Skocz do zawartości

Fidel24

Stały forumowicz
  • Postów

    313
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    5

Treść opublikowana przez Fidel24

  1. Witam, marzec nastał, kociołek przy mrozach - 24 *C spisał się bardzo dobrze, zadowolony jestem, bo czyszczenie jest wygodne i nie trzeba tego robić za często. Tak na szybko plusy kotła: 1. Sterownik/sterowanie przez internet - ma wszystko łącznie z obsługą siłownika zaworu w jednym pakiecie, wyświetlacz dotykowy do którego byłem sceptyczny okazał się OK. 2. Czyszczenie z zewnątrz i rurowy wymiennik 3. Podajnik jest stosunkowo cichy 4. Duża szuflada na popiół 5. Dobre forum Esterownik - idzie się sporo dowiedzieć 6. Problemów braku mocy, opisywanych tu na forum nie zauważyłem. Teraz minusy kotła: 1. Zasobnik na opał mógłby być większy 2. Palnik miał problemy z węglem z Wesołej 3. Kocioł 26 Kw wymaga trochę miejsca, aby go wygodnie wyczyścić i jest wysoki. 4. Z tego co patrzyłem, trochę drogie części zamienne.
  2. Fidel24

    Kocioł DS MPM

    Czyli wniosek, jest z tego taki, że do zakupu takiego kotła powinien być palacz w zestawie ;) Ja to już wszystko przerabiałem, cegiełki, klapki, rurki, drzwiczki i cieszę, że już nie muszę przy tym siedzieć :D
  3. Fidel24

