanie wynikające min. z doświadczeń użytkowników.

 

To czy da się zejść z mocą kotła DS to pisałem niejednokrotnie że przekroczenie poniżej 40% mocy nominalnej to już nie jest spalanie a utylizowanie,  choć jeden z użytkowników naszego forum udowodnił mi że ten sam kocioł może pracować sprawnie zarówno przy  14kW jak i 28kW a i do 10kW mógł schodzić  ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Sam niech to napisze albowiem jestem pewien że to czytał. Nie twierdzą że to łatwe ale on swoją "sierotkę"  (jak to ją ostatnio ładnie nazwał) opanował więc jak ktoś ma zapał i odrobinę wiedzy to da się . Kluczem do sukcesu jest wyregulowanie odpowiedniej mieszanki gazowo-powietrznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.