Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W kotle użyta jest 6-cio milimetrowa blacha kotłowa P265GH. Ciekawe dlaczego kotłowa? Ciekawe dlaczego wszystkie stare spółdzielnie jeszcze za czasów komuny spawały kotły z blachy kotłowej, a Zębiec i Ogniwo robią tak do dziś (HEF, SAS, Defro, Per Eko i wielu innych producentów również). Na tym forum przeczytałem, że to bez sensu...

Edytowane przez zwanzig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam recenzję kol.@Juzefa ze str. "Czyste ogrzewanie" na temat kotła MPM DS.

 

http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/mpm-ds/

 

Cytując część recenzji:

 

„Wady kotła MPM DS:

  • brak płasz­cza wod­nego w komo­rze zasy­po­wej modelu 5-7kW — może skut­ko­wać zbyt gwał­tow­nym pod­grze­wa­niem całego zasypu
  • duża pojem­ność zasy­powa — może sta­no­wić utrud­nie­nie przy pale­niu węglem

Ocena w rankingu:

 

MPM DS, zwłasz­cza w aktu­al­nej wer­sji jest nowo­ścią, więc na wra­że­nia użyt­kow­ni­ków będzie trzeba jesz­cze pocze­kać. Pod zna­kiem zapy­ta­nia jest kul­tura pracy tego kotła opa­la­nego węglem (zwa­żyw­szy na bar­dzo dużą pojem­ność zasypową).

Jed­nak kon­struk­cja jest bar­dzo obie­cu­jąca, zwłasz­cza jako kocioł na drewno, a tempo wpro­wa­dza­nia zmian pozwala mieć nadzieję na dal­sze ulep­sze­nia w miarę jak grono użyt­kow­ni­ków kotła będzie się powięk­szać.”

Edytowane przez userq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również tak mi się wydaje, bo spalam równocześnie 2kg węgla i będę bił się, że właśnie tak powinno spalać się węgiel ;-)

Edytowane przez ksgw11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - gdyż masz większą objętość palącego się węgla.

 

Tutaj cytat z recenzji Juzefa:

http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/mpm-ds/

 

„Nie bez powodu komory zasy­powe “węglo­wych” dol­nia­ków są małe i cia­sne. Cho­dzi o to, by obję­tość palą­cego się węgla była moż­li­wie nie­wielka. Gdy kocioł pra­cuje z mocą np. 5kW, a obję­tość roz­ża­rzo­nego węgla to 2kg, wtedy spa­la­nie musi być inten­syw­niej­sze gdy tę samą moc wydo­bywa się z 4kg żaru. Z kolei drewno jako paliwo mniej kalo­ryczne wymaga obszer­nej komory i więk­szej obję­to­ści żaru, więc trudno, by jeden kocioł spa­lał rów­nie dobrze węgiel i drewno.”

Edytowane przez userq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy większej komorze można zastosować węgiel o grubszym sorcie a to jeszcze bardziej wydłuża stałopalność niż paleniem drobnym orzechem.

Osobiście od kilku lat kupuje kostkę z piasta i jak jest za duża to rozkruszam a drobny orzech to tylko błysnął i trzeba było co chwilę dokładać.

Edytowane przez pigeon8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a drobny orzech to tylko błysnął i trzeba było co chwilę dokładać.

Zakładając, że spalił się dobrze, czysto i kompletnie co stało się z tymi 5kWh z każdego kg węgla? Nie było miarkownika by do min ograniczył powietrze i spalanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to że tak naprawdę w tym roku nie było zimy na to by piec dolnego spalania mógł dobrze popracować. Większość jego pracy to kiszenie opału i nawet miarkownik niewiele pomaga a jedyny ratunek to kombinowanie z opałem a palenie węglem przy 5stC to wielka porażka bo albo ma sie w domu saune albo musi sie kisić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...palenie węglem przy 5stC to wielka porażka bo albo ma sie w domu saune albo musi sie kisić.

Spalam węgiel a wczoraj było +10*. Sauna w domu to nie wina węgla czy innego paliwa, a wina temp wody zasilającej układ, która powinna wychodzić z kotła minimum 60*, a 98% ludków ma za dużo żeberek/za dużą moc kalofyferów. Stąd codziennie pojawia się, w różnym kontekście, "jak żyć z 45* na kotle, smołą, dymieniem w sąsiada boguduchawinnego?". Paliwo spalać proporcjonalnie do potrzeb pogody, budynku, preferencji wystarczy, czyli gdy potrzeba mało energii, np. 5kW z 12kW kotła, można tylko ilością palącego się paliwa zaradzić. U mnie huczy zawsze, w palniku biało, w wymienniku nie czarno, komin ma ciepło zawsze bo ostro pali się mało węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam termostatów na grzejnikach i też jest ok. Nie mam zaworu 4d ani 3d a kociołek teraz sobie hula 60-70. Mam przerobione Ogniwo s6wc 20kW na dolniaka i jestem zadowolony. Nie kopci ani trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cennik jest z 21 sierpnia 2014r. Porównanie tych cen z aktualnymi może da nam ogląd czy temat na forum o MPM przyczynił się do ewentualnych podwyżek kotła ;)

 

PS. Widzę, że umieszczając cennik z sierpnia 2014r. otrzymałem minusa od trolla o kryptonimie „resq” :) Trollu resq - jeśli Tobie to sprawia przyjemność i w ten sposób mogłeś się dowartościować to baw się dobrze :) EOT.

Edytowane przez userq
  • Zgadzam się 1
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@userq, sam to zacząłeś, wystawiłeś mi pod rząd 10 negatywów ( patrz posty wcześniej) tylko dlatego, nie akceptujesz innych poglądów uczestników tego forum.

Ja odpuszczam, nie mam nic do Ciebie, dalsze przepychanki z Tobą nie maja dla mnie sensu. Jeśli poczułeś się urażony to publicznie na forum masz moje przeprosiny.

 

na zgodę wysyłam załącznik z aktualnym cennikiem :)

 

MPM DS.pdf

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny wyglądają na uczciwe nawet jak za samego golasa. 

 

- Nadmuch i regulator – 2 pompy C.O. i C.W.U. DK System – 550 zł brutto

 

Fajnie, że jest opcja z nadmuchem mimo wszystko. Ten sterownik dksystem to który dokładnie model? Druga sprawa, gdzie jest zamontowana dmuchawa? Czy nie koliduje(zajmuje miejsce klapki w popielniku)? W Warmecie dmuchawa jest z boku, więc ona może być cały czas nawet jak jej nie używamy w danym momencie lub okresie czasu. Bo na przykład jest na sztywno otwarta klapka w drzwiczkach popielnika. Takie rozwiązanie chyba jest lepsze/wygodniejsze niż podmiana klapki na dmuchawę i odwrotnie. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.