    Kocioł DS MPM

    Witam, miałem podobny kanał zrobiony w HEF-ie przy koksującym węglu nic to nie daje, a paliłem marcelem, potrafiło za to nieraz konkretnie rąbnąć tak, że odłączyło mi nieraz miarkownik ;)
  4. Kolego Miałowiec mam jeszcze zdemontowany zestaw odezwij się ;) Ten kocioł stoi na dwóch ceownikach, ja do nich dospowałem wcześniej przygotowaną ramę z regulowanymi stopami w celu łatwego poziomowania kotła. Carinius, jak ma giąć te blachy bez prasy? W imadle czy jak ?
  5. Witam, czyściłem wczoraj Ogniwo Eko plus M 26Kw po miesięcznej pracy przy ogrzewaniu CWU i powiem tak, nie jest najgorzej, ale dobrze, że mam 190 cm wzrostu bo wyjęcie tej klapy z zawirowaczami to trzeba podnieś na konkretną wysokość ;) Reszta wygląda nie najgorzej, chociaż nie bardzo jest dostęp do przestrzeni nad palnikiem i trzeba świecić latarką, żeby widzieć co się robi. Za plus przyjmuję spore pudło na popiół oraz fakt, że to co czyścimy z rurowego wymiennika wpada od razu do tego pudła. P.S. Uchwyt do szczotki drucianej to jakaś kpina :D
  6. Witam, dlatego napisałem wcześniej, że najlepszą modyfikacją do kotła dolnego spalania to właściwy opał, o który coraz trudniej i jest coraz droższy i równa się z ceną do kotła podajnikowego i w tym momencie oszczędności z palenia w dolniaku nie masz żadnej, a dostajesz robotę z obsługą i ewentualnie możliwość spalenia czegoś o czym nie piszą w instrukcji obsługi ;) Dlatego to przestaje się opłacać, ale trzeba pamiętać, że nie każdego stać na kupno kotła z podajnikiem, bo są bardzo drogie, a ludzie mają świadomość że stalowy kocioł wytrzymuje powiedzmy 8-10 lat ;)
  7. Oczywiście, nie neguję zalet kotłów ręcznych/zasypowych bo oczywiście takowe posiadają (szczególnie w przypadku mieszkania z dala od większej aglomeracji, gdzie trudno o szybką naprawę dostaw energii elektrycznej, czy dostęp do części zamiennych). A tak swoją drogą kotły dolnego spalania zostały wyparte z rynku w zasadzie samoistnie, Sony twój kocioł nie jest już od dawna produkowany, podobnie ferrum fex i inne podobne dolniaki, które są po prostu wymagające co do opału i tyle. P.S. Swojego 5-letniego HEF-a sprzedałem posłuży jeszcze na pewno, kupił go mieszkaniec Lublińca czyli tam gdzie kotły są produkowane i są bardzo dobrze tam oceniane. A na podajnikowca załapałem się z dotacji inaczej bym go nie kupił za cenę która jest w sklepie bo jest zaporowa.
  8. Witam, w moim przypadku nakład pracy był pomijalny, bo posiadam spore zaplecze ślusarsko - spawalnicze w domu ;) A z racji tego gdzie mieszkam mam dostęp praktycznie do węgla z każdej kopalni także moja opinia na temat palenia w takim kotle jest oparta na doświadczeniach praktycznych. Z perspektywy czasu i oceny na chłodno to mogę powiedzieć, że HEF to co najmniej dobry kocioł do węgla w przyzwoitej cenie, bo uważam, że kupowanie zasypowego kotła w cenie kotła z podajnikiem trochę mija się z sensem
  9. Witam, tak jak napisałem wcześniej, szamot przy paleniu węglem jest wg mnie zupełnie zbędny, a kocioł HEF jako taki nie nadaje się do drewna bo ma za małą komorę załadowczą, oczywiście można nim ogrzewać CWU w lecie, czy jakieś drobne przepalanie na jesień ale nie wyobrażam sobie palenia drewnem w tęgie mrozy ;) Generalnie najważniejszą wg mnie polecaną modyfikacją to poszukanie odpowiedniego opału do tego kotła czyli węgla, który nie będzie się wieszał w komorze i nie ma za dużo popiołu. Kotły dolnego spalania znikły z rynku bo są wybredne jak kotły podajnikowe co do opału. W tej chwili kiedy węgiel do kotła zasypowego jest nawet droższy niż do podajnikowego to sens kotła zasypowego zupełnie przestaje się opłacać (praca przy jego obsłudze, trudności z pracą na małych mocach itp.) P.S. Kolego Miałowiec zobacz jak masz dopasowaną klapkę powietrza pierwotnego bo fabrycznie bywa z tym kiepsko (duża szpara po całkowitym zamknięciu) i dlatego mogą być problemy z pracą miarkownika (nomen omen Honywell jest chyba najlepszy pomimo, że plastikowy, ale chyba nikt po tym łopatą nie wali ;) ).
  10. Witam uwierz mi i daj sobie spokój z tymi szamotami, to przynosi jakiś efekt jedynie przy paleniu drewna :) Co warto zrobić to automatyczne przegarnianie bo to sie przydaje jak się przywiesi węgiel w środku nocy.
  11. Koledzy, czy Wy aby czasem nie przesadzacie? Normalnym faktem jest, że na wymienniku się coś osadza i potrzebny jest zawód palacza i kominiarza... :D Ja olałem już dawno temat tego jak wygląda wymiennik interesuje mnie tylko to aby nie było w nim szklistej smoły i nic poza tym, a palę jednym z najbardziej kalorycznych węgli typ 33 z Marcela i bardzo sobie chwalę. P.S. Przecież były filmy jak czyszczą Ogniwo Eko Plus i też tam na wymienniku było sporo, a chyba nie można w żaden sposób porównać zasypowca do kotła automatycznego 5 klasy... Także sugeruję odrobinę zdrowego rozsądku... ;)
  12. Fidel24

