Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Na 140m2 przy -20*C może być zapotrzebowanie na ciepło rzędu 8- 9kW(w zależności jak docieplony dom)

W takiej sytuacji wskazany byłby kocioł 8kW drewno-10kW węgiel,z zasypem od góry i nadstawką do kompletu na większy zasyp drewna.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby kopiowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego uciekł mi cytat ale moja odpowiedz była skierowana do kol.@fokus86 :)

 

PS  A jednak jest potrzeba kopiowania ostatniego postu,wtedy wiadomo komu się odpowiada.

Edytowane przez Ryszard
Ale w tym wypadku chyba jednak nie ma potrzeby kopiowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 150m2 podlog cwu 300l podłogówli ok 50m2 oraz kubatura ok 450m3 i po konsultacji z producentem zaproponował 12-14kw. Kocioł juz zakupiony czekam na przesyłkę ;)

A jak masz dom ocieplony? ja mam 140m2 ale kubatura troszkę większa  480m3 podłogówka podobnie no i nie wiem jeszcze jak i ile  cwu 

to jak coś czekam dalej na porady  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz ocieplenie styropianem 15cm w niedalekiej przyszłości (mam na myśli w ciągu roku czy dwóch) to będziesz musiał wymienić kocioł na mniejszy bo ten będzie po prostu przewymiarowany. No chyba że będziesz przepalał cyklicznie małą ilość paliwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wygląda zachęcająco. Ciekaw jestem czy producent, pomimo istnienia PW na tylnej ścianie,zgodziłby się na wprowadzenie PW z boku.  Zwiększy to możliwości regulacyjne kotła w zależności od rodzaju i jakości paliwa.Powstałby kocioł o precyzyjnym dawkowaniu PW.

jest w planach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja mam dom 100m2, ocieplony styropianem: 10cm podłoga, 15cm ściany, 20cm strop. Ogrzewanie: 8 grzejników panelowych, drabinka, 50m2 podłogówki, bojler 100l, buforek 300l - paliwo główne drewno.Po konsultacjach z kolegą Przemkiem wybrałem kocioł na drewno jego konstrukcji KUS III 12-15 kW. W tej chwili jeszcze nie mieszkam na stałe, budynek nie wygrzany pierwsza zima po  budowie. Testowałem ogrzewanie paląc przez 5 dni bez przerwy i układ pracował bardzo dobrze. Wiem, że sytuacja może się zmienić po zamieszkaniu i wygrzaniu budynku, ale mam nadzieję, że mój mały buforek da radę ustabilizować pracę kotła.

 

Do kolegi fokus86 - przy paleniu drewnem, jeżeli masz możliwości (miejsce) to wstaw bufor co najmniej 500l, co do mocy kotła ja bym pozostał przy 12-14kW (z nastawieniem na palenie tylko drewnem). U mnie w kotłowni nie było miejsca na większy bufor bo pewnie wstawiłbym 1000l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ja przy swoich 180m2 i 800m3 kubatury, do tego ok 70m2 podłogówki i cwu 150l kupiłem piec od Przemka Rozpłocha KUS I 12-17kW.. Oczywiście paliwo węgiel, i co mogę powiedzieć to  tyle że przy ciągłym paleniu piec jest aż za duży do tej powierzchni!! Od 3 miesięcy 24h na dobę jeszcze nie pracował. W grudniowe dni, gdy temperatura utrzymywała się dłużej poniżej -10* paliłem dwukrotnie w ciągu dnia a temp. w domu oscylowała w granicach 23-24 stopnie, przy obecnych temperaturach rozpalam ok. 17 wrzucając kilka szczypek drewna z pociętych palet i ok  7 kg węgla i to starcza na zagrzanie wody i utrzymanie temperatury w domu ok 22*C praktycznie do rana... Wracając z pracy mam temperaturę 20*. Przy ciągłym paleniu miałbym saune.... Więc radzę każdemu mocno się zastanowić nad mocą, moja uważam że jest dobrana idealnie, idealnie do mojego trybu palenia. Lecz jeżeli ktoś ma czas i lubi palić 24h na dobę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego quakemis mam to samo. Frycowe człowieka z bloku zapłacone. Ja sprzedaje Warmeta 18kW, bo jest niemal dwukrotnie za mocny. Trudno sprzedać co dopiero kupiony piec, ale z mojego doświadczenia nie męcz się jak ja przez ostatnie pięć lat. Dzisiaj celuję w maks. 10-12kW. Dom podobny jak Twój. Sprzedawcy niemal zawsze zawyżają moc, bo droższy to większy pieniądź albo jak w moim przypadku najniższa jednostka 18kW. Obserwuję także ten wątek MPM. ale pomimo dobrych rozwiązań i oceny A na "czysteogrzewanie" nie chcę kupić "Mercedesa w worku". Czekam przynajmniej na trzy konkretne opinie użytkowników tego pieca. Do jesieni muszę kupić piec DS, może do tego czasu znajdzie się kilku recenzentów.

W temacie MPM można pochwalić producenta, że słucha Waszych opinii i wdraża rozwiązania. Ciekawe tylko czy pomimo przydatnych rozwiazań, całość współpracuje ze sobą jak sprawdzony 1.9TDI.

Czytając od roku forum, to wielu oczekiwało takich rozwiązań w piecu Polskiej produkcji. Wspólnymi siłami dzięki Wam doświadczonym, Waszym cegiełkom może powstać udana jednostka. Wasze rozważania nie będą tylko w teorii czy wyłącznie u "Litwinów". Czekam na recenzję użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapatrywanie się na Litwinów nie ma większego sensu jeśli chcemy palić węglem ichniejsze kotły są projektowane praktycznie tylko dla drewna, bo jak wiemy węgla kamiennego oni w ogóle nie wydobywają to jak mają tym palić tym bardziej np wysokokalorycznym Marcelem albo Sośnicą itd. Także spokojnie patrzmy na nasze rodzime konstrukcje bo jest kilka dobrych DS-ów które już "kilka" lat są na rynku i ludzie nie narzekają...

 

P.S. Opolski Twoje problemy w głównej mierze biorą się z dmuchawy i malej ilości wody w instalacji przewymiarowanie kotła ma drugorzędne znaczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow,  termostaty do kotłów zasypowych? To tylko proszenie się o nieszczęście prędzej czy później. Termostaty są przydatne do instalacji gazowej/olejowej a wręcz wskazane.  U mnie też w instalacji jest mało wody bo rurki miedziane i grzejniki aluminiowe, gdzie jedno żeberko to chyba 300-400ml wody :/. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

resq chcemy więcej takich zdjęć... z działającego kotła MPM.

Edytowane przez SebekKry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12-14kW zasyp górny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.