    Kocioł DS MPM

    Gredy masz jakiś rysunek albo fotkę tego palnika DK Pieta III może jeszcze pokuszę się coś zrobić w swoim Hefie bo się ostatnio trochę zapuściłem... :P
  13. Koleżanki i Koledzy HEF to naprawdę bardzo dobry kocioł, ale do węgla ( tu pomijam już sort i typ bo potrafi spalić na prawdę prawie wszystko). Dlatego uważam, że jeśli ktoś szuka dolniaka do drewna to MPM spiszę się na pewno lepiej od HEF-a.
  14. Witam, co do węgla typu 33 z Marcela to pisałem, już wcześniej, że stosuje go jako dopalacz przy dużych mrozach na obecne warunki taki węgiel jest za mocny dlatego w kotle obecnie spalam Piasta, a węgiel ten absolutnie nie potrzebuje rusztowania. P.S. Automat rusztujący wyłączyłem, bo okazało się, że jak działa to nie było jak iść pić piwa w kotłowni.
  15. Do tego zmierzam, że papier wszystko przyjmie, a jako mieszaniec gdzie prawie polowa ludzi robi na kopalniach mam jako taki pogląd na to co jest wydobywane itd. A mam możliwość kupna praktycznie węgla jaki sobie zamarzę od typu 31 po typ 34 nawet. I teraz opowiadanie komuś co wydał 8 czy 10 tyś za kocioł w którym się nie pali, i tłumaczenie że, a to węgiel nie taki, a to że to może jakiś ruski, a to że jakiś pomieszany to jakiś absurd.
  16. Znowu tak patrzę z boku i wyszło 84 stron tematu pogratulować, a kocioł wymieniony na inny, czyli wychodzi na to, że te wszystkie reklamy komputerki i inne wykresy to można między bajki włożyć jak przyszło zaledwie minus 20*. Ciekawie co by Pan inżynier powiedział jak by mieszkał w takim miejscu jak Ja np gdzie potrafi lokalnie temp w kotlinie spaść nawet do minus 30* i co wtedy się pytam... ;)
  17. No i co Koledzy jak tam Wasze HEF-y w końcu są warunki do porządnych testów, a nie jakieś pierdolameto. U mnie orzech z Marcela spisuje się znakomicie, oprócz faktu, że trzeb go szturchnąć co kilka godzin to uciążliwości zero, a moc i kaloryczność jest...;-)
  18. Ja dalej tego kabaretu, który ma tu miejsce nie jestem w stanie pojąć. ale widać jedno, że gryzipiórki za biurka co pewnie węgla w rękach nie mieli tylko z monitorów obserwują spalanie...
  19. Powiem szczerze tak to czytam z boku i odnoszę wrażenie, że to jakiś kabaret, kocioł za osiem koła i wszyscy patrzą na jakiś wykres oj nastały czasy, kto by przypuszczał. P.S. Żebym nie został posądzony o wcinanie się nie do swoich tematów to planowałem zmianę zasypowego dolniaka HEF-a w niedalekiej przyszlości właśnie na podajnikowca Ogniwa ale widzę, że to nie tak pięknie jak panowie doktorzy w ulotkach marketingowy/propagandowych wypisują.
  20. Fidel24

    Kocioł DS MPM

    Kupfer muszę przybić Ci piątkę za to podsumowanie tematu... Może w końcu ekipa uwierzy że ten MPM to bdb kocioł do spalania drewna w nie najgorszy sposób i nic po za tym ... ;-)
  21. Fidel24

    Kocioł DS MPM

    Kurde aparatura elektroniczna na tym kotle taka jak by służył do podróży kosmicznych np. na księżyc. Nie widzę w pracy tego palnika nic nadzwyczajnego palę w Hefie 24 Kw węglem i efekt jest identyczny dodam, że wywaliłem cały szamot bo to w sumie nic nie daje. Nagraj lepiej filmik po 4-5 h palenia z komorą załodowaną do pełna to wtedy można określić czy dopala gazy i jakie kolorki ma płomień bo przy fazie rozpalania kolor i jakość płomienia ma marginalne znaczenie. P.S. Malkoltent dolnego spalania z praktyką... ;-)
  22. Fidel24

    Kocioł DS MPM

    Witam, jestem na prawdę pod silnym wrażeniem wiary w szamotowe ulepszacze do kotła, w którym ma być spalany węgiel, po wielu próbach uważam, że szamot absolutnie nie wpływa na polepszenie spalania węgla w kotle dolnego spalnia. Mam Hefa 24 Kw zrobiłem w nim wszystkie możliwe przeróbki opisywane na forum, a najśmiejszniejsze jest to, że jeszcze najlepiej się pali w fabryczej konfiguracji... ;)
  23. Przypominam dolniak to nie jest kocioł bezobsługowy... Ja kupiłem 1,5 t Marcela typ 33 i 4 tony Piasta typ 31 i mieszam to w różnych proporcjach (oodzielnie mam złożony węgiel z marcela i oddzielnie z piasta). Marcel to naprawdę mocny power i trzeba z tego umiejętnie korzystać nie nadaje się do bezproblemowego palenia tylko jako dodatek taki dopalacz do słabszego płomiennego węgielka.